• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bonusy dla rowerzystów w firmach

Aleksandra Wrona
13 maja 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Trójmiejscy pracownicy chętnie dojeżdżają do pracy rowerem. Trójmiejscy pracownicy chętnie dojeżdżają do pracy rowerem.

Dojeżdżanie do pracy rowerem to zdrowsza, a czasem i szybsza alternatywa dla dojazdów samochodem. Nic dziwnego, że firmy zachęcają do tego swoich pracowników za pomocą konkursów, bonusów i specjalnych udogodnień dla rowerzystów.



Na pracownikach, dojeżdżających do pracy rowerem, zależy szczególnie właścicielom biurowców, które często borykają się z problemem niedostatecznej liczby miejsc parkingowych. W zeszłym roku na zlecenie spółki firma PBS przeprowadziła badania dotyczące sposobu dojazdu do pracy wśród pracowników gdańskich centrów biurowych. Okazuje się, że procent dojeżdżających rowerem sięga nawet 21 proc. wszystkich pracowników. Warto wziąć pod uwagę fakt, że badania zostały wykonane przed wdrożeniem systemu Mevo, który szczególnie w okolicy Olivia Business Centre cieszy się dużym zainteresowaniem.

  • Dojazdy do pracy w gdańskich biurowcach, badanie PBS na zlecenie spółki Torus, rok 2018
  • Dojazdy do pracy w gdańskich biurowcach, badanie PBS na zlecenie spółki Torus, rok 2018
Dużą liczbą rowerzystów mogą pochwalić się też mniejsze firmy.

- W 2018 r. ponad 38 600 razy nasi pracownicy dojeżdżali do pracy rowerem - to ponad 4000 więcej dojazdów niż w 2017 r. Jeden z managerów zamienił nawet samochód służbowy na rower - mówi Mario Zamarripa, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w Ergo Hestii.
Efektem ubiegłorocznej akcji rowerowej w Trojmiasto.pl było ponad 25 tys. przejechanych przez pracowników kilometrów.


LPP prowadzi dla pracowników grupę sportową, która liczy 228 pracowników. Wśród nich są nie tylko wielbiciele rowerów, ale także biegów i triathlonu. W zeszłym roku w ciągu trzech miesięcy pokonali oni prawie 60 tys. km, które LPP w ramach akcji charytatywnej "LPP Team For Kids" zamieniła na konkretną kwotę pieniędzy i przekazała podopiecznym z domów dla dzieci z Gdańska i Krakowa.

Konkursy



Czy dojeżdżasz do pracy rowerem?

W celu zmotywowania pracowników część pracodawców przewidziała konkursy i bonusy za dojeżdżanie do pracy rowerem.

- Mamy własny, wewnętrzny konkurs i "twardą walkę" o pierwsze miejsce. Konkurs obejmuje naszych pracowników i zleceniobiorców. Główną nagrodą jest bon do wybranego przez zwycięzcę sklepu sportowego. Nagrody główne, tak naprawdę, są dwie - za liczbę przejechanych kilometrów do i z pracy rowerem oraz za liczbę przejazdów do i z pracy. Musze przyznać, że rywalizacja wśród uczestników jest bardzo duża i jesteśmy dumni, że nasi pracownicy chętnie biorą udział w konkursie i wykazują tyle entuzjazmu. Na pewno będziemy wspierać dojazdy do pracy rowerem - mówi Justyna Stankiewicz, Radmor.
- W Trojmiasto.pl osoby, które w ciągu każdego miesiąca przejadą największą liczbę kilometrów, otrzymują karty podarunkowe do sklepu sportowego. Tutaj pod uwagę bierzemy nie tylko drogę do pracy, ale także przejazdy w weekendy czy popołudniami - mówi Joanna Kamińska, HR manager, Trojmiasto.pl.

Bonusy i udogodnienia



Firmy dbają też o odpowiednie udogodnienia dla rowerzystów, a nawet nagradzają ich drobnymi bonusami takimi jak sok czy obiad.

- Dla pracowników Ergo Hestii dojeżdżających do pracy rowerem otworzyliśmy specjalne parkingi w naszych budynkach w Sopocie i Gdańsku. Do dyspozycji pracowników, którzy poruszają się na dwóch kółkach w biurowcach znajdują się m.in. szatnie i prysznice. W pobliżu firmy uruchomiliśmy również dwie stacje napraw rowerowych, a każdy z rowerzystów otrzymuje od nas bezpłatny obiad w firmowym bistro - mówi Mario Zamarripa, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w Ergo Hestii.

Informacje o Mevo w Trójmieście


W Trojmiasto.pl na bonusy mogą liczyć pracownicy dojeżdżający do pracy rowerem lub hulajnogą. Pracownicy, którzy drogę do pracy pokonują za pośrednictwem tych środków transportu, otrzymują vouchery na koktajle lub świeżo wyciskane soki.

