• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak dostać się na medycynę - co zdawać na maturze i jak się przygotować?

Wioleta Stolarska
30 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Jak dostać się na medycynę - co zdawać na maturze i jak się przygotować? Jak dostać się na medycynę - co zdawać na maturze i jak się przygotować?

Rekrutacja na studia medyczne co roku wzbudza dużo emocji, to jedne z najbardziej obleganych kierunków przez kandydatów. Tylko w tym roku na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym o jedno miejsce na kierunku lekarsko-dentystycznym starały się 24 osoby, z kolei na kierunek lekarski aplikowało nieco ponad 11 os. na miejsce. Jak dostać się na medycynę? Jakie wyniki trzeba osiągnąć? Jakie przedmioty są brane pod uwagę?



Uczelnie wyższe w Trójmieście - prywatne i publiczne


Poprawiałe(a)ś wynik egzaminów, by dostać się na wybrane studia?

Jak dostać się na medycynę - co zdawać na maturze i jak się przygotować? Już teraz uczniowie szkół średnich, którzy marzą o karierze lekarza, zastanawiają się nad tym bez względu na to, czy naukę dopiero rozpoczynają, czy są w klasie maturalnej. Jedno jest pewne, im wcześniej zaczną o tym myśleć, tym lepiej. Konkurencja podczas rekrutacji co roku jest naprawdę spora.

Jakie limity na studia medyczne? Jakie limity na studia medyczne?

Rekrutacja na studia medyczne. Liczba miejsc jest ograniczona



Liczba miejsc na kierunkach medycznych jest ograniczona. Uczelnia przygotowuje rekrutację zgodnie z projektem Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie limitu przyjęć.

I tak na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym utworzono 326 miejsc na kierunek lekarski - jednolite studia magisterskie prowadzone (stacjonarne) w języku polskim, 171 miejsc na kierunek lekarski (niestacjonarne) w języku polskim oraz 50 miejsc na jednolite studia magisterskie (stacjonarne i niestacjonarne) w języku angielskim.

W przypadku kierunku lekarsko-dentystycznego projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia zakłada 47 miejsc na jednolite studia magisterskie (stacjonarne) w języku polskim i 22 miejsca na studia (niestacjonarne) w języku polskim.

Limit przyjęć na kierunek farmacja to 145 miejsc (142 dla obywateli polskich, 3 dla cudzoziemców). Na analityce medycznej całkowity limit miejsc wynosi 57 (55 dla obywateli polskich i 2 dla cudzoziemców).

- Podczas tegorocznej rekrutacji najpopularniejszy okazał się kierunek lekarsko-dentystyczny, na który o jedno miejsce starały się niemal 24 osoby (23,82 os. na miejsce, 1 120 kandydatów). Sporym zainteresowaniem cieszyły się również: kierunek lekarski - 11,19 os. na miejsce (3 647 kandydatów), analityka medyczna, na którą o jedno miejsce starało się ponad 5 osób (5,67 os. na miejsce, 312 kandydatów) oraz farmacja - 605 kandydatów (4,26 os. na miejsce) - informuje dr hab. Sławomir Wójcik, kierownik Działu Rekrutacji GUMed.
Studia medyczne w Trójmieście. Jaki wybrać kierunek? Studia medyczne w Trójmieście. Jaki wybrać kierunek?

Z jakim wynikiem na medycynę?



Medycyna to wymarzony kierunek dla wielu licealistów. Właśnie dlatego tak trudno się na nią dostać. Zdarza się, że kandydaci nie poddają się po jednej nieudanej rekrutacji i próbują aplikować w kolejnych latach z poprawionymi wynikami egzaminów maturalnych. Jak przekonują studenci, rok, dwa czy nawet trzy lata opóźnienia w przypadku studiów medycznych niewiele zmienia.

Jak dostać się na medycynę i nie zwariować? Kluczem do sukcesu jest oczywiście odpowiedni wynik egzaminów maturalnych, pomogą też osiągnięcia w konkursach czy olimpiadach.

