• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kontrole ZUS u ciężarnych. Najważniejsze informacje

Aleksandra Wrona
13 listopada 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Zwolnienie lekarskie ma służyć regeneracji i powrotowi do zdrowia. Zwolnienie lekarskie ma służyć regeneracji i powrotowi do zdrowia.

"Ciąża to nie choroba" często słyszą kobiety, które w tym czasie korzystają ze zwolnienia lekarskiego. Trudno się z tym nie zgodzić, jednak - jak podkreślają lekarze - każdy przypadek trzeba traktować indywidualnie. Zasadność zwolnienia lekarskiego może skontrolować ZUS. Jak przebiegają takie kontrole i czy ciężarna na zwolnieniu rzeczywiście nie może opuszczać domu?



Zwolnienie lekarskie w ciąży



Czy ciężarne przebywające na zwolnieniu powinny być kontrolowane przez ZUS?

- Pacjentki muszą być świadome, że podstawą do wystawienia zwolnienia nie jest sam fakt bycia w ciąży, ale stan chorobowy. Pacjentka nie może żądać od lekarza zwolnienia lekarskiego, dlatego że jest w ciąży. Oczywiście lekarze często ulegają pacjentkom i wystawiają zwolnienia na życzenie pacjentki. Robią to z troski o pacjentkę lub z obaw, że w razie jakichkolwiek powikłań ciąży będą oskarżeni przez pacjentkę, że nie wysyłając jej na zwolnienie, przyczynili się do tych powikłań. Każde zwolnienie lekarskie powinno być wystawione po uprzednim zbadaniu pacjentki, a powody zwolnienia powinny być solidnie udokumentowane. W przypadku wystawiania zwolnień bez wyraźnych podstaw medycznych oraz nieprawidłowo prowadzonej dokumentacji medycznej lekarz jest narażony na utratę uprawnień do wystawiania zwolnień - tłumaczy Katarzyna Hytry, ginekolog, Medyczna Gdynia.
Decyzja o wystawieniu zwolnienia lekarskiego należy do lekarza, który musi wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności.

- Wpływ na powód wystawienia zwolnienia ma wiele czynników: dolegliwości odczuwane przez pacjentkę, wywiad położniczy pacjentki, stany chorobowe wikłające ciążę, zajmowane przez ciężarną stanowisko pracy itd. Niektóre dolegliwości ciężarnych utrudniają wykonywanie pewnych obowiązków. Czasami sam rodzaj pracy, jaką wykonuje pacjentka, i potencjalnie szkodliwe czynniki, na które jest w pracy narażona, obligują lekarza do wystawienia zwolnienia. Teoretycznie pracodawca powinien zapewnić ciężarnej pracownicy bezpieczne warunki pracy, jednak nie zawsze jest to możliwe, a najlepszym wyjściem pozostaje wysłanie pacjentki na zwolnienie lekarskie - mówi Katarzyna Hytry, ginekolog, Medyczna Gdynia.

Rodzaj zwolnienia lekarskiego w ciąży



Zwolnienie lekarskie może być wystawione z kodem 1 lub kodem 2, który określa rodzaj aktywności, który może być podejmowany przez pacjentki. Kod 1 (chory musi leżeć) oznacza, że ciężarna powinna przebywać w domu, a swoją aktywność ruchową ograniczyć do minimum. Posiadając zwolnienie z takim kodem, możemy wybrać się jedynie na wizytę lekarską lub badania. Kod 2 (chory może chodzić) oznacza, że pacjentki mogą wyjść z domu np. na zakupy lub spacer.

To właśnie kod drugi okazuje się być najbardziej problematyczny. Czy pod pojęciem zakupów należy rozumieć szybkie wyjście do najbliższego sklepu spożywczego, a może wyprawa do galerii handlowej po wyprawkę dla malucha też mieści się w tym pojęciu? Skoro dozwolone są spacery, to co z zajęciami sportowymi dla kobiet w ciąży? Z tymi wątpliwościami zwróciliśmy się do pomorskiego oddziału ZUS.

Kontrole ZUS w Trójmieście



Kontrole ZUS w ciąży to temat, który budzi wśród ciężarnych dużo emocji.