Największa liczba rowerów Mevo regularnie parkuje przy biurowcach kompleksu Olivia Business Centre w Oliwie. Pojawiają się rano, a znikają stąd po godzinie 15, wraz z pierwszą falą kończących pracę. Największa liczba rowerów Mevo regularnie parkuje przy biurowcach kompleksu Olivia Business Centre w Oliwie. Pojawiają się rano, a znikają stąd po godzinie 15, wraz z pierwszą falą kończących pracę.
W niektórych firmach rowerzyści mogą liczyć też na darmowy przegląd i serwis sprzętu.

- Przed kilkoma tygodniami zakończyliśmy też w LPP wielki przegląd rowerowy. Każdy pracownik mógł przywieźć swój rower do pracy, gdzie profesjonalni serwisanci wynajęci przez LPP zadbali o przygotowanie jednośladów do kolejnego sezonu. Chętnych nie brakowało, jak przystało na Rowerową Firmę Roku, za którą uznano LPP przed rokiem w Wielkim Przejeździe Rowerowym w Gdańsku. W tym sezonie podejmiemy podobne wyzwanie i wierzę, że obronimy ten tytuł - mówi Monika Wszeborowska, PR Manager, Dział Komunikacji i Zrównoważonego Rozwoju LPP.
Pod koniec kwietnia na terenie Alchemii odbyła się kolejna edycja akcji Rowerowe love. Do dyspozycji pracowników kompleksu przez cały dzień był serwis rowerowy, którego oferta obejmowała szeroki zakres czynności: sprawdzenie, regulację, konserwację i pakiet informacji, jak dbać o dwa kółka. Serwis dostępny był w dwóch miejscach i skorzystało z niego ponad 130 osób. Na terenie kompleksu biurowego znajduje się też 1048 miejsc parkingowych dla rowerów (wewnątrz i na zewnątrz budynków). Każdy z budynków posiada odrębną infrastrukturę sanitarną - szatnie, prysznice. Ponadto na wysokości wieży Aurum znajduje się stały punkt serwisowy.

Do pracy jadę rowerem



Miasto Gdynia po raz kolejny zachęca pracowników do dojeżdżania do pracy rowerem. Rowerzyści, którzy odbędą w tygodniu min. sześć podróży do lub z pracy rowerem otrzymają w kolejnym tygodniu roboczym "śniadanie rowerowe" (kanapkę oraz deser). Najbardziej aktywni, którzy odbędą min. 40 podróży i/lub przejadą min. 300 km do/z pracy rowerem oraz wezmą udział w oficjalnym zakończeniu konkursu, będą mieli możliwość wylosowania nagród pieniężnych.

Imprezy dla rowerzystów


Jak co roku pracownicy Trefl S.A. aktywnie uczestniczą w akcji "Do pracy jadę rowerem", od początku jej trwania zapewniając miejsce w pierwszej dziesiątce w rankingu trójmiejskich firm - mówi Alicja Burel, specjalista ds. personalnych, Trefl S.A.
Konkurs co roku cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W zeszłorocznej edycji udział wzięło o  608 uczestników więcej w stosunku do roku poprzedniego.

Miejsca

Opinie (124) 2 zablokowane

  • Niedaleko

    Przystanku Śródmieście. Śródmieście i centrum to słowa, których można używać zamiennie.

    • 2 2

  • Opinia wyróżniona

    Powinien byc rzadowy dodatek dla rowerzystów 500+!!Mieli bysmy wtedy czyste powietrze wolne od spalin

    w mieście nie było by korków,mozna by likwidować parkingi dla blachosmrodów i zamieniac je na miejsca spacerowe . A tak zaledwie garstka firm i głownie korposzczurków dotuje rowerzystów.
    Ale wszystkie firmy dotują palaczy nałogowców zatruwajacych innych trujacym dymem.Bo kazdy palacz co godzine robi sobie 5 minut przerwy na papieroska!

    • 17 9

  • panie Mario, prezes Hestii nie jezdzi rowerem a jada darmowe obiady, (2)

    a pan jezdzi rowerem, czy tylko rownowazy ?

    • 11 6

    • czyli nie ma rownowagi,

      jedni pedaluja by objadal ich ktos:)

      • 5 1

    • nie jeżdżę rowerem i nie jadam darmowych,

      ale chwalę sobie i siebie, bo płacę.

      • 3 1

  • Tiaa (1)

    90% tych rowerzystów pokonuje rowerem odległość od najbliższego przystanku skm, czyli pareset metrów. Żeby pokazać się z rowerem i dostać te profity. Widać tych wszystkich "sportowców" co rano w skm.

    • 16 4

    • lepiej sportowcy korzystający z systemu rower+kolej+ rower

      niż pseudosportowcy w pseudosportowych samochodach jeżdżący w stylu: wyprzedzę wszystko co się rusza by zdążyć zatrzymać się jako pierwszy na najbliższym czerwonym świetle lub przejechać je na "późnym żółtym". samochodozę się leczy.