Progi punktowe każdego roku są inne w zależności od uczelni. Sprawdziliśmy, jak wyglądały wyniki kandydatów ubiegających się o miejsca na kierunkach medycznych podczas tegorocznej rekrutacji 2022/23 na studia medyczne na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

I tak w przypadku studiów stacjonarnych na kierunek lekarski 76,4 proc. kandydatów to maturzyści 2022, jednak aż 23,6 proc. osób aplikujących na medycynę to osoby, które maturę pisały w roku 2021 lub jeszcze wcześniej. W przypadku kierunku lekarsko-dentystycznego 71,9 proc. kandydatów to tegoroczni maturzyści, a aż 28,1 proc. osoby wcześniej zdające maturę.

Jeszcze więcej osób zdających maturę w ubiegłych latach aplikuje, ponownie wybierając studia niestacjonarne. Na kierunek lekarski w tym roku kandydowało 65 proc. maturzystów 2022 i aż 35 proc. osób zdających maturę wcześniej. W przypadku kierunku lekarsko-dentystycznego 59,6 proc. kandydatów to tegoroczni maturzyści, a aż 40,4 proc. osoby wcześniej zdające maturę.

To doskonały dowód na to, że kandydatów na medycynę porażki nie zrażają.

  • Liczba miejsc na kierunkach medycznych jest ograniczona.
  • Medycyna to wymarzony kierunek dla wielu uczniów. Właśnie dlatego tak trudno się na nią dostać.
  • Najczęściej wymaganymi przedmiotami maturalnymi, by dostać się na medycynę, są: biologia, chemia, fizyka, matematyka.
Z jakim wynikiem matury na medycynę? Z wyników tegorocznej rekrutacji na kierunek lekarski (stacjonarny) wynika, że średni wynik wszystkich kandydatów wyniósł 90,4 pkt. Z czego tegoroczni maturzyści mieli średnio 91, a ubiegłoroczni (w tegorocznej rekrutacji) 89,3 pkt.

Z kolei średni wynik obowiązkowego przedmiotu - biologii na kierunek lekarsko-dentystyczny (stacjonarny) wynosił 87,9 pkt. Z czego tegoroczni maturzyści mieli średnio 88,7, a ubiegłoroczni (w tegorocznej rekrutacji) 85 pkt.

Osoby kandydujące na farmacje o najlepszy wynik starały się z egzaminu maturalnego z chemii - tu średni wynik wszystkich kandydatów wyniósł 52,7 pkt. Z czego tegoroczni maturzyści mieli średnio 52,5, a ubiegłoroczni (w tegorocznej rekrutacji) 50,2 pkt.

Na grafikach przedstawiamy szczegółowe dane z rekrutacji na studia medyczne 2022/23 na GUMed:

  • Kandydaci na studia medyczne podczas rekrutacji 2022/23.
  • Kandydaci na studia medyczne podczas rekrutacji 2022/23.
  • Wyniki egzaminów kandydatów na studia medyczne - są to średnie wyniki maturalne osób zakwalifikowanych na studia w chwili pisania artykułu.
  • Wyniki egzaminów kandydatów na studia medyczne - są to średnie wyniki maturalne osób zakwalifikowanych na studia w chwili pisania artykułu.
Jakie kierunki studiów są najpopularniejsze? Wiemy, które wybierają kandydaci Jakie kierunki studiów są najpopularniejsze? Wiemy, które wybierają kandydaci

Jakie wymagania rekrutacyjne na medycynę?



Jakie przedmioty trzeba zdawać na maturze, żeby aplikować na studia medyczne? Wymagania oczywiście mogą różnić się w zależności od uczelni oraz trybu studiów. Najczęściej wymaganymi przedmiotami maturalnymi są jednak: biologia, chemia, fizyka, matematyka.

