• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Koniec łupkowej euforii. Łatwo przyszło, łatwo poszło?

Robert Kiewlicz
18 maja 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat W Gdańsku powstanie Urząd Górniczy. Po co?
Kanadyjska firma Talisman Energy, która wycofała się już z Polski, prowadziła prace wiertnicze na Pomorzu niemal w środku niewielkiego Lewina w gminie Linia. Kanadyjska firma Talisman Energy, która wycofała się już z Polski, prowadziła prace wiertnicze na Pomorzu niemal w środku niewielkiego Lewina w gminie Linia.

Już trzy koncerny poszukujące w naszym kraju gazu z łupków wycofały się z Polski rozczarowane wynikami z wykonanych odwiertów. Czy oznacza to koniec łupkowego eldorado i marzeń o uniezależnieniu energetycznym od Rosji? Czy raczej jest to szansa dla polskich koncernów na wykorzystanie łupkowych zasobów?Na początku maja firma Marathon Oil ogłosiła, że wycofuje się z Polski. Koncern posiadał 11 koncesji i uważany był za jednego z najważniejszych inwestorów zagranicznych. Wcześniej o sprzedaży swoich udziałów w koncesjach na terenie Polski poinformował kanadyjski Talisman. Polskie aktywa i koncesje Talismana przejęła spółka San Leon. Chodzi m.in. o w koncesje Gdańsk W, Braniewo S oraz Szczawno. Z naszego kraju wycofał się również ExxonMobil, który miał sześć koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego. Powód? Koncern znalazł za mało, aby wydobycie było opłacalne.

Zobacz, jak poszukiwano gazu łupkowego na Pomorzu.


Dotychczas wydano ok. 100 koncesji na poszukiwanie gazu z łupków w całej Polsce. Oszacowano, że na terenie naszego kraju może być nawet do 5 bln m sześc. gazu z łupków, a Pomorze zostało uznane za jeden z najbardziej obiecujących regionów. Oprócz koncernów zagranicznych w poszukiwania gazy zaangażowały się też spółki polskie.

- Lotos nigdy nie miał wpisanego poszukiwania gazu z łupków w strategię spółki, ale jeśli będzie taka możliwość to bardzo chętnie zaangażowałbym się w takie działania - wyjaśnił Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego - Obecnie nie mamy jednak koncesji. Nie mamy gdzie poszukiwać gazu łupkowego poza miejscami gdzie obecnie wiercimy. Jednak w tych miejscach będziemy badać strukturę geologiczną i jeśli natrafimy na gaz z łupków będziemy badać możliwości i zasadność ekonomiczną jego wydobycia.

Czy uważasz, że pozyskiwanie gazu łupkowego to szansa dla pomorskiej gospodarki?


Jak stwierdził Olechnowicz, spółka jest też zainteresowana pozyskaniem koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego na Litwie. - Dodatkowo być może w tym roku zaowocuje porozumienie podpisane przez Lotos z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem i rozpoczniemy wspólne prace na dwóch koncesjach należących do tej spółki - dodał Olechnowicz.

We wrześniu 2012 Grupa Lotos i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA zawarły porozumienie dotyczące współpracy w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej. Chodziło o wydobycie ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych. PGNiG i Grupa Lotos mają współpracować na koncesjach zlokalizowanych w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim oraz lubelskim.

Jednak czy Lotos ma "czego szukać w łupkach" jeśli poległy na tym koncerny o większym doświadczeniu w wydobyciu tego gazu? - Z poszukiwaniami przez Lotos gazu łupkowego wydaje się zachodzić pewne nieporozumienie - komentuje Andrzej Szczęśniak, analityk rynku paliw. - Otóż Lotos Petrobaltic ma koncesje jedynie na obszarze morskim. Dzisiejszy stan techniki nie pozwala na produkcję gazu niekonwencjonalnego metodami szczelinowania hydraulicznego z platform morskich. Także w przypadku Lotosu nie ma takich możliwości, choć może w przyszłości rozwój technologii pozwoli też i na takie działania. Z drugiej strony Lotos nie posiada dzisiaj wystarczających zasobów finansowych, by samodzielnie zagospodarować znane i udokumentowane już złoża na Bałtyku. Różni je od złóż gazu z łupków właśnie to, że są rozpoznane i gotowe do zagospodarowania, a gaz łupkowy to jeszcze - jak powszechnie wiadomo - wróbel na dachu.

