KNF o SKOK, SKOK Holding i Biereckim

Najnowszy artukuł na ten temat Euronet przejmuje bankomaty SKOK
Grzegorz Bierecki - założyciel SKOK w Polsce - zasiada w zarządach pięciu podmiotów z grupy SKOK (SKOK Holding, Arenda Bierecki, MP 59 Bierecki Sosnowski, SIN Bierecki, Fundacja Sanitas) i Radach Nadzorczych 15 podmiotów (SKOK Stefczyka, Stefczyk Nieruchomości, Asekuracja, TUnŻ SKOK, TUW SKOK, TFI SKOK, TF SKOK, Apella, eCard, TZ SKOK, TZ SKOK SKA, Stefczyk Finanse oraz w trzech fundacjach).
Grzegorz Bierecki - założyciel SKOK w Polsce - zasiada w zarządach pięciu podmiotów z grupy SKOK (SKOK Holding, Arenda Bierecki, MP 59 Bierecki Sosnowski, SIN Bierecki, Fundacja Sanitas) i Radach Nadzorczych 15 podmiotów (SKOK Stefczyka, Stefczyk Nieruchomości, Asekuracja, TUnŻ SKOK, TUW SKOK, TFI SKOK, TF SKOK, Apella, eCard, TZ SKOK, TZ SKOK SKA, Stefczyk Finanse oraz w trzech fundacjach). fot. materiały prasowe

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Andrzej Jakubiak, w specjalnym liście do premier Ewy Kopacz, marszałka Senatu oraz szefów CBA i ABW, poinformował o ustaleniach na temat powiązań kapitałowych i personalnych w SKOK. Według mediów sugeruje w nim, że majątek wart kilkadziesiąt milionów złotych, zamiast posłużyć do ratowania SKOK-ów, wpłynął do spółki senatora PiS Grzegorza Biereckiego, byłego nadzorcy systemu kas kredytowych.


Czy korzystasz z oferty SKOK-ów?

Zobacz wyniki (219)

Raport KNF na temat powiązań kapitałowych i personalnych w SKOK został upubliczniony przez KNF w październiku ub. roku. Wynika z niego m.in. że większość podmiotów Grupy SKOK jest kontrolowana przez spółkę SKOK Holding w Luksemburgu, która zajmuje się głównie inkasowaniem dywidend, a jej głównym udziałowcem jest Kasa Krajowa. Jak ujawnia Komisja Nadzoru Finansowego, tylko w 2013 roku system SKOK poniósł koszty względem spółek kontrolowanych przez luksemburską spółkę w kwocie ponad 93 mln zł. Jednocześnie SKOK Holding odnotował dzięki temu zysk 141 mln zł.

SKOK Holding został utworzony w 2007 roku. Jego kapitał zakładowy wynosi ok. 87 mln euro. Poprzez tę spółkę Kasa Krajowa kontroluje najbardziej znaczące podmioty z Grupy SKOK: Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK, Asekuracja, Towarzystwo Finansowe SKOK, Apella, Agencja Ratingu Społecznego. Z analizy KNF wynika, że świadczone przez te spółki usługi są kierowane wyłącznie do sektora SKOK. Koszty działalności tych podmiotów są finansowane ze środków samych kas. Natomiast wewnętrzne powiązania kapitałowe i personalne mogą powodować konflikt interesów, których następstwem może być np. ustalanie zbyt wysokich kosztów świadczonych usług. Do tego przy rozbudowanej sieci podmiotów, krąg osób wchodzących w skład ich władz jest stosunkowo wąski. Z raportu KNF wynika, że Grzegorz Bierecki - założyciel skok w Polsce - zasiada w zarządach pięciu podmiotów z grupy SKOK i Radach Nadzorczych 15 podmiotów. Jarosław Bierecki, brat Grzegorza, zasiada natomiast w dwóch zarządach i dziewięciu RN, Grzegorz Buczkowski w 15 podmiotach, natomiast Andrzej Sosnowski - w ośmiu podmiotach.

