• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kredyt z opcją "klucz za dług". Rewolucja w kredytach mieszkaniowych

erka
17 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Nowością zaproponowana przez KNF jest wprowadzenie oferty z opcją "klucz za dług". To znane z amerykańskiego rynku rozwiązanie, gdzie klient zostaje zwolniony ze zobowiązań kredytowych oddając nieruchomość bankowi. Nowością zaproponowana przez KNF jest wprowadzenie oferty z opcją "klucz za dług". To znane z amerykańskiego rynku rozwiązanie, gdzie klient zostaje zwolniony ze zobowiązań kredytowych oddając nieruchomość bankowi.

Do konsultacji publicznych trafił właśnie projekt rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego dla banków. Jego zapisy są sporą nowością na naszym rynku. Komisja zakłada zwiększenie i uatrakcyjnienie przez banki oferty kredytów ze stałą stopą procentową, a także wprowadzanie, tzw. opcji "klucz za dług". To znane z amerykańskiego rynku rozwiązanie, gdzie klient zostaje zwolniony ze zobowiązań wobec banku oddając mu nieruchomość, na którą wcześniej uzyskał kredyt.


Co jest dla ciebie najważniejsze przy wyborze kredytu hipotecznego?


Znowelizowana Rekomendacja S wskazuje,że bank powinien umożliwić klientowi zamianę kredytu oprocentowanego zmienną stopą procentową na kredyt oprocentowany stałą stopą procentową lub okresowo stałą stopą procentową - dotyczy to również umów kredytowych zawartych przed wejściem w życie Rekomendacji.

Kredyty o stałym oprocentowaniu są obecne na naszym rynku, jednak dotychczas mało popularne. Spowodowana jest to ich niższą atrakcyjnością w stosunku do kredytów o zmiennym oprocentowaniu.

Większość kredytów mieszkaniowych udzielanych w Polsce to właśnie kredyty oparte na zmiennym oprocentowaniu. Jego składowe to marża banku oraz WIBOR-u. Stopa WIBOR to jeden z kluczowych czynników decydujących o wysokości oprocentowania kredytów udzielanych przez polskie banki. WIBOR to średnia wysokość oprocentowania, po którym największe banki w Polsce udzielają sobie wzajemnie kredytów.

Kredyt ze stałą stopą oprocentowania jest przewidywalny i bezpieczny. Dzięki temu klient jest zabezpieczony przed ewentualnym wzrostem stóp procentowych jakie wpływają na wskaźnik WIBOR. Taki kredyt gwarantuje, że zmiany te nie wpłyną na wysokość naszych rat.

Ponadto, znowelizowana Rekomendacja S wprowadza postanowienia dotyczące kredytów z opcją zwolnienia ze zobowiązania wobec banku z tytułu kredytu zabezpieczonego hipotecznie na nieruchomości mieszkalnej w przypadku przeniesienia przez kredytobiorcę na bank własności do kredytowanej nieruchomości, określanych jako kredyty z opcją "klucz za dług". Oznacza to zwolnienie kredytobiorcy ze zobowiązań wobec banku, jeśli przeniesie on własność nieruchomości na bank. W takim przypadku kredyt zostanie zamknięty.

Taka opcja nie będzie jednak dostępna dla wszystkich. W przypadku kredytów z opcją "klucz za dług", wkład własny w momencie udzielenia kredytu powinien wynosić nie mniej niż 30 proc. wartości kredytowanej nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia.
erka

Opinie (179)

  • zastanawia mnie dlaczego mieszkanie kartonowe w falowcu kosztuje tyle co mieszkanie w nowym bloku na przeciwko falowca

    • 9 2

  • Ale zdajecie sobie sprawę kto za to płaci?

    Bo oczywiście to ładnie wygląda w teorii, że ludzie nie będą rujnowani.

    Prawda jest taka, że podniesie to koszty uzyskania kredytów (a więc napędzi ceny jeszcze bardziej), a za tych którzy tak wykombinują że opłaca im się oddać nieruchomość, zapłacą po prostu wszyscy ci którzy kredyt rzetelnie spłacają.

    • 0 0

  • dom,banki,kredyt itd........

    dzicz ta polska

    • 0 0

  • żaden bank nie udzieli kredytu mieszkaniowego. każdy taki kredyt ot kredyt hipoteczny gdzie zastawem jest mieszkanie i nie ma na to mocnych. myślę, że lepiej się skupić na jakości kredytu, bo bank Raiffeisen jest skłonny finansować nawet 90% inwestycji. dodatkowo pozwala 2 razy w roku obniżyć raty o połowę a raz wcale nie płacić.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Piotr Maria Śliwicki

Od 1991 był prezesem Grupy Ergo Hestia, odszedł ze stanowiska pod koniec 2022 roku. Kierował...

Najczęściej czytane