Jak twierdzi ekspert, spółka jeszcze dzisiaj nie poradziła sobie z obciążeniami finansowymi z okresu inwestycji w instalacje 10+, a zła pogoda dla sektora przerobu ropy w Europie dodatkowo pogarsza sytuację. - Dlatego dość cenne i z pewnością opłacalne przy dzisiejszych notowaniach ropy możliwości wydobycia nie są  podejmowane - dodaje Szczęśniak. - Dopiero współpraca z innymi podmiotami, mogącymi zainwestować większe sumy, może rozwinąć Lotosowi skrzydła w wydobyciu ropy i gazu. Jednak od wielu lat słyszymy jedynie obietnice rozwoju wydobycia, a konkretów wciąż brak, dlatego trudno jest rzetelnie ocenić szanse wspólnych przedsięwzięć negocjowanych obecnie z innymi podmiotami.

Od 2010 roku w poszukiwanie gazu łupkowego zaangażowała się także spółka Petrolinvest, kontrolowana przez Ryszarda Krauze. Aktualnie poprzez 3 spółki, w których posiada udziały, prowadzi prace poszukiwawcze na 13 koncesjach łupkowych. Na koncesjach należących do Sp. Wisent Oil & Gas (4 koncesje) (31,67 proc. udziałów Petrolinvest) aktualnie realizowane są 2 odwierty w pn-wsch Polsce. Spółki Silurian (5 koncesji) i EcoEnergy (4 koncesje), w których Petrolinvest posiada po około 90 proc. udziałów prowadzą prace w zakresie analiz historyczno-geologicznych oraz planowania badań sejsmicznych, zgodnie w harmonogramem wynikającym z umów koncesyjnych.

Pomimo sceptycyzmu ekspertów i części branży promocja gazu z łupków nadal trwa. Jeszcze w ubiegłym roku Agencja Rozwoju Przemysłu SA oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpoczęło pierwszy nabór wniosków na finansowanie przedsięwzięć związanych z wydobyciem gazu łupkowego w Polsce. Na realizację programu "Blue Gas - Polski Gaz Łupkowy" przeznaczono łącznie 500 mln zł. Program jest kontynuowany w roku 2013.

Jak dotychczas minister środowiska nie udzielił żadnej koncesji na wydobywanie gazu ze złóż. O ile dojdzie do odkrycia i udokumentowania takiego złoża, przedsiębiorca będzie musiał wystąpić z wnioskiem o uzyskanie koncesji na wydobywanie. Rozstrzygnięcie takiego wniosku wymaga odrębnego postępowania, w którym zostaną określone warunki dotyczące eksploatacji.

Miejsca

Opinie (62) 7 zablokowanych

 • gaz łupkowy w Polsce to wielkie zagrożenie dla Rosjan (19)

  Polityka obecnego rządu w sprawie gazu łupkowego to chaos.
  Rosjanie będą robić wszystko (zresztą już robią) aby w Polsce gazu łupkowego nie było. Zobaczcie ilu w obecnym rządzie tzw agentów wpływu, byłych sb-ków... Czy myślicie że ci agenci nic nie robią? Oni szkodzą Polsce.
  Zobaczcie jak ślimaczy się budowa protu LPG w Szczecinie... Myślicie że to przypadek? Nie, to wszystko są zorganizowane działania obcych wywiadów, które szkodzą Polsce.
  Dopóki nie zmienimy rządu tak będzie nadal ...

  • 146 34

  • Chaos to stan permanentny tego rządu. Niekompetencja.

   • 22 7

  • Budowa portu LPG w Szczecinie? (3)

   pierwsze słyszę.

   • 2 15

   • dokładnie to w Świnoujściu (2)

    • 14 0

    • i nie LPG a LNG!!!! (1)

     taki jest cały komentarz, jak z radia erewań: Czy to prawda, że na Placu Czerwonym rozdają samochody? tak, to prawda, ale nie samochody, tylko rowery, nie na Placu Czerwonym, tylko w okolicach dworca warszawskiego i nie rozdają, tylko kradną.

     No ale reszta się zgadza
     he he he

     • 32 1

     • co do terminu otwarcia to gazoportu to i tak w porównaniu z innymi wielkimi inwestycjami w polsce

      nie jes najgorzej, na razie nie ma znacznych opóźnień, pomimo że inne (nie sabotowane przez rosjan - he he he) mają gigantyczne (np. autostrady, metro itp)

      • 9 1

  • Port LNG.....ne madry Polaku...najpierw naucz sie odrozniac LPG od LNG (6)

   Absolwent Am

   • 11 4

   • Nie wymagaj za dużo od RC Pollacka

    • 3 5

   • wielka mi różnica między LPG a LNG ... (4)

    wszystko to jest gaz ziemny, różni się kilkoma cechami co prawda, ale w tej dyskusji ma to raczej drugorzędne znaczenie Wielki Znawco Gazowy ...