Choć raport powstał w październiku ub. roku, to list do najwyższych władz przewodniczący KNF wysłał dopiero teraz. Sprawy do prokuratury jednak nie skierował. Trzynasostronicowy dokument zawiera opis przekształceń własnościowych związanych z likwidacją w 2010 r. Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych - podała Gazeta Wyborcza. Andrzej Jakubiak z KNF uważa, że pieniądze z likwidacji fundacji powinny wpłynąć do funduszu stabilizacyjnego Krajowej SKOK, z której ratowane są podupadające finansowo Kasy, a nie do SKOK Holding w Luksemburgu. Cztery Kasy już zbankrutowały lub zostały przejęte przez banki, a na zwrot depozytów ich klientom poszły 3 mld zł z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, na który składają się głównie banki.

Kasa Krajowa nie komentowała sprawy jesienią ub. roku, teraz też nie odniosła się do sprawy.

Opinie (39) 3 zablokowane

 • Amber Gold do sześcianu. (3)

  Przewał na grube miliardy ale w majestacie Prawa i Sprawiedliwości więc nic nam maluczkim do tego.

  • 61 24

  • Jakoś nie upadł...

   • 2 3

  • za salon24 (1)

   W pierwszych słowach mojego listu pragnę Wam obywatelu Jakubiak podziękować za Waszą obywatelską troskę o moje pieniądze. Jestem bowiem członkiem SKOK Stefczyka i nic mi nie leży na sercu tak bardzo, jak pomyślność konta, na które comiesięcznie wpływa moja emerytura. Dlatego początkowo serce mi rosło w miarę czytania opisu waszego listu, który skierowaliście do premier Kopacz, marszałka Senatu oraz szefów ABW i CBA.

   Jednak Gazeta Wyborcza, która chwalebnie Wasz list zacytowała w dużej rozciągłości, jest dla mnie za trudna w odbiorze. Za nic nie mogłem pojąć, w jaki sposób SKOK sprzeniewierzył moje pieniądze. Tym bardziej, że skrupulatnie co miesiąc sprawdzam stan mojego konta. Redakcja obficie Was cytuje obywatelu Jakubiak, lecz zapewne opuszcza kluczowe fragmenty być może artykuł pisał jakiś stażysta. Być może brakuje mi postępowego humanistycznego wykształcenia, żeby czytać między wierszami, jak to potrafią wytrawni egzegeci Gazety Wyborczej.

   • 4 2

   • jak się spieprzy system piramidki to pierwszy polecisz do gazet - "Gdzi som moje piniondze?!"

    • 1 0

 • Polacy nic się nie stało, Polacy nic się nie stało. (1)

  Zasady ekonomii według PiS.

  Cała Polska robi laskę PiS.
  PiS dyma całą Polskę.

  • 45 24

  • i tak od lat

   • 9 3

 • Kiedy już kurz opadnie... (6)

  Okaże się, że:
  - pieniążki wyparowały,
  - rodziny prezesów są ustawione i mieszkają na karaibach,
  - emeryci się wkurzą, bo Polskie okazało się "polskie",
  - rozprawy będą się ciągnęły dekadami z uwagi na korupcję sądów i prokuratorów.

  Ruch SKOK wytarł sobie mordy klientami Banków.
  Przejście pod KNF i BFG było dniem, w którym towarzysz Bierecki z pozostałymi królikami otwierali szampana ;)
  Gdyby nie KNF nie wykryto by Wołomina, Gdyby nie wykryto Wołomina, przekręty by szły w nieskończoność.

  To prawda, że Polak potrafi, ale w tym wypadku jak i w wielu innych - okradać innych Polaków.

  • 47 20

  • Co ty gadasz za pierdoły (3)

   Kasa Krajowa jeszcze przed wejściem SKOK-ów pod KNF informowała o machlojkach w SKOK Wołomin. A druga sprawa czytaj te wszystkie artykuły i z prawa i z lewa to staniesz się jeszcze głupszy. KNF ma rację co do Biereckiego ale nie można w tą całość wkładać całego ruchu SKOK. Na moje PR-owe zagranie KNF, że wszystkie SKOK-i wyciągneły Kasę a nie tylko Pan B jest piękną przykrywką do jutrzejszego wystąpienia Banków odnośnie pomocy Frankowiczą. Czyli Braku pomocy.
   Proponuje nie wkładać w jeden worek wszystkich SKOK-ów i trochę popatrzyć na logikę!