- Pierwszą kontrolę ZUS miałam w drugim miesiącu zwolnienia lekarskiego i trzecim miesiącu ciąży - wspomina Ania, nasza czytelniczka. - Nie było mnie wtedy w domu, ponieważ w tym czasie wyjechałam do rodziców. Mąż znalazł pismo w skrzynce na listy, a ja jeszcze w ten sam dzień napisałam do ZUS odpowiedź wyjaśniającą moją nieobecność. W trakcie ciąży miałam bardzo silne migreny, a nasi sąsiedzi akurat rozpoczęli remont, co pogarszało moje dolegliwości. ZUS przyjął moje wyjaśnienie, jednak do końca ciąży przy każdym kolejnym zwolnieniu odwiedzali mnie kontrolerzy, nawet w ostatnim tygodniu przed planowanym terminem porodu.
Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego, tłumaczy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma ustawowy obowiązek systematycznie przeprowadzać dwa typy kontroli zwolnień lekarskich. Sprawdza prawidłowość ich wykorzystania oraz prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy.

Od początku stycznia do końca września gdański oddział ZUS (Oddział ZUS w Gdańsku i podległe mu placówki obsługujące: Gdańsk, Gdynię i Sopot oraz powiaty: gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, malborski, nowodworski, pucki, starogardzki, sztumski, tczewski i wejherowski) przeprowadził 5,2 tys. kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. W wyniku tych kontroli prawo do zasiłku straciło 390 osób. Kwota cofniętych zasiłków to ponad 953 tys. zł. Obejmowały one łącznie ponad 9,7 tys. dni.

Na zwolnieniu z kodem 2 kobieta może wyjść do sklepu lub na spacer. Na zwolnieniu z kodem 2 kobieta może wyjść do sklepu lub na spacer.
Jak wyglądają takie kontrole i czy odbywają się tylko w godzinach pracy?

- Pracownicy ZUS sprawdzają, czy chory wykorzystuje zwolnienie, a tym samym świadczenia związane z chorobą zgodnie z jego przeznaczeniem. Nie może on w jego trakcie wykonywać czynności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza i mogą utrudnić powrót do zdrowia. W trakcie takich kontroli odwiedzają oni chorych, ale przede wszystkim analizują zapisy w systemach informatycznych. Jeżeli zostaną stwierdzone nieprawidłowości, to ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało wypłacone, nakazuje jego zwrot. Gdy kwota nienależnie pobranych świadczeń nie zostanie zwrócona w ciągu miesiąca, podlega potrąceniu ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych albo jest dochodzona na drodze egzekucji. Kontrolę można przeprowadzić w miejscu zamieszkania lub czasowego pobytu pracownika, a także w miejscu pracy. Pracownicy przeprowadzający kontrolę mają upoważnienia oraz legitymacje. Nie ma ograniczeń co do momentu kontroli - mówi Krzysztof Cieszyński, ZUS.
Co ciekawe, taką kontrolę mogą przeprowadzić także pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników. Pracodawca, który jest osobą fizyczną, może tę kontrolę przeprowadzić sam, zlecić jej przeprowadzenie innemu pracownikowi lub firmie zewnętrznej.

Wyjazd na zwolnieniu lekarskim



Czy kobieta na zwolnieniu lekarskim może wyjechać np. na kilka dni do rodziców mieszkających w innym mieście?

- Adres, pod którym ubezpieczony będzie przebywać w czasie zwolnienia lekarskiego, znajduje się w zwolnieniu lekarskim. Chory ma obowiązek poinformować pracodawcę oraz ZUS o zmianie miejsca pobytu w trakcie niezdolności do pracy w ciągu trzech dni. Jeżeli nie przekazał lekarzowi informacji o swoim miejscu pobytu w czasie zwolnienia lekarskiego, które jest inne niż adres zamieszkania, albo nie poinformował o zmianie miejsca pobytu w trakcie niezdolności do pracy w terminie trzech dni od tej zmiany i w związku z tym osoby kontrolujące nie zastały go pod wskazanym adresem, uznaje się, że niewłaściwie wykorzystywał zwolnienie lekarskie - tłumaczy Krzysztof Cieszyński, ZUS.
A co z wakacjami?

- Ciężarne pacjentki przebywające na zwolnieniu lekarskim nie powinny podróżować. Sama ciąża nie jest przeciwwskazaniem do lotu samolotem czy w ogóle podróżowania, jednak lekarz wystawiając zwolnienie, zaznacza, pod jakim adresem przebywa ciężarna. W razie ewentualnej kontroli ZUS pacjentka ryzykuje utratę zasiłku. Oczywiście to nie znaczy, że pacjent musi przez całą dobę przebywać w domu. Teoretycznie w przypadku, kiedy pacjentka wybiera się na wyjazd wakacyjny, powinna zgłosić się do lekarza po zaświadczenie o braku przeciwwskazań do podróżowania - dodaje Katarzyna Hytry, ginekolog, Medyczna Gdynia.