Wymagania na kierunkach medycznych na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym:

Podstawą ustalenia kolejności kandydatów na listach rankingowych jest wynik kwalifikacji ustalany na podstawie wyników egzaminów maturalnych. W rekrutacji uwzględniane są również osiągnięcia w ogólnopolskich olimpiadach stopnia centralnego, olimpiadach międzynarodowych oraz konkursach. Sposób obliczenia wyniku kwalifikacji zależy od: rodzaju posiadanej matury oraz ustalonych zasad kwalifikacji dla danego kierunku studiów.

Studia na kierunku lekarskim trwają 6 lat, z kolei na kierunku lekarsko-dentystycznym 5 lat. Tu wymagania są takie same.

Wymaganym przedmiotem na poziomie rozszerzonym na świadectwie dojrzałości jest w pierwszej kolejności biologia oraz jeden przedmiot do wyboru spośród: chemia, fizyka, matematyka.

Kwalifikacja kandydatów na studia odbywa się na zasadzie konkursu. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na kierunek lekarski mogą uzyskać maksymalnie 200 punktów (2 × 100 punktów za poszczególny przedmiot). O przyjęcie na studia ubiegać się mogą wyłącznie osoby, które otrzymają co najmniej 50 proc. maksymalnej liczby punktów możliwych do uzyskania w procesie rekrutacji (100 pkt). Dla kandydatów na jednolite studia magisterskie z taką samą punktacją wprowadza się dodatkowe kryterium przyjęcia. Pierwszeństwo na liście rankingowej mają osoby posiadające wyższy wynik z egzaminu maturalnego z biologii na poziomie rozszerzonym.

Rośnie zainteresowanie studiami medycznymi Rośnie zainteresowanie studiami medycznymi

Studia na kierunku farmacja trwają 5 lat, student odbywa też 6-miesięczną praktykę zawodową. Wymaganym przedmiotem na poziomie rozszerzonym na świadectwie dojrzałości jest w pierwszej kolejności chemia oraz jeden przedmiot do wyboru spośród: biologia, fizyka, matematyka.

Kwalifikacja kandydatów na studia odbywa się na zasadzie konkursu. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na kierunek farmacja mogą uzyskać w wyniku postępowania kwalifikacyjnego maksymalnie 200 punktów (2 × 100 punktów za poszczególny przedmiot). O przyjęcie na studia ubiegać się mogą wyłącznie osoby, które otrzymają co najmniej 30 proc. maksymalnej liczby punktów możliwych do uzyskania w procesie rekrutacji (60 pkt).

Dla kandydatów na jednolite studia magisterskie z taką samą punktacją wprowadza się dodatkowe kryterium przyjęcia. Pierwszeństwo na liście rankingowej mają osoby posiadające wyższy wynik z egzaminu maturalnego z chemii na poziomie rozszerzonym.

Ile zarobisz po studiach? Sprawdź, zanim się zdecydujesz Ile zarobisz po studiach? Sprawdź, zanim się zdecydujesz

  • Rekrutacja na studia medyczne co roku wzbudza dużo emocji, to jedne z najbardziej obleganych kierunków przez kandydatów.
Z kolei studia na kierunku analityka medyczna trwają 5 lat. Tu wymaganym przedmiotem na poziomie rozszerzonym na świadectwie dojrzałości jest w pierwszej kolejności biologia oraz jeden przedmiot do wyboru spośród: chemia, fizyka, matematyka.

Kwalifikacja kandydatów na studia odbywa się na zasadzie konkursu. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na kierunek farmacja mogą uzyskać w wyniku postępowania kwalifikacyjnego maksymalnie 200 punktów (2 × 100 punktów za poszczególny przedmiot). O przyjęcie na studia ubiegać się mogą wyłącznie osoby, które otrzymają co najmniej 30 proc. maksymalnej liczby punktów możliwych do uzyskania w procesie rekrutacji (60 pkt).

Dla kandydatów na jednolite studia magisterskie z taką samą punktacją wprowadza się dodatkowe kryterium przyjęcia. Pierwszeństwo na liście rankingowej mają osoby posiadające wyższy wynik z egzaminu maturalnego z biologii na poziomie rozszerzonym.