      • 1 4

  • (5)

    Jadę samochodem.
    W trakcie jazdy słucham muzyki, audiobooka, ewentualnie jest okazja "podszlifować" język obcy.
    Nie denerwuję się, że gdziekolwiek nie będę na czas. Większośc firm stosuje elastyczny czas pracy.
    Korki w Trójmieście w większości są przewidywalne. Wiadomo w jakich miejscach i o jakim czasie się pokażą. Można wyjechać chwilę wcześniej. Nie zawsze się udaje ale można to skalkulować.
    I najważniejsze. Do pracy przyjężdzam czysty i do tej pracy gotowy. Oszołomy rowerowe przyjeżdzają brudni, spoceni, z czerwonymi gębami. Albo potrzebują dodatkowych minut na prysznic, przebranie się itp, albo, jak robi zdecydowana większość, uważa, że jak ochlapie się pod pachami w umywalce i użyje taniego dezodorantu to bedzie miło. I siedzi w pracy taki obcisłogaci i śmierdzi, ponieważ nie zdaje sobie sprawy, że poci się całe ciało.
    A ja po południu ubieram stary, tani dres i idę pobiegać. I nie gardłuję za budową dróg rowerowych na których koniecznie muszę się lansować..

    • 25 24

    • zjedz snikersa

      • 8 8

    • Jaco, to Ty? (1)

      już widziałem kiedyś bardzo podobny wpis, praktycznie taki sam. Jaco, robisz kopiuj, wklej?

      • 6 4

      • to taki frustrat, co trzeba miec w glowie by wciaz ten sam tekst wklejac przez rok?

        bo nienawidzi rowerow, zabieraja lebensraum samochodzika, mniej parkingow czy co tam jeszcze

        • 4 2

    • Ale sie trolu rozmarzyłeś to własnie tacy jak ty są czarnymi owcami i pusją opinie kierowcom

      • 1 1

    • w co ten dres ubierasz?

      • 0 1

  • Obecnie panuje rowerowy marksizm. (1)

    Mniejsze krzykliwe grupy na siłę chcą narzucić większości swoje niby racje.

    • 18 11

    • jak na razie podejmowane są często próby stosowania samochodowego kaczyzmu

      wciskanie narracji, że rowerzyści lub po prostu osoby jeżdżące rowerami od czasu do czasu chcą narzucić komukolwiek swoje racje. Każde dążenie do poważnego uwzględniania prawa innych do zachowania się po swojemu (niekiedy inaczej niż zachowuje się "większość" jest traktowana jako zamach na .... wszelkie wartości promowane jakoby przez wybranych przez większość. Mechaniczne rozumienie demokracji powoduje sztuczne konflikty.

      • 0 6

  • Jeżdżę rowerem do pracy dla przyjemności i zdrowia (Gdy-Sop) ale tylko latem i gdy nie ma opadów. Jazda zimą czy w deszczu to już żadna przyjemność a męczarnia.

    • 16 2

  • Rowery (2)

    Szajba z dziećmi i rowerami. Swiat się kończy

    • 8 5

    • chyba twój świat.

      Dla twoich dzieci warto byś zastanowił się nad swoimi nawykami komunikacyjnymi.

      • 1 1

    • To jest kolejny plus roweru. Nie wyklucza grup wiekowych jak samochód

      • 1 0

  • lubię jeździć rowerem (4)

    a moja firma nic nie płaci, nie biorę udziału w żadnych konkursach, po prostu lubię jeździć do pracy rowerem. Dla wszystkich, którzy twierdzą że rowerzyści śmierdzą - jeśli ktoś jeździ regularnie, nie robi nadzwyczajnego wysiłku - nie spoci się jadąc do pracy. Przestańcie powielać mity albo eksponować skrajne przypadki.
    Część komentujących to niezłe trole, czasem zabawne a czasem po prostu głupie...

    • 21 3

    • zgadza sie brednie otym ze smierdzisz pisza tylko ci co niepotrafią 500metrów przebiec (1)

      to wiekszosci własnie buraki w blachosmrodach.

      • 1 4

      • 500m to sporo

        • 3 0

    • niestety takie antyrowerowe trole bywają lub po prostu są szkodliwe

      • 0 2

    • ja się pocę

      bo napierniczam 15 km, w tym część przez las. Pracodawca zapewnił prysznice, więc świeżutki i przewietrzony zasiadam do roboty.

      • 2 1

  • LPP bardzo fajnie rozwiązało kwestię rowerów w firmie. Sam bym na takie coś się z chęcią zapisał.

    • 5 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Piotr Witek

MBA, ACCA, biegły rewident, Partner Spółki Rewit Księgowi i Biegli Rewidenci, od listopada 2013...

Najczęściej czytane