Aktywność na zwolnieniu lekarskim



Kod 2 na zwolnieniu lekarskim oznacza, że pacjentka może chodzić. Jak to interpretować? Czy kobieta może wybrać się np. na spacer, zakupy, wizytę u psychologa, zajęcia sportowe dla ciężarnych?

- Osoba niezdolna do pracy z powodu choroby, niezależnie od tego, czy lekarz na zwolnieniu lekarskim wskazał, że "chory powinien leżeć" albo, że "chory może chodzić", powinna powstrzymać się od wykonywania czynności sprzecznych z celem zwolnienia lekarskiego, w szczególności takich, które mogą przedłużyć okres niezdolności do pracy. Czas zwolnienia powinna wykorzystać na powrót do zdrowia. Osoba niezdolna do pracy może wykonywać zwykłe czynności życia codziennego oraz czynności związane z jej stanem zdrowia, np. może udać się do apteki, do sklepu po codzienne zakupy żywności, na badania lub wizytę u lekarza. Także wyjście na spacer w ramach rekonwalescencji - w okresie zwolnienia lekarskiego z adnotacją lekarza "chory może chodzić" - jest okolicznością usprawiedliwiającą nieobecność podczas kontroli. Spacer, zwłaszcza zalecony przez lekarza, nie jest bowiem działaniem sprzecznym z celem zwolnienia lekarskiego.

Do kwestii aktywności w przypadku kobiet w ciąży podczas zwolnienia lekarskiego Zakład Ubezpieczeń Społecznych podchodzi indywidualnie. To, co dla jednej przyszłej mamy jest korzystne dla zdrowia, dla innej może się okazać ryzykowne. Wszystko zależy od stanu zdrowia i zaleceń lekarza. Jeśli ciąża nie jest zagrożona, a lekarz nie widzi przeciwwskazań, kobieta może korzystać z aktywności fizycznych dostosowanych do jej stanu. ZUS w takim wypadku podczas kontroli będzie brał pod uwagę opinię lekarza i dotychczasową dokumentację medyczną. Co jednak ważne: nie należy zwolnienia lekarskiego w czasie ciąży traktować jako dodatkowego urlopu - przestrzega Krzysztof Cieszyński, ZUS.

A jak do kwestii aktywności fizycznej podchodzą lekarze?

- Z założenia pacjentki przebywające na zwolnieniu nie powinny uprawiać sportu. Nie zapominajmy o przyczynach wystawienia zwolnienia - jeśli wystąpiły okoliczności, objawy chorobowe, które nie pozwoliły pacjentce na kontynuowanie pracy, to tym samym powinna ograniczyć ona swoją aktywność fizyczną. Czasami jednak, w pewnych przypadkach, umiarkowany wysiłek fizyczny jest zalecany - mówi Katarzyna Hytry, ginekolog, Medyczna Gdynia.

Kontrola ZUS... i co dalej?



Co powinna zrobić kobieta, której nie było w domu podczas kontroli?

- Nieobecność w miejscu zamieszkania lub pobytu w czasie przeprowadzania kontroli nie musi oznaczać niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy - uspokaja Krzysztof Cieszyński, ZUS. - Jeżeli chory poda uzasadniony powód swojej nieobecności, np. wizyta u lekarza, odbywanie rehabilitacji itp., nie można uznać, że zwolnienie lekarskie było wykorzystywane nieprawidłowo. Jeżeli jednak nie udzieli wyjaśnień lub ich odmówi, uznaje się, że niewłaściwie wykorzystywał zwolnienie lekarskie. Usprawiedliwieniem nieobecności nie może być zmiana miejsca pobytu w czasie niezdolności do pracy, jeśli pracownik o tej zmianie nie poinformował w terminie trzech dni.

Miejsca

Opinie (239) ponad 20 zablokowanych

  • Przeczytałem "kontrole u czarnych" XD (2)

    I pomyślałem - księży będą kontrolować??? XD

    • 43 3

    • czarni to raczej z Afryki, co ty miałeś z gegry ? (1)

      • 1 5

      • jesteś u facetki z majzy

        • 0 0

  • Zawsze może powiezieć, że spała ... (1)

    ... albo siedziała w WC. Więc ZUS niewiele zyska. No ale chociaż urzędas ruszy 4 litery - dla zdrowia.