Miejsca

Opinie (146) 1 zablokowana

Wszystkie opinie

  • już zbieram na fundusz morysia :D

    • 25 1

  • Kto studiował na gumedzie, ten w cyrku się nie śmieje

    • 45 1

  • Matura maturze nie równa (5)

    Powinno sie powrócić do egzaminów wstępnych na uczelnie tak jak kiedyś, bo jest najbardziej obiektywne.

    • 81 8

    • (2)

      Wiesz, że matury są sprawdzane poza szkołą?

      • 4 7

      • Serio? (1)

        Nawet poza naszymi granicami!

        • 5 3

        • Poza granicami twojego pojmowania na pewno

          • 2 1

    • Bzdura

      Bzdura - każdy pisze dokładnie taka sama w Polsce - biologia , chemia - ocena zero jedynkowa - nie ma innej mozliowsci

      • 2 2

    • Głupoty

      Egzaminy wstępne wcale nie były obiektywne. Wystarczyło być z postawionej lekarskiej rodziny, żeby dostać się na studia.

      • 1 0

  • Opinia wyróżniona

    Pielegniarstwo (21)

    to bylo moje marzenie, ale posluchalam mojej mamy, ze nie mam wystarczajaco empatii, zeby wykonywac ten zawod. No to jestem ksiegowa i szczerze nie znosze tej pracy. Taka rada dla maturzystow, to wy bedziecie pracowac w wybranym zawodzie kilkadziesiat lat, nie wasi rodzice. Sluchajcie siebie.

    • 194 3

    • (1)

      Niestety, rodzice nie zawsze chcą dobrze dla swoich dzieci.
      A poza tym, patrzą bardziej na inne aspekty, pewność zatrudnienia etc.
      Szkoda, że w Polsce nie ma doradztwa zawodowego z prawdziwego zdarzenia.

      • 33 2

      • Tez bardzo zaluje. Teraz to dla mnie juz troche za pozno. Nie mam warunkow na studia dzienne i tak rozmyslam czasem co powinnam ze soba zrobic, zeby nie utknac w pracy, ktorej nie lubie i w branzy, w ktorej nie chce sie rozwijac.

        • 28 0

    • (6)

      Ja skończyłam pielęgniarstwo, bardzo mi się podobało na studiach. Natomiast ja nie mam empatii i nie przepracowałam ani jednego dnia. Szkoda że wcześniej tego nie wiedziałam

      • 19 0

      • (4)

        A gdzie Pani teraz pracuje? Mam troche kolezanek, ktore byly pielegniarkami i sie przebranzowily, glownie na beauty. Ostrzykiwanie ust, zabiegi z osoczem itp.

        • 6 3

        • Zostałam programistkom (3)

          Zarabiam super ale nie lubię tej pracy

          • 1 11

          • Ja zostałem z programistom. (1)

            Nie lubię go, ale dobrze zarabia.

            • 12 1

            • Dajesz programistom.

              A zostałeś jak już z programistą.

              • 8 1

          • Takie elitarne studia medyczne a błąd aż oczy bolą

            Zostałam (tą) programistką.
            W pracy pomagam (tym) programistkom.

            • 15 0

      • ja akurat mam znajomą farmaceutkę co zrobiła studia pielęgniarskie i sobie bardzo chwali. Co prawda w warszawie

        mieszka, ale robi np. wlewy witaminowe czy inne cuda i bardzo sobie chwali zarobki i warunki pracy. Ze szpitale godzinę od warszawy płacą 100 zł brutto za godzine już nie mówię.

        • 8 1

    • Przykro mi:( (3)

      Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na spełnianie marzeń:)

      • 9 0

      • Nawet po śmierci? (1)

        • 2 1

        • Zwłaszcza wówczas

          • 6 0

      • Niby tak, ale wiesz, juz trzeba te marzenia troche dostosowac pod rzeczywistosc. Moze jak dzieci podrosna ;)

        • 1 0

    • Ja tez posluchalem rodzicow. (4)

      Zostalem inzynierem i mecze sie w h**. 5 cyfrowa kwota w ogole mnie nie leczy. Moglbym miec mniej jako historyk lub archeolog. Za pozno na zmiane. Jeszcze 20 lat do emerytury.

