stat

Kredyt z opcją "klucz za dług". Rewolucja w kredytach mieszkaniowych

Nowością zaproponowana przez KNF jest wprowadzenie oferty z opcją "klucz za dług". To znane z amerykańskiego rynku rozwiązanie, gdzie klient zostaje zwolniony ze zobowiązań kredytowych oddając nieruchomość bankowi.
Nowością zaproponowana przez KNF jest wprowadzenie oferty z opcją "klucz za dług". To znane z amerykańskiego rynku rozwiązanie, gdzie klient zostaje zwolniony ze zobowiązań kredytowych oddając nieruchomość bankowi. fot.123rf.com

Do konsultacji publicznych trafił właśnie projekt rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego dla banków. Jego zapisy są sporą nowością na naszym rynku. Komisja zakłada zwiększenie i uatrakcyjnienie przez banki oferty kredytów ze stałą stopą procentową, a także wprowadzanie, tzw. opcji "klucz za dług". To znane z amerykańskiego rynku rozwiązanie, gdzie klient zostaje zwolniony ze zobowiązań wobec banku oddając mu nieruchomość, na którą wcześniej uzyskał kredyt.


Co jest dla ciebie najważniejsze przy wyborze kredytu hipotecznego?

koszt kredytu 39%
waluta kredytu 3%
wysokość miesięcznych rat 50%
okres kredytowania 8%
zakończona Łącznie głosów: 1004

Znowelizowana Rekomendacja S wskazuje,że bank powinien umożliwić klientowi zamianę kredytu oprocentowanego zmienną stopą procentową na kredyt oprocentowany stałą stopą procentową lub okresowo stałą stopą procentową - dotyczy to również umów kredytowych zawartych przed wejściem w życie Rekomendacji.

Kredyty o stałym oprocentowaniu są obecne na naszym rynku, jednak dotychczas mało popularne. Spowodowana jest to ich niższą atrakcyjnością w stosunku do kredytów o zmiennym oprocentowaniu.

Większość kredytów mieszkaniowych udzielanych w Polsce to właśnie kredyty oparte na zmiennym oprocentowaniu. Jego składowe to marża banku oraz WIBOR-u. Stopa WIBOR to jeden z kluczowych czynników decydujących o wysokości oprocentowania kredytów udzielanych przez polskie banki. WIBOR to średnia wysokość oprocentowania, po którym największe banki w Polsce udzielają sobie wzajemnie kredytów.

Kredyt ze stałą stopą oprocentowania jest przewidywalny i bezpieczny. Dzięki temu klient jest zabezpieczony przed ewentualnym wzrostem stóp procentowych jakie wpływają na wskaźnik WIBOR. Taki kredyt gwarantuje, że zmiany te nie wpłyną na wysokość naszych rat.

Ponadto, znowelizowana Rekomendacja S wprowadza postanowienia dotyczące kredytów z opcją zwolnienia ze zobowiązania wobec banku z tytułu kredytu zabezpieczonego hipotecznie na nieruchomości mieszkalnej w przypadku przeniesienia przez kredytobiorcę na bank własności do kredytowanej nieruchomości, określanych jako kredyty z opcją "klucz za dług". Oznacza to zwolnienie kredytobiorcy ze zobowiązań wobec banku, jeśli przeniesie on własność nieruchomości na bank. W takim przypadku kredyt zostanie zamknięty.

Taka opcja nie będzie jednak dostępna dla wszystkich. W przypadku kredytów z opcją "klucz za dług", wkład własny w momencie udzielenia kredytu powinien wynosić nie mniej niż 30 proc. wartości kredytowanej nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia.

Opinie (179)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Piotr Ciechowicz

Wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza. Nadzoruje prace Regionalnej Instytucji Finansującej, Działu...