   • 6 3

   • Miki... (2)

    Po pierwsze - Frankowiczom ;) nie Frankowiczą.
    Kasa Krajowa posiadała władzę umożliwiającą wprowadzenie zarządu komisarycznego w dowolnej Kasie (np Kopernik), jakoś się jej do Wołomina nie śpieszyło :) i tak, informowała KNF, ale wtedy, kiedy wiedzieli już że wejdzie, po to by się wybielić - w stylu wskazania czarnej owcy, po to by potem krzyczeć - "ale my mówiliśmyyyyy!!!!, więc to nie nasza wina", cóż, brak nadzoru względem Wołomina to niestety wina KK ;)

    • 5 1

    • brawo (1)

     Cieszę sie ze wyłapałeś błąd, widać że z inteligencji. Co do Kasy Krajowej nie mam zamiaru ich wybielać, ale przypominam, że już raz Komisarza KK wprowadzała i prawnie tę walkę przegrała. Więc w mocy prawa i mafii jaka działała w Wołominie było by podobnie. Oczywiście to tylko gdybanie. Dziwie się tylko że po pierwsze sprawa Wołomina była zgłoszona 3lata temu. Dwa: działalność WSI w tym skoku tez mówi swoje. Trzy: sprawa Biereckiego była juz znana pół roku temu, wiec czemu dzień przed wystąpieniem Banków w sprawie Frankowiczów, KNF przekazuje raport? Można gdybać ale tez powtarzam nie można z Biereckim łączyć całego Ruchu SKOK a co najwyżej jeden SKOK, wiadomo jaki!

     • 4 1

     • Ale to nie tak... wszystko nie tak...

      Nie poprawiłem Twojego błędu bo jestem mądry... tylko dlatego że Ty jesteś głupi ;)
      Napisałeś jedną prawdziwą rzecz w całym swoim wywodzie. "To Tylko Gdybanie". Niestety na gdybaniu możesz oprzeć co najwyżej to, co na obiad Ci mama ugotuje.

      Pozdrawiam rozbawiony do łez.

      • 2 2

  • Ciekawi mnie jedno... w kontekście Wołomina (1)

   Czy ktokolwiek zwrócił uwagę na to, kim są osoby posiadające lokaty w tym SKOK'u? Czy te lokaty nie były fikcyjne (bez pieniążków, tylko na papierze)?
   Każdemu depozytariuszowi powinni prześwietlić zadek ;) Sądzę, że kilka rodzin się wzbogaciło znacznie kosztem funduszu...

   • 1 0

   • Tam było celowe dziąłni ena szkode spółki

    Tyle , że to nie obóz Biereckiego i PIS'u.
    tamten SKOK to akurat postkomunisci....

    • 1 0

 • Klienci SKOK-ów (1)

  Otwórzcie oczy i nie dajcie się dalej nabijać w butelkę!

  • 37 21

  • Lepiej otwórz oczy nie tylko na SKOK-i, ale także na złodziejskie Banki!

   Na cały system Platformo-Pisowy!

   • 3 2

 • KNF to ci sami co nie widzieli problemu w zaciąganiu kredytów frankowych? (1)

  KNF to ci sami co nie widzieli problemu w działalności Amber Gold?

  KNF to ci sami z których belka śmieje się na taśmach pewnej afery?

  KNF to ci sami co w poczynaniach giełdowych petrolinvestu, biotonu i wielu innych spółek nie widzą nic złego?

  KNF to ci sami co tak chronią wpływy banków zagranicznych?

  KNF to ci sami co w poliso-lokatach nie dostrzegli niczego złego?

  KNF to ci co tak dzielnie walczą z lichwą a właściwie grabieżą finansową?

  KNF to ci od rekomendacji opcji walutowych?

  Może i niektóre SKOKi źle funkcjonują (w zależności od zarządów) ale nie oceniałbym tego przez pryzmat KNF, bo po której stronie i na jakim poziomie stoi KNF, to pokazały jego rozliczne poczynania.
  A już na pewno nie poprzez "rzetelność" GW.

  • 56 31

  • Złodziej krzyczy łapać złodzieja cha cha cha.