    • 8 7

    • No właśnie że różnica wielka - nie masz pojęcia o czym piszesz to nie pisz głupot wcale (3)

     LPG to mieszanka propanu i butanu, produkowany głównie w czasie przerobu ropy naftowej na paliwa (w sumie w rafinacji traktowany prawie jak odpad), a gaz ziemny to naturalna mieszanka gazów z przewagą metanu. Nie pisz głupot bo dzieci wchodzą i się uczą

     • 5 7

     • no i co ? (2)

      wyrecytowałeś formułkę,
      co nie zmienia faktu że wszystko to jest gaz ziemny

      • 7 5

      • idź pan w kij

       Gaz ziemny to gaz ziemny, a gaz powstały podczas rafinacji to co innego. Ekspert z forum się znalazł. Pewnie bez różnicy ci czy lejesz ON czy benzynę do samochodu - i to i to z ziemi się bierze.

       • 5 2

      • dzieci po lekcjach chemii w podstawówce już widzą różnicę między gazem ziemnym a LPG

       no ale niektórzy spali

       • 1 2

  • Pomyśl

   bardzo dobrze żeby się nie powiodło.Dlatego że bardzo skaża to wody gruntowe.Degraduje środowisko naturalne.A zarobek mieli by tylko amerykanie którzy jak dotąd nie mogą nam znieść wiz.Jak byś słuchał uważnie wiadomości w tym tygodniu to byś wiedział że USA dochodzi do tego że w wody gruntowe przy wydobyciu dostają się szkodliwe chemikalia.

   • 6 6

  • aha, wiec rozumiem ze w druga strone inne obce wywiady tez moga dzialac

   np. przyspieszajac prace w porcie LPG. Czy sie myle? Skoro mozna opozniac, to mozna tez przyspieszac. eeeh uwielbiam czytac teorie spiskowe. sa takie nielogiczne.

   • 2 3

  • Kolejny Psychopata z PES????

   Człowieku idź na spacer z dziećmi a nie siedzisz i kombinujesz, pewnie w ZSW też nie byłeś?

   • 2 6

  • Pełna zgoda

   Firmy uciekaja z Polski bo do dzisiaj nie wprowadzono ustalen prawnych, a nie ze wzgledu na wyniki pomiarow. Polski rzad blokuje wydobycie gazu łupkowego bo to uderzyło by w Merkel i Putina. Nie po to wybudowali rurociąg w Baltyku, zeby teraz polaki jakis tam gaz swoj wydobywali. Zreszta nawet jesli w tej dekadzie wybudujemy terminal gazowy to i tak jego sprawnosc jest ograniczona ze wzgledu na te cholerną rure rusko-niemiecka. Takze na dobra sprawe jedyna dewyrsyfikacja zrodel gazu sa lupki, a do tego Putinoland nie doposci. W USA dzieki wydobyciu łupków ceny gazu spadaja na leb i szyje, a to dla ruskich jest dramat. Wladimir Bukowski w jednym z ostatnich wywiadow stwierdzil " Jesli nie przeprowadziliscie u siebie lustracji i dekomunizacji to macie w kraju setki rosyjskich agentow" I tyle w temacie....

   • 8 3

  • zgadzam sie

   to jest sabotowanie przez Rosjan wszelkich polskich poczynań. Nigdy nie dopuszcza do tego aby nie brac od nich gazu. A my jak ten ciemny naród wolimy show w tvn i gierki polityków na codzień. Sprawy strategiczne dla naszego państwa uciekaja między palcami. ile się im poświęca np w wiadomosciach czsu to widac. więcej czasu jest na Madzie i czy tamten i owamten polityk komuś n****l do gara. Żal........

   • 6 1

  • Akurat problemy z gazoportem wynikają z kretyńskiej lokalizacji.

   Z nadania politycznego. Miał być w Gdańsku, gzie spora cześć infrastruktury była gotowa, ale nie, padło na Szczecin bo stamtąd pochodził ówczesny minister.

   • 1 0

  • Sprostowanie

   Panu Bąkowi coś się pokręciło, port LPG nie w Szczecinie a w Świnoujściu, a gaz łupkowy był tak pewny jak Miczurina gruszki na wierzbie. Ciekawe czy oszołomy od gazu posprzątają po sobie podziemny bajzel, widzę pole do popisu rodzimych ekologów, którzy żyją tylko szczawiem, a któremu chemia użyta do szczelinowania może zaszkodzić.

   • 0 0

 • (2)

  Wszyscy się podjarali i wyszło jak zwykle. Zamiast na zimno ocenić to ogłosili juz niezależność. Teraz ruscy się śmieją. Koncerny się wycofują, teraz pójdzie jak domino. Inni z nich wezmą przykład.

  • 18 25

  • Gaz jest tylko brak odpowiedniego prawa geologicznego zniechęca zachodnie firmy! (1)

   tak to jest jak zamiast rządzenia jest haratanie w gałę.

   • 7 3

   • refleksja

    Nasz rzad ma rzadką umiejętność: potrafi wszystko, nawet złoto, jednym dotknięciem zamienić w g...o.