      • 9 3

      • (2)

        To masz 45 lat,ruszaj z nowymi wyzwaniami!

        • 3 0

        • Musialbym rozwod pierw wziąć. (1)

          zona nie zaakceptuje pensji 3k. Mi tam starczy :)

          • 2 0

          • to niech

            zarobi...

            • 1 0

      • w ch***...

        Widac zes inzynier...
        Ale wszystko przed toba, widzisz, ze jest cos do zrobienia...

        • 3 0

    • (1)

      Ja jestem pielęgniarką z długim stażem,spróbowałam księgowosci i też to nie dla mnie.Zawsze możesz spróbować,3 lata studiów ale na praktykach ocenisz czy to ci odpowiada.Może warto?

      • 4 0

      • Moze i tak. Jak mam jeszcze kilkadziesiat lat pracowac do emerytury, to warto by chociaz bylo dac sobie szanse.

        • 2 0

    • mój kumpel spełnił życzenie swojej mamy i skończył elektryczny na PG

      po wszystkim powiedział że to p....li i wyjechał do anglii. Został suwnicowym. Pamiętam że zawsze był świetny z fizyki, ale "inżynier elektryk" to nie było jego marzenie. Tak więc wybierajmy to co lubimy bo tylko coś co się lubi zapewni że będziemy w tym dobrzy. Wiem ze socjolog czy politolog będzie miał problemy z pracą, ale wybitny politolog takową znajdzie, a nawet jeśli nie to wcale nie będzie miał gorzej niż mój kumpel. Bo suwnicowym zawsze można zostać.

      • 3 0

  • Opinia wyróżniona

    No i super (2)

    Będąc dopiero w szpitalu uck na oddziale zobaczyłem jaka rzesza młodych lekarzy tam pracuje. Zawsze szanowałem ambitną młodzież, warto rozwijać zainteresowania, właściwie dobierać sobie znajomych . Pamiętajcie jesteście przyszłością tego narodu życzę wam dużo empatii , serca i wytrwałości.

    • 110 11

    • Chciałbym się dostać na praktykę (1)

      Ginekologiczną. Gdzie mam się zgłosić?

      • 0 13

      • Jako pacjent?

        Jeśli do poradni to proszę się zgłosić do poradni. Jak na oddział to do szpitala. Chyba że przez "praktykę ginekologiczną" rozumie pan "zostać ginekologiem", w takim razie proszę się zgłosić na maturę z chemii i biologii a później na studia medyczne.

        • 11 0

  • Najpierw wprowadzic płatne studia Polska jako jedyna dotuje najbardziej kosztowne studia na świecie ! (6)

    • 27 33

    • Zgoda

      Ale niech wszystkie studia będą płatne, bo polska sponsoruje 5 lat przedłużonego dzieciństwa ekonomistom, filologom, magistrom skandynawistyki itp

      • 13 1

    • Popieram, ale każde studia. Dzięki temu odsiejemy tych którzy studiują dla studiowania. (2)

      Tak jak w USA. Chcesz studiować ale cię nie stać? Kredycik. Kierunki politechniczne około 100 tys. dolarów, medycyna 200 tys. I u nas by było podobnie tylko w złotówkach bo tyle mniej więcej takie studia kosztują. U nich nie ma z tym problemu nawet jak brak zdolności. Studenciak ma całe życie przed sobą. Na 99% spłaci. Oczywiście za tym powinna iść obniżka podatków przeznaczanych na szkolnictwo.

      • 1 1

      • w USA studia sa przepustka na wyzsza polke dochodow (1)

        Bo taka jest gospodarka i taki maja rynek.
        Dlatego mozna wprowadzac rozwiazania uzalezniajace.

