• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

NIK szykuje się do kontroli fuzji Orlen-Lotos

Robert Kiewlicz
9 lipca 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Najwyższa Izba Kontroli stale monitoruje proces fuzji Orlenu z Lotosem. NIK Kontrola w paliwowych spółkach może rozpocząć się jeszcze w 2021 r. Najwyższa Izba Kontroli stale monitoruje proces fuzji Orlenu z Lotosem. NIK Kontrola w paliwowych spółkach może rozpocząć się jeszcze w 2021 r.

Najwyższa Izba Kontroli przygotowuje się do kontroli fuzji Orlen-Lotos. Zainteresowanie NIK procesem potwierdził jej przedstawiciel podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. NIK już prowadzi prace analityczne w tej sprawie i bada rządowe dokumenty, a kontrola może rozpocząć się jeszcze w tym roku.Kontrola fuzji przez NIK to:

Sprawę kontroli fuzji na rynku paliwowym poruszył na ostatnim posiedzeniu Komisji Gospodarki i Rozwoju poseł PO Tadeusz Aziewicz.

- Prezes NIK, Marian Banaś, zapowiedział w jednym z wywiadów prasowych, kontrolę fuzji Orlen-Lotos. Jest to dla nas - mieszkańców regionu, niesłychanie ważne. Jestem więc ciekawy czy jakieś prace w tej materii są prowadzone - pytał na posiedzeniu komisji Aziewicz.
Przedstawiciel NIK potwierdził, że Izba prowadzi w kwestii fuzji prace analityczne i bada oficjalne dokumenty rządowe odnoszące się do strategii sektora paliwowego, a transakcja jest przez nich stale monitorowana.

Ile zarabiają prezesi Lotosu? Zarobki, premie, odprawy- W ramach rozpoczętego już procesu przygotowywania planów pracy kwestie fuzji są brane pod uwagę - poinformował przedstawiciel Izby. - Na tym etapie nie mamy jeszcze decyzji czy będzie niezwłocznie przeprowadzona doraźna kontrola w tym roku, czy będzie to kontrola planowa - mająca charakter bardziej systemowy i szerszy.

Parlamentarzyści chcą kontroli NIKZainteresowanie NIK fuzją Orlen-Lotos zapowiedzieli podczas konferencji prasowej w czerwcu 2021 r. - posłowie PO Tadeusz Aziewicz i Janusz Lewandowski.

- W interesie społecznym jest pełna transparentność tak poważnego procesu - mówił wówczas Tadeusz Aziewicz.

Rafineria skupuje działki. Zakład będzie większy o 19 ha- Minął rok, odkąd Orlen uzyskał warunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu. Warunki postawione przez KE były zaporowe i na te warunki strona polska nigdy nie powinna się zgodzić. Jednak się zgodziła, bo nie prowadzi żadnej fuzji - to zwykły rozbiór i ogołocenie firmy fundamentalnej dla Pomorza. Na jej składnikach majątkowych zostanie wyhodowany zagraniczny konkurent dla Orlenu. Obejmie on udziały w najnowocześniejszej rafinerii i w prezencie otrzyma terminal w Szczecinie - mówił Janusz Lewandowski.
- Każdy istotny etap transakcji jest komunikowany opinii publicznej. Dlatego wszelkie zarzuty o braku transparentności są całkowicie bezzasadne - odpierał zarzuty Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy Lotos.

Proces połączenia Orlenu z LotosemNa początku lipca 2021 ro. Komisja Europejska wydłużyła termin na realizację środków zaradczych, w ramach przejęcia przez PKN Orlen Grupy Lotos, do 14 listopada 2021 r. Początkowo termin wykonania zobowiązań nałożonych w 2020 roku przez KE na Orlen i Lotos mijał 14 lipca 2021 r.

Decyzja ta oznacza, że w najbliższym czasie nie poznamy też inwestora dla wydzielonych aktywów rafineryjnych Lotosu. Do końca czerwca 2021 r. mieliśmy poznać inwestora dla rafinerii gdańskiej.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (154)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Hanna Kąkol

Od 1999 r. dyrektor zarządzający firmy Perfect Consulting, która powstała z jej inicjatywy....

Najczęściej czytane