• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jakich chorób boją się Polacy? "Wydajemy więcej na ubezpieczenia zdrowotne"

Piotr Kallalas
30 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (20)
80 proc. ankietowanych jest gotowa ponieść dodatkowe, miesięczne opłaty za opiekę medyczną poza składkami na fundusz. 80 proc. ankietowanych jest gotowa ponieść dodatkowe, miesięczne opłaty za opiekę medyczną poza składkami na fundusz.

Pandemia sprawiła, że jesteśmy w stanie więcej wydać na polisy zdrowotne. Z drugiej strony niezmiennie najbardziej obawiamy się chorób nowotworowych i utraty sprawności fizycznej. Poznaliśmy szczegóły najnowszego raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń.



Jakiej choroby obawiasz się najbardziej?

Prawie co drugi ankietowany uważa, że wystąpienie poważnej choroby w rodzinie jest zdecydowanie lub raczej prawdopodobne. Jeszcze wyższy odsetek ankietowanych obawia się śmierci bliskiej osoby i są to dwa największe zagrożenia, o które lękają się Polacy. Co ciekawe, rośnie liczba osób obawiających się wyczerpania środków finansowych na leczenie poważnej choroby.

- We wszystkich fazach badania pojawia się obawa przed brakiem pieniędzy na leczenie poważnej choroby. Z piątej pozycji w pierwszej i drugiej edycji badania (lata 2020 i 2021) ta obawa przesunęła się do pierwszej trójki największych ryzyk. Ponad 54% badanych uważa, iż jest to zdecydowanie lub raczej prawdopodobne - czytamy w raporcie.
Pobiły rekord w samobadaniu piersi Pobiły rekord w samobadaniu piersi

Lęk przed rakiem, choroby wirusowe coraz mniej straszne



Osoby, które obawiają się o swoje zdrowie, najczęściej myślą o ryzyku związanym z rozwojem chorób nowotworowych, jak również o utracie sprawności i uszkodzeniu mózgu skutkującym stanem wegetatywnym.

Wszystkie trzy zagrożenia były przytaczane przez 80-70 proc. ankietowanych. Co ciekawe, na czwartym miejscu uplasował się strach przed brakiem dostępu do opieki zdrowotnej.

Największy spadek, bowiem o przeszło 10 proc. na przestrzeni ostatnich trzech lat odnotowały choroby wirusowe - coraz mniej osób lęka się infekcji wirusowych czy bakteryjnych. Nieco mniej obawiamy się cukrzycy i otyłości.


Wzrost wypłat świadczeń



Z raportu dowiadujemy się również, jaki wpływ miała między innymi pandemia na rynek ubezpieczeń poprzez ograniczenie dostępności do opieki zdrowotnej.

- W 2021 roku wartość wypłat świadczeń z tytułu ubezpieczeń na życie wzrosła o 5,9 proc., niemniej jednak bazując na danych wybranych zakładów ubezpieczeń, wzrost wypłat świadczeń z tytułu ochronnych ubezpieczeń na życie w 2021 był na poziomie nawet 40 proc. wyższym niż w roku 2020. W ubezpieczeniach grupowych szkodowość w 2021 r. wzrosła przeciętnie o 11 punktów procentowych w stosunku do średniej z lat 2017-2019, czyli lat poprzedzających pandemię - czytamy w dokumencie.
Ponadto pandemia skutkowała również większą liczbą wykupionych polis zdrowotnych - 80 proc. ankietowanych jest gotowa ponieść dodatkowe, miesięczne opłaty za opiekę medyczną poza składkami na fundusz.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (20)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Ludzie biznesu

Arkadiusz Aszyk

Menedżer z branży stoczniowej. Prezes Mostostalu Pomorze. Ukończył Wydział Zarządzania na...

Najczęściej czytane