stat

Kolejne inwestycje PERN w Gdańsku. Większa baza w Górkach Zachodnich

Budowa nowych zbiorników pozwoli zwiększyć pojemność magazynową bazy w Gdańsku z 900 tys. do 1,1 mln m sześc.
Budowa nowych zbiorników pozwoli zwiększyć pojemność magazynową bazy w Gdańsku z 900 tys. do 1,1 mln m sześc. mat.prasowe

Spółka PERN zakupiła działki o łącznej powierzchni ponad 50 tys. m kw. w Gdańsku. W planach ma rozbudowę bazy manipulacyjnej w Górkach Zachodnich. Chodzi o budowę nowych zbiorników o pojemność po 100 tys. metrów sześciennych każdy.


Inwestycje z jakich branż są najbardziej korzystne naszego regionu?

energetyka

20%

szeroko pojęty przemysł

32%

technologie informatyczno-telekomunikacyjne

17%

usługi dla biznesu

2%

logistyka i transport

21%

chemia

2%

biotechnologia

6%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 254

Pod tę właśnie inwestycję PERN zakupił od miasta Gdańsk sześć działek znajdujących się przy ul Kępnej zobacz na mapie Gdańska w sąsiedztwie Bazy Gdańsk. Obecnie na terenie Bazy Gdańsk magazynowanie surowców odbywa się w 18 zbiornikach o pojemności 50 tys. m sześc. Budowa nowych zbiorników pozwoli zwiększyć pojemność magazynową z 900 tys. do 1,1 mln m. sześc.

Ropa naftowa przyjmowana jest do Bazy rurociągiem: od strony południowej z Bazy Miszewko Strzałkowskie i od strony północnej ze zbiornikowców w Porcie Północnym oraz z Terminala Naftowego Gdańsk. Baza Gdańsk przesyła też ropę naftową rurociągami do rafinerii Grupy Lotos, Naftoportu i Terminala Naftowego Gdańsk.

- Zgodnie z realizowaną strategią oraz prowadzoną przez spółkę PERN SA działalnością magazynowania i transportu ropy naftowej oraz paliw, spółka kupiła działki w celu prowadzenia inwestycji mających na celu rozbudowę Bazy Gdańsk - poinformowało nas biuro prasowe PERN.
Pomysł na rozbudowę instalacji w Gdańsku nie jest nowy. Już w 2010 roku PERN informował o planach takiej inwestycji.

Przypomnijmy, że w 2015 roku pozwolenie na użytkowanie otrzymał Terminal Naftowy PERN zobacz na mapie Gdańskaw Gdańsku. Realizacja tej wartej 412 mln zł inwestycji trwała 22 miesiące. Terminal to kompletny hub morski wyposażony w sześć zbiorników o pojemności 62,5 tys. m sześc. każdy. To pierwszy tego typu obiekt nad polskim wybrzeżem Bałtyku, który znajduje się na Wolnym Obszarze Celnym.

W planach jest drugi etap inwestycji, który zakłada budowę kolejnych zbiorników do magazynowania ropy naftowej o łącznej pojemności 330 tys. m sześc. Rozbudowa pozwoli prawie dwukrotnie zwiększyć możliwości magazynowe Terminalu.

W skład Grupy Kapitałowej PERN wchodzi oprócz PERN SA pięć spółek zależnych: OLPP, Naftoport, Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury , Petromor oraz Siarkopol Gdańsk. Łącznie Grupa posiada ponad 3 mln m sześc. pojemności magazynowej na ropę naftową oraz 1,8 mln m sześc. na paliwa płynne. Dysponuje morskim terminalem przeładunkowym o mocy 34 mln ton ropy naftowej na rok.

Podstawowym zadaniem spółki jest eksploatacja sieci rurociągów "Przyjaźń" transportujących rosyjską ropę naftową dla największych producentów paliw w Polsce oraz w Niemczech. Dużą rolę w zaopatrzeniu polskich rafinerii w ropę naftową odgrywa również Rurociąg Pomorski łączący Płock z Gdańskiem, który umożliwia transport surowca w obu kierunkach.

Oprócz sieci rurociągów przesyłających ropę naftową, PERN S.A. posiada także sieć rurociągów produktowych, wykorzystywanych do transportu paliw płynnych wyprodukowanych przez rafinerie. Ważną usługą realizowaną przez spółkę jest magazynowanie ropy naftowej. Spółka posiada trzy bazy magazynowe: w Adamowie, Płocku oraz w Gdańsku, wyposażone w zbiorniki o pojemności od 32 tys. do 100 tys. m sześc.

Budowa bazy PERN w gdańskim porcie w 2015 roku.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (20)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Moim zdaniem

Strefa start-up

Najczęściej czytane