   2010 roku Lech Kaczyński zawetował ustawę która dawała możliwość nadzorowanie Skoków przez KNF i objęcia ich Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Teraz wychodzi na jaw, że to weto nie było przypadkowe, bo to właśnie wtedy pan B. obrabiał kasę SKOKów.

   • 2 4

 • Złoty wiek Polski wg PO. (1)

  Napiszcie o tym, że Zarządca Komisaryczny SKOKu w Rumi z ramienia KNF przez ponad rok działania w SKOK nie tylko nie wprowadziła żadnego programu naprawczego ale także wyprowadziła z Kasy środki członków na swoje ogromne comiesięczne pobory oraz na wynagrodzenia czterech ćwierćinteligentów zatrudnionych przez nią w SKOK. A po przejęciu SKOK przez Aliora została pełnomocnikiem tegoż banku! Alior przytulił kasę z KNF i wyrzucił wszystkich pracowników SKOK zamykając wszystkie oddziały. Czy ten artykuł o SKOKach ma przykryć zarzuty postawione panu Pawłowi A. z PO, temu co podpisał lojalkę wobec kandydata na prezydenta niejakiego Bula-Komorowskiego?

  • 39 32

  • Hejterzy z PIS do pracy.

   To ma być riposta na 3 mld zł strat SKOKów? 77 mln złotych przytulonych przez Biereckiego?

   • 3 2

 • Dlaczego nie do prokuratury pod rządami PO tylko pisze list do Kopacz? (5)

  Medialna zagrywka dla lemingów.

  • 32 20

  • głupi durniu do WIADOMOŚCI premier - info poszło do CBA i paru innych miejsc (3)

   tepym lemingiem jesteś ty, bo wierzysz ślepo w ideologie PIS i twojego wodza, które cie regularnie dyma

   • 13 8

   • glupi durniu (2)

    Zawiadomienie przedstawia sie PROKURATURZE a nie do wiadomosci. Tępy lemingu ślepo patrzacy co ci napisza. Rusz raz tym pustum łbem

    • 7 6

    • odp.

     Choć raport powstał w październiku ub. roku, to list do najwyższych władz przewodniczący KNF wysłał dopiero teraz. Sprawy do prokuratury jednak nie skierował.

     • 5 0

    • a jednak jestes tepy ale wierny jak to wyborca PIS

     nawet nie rozumiesz co to znaczy do wiadomości

     zapewne tez nie masz pojecia co to takiego CC lub BCC w mailach

     ze swiacą szukać inteligencji w mrocznej pisowskiej krainie

     • 2 5

  • Kolego. Można wysłac do prokuratury, mozna upublicznić. Odpowednie słuzby zajma się tym z urzędu

   • 0 0

 • Pralnia Jarka i Rydzola - czyli SKOKi i tak działają pełną parą... (2)

  Kasa wypływa i wypływa non-stop.

  • 26 20

  • Spojrzeć na twarz na fotce i wszystko jasne. Prawy, Sprawiedliwy i na tle sztandaru Tygodnika Katolickiego. (1)

   Hoffman przy nim to pikuś. Taka partia jak ich wódz...

   • 10 5

   • A ja inaczej:

    spójrz na s i e b i e w lustrze... i wszystko jasne

    • 6 4

 • Bierecki dobrze zrobił... (3)

  Gdyby nie ukrył pieniędzy w bezpiecznym miejscu to mafia PO położyłaby łapę na tej kasie!

  • 31 19

  • AHAHAHAHAH (1)

   AHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHA
   AHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHHAHA
   AHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAH
   (wdech)
   AHAHAHAHAHAHAHHAHAH
   AHAHAHAHAHAHAHA
   AHAHAHA
   Aleś Ty durny...

   • 6 5

   • Aleś ty mądry lemingu....

    :):):)

    • 3 5

  • Wg katola każdy złodziej pisowski

   to patriota.

   • 3 2

 • Nie mogę się doczekać

  Aż wyjdzie na jaw cała ta hipokryzja...
  Polska Kasa... szkoda, że za granicą.

  • 15 6

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Kalicki

Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni oraz Strathclyde University (MBA). Od początku pracy...

Najczęściej czytane