        Do czego przepustka sa studia w naszym kraju?

        • 0 2

        • u nas też są taką przepustką, ale studia konkretne, np. techniczne bądź medyczne

          jeśli uważasz że jest inaczej to w takim razie nie musisz na nie iść i brać kredytu, więc to rozwiązanie nadal nie będzie dla ciebie uciążliwe

          • 4 0

    • nie jest to prawda (1)

      W wielu krajach studia sa dotowane, do tego stopnia, ze studenci sa na pensji.
      Oczywiscie, na tle przecietnosci to kwoty "na waciki", ale wystarczaja na wynajecie pokoju i wyzywienie.
      Malo?

      • 0 1

      • Dotowanie studiów to głupota większa niż to co mamy teraz

        Bo jeszcze bardziej zachęca do studiowania dla samego studiowania i zdobywania papieru nawet na mało potrzebnym kierunku. Tylko płatne studia wyruguja kierunki po których nie ma pracy.

        • 2 0

  • Studia powinny być płatne. (7)

    Po co nam lekarze którzy wyjadą na zachód. Studia powinny być kredytowane przez banki. Po 10 latach pracy w Polsce kredyt powinien być umarzany. To ma dopiero sens.

    • 53 24

    • (3)

      Ok, ale płatne wszystkie studia, nie tylko medyczne. Programiści też zamiast pracować dla polskich firm pracują sobie zdalnie dla zagranicznych, za większe stawki

      • 21 1

      • ale płacą podatki w Polsce. Niemniej zgadzam się, uczelnie wyższe powinny być płatne.

        • 2 1

      • IT wykorzystuje gradient wynagrodzen w roznych czesciach swiata (1)

        A nie wycene ich "magicznych" umiejetnosci oraz fakt, ze na IT wielu usiluje nadal zarobic. Bo to branza o szczegolnie niskich kosztach i progu wejscia. Donuprawiania tego zawodu studia nie sa potrzebne, wrecz potrzebnej praktycznie wiedzy na nich nie uswiadczysz.
        Inne zawody takiej mozliwosci nie maja.
        Stad spektakularne roznice w wynagrodzeniach pomiedzy branzami.

        • 0 1

        • jak chcesz być kimś w IT to studia jak najbardziej, szczególnie matematyka

          bo klikaczy i operatorów to jest pełno, ale to nie są prawdziwi programiści. Inne zawody również wykorzystują różnice wynagrodzeń międzynarodowych. Inżynierowie projektanci/obliczeniowcy którzy pracują zdalnie albo z innej beczki - piloci liniowi również zarabiają zachodnie pieniądze.

          • 1 0

    • wyobraz sobie, ze sa kraje, w ktorych za trud studiowania (2)

      Studentowi sie placi.
      I to niemala, jak na nasze warunki, kase.

      Wprowadzenie odplatnosci za studia spowoduje upadek szkolnictwa wyzszego i nauki. Oraz wielu innych dziedzin, gdzie dochody sa mierne ale formalistycznie wymaga sie "papiera". Po prostu, godne albo inaczej, warte ryzyka kredytowania dochody osiaga sie w bardzo niewielu dziedzinach, przez bardzo niewielu ludzi. I nasz rynek pracy tego nie zapewnia. Wiec studia nie sa furtka do dobrobytu.
      Szczegolnie w przypadku IT, dla itCrowd odwalajacego czerna robote calkowicie wystarcza wyksztalcenie srednie i dobra specyfikacja rzeczy do wykonania.

      • 1 4

      • (1)

        nie zgodzę się. Jak nie będzie ludzi z bezsensownym papierem to przestanie się tego wymagać. Natomiast są zawody które dają przepustkę do wyższych zarobków i kredytowanie studiów spowoduje że tylko te konkretne studia opłaci się robić. Nie będzie żadnego upadku tylko ukierunkowanie na to co ma sens i zaprzestanie marnowania pieniędzy na kierunki bezużyteczne.