    • 41 4

    • Samo to, że "nie może ruszać się z domu" jest bzdurą. Po pierwsze jak ma zrobić zakupy jak nie ma nikogo z rodziny i żyje sama. Po drugi jak ma wstać otworzyć drzwi jak nie może się ruszać.

      • 2 0

  • Pomysł na życie

    Gdybym nie miał pomysłu na życie i byłbym kobietą na pewno urodziłbym Garstkę dzieci i był na utrzymaniu ludzi zaradnych

    • 29 19

  • Po co ten cały Zus (3)

    Sam lepiej bym zarządzał Swoimi pieniędzmi, ludzie są tak naiwni zwłaszcza Ci młodzi musza mieć umowę o pracę tłumacząc Sobie tym, ze nie będą mieć emerytury . Prawda jest taka, że przy takiej koniunkturze demograficznej emerytura za 20 - 30 lat wyniesie jakieś 800 zł ehehehehehehhe. to tyle co koszt paliwa co miesiąc a przypomnę, że nie którzy będą spłacać jeszcze kredyty . Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest pół etatu reszta pod stołem albo b2b tylko należy pamiętać o oszczędzaniu i lokowaniu kasy np: w ziemie , mieszkania itp.

    • 19 12

    • (1)

      I czar pryska gdy przychodzi choroba i trzeba iść na L4, wtedy miesięczne wynagrodzenie jest lipne a pracodawca nie zapłaci już pod stolem

      • 7 0

      • No przecież napisałem 1/2 etatu

        wiec ubezpieczenie obejmuje chorobą czytaj ze zrozumieniem

        • 2 0

    • Odkladajac muesiecznie 1700zl z zysu ktory place w chwili obecnej moge sobie rocznie od lizyc ponad 20tys zl, przez 30 lat robi sume

      • 0 0

  • I dobrze nie od dzisiaj wiadomo (2)

    Że na ciąże kobiety wymuszają najwiecejnzwolnien

    • 20 39

    • Szanowny panie, nos sobie dziecko w brzuchu 9 mc to pogadamy

      • 13 3

    • Zal komus....

      • 1 0

  • Nikomu nie życzę kontroli ZUS w gdańskim oddziale (3)

    Chamstwo lekarza z jakim się tam spotkałem nie zna granic. Poniżanie , chamskie odzywki, brak podstawowej medycznej wiedzy. Widać, że to ludzie którzy nie dali rady pracować w normalnych poradniach i teraz czując władze i pieniądze od każdego anulowanego zwolnienia nadrabiają braki w kulturze i wykształceniu. Zwolnienie nie było mi anulowane ale chamski starszy doktor to widok którego nie zapomnę nigdy. Mam nadzieję że kiedyś będziemy mogli się spotkać w moim przedsiębiorstwie i tak samo go potraktuje.

    • 44 2

    • nie masz języka w gębie

      Przecież to my ich utrzymujemy, ja bym pojechał z takim komuszkiem

      • 5 3

    • Potwierdzam

      Miałam kontrolę po długim l4, straszne. Zastraszanie, ponizanie- takie państwo taka władza, mają niszczyć ludzi i to robią. Nikogo nie interesuje kto się kryje pod tymi cyferkami, a ładnie brzmi "oszczedzilismy" 900tys na nielegalnych zwolnieniach

      • 11 0

    • Muszę się zgodzić z opinią. Ludzie tam pracujący uważają się za niewiadomo kogo. Zero szacunku do ludzi.

      • 0 0

  • (4)

    Pacjentki wymuszają zwolnienie już od czasu dodatniego testu ciążowego lub nie długo potem nawet jeśli praca która wykonują nie niesie ze sobą negatywnych skutków . I takich jest większość.
    To ogromne koszty dla ZUS , czyli nas płatników.
    Mniejszość kobiet pracuje prawie do porodu i są silne, zdrowe, łatwiej znoszą poród a dzieci rodzą się piękne i zdrowe.
    Zwolnienie w większości przypadków jest nieuzasadnione, jest bo lekarz boi się ze jeśli coś złego się wydarzy w ciąży to wina obarczą właśnie jego. Chociaż 99 procent powikłań ciąży nie zależy od pracy.
    Położna.

