• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Kilkudziesięciu gdynian z dotacjami na e-rowery

Joanna Karjalainen
6 lipca 2022, godz. 18:00 
Opinie (80)
Gdynianie mają skorzystać z puli pierwszych 100 tys. zł dotacji na rowery elektryczne. Gdynianie mają skorzystać z puli pierwszych 100 tys. zł dotacji na rowery elektryczne.

Gdynianie mają skorzystać z puli pierwszych 100 tys. zł, które przeznaczono na dofinansowania do zakupu rowerów elektrycznych. Mieszkańcy, którzy złożyli pierwsze kilkadziesiąt wniosków o miejskie dotacje, otrzymali już telefoniczne powiadomienia od Referatu Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miasta Gdyni. Obecnie trwa umawianie spotkań, podczas których zostaną zawarte umowy.Pracownicy Referatu Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miasta Gdyni informują, że skontaktowali się już telefonicznie z autorami pierwszych kilkudziesięciu wniosków, którzy w najbliższym czasie pojawią się w Urzędzie Miasta Gdyni i podpiszą umowy na miejskie dotacje.

- Przyjmowanie wniosków o przyznanie dotacji na zakup roweru elektrycznego trwało od 10 czerwca, a gdynianie łącznie złożyli ponad 1 tys. wniosków - informuje Kamil Złoch z redakcji portalu Gdynia.pl. - W puli przeznaczonej na ten cel było 100 tys. zł, co oznacza maksymalnie 40 dotacji - w zależności od kwoty deklarowanego zakupu. Wsparcie przysługiwało w wysokości odpowiadającej 50 proc. wartości poniesionych kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 2,5 tys. zł.
Z informacji, które spływały od naszych czytelników, wynikało, że przed samym rozpoczęciem rejestracji wniosków system ePUAP uległ awarii. Niektórzy z wnioskujących spędzili noc przy komputerze, próbując złożyć swój wniosek o dotację. Udało im się to dopiero przed godz. 4 nad ranem.

Dofinansowanie do roweru elektrycznego. System padł przed rozpoczęciem zapisówAż 500 wniosków o dotacje na e-roweryNiemniej, jak informują władze miasta, do godzin porannych udało się złożyć wniosek aż 500 osobom. Pierwszych 40 osób zostanie umówionych na spotkanie w celu podpisania umowy na dotację.

- Ten projekt traktujemy jako pilotaż - zapowiada Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. - Jego głównym celem jest zmiana nawyków komunikacyjnych naszych mieszkańców. Przy okazji okazało się, że zainteresowanie zakupem ekologicznych środków transportu przez mieszkańców Gdyni jest ogromne. Kolejnym etapem programu jest przeprowadzenie badań dotyczących osób, które skorzystały z dotacji.
Gdynia jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się dofinansować kupno elektrycznych jednośladów przez mieszkańców. Aktualnie obsługujący dotacje na zakup e-rowerów urzędnicy z Referatu Zrównoważonej Mobilności umawiają terminy spotkań z mieszkańcami, których czeka jeszcze niezbędne podpisanie umowy z gdyńskim magistratem.

Dotowany będzie musiał podpisać umowę, w której zobowiązuje się m.in. do nieprzerwanego zamieszkania na terenie Gdyni przez cały minimalny okres użytkowania roweru elektrycznego, tj. przez trzy kolejne lata.

Jak informują administratorzy fanpage'a Mobilna Gdynia na Facebooku, osoby, które otrzymają dotację, będą proszone o wyrażenie zgody na podanie danych do publicznej wiadomości.

- Zrobimy, co w naszej mocy, żeby transparentność była jak największa, ale jednocześnie zgodna z literą prawa - informują na Facebooku.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (80)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Leszek Pankiewicz

Od 2011 prezes zarządu Solwit SA. Aktywnie uczestniczył w rozwoju projektów inwestycyjnych w...