    • 6 1

 • Petrolinvest,hahaha bankrut który szuka ropy w kazachstanie do 5 lat i nic niewydobył

  spólka nie jest już kontrolowana przez Krauzego .Niech kazdy sobie zobaczy ze ten bankrut poz a wydobywaniem co miesiac nowej emisji akcji nic innego nie robi!!I dla przykładu firemka startowała na giełdzie z cena 700zł dzisiaj jej kurs to 70groszy firma przynosi kilkadziesiąt milionów straty i juz długo nie pociagnie.!!!

  • 27 3

 • tu putin (1)

  za tą bezczelność polaki gaz bedziecie kupowac od nas dwa razy drożej

  • 32 11

  • dużo kapusty i cebuli będziemy jedli

   i zami zaczniemy produkować :P

   • 2 0

 • nic nie wiecie z tego

  pod powierzchnie ziemi sa pompowane chemikalnia do rozpuszczania skal, chemia nie ulega biodegradacji tylko zatruwa podziemne zbiorniki wodne, na ziemi nic nie urosnie bo wszedzie trujace wszsytko. magluja wam umysly jaki to ma byc z tego piniądz a to wszsytko jest warte kopniaka w stolec. kto inteligentny i rozgarniety to wyczyta na necie co sie w usa dzialo po takim wydobywaniu lupkowym. hejterzy i cenzorzy blokuja informacje zeby nikt nic nie wiedzial, eko teroorysci tez milcza, pod stolem koperty poszly juz

  • 14 36

 • Nie dla niszczenia Kaszub !!! (6)

  Gaz łupkowy to dewastacja krajobrazu Kaszub i zanieczyszczenie zasobów wody.

  • 28 49

  • I te propagandowe zdjęcie:

   "Krowy pasące się w pobliżu szybu wiertniczego"
   Kłamstwo - wiercenia wywołują hałas -
   zapomnijcie o wypasie czy normalnym życiu obok tego.

   • 15 13

  • atom (4)

   Jak nie gaz, to atom dla Kaszub. Albo świece.

   • 9 2

   • Wolę atom (3)

    we Francji jest 70 elektrowni i żadna jakoś nie je..a
    , wystarczy nie chlać w dyspozytorni.

    • 7 1

    • wystarczy nie chlac (1)

     I ten warunek jest trudny do spelnienia u nas

     • 8 0

     • wystarczy nie chlać wódy

      Niech piją wino, jak we Francji

      • 0 0

    • I mają najtańszy prąd w Europie...

     Choć teraz to może już nie atom a w wodór zainwestować? Albo utopimy z 50mld. euro albo będziemy całkowicie niezależnym energetycznie i eksportującym technologie potentatem energetycznym.

     • 0 0

 • nieprawda ...

  łupkowy gaz jest...... to tak jak w KARLINIE ROPA - do tej pory wydobywają ...

  • 29 1

 • Szkoda, ale przynajmiej woda bez acetonu będzie.

  • 3 19

 • Przez Tuska gaz łupkowy uciekł za granicę!

  • 36 5

 • gaz lupkowy to pomylka (2)

  moze zniszczyc srodowisko naturalne nikt dokladnie nie wie czym to sie moze skonczyc. Wiele krajow sie wycofalo(nie pamietam juz ktorzy) ale dosyc juz wydobycia kopalnych zrodel energii - jak mozna lepiej sie w to nie bawic .Tylko elektrownie wiatrowe , magnetyczne generatory (np w Australii takie sprzedaja - nie uzaleznieni od roznych lobby) sloneczna ma przyszlosc. By sie uniezaleznic od Rosjan tez wymyslili - kompleksy wieczne. Zreszta ten gaz to nawet nie jest rosyjski. Moze by tak norweski. Przy okazji - wiekszosc Szwedow chce energii atomowej ale chociaz maja ogromne zloza uranu nikt nie chce wydobycia.

  • 10 24

  • wszystkie kiciusie, ktore minusuja

   nie jest zle sie uniezaleznic od Rosji ,Niemiec(ci ostatni podobno wiedza nawet jak zarabiac na energii odnawialnej, bo podobno juz im sie juz to udaje ) czy nie wiem jeszcze kogo - tylko nie ta metoda.
   P.S.
   Lepiej sie doksztalcic, np democracy-now , no tak ale to po angielsku... Kurczeee
   No ale chociaz moze jeden/jedna z was zna angielski i przetlumaczy reszcie...?

   • 3 1

  • Tylko przydomowe wiatraki

   np. PRAWIDŁOWY SAVONIUS da szczęście Polsce i Polakom.

   • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Tomasz Basiński

W latach 1987 – 1990 kształcił się w sopockim Policealnym Studium Zawodowym w specjalności...

Najczęściej czytane