        • 2 1

        • ale ten papier i ten wymog komus sie oplaca

          Podobnie jak oplaca sie sie "studiowanie" jedynie dla kasy. Nie powstrzyma to emigracji zarobkowej ani innych patologii.
          Niech dydaktycy produkuja, rynek w koncu sie nasyci.
          Czy studia medyczne sa drogie?
          Medycyna jest droga. Studia niekoniecznie.
          Aparat dydaktyczny na wielu kierunkach technicznych wymagaja znacznie wiekszych nakladow.
          A naukowo jestesmy calkowicie nieobecni. Pomimo kosztow i hobbystycznych kolekcji uczelnianych "pomazancow".

          • 0 0

  • Niestety najczęściej motywacją są bardzo wysokie zarobki (3)

    Dlatego tak mało lekarzy z powołania

    • 38 13

    • To nie tak, tych z powołania jest mnóstwo, ale nie chcą pracować w budżetówce za grosze (2)

      skoro w prywatnym mogą zarobić 5 razy więcej.

      • 2 2

      • to gdzie to powolanie? (1)

        Sektor prywatny zajmuje sie przypadkami intratnymi a nie medycznymi wyzwaniami.

        • 2 3

        • bzdura, sektor prywatny zajmuje się dokładnie tym samym

          ortopedów, okulistów czy endokrynologów masz tu i tu, a to że wolą sprzedawać swoje umiejętności za większą kasę prywatnie nie wyklucza ich powołania

          • 4 0

  • (2)

    Kasa kasa kasa cały sekret popularności kierunku lekarskie go

    • 32 12

    • A co niby złego w tym, że ktoś wybiera zawód, który daje perspektywę wysokich zarobków? Lepiej skończyć socjologię, politologię czy inną biblistykę, a potem zap.. w Macu czy na kasie za psi grosz?

      • 12 5

    • To się ucz jak ci tak zalezy na kasie

      • 1 0

  • Kształcimy lekarzy za ogromne pieniądze (6)

    Co z tego że tyłu młodych lekarzy kształcimy jak oni uciekajá z kraju i inne państwa mają za darmo lekarzy.Lekarz po studiach powinien odpracować tyle ile się kształcił w kraju ,a jeśli chce wyjechać to płacić za całe kształcenie ,albo porzyczka na studia o jeśli zostaje w kraju powinna być umoźona a jak nie to spłata z odsetkami

    • 53 22

    • ?? (5)

      Ok, ale dlaczego tylko lekarze? W takim razie niech "odrabiają studia" pracując w kraju inżynierowie, informatycy i masa innych zawodów licznie migrujących do krajów zachodnich. Oraz niech ludzie po zawodówkach uciekajcy do Norwegii np też oddadzą kasę za szkołę. .

      • 21 2

      • Powołanie, służba (4)

        Mówią ci coś te słowa? Raczej nie, kasa, kasa,kasa to na pewno rozumiesz

        • 1 14

        • O nie, nie, nie. Lekarz to zawód i owszem powinien być bardzo dobrze opłacany. Nie żadna służba. Dobrze, jeśli ktoś ma powołanie do zawodu, ale dotyczy to nie tylko zawodu lekarza. I każdy, póki co może wybrać gdzie chce pracować. Ty pracujesz bez wynagrodzenia? Że tak zarzucasz innym, że rozumieją słowo kasa?

          • 11 0

        • Powołaniem się nie najem (2)

          Nie służę nikomu. Pracuję za odpowiednie wynagrodzenie, jak każdy wysoko wykwalifikowany specjalista.

          • 10 1

          • (1)

            Daj ocenić innym czy jesteś wysoko wykwalifikowany.

            • 1 6

            • skoro pracuje to widocznie rynek już dawno ocenił

              • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Piotr Maria Śliwicki

Od 1991 był prezesem Grupy Ergo Hestia, odszedł ze stanowiska pod koniec 2022 roku. Kierował...

Najczęściej czytane