- 1 Powstanie państwowa sieć handlowa (259 opinii)
- 2 Baltexpo z ofertą dla młodych i poszukujących (10 opinii)
- 3 Dlaczego Żabka promuje się w gdyńskim urzędzie pracy? (137 opinii)
- 4 Vistal szuka nowego prezesa (20 opinii)
- 5 Smart Metropolia powraca (18 opinii)
- 6 Inflacja we wrześniu. Ma być 8,2 proc. (95 opinii)
Najnowszy artykuł na ten temat
PGE i Ørsted zapraszają na Dzień Dostawców
Energetyka wiatrowa wykorzystuje naturalną siłę odnawialnego źródła energii, jakim jest wiatr. A że najsilniej i najczęściej wieje on na morzu, to właśnie morskie elektrownie wiatrowe pozwalają na wykorzystanie tworzonej w ten sposób energii w sposób najbardziej efektywny.
Bałtyk jest bardzo wietrznym morzem. Wielu ekspertów porównuje go pod tym względem do Morza Północnego, na którym pracuje najwięcej turbin wiatrowych w skali całej Europy. Na Morzu Bałtyckim panują idealne warunki do budowy morskich farm wiatrowych, które pracując, mogą wytwarzać energię elektryczną przez kilkadziesiąt lat.
Grupa PGE prowadzi obecnie trzy projekty budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Dwa z nich - o nazwach Baltica 2 i Baltica 3 - będą składać się na największą inwestycję wiatrową na Morzu Bałtyckim - Morską Farmę Wiatrową Baltica.
PGE współpracuje przy niej z duńską firmą Ørsted, a pierwsza energia elektryczna zostanie przez nią wyprodukowana w 2026 roku. Z kolei po 2030 roku planowane jest uruchomienie morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1. Prąd wyprodukowany w tych elektrowniach wiatrowych zasili ok. 5,4 mln gospodarstw domowych w Polsce.
Zobaczcie, jak działa elektrownia wiatrowa na morzu, z jakich elementów się składa i w jaki
sposób wytwarza energię:
Przeczytaj także:
- Jak buduje się morską farmę wiatrową?
- Jak wiatraki na Bałtyku zmienią Pomorze
- Tutaj zaczyna się budowa morskich farm wiatrowych
* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł