• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

NIK szykuje się do kontroli fuzji Orlen-Lotos

Robert Kiewlicz
9 lipca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najwyższa Izba Kontroli stale monitoruje proces fuzji Orlenu z Lotosem. NIK Kontrola w paliwowych spółkach może rozpocząć się jeszcze w 2021 r. Najwyższa Izba Kontroli stale monitoruje proces fuzji Orlenu z Lotosem. NIK Kontrola w paliwowych spółkach może rozpocząć się jeszcze w 2021 r.

Najwyższa Izba Kontroli przygotowuje się do kontroli fuzji Orlen-Lotos. Zainteresowanie NIK procesem potwierdził jej przedstawiciel podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. NIK już prowadzi prace analityczne w tej sprawie i bada rządowe dokumenty, a kontrola może rozpocząć się jeszcze w tym roku.



Kontrola fuzji przez NIK to:

Sprawę kontroli fuzji na rynku paliwowym poruszył na ostatnim posiedzeniu Komisji Gospodarki i Rozwoju poseł PO Tadeusz Aziewicz.

- Prezes NIK, Marian Banaś, zapowiedział w jednym z wywiadów prasowych, kontrolę fuzji Orlen-Lotos. Jest to dla nas - mieszkańców regionu, niesłychanie ważne. Jestem więc ciekawy czy jakieś prace w tej materii są prowadzone - pytał na posiedzeniu komisji Aziewicz.
Przedstawiciel NIK potwierdził, że Izba prowadzi w kwestii fuzji prace analityczne i bada oficjalne dokumenty rządowe odnoszące się do strategii sektora paliwowego, a transakcja jest przez nich stale monitorowana.

Ile zarabiają prezesi Lotosu? Zarobki, premie, odprawy



- W ramach rozpoczętego już procesu przygotowywania planów pracy kwestie fuzji są brane pod uwagę - poinformował przedstawiciel Izby. - Na tym etapie nie mamy jeszcze decyzji czy będzie niezwłocznie przeprowadzona doraźna kontrola w tym roku, czy będzie to kontrola planowa - mająca charakter bardziej systemowy i szerszy.

Parlamentarzyści chcą kontroli NIK



Zainteresowanie NIK fuzją Orlen-Lotos zapowiedzieli podczas konferencji prasowej w czerwcu 2021 r. - posłowie PO Tadeusz Aziewicz i Janusz Lewandowski.

- W interesie społecznym jest pełna transparentność tak poważnego procesu - mówił wówczas Tadeusz Aziewicz.

Rafineria skupuje działki. Zakład będzie większy o 19 ha



- Minął rok, odkąd Orlen uzyskał warunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu. Warunki postawione przez KE były zaporowe i na te warunki strona polska nigdy nie powinna się zgodzić. Jednak się zgodziła, bo nie prowadzi żadnej fuzji - to zwykły rozbiór i ogołocenie firmy fundamentalnej dla Pomorza. Na jej składnikach majątkowych zostanie wyhodowany zagraniczny konkurent dla Orlenu. Obejmie on udziały w najnowocześniejszej rafinerii i w prezencie otrzyma terminal w Szczecinie - mówił Janusz Lewandowski.
- Każdy istotny etap transakcji jest komunikowany opinii publicznej. Dlatego wszelkie zarzuty o braku transparentności są całkowicie bezzasadne - odpierał zarzuty Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy Lotos.

Proces połączenia Orlenu z Lotosem



Na początku lipca 2021 ro. Komisja Europejska wydłużyła termin na realizację środków zaradczych, w ramach przejęcia przez PKN Orlen Grupy Lotos, do 14 listopada 2021 r. Początkowo termin wykonania zobowiązań nałożonych w 2020 roku przez KE na Orlen i Lotos mijał 14 lipca 2021 r.

Decyzja ta oznacza, że w najbliższym czasie nie poznamy też inwestora dla wydzielonych aktywów rafineryjnych Lotosu. Do końca czerwca 2021 r. mieliśmy poznać inwestora dla rafinerii gdańskiej.

Miejsca

  • ORLEN S.A. Gdańsk, Elbląska 135; Płock Chemików 7; Warszawa Bielańska 12

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (154)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Bogdan Szpilman

Prezes zarządu i właściciel firmy Rubo. Firma działa od roku 1991. Początkowo jako spółka...

Najczęściej czytane