    • 38 73

    • Kolorowe życie ciężarnej

      Pierwszy trymestr ciąży wygląda na ogół tak: po wypiciu 2 łyków wody, po zrobieniu 10 kroków, po zjedzeniu nawet kawałka kromki suchego chleba, chce się wymiotować...kobieta zatem je i pije bardzo mało, żeby uniknąć tych dolegliwości, nie mówiąc o chronicznym zmeczęniu i wstawaniu min. 5-6 razy w nocy do toalety, bólu brzucha, miednicy i kręgosłupa. Taka "pełna wigoru" kobieta w ciąży musi siedzieć w pracy w następujących warunkach: 8-9 h przed komputerem, stres, presja, duszne i zatłoczone pomieszczenie "open space" , bez jedzenia i picia, bo na monitorze mogłyby pozostać treści żołądkowe lub na meetingu wylądowałyby one na ubraniu współpracowników...bardzo wiele kobiet dzielnie to znosi i dopiero kiedy już stan jest krytyczny - idą na L4. Życzę Pani, aby te wszystkie dolegliwości nigdy Pani nie dotyczyły, bo to jest 10 razy gorsze niż jelitówka w pracy i nie trwa 3 dni :)

      • 6 1

    • dobrze, że 500+ to nie są ogromne koszty dla pracowników. Jak umiesz zrobić dziecko to naucz się je utrzymywać

      • 0 1

    • koszmarna wypowiedż położnej

      Nie chciałabym spotkać takiej położnej na swojej drodze w szpitalu, zupełny brak empatii.Az przykro czytać taka wypowiedź.pomyliła powołanie.

      • 1 0

    • Zenada

      Pracuj na bloku operacyjnym w ciazy w warunjach szczegolnych czy teraz w dobie epidemmii koronavirusa

      • 0 0

  • (7)

    Moja prababcia urodziła 12 dzieci, pracowała przez cały czas , prowadziła dom i wszystkie dzieci zdrowe, wykształcone.
    Nie takie bezwolne pieszczoszki jak teraz......

    • 39 45

    • Ojej twoja babcia była po prostu tak wychowana...by robić wszystko. Dziadziuś pewnie po pracy z fajeczką gazetę czytał i czekał aż babcia e zębach kapcie przyniesie panu i władcy? No widzosz, a dzisiejsze kobiety muszą robić to samo co twoja babcia i do tego pracować jak dziadek, bo większość facetów dziś to zniewieściałe pannice z pochwą między nogami, niby pracują ale w domu nie pomogą bo są tak bardzo zmęczeni.

      • 30 8

    • taaa. a świstak na to....

      • 5 2

    • Antykoncepcję kościelna stosowała!!!!!

      • 4 2

    • No i miło i lekko jej było?

      Bo my dziś chcemy mieć miło i lekko w życiu. Po to nam cały ten rozwój

      • 2 0

    • To wypisz co jeszcze i w jakich warunkach robiła twoja prababcia. Rozumiem, że to wszystko będziesz naśladować. Chętnie bym to zobaczyła.

      • 1 0

    • przy 12stce to dzieci się same nawzajem wychowują. Nie ma opcji na dokładne wychowanie przez rodziców w tym scenariuszu

      • 3 0

    • nic tylko naśldować babcię

      życzę powodzeni w rodzeniu 12 dzieci z pracą do dnia porodu

      • 1 0

  • Opinia wyróżniona

    Po co przyjeżdżać skoro wystarczy przejrzeć media społecznościowe? (3)

    Nie neguję zasadności L4 nawet przy pracy przy komputerze, zwłaszcza po zmianie przepisów gdy w ciąży należy pracować 8h. Do pracy trzeba jeszcze dojechać i wiem, że w ciąży kobieta męczy się szybciej, szczególnie w 6-7 miesiacu. Te kontrole z ZUS to faktycznie słaba sprawa bo w zawsze można być u lekarza, rodziny, znajomych czy na spacerze (co ciężarne powinny robić). Ale wrzucanie zdjęć z Egiptu czy Tunezji na FB lub insta kiedy jest się na L4 to jednoznaczny przykład głupoty i powód do poźniejszego hejtu dla takich ciężarówek. Takie panie aż się proszą o kontrolę.

    • 145 17

    • ....deargosia..

      Co to jest L4? jakiś szyfrogram?

      • 0 24

    • ciężarówek? trochę szacunku ta ciężarówka cię urodziła

      • 2 17

    • Samo posiadanie konta na FB i jakimś tam Insta jest żałosne

      • 4 1

  • Wyciagają z Zus największą kase , ale za to będą miały mniejsze emertury ... (1)

    • 6 11

    • na szczęście z twojej pensji dostaną emeryturę + i bilans się wyrówna ;)

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Jacek Kajut

Z wykształcenia inżynier elektryk, zbudował i rozwija jedną z najsilniejszych marek branży...

Najczęściej czytane