• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Kredyty frankowe. Czas decyzji

21 czerwca 2022 
Opinie (39)
Kredytobiorcy wygrywają około 98 proc. spraw sądowych, co
oznacza definitywne zakończenie umowy kredytowej. Kredytobiorcy wygrywają około 98 proc. spraw sądowych, co
oznacza definitywne zakończenie umowy kredytowej.

Kredyty frankowe, choć sądy regularnie orzekają, że były udzielane na podstawie nieważnych umów od samego początku, wciąż stanowią nierozwiązany systemowy problem dla wielu kredytobiorców.Będąc kredytobiorcą kredytu frankowego:

Wysoki poziom inflacji i kosztów codziennego życia skłania coraz więcej posiadaczy kredytów frankowych do dochodzenia swoich praw w sądzie. Ponadto Szwajcarski Bank Centralny po 15 latach rozpoczął proces podnoszenia stóp procentowych. W dniu 16 czerwca 2022 r. podjęto decyzję o wzroście stóp procentowych o 50 pb., co gwałtownie osłabiło złotego i spowodowało znaczny wzrost kursu franka szwajcarskiego. Przekłada się to tym samym na wzrost raty kredytowej.

Dodatkowo wzrasta niepewność gospodarcza, a zapowiadane systemowe ugody z bankami zostały zaproponowane jedynie przez kilka banków, natomiast przeważająca część banków odmówiła zawarcia jakichkolwiek ugód z kredytobiorcami. Ponadto wzrost oprocentowania kredytów złotowych powoduje, że ugoda z bankiem przestała być alternatywą i bezpiecznym rozwiązaniem.

Jesteś frankowiczem? Sprawdź bezpłatnie swoją umowę z bankiemKredyty frankowe wciąż stanowią nierozwiązany problem dla wielu kredytobiorców w dobie rosnącej inflacji i wysokiego kursu CHF. Kredyty frankowe wciąż stanowią nierozwiązany problem dla wielu kredytobiorców w dobie rosnącej inflacji i wysokiego kursu CHF.

Frankowicze masowo pozywają bankiWskazane powyżej okoliczności mają swoje odzwierciedlenie w statystykach sądowych. W I kwartale 2022 r. do sądów okręgowych wpłynęło około 16 tys. spraw frankowych, co w porównaniu z danymi z I kwartału 2021 r. oznacza wzrost o 21 proc. Dodatkowo ugruntowane prokonsumenckie orzecznictwo sądów skłania kredytobiorców do występowania na drogę sądową.

Według aktualnych statystyk kredytobiorcy wygrywają około 98 proc. spraw sądowych i oznacza to definitywne zakończenie umowy kredytowej. Co więcej, praktycznie każdy kredytobiorca w trakcie procesu sądowego otrzymuje ze strony sądu zabezpieczenie swojego roszczenia poprzez wstrzymanie spłaty kredytu. Jest to o tyle ważne, że proces sądowy do stwierdzenia prawomocności może trwać od 1 roku do 3 lat.

Sądy wstrzymują spłatę kredytów frankowych na czas trwania procesów sądowych. 
Sądy wstrzymują spłatę kredytów frankowych na czas trwania procesów sądowych.

Niebezpieczeństwo dla kredytobiorców niektórych bankówNiepokojące informacje pojawiają się odnośnie niektórych banków udzielających kredytów frankowych. Getin Noble Bank S.A. poinformowało o niebezpieczeństwie ogłoszenia upadłości, w dużej mierze z powodu sporów sądowych z frankowiczami. W trudnej sytuacji mogą znaleźć się również posiadacze kredytów w tych bankach, które już nie prowadzą w Polsce działalności operacyjnej. Wszystkie aktywa takich banków zostały sprzedane i pozostały jedynie kredyty hipoteczne, które w dużej mierze składają się z toksycznych kredytów frankowych. Banki te koncentrują się jedynie na obsłudze kłopotliwych portfeli kredytów hipotecznych.

Jednym z takich banków jest Bank BPH z siedzibą w Gdańsku (dawny GE Money Bank S.A.), który zanotował wysokie straty spowodowane sporami prawnymi z frankowiczami. Kolejnym bankiem prowadzącym jedynie działalność operacyjną w Polsce jest Raiffeisen Bank, który przejął kredyty hipoteczne udzielone poprzednio przez oddział greckiego banku Polbank. Kredytobiorcy wskazanych banków nie mają co liczyć na otrzymanie propozycji ugodowej. W przypadku ogłoszenia upadłości nie będzie możliwe złożenie pozwu, wstrzymanie spłaty kredytu i ustalenie nieważności umowy kredytowej.

Z zapadających wyroków 98 proc. jest korzystnych dla konsumentów i prawie wyłącznie są to ustalenia nieważności umów kredytowych. Z zapadających wyroków 98 proc. jest korzystnych dla konsumentów i prawie wyłącznie są to ustalenia nieważności umów kredytowych.

Weryfikacja umowy kredytu frankowegoNieodpłatną weryfikację umowy i wstępną konsultację wraz z wyceną można uzyskać, korzystając z poniższych danych kontaktowych kancelarii. Każdy z kredytobiorców uzyska kompleksową analizę jego sytuacji prawnej i warianty wyceny dostosowane do jego możliwości. Istnieje również możliwość bezpośredniego spotkania w siedzibie kancelarii w Gdańsku.

  • formularz kontaktowy na stronie www.financecare.net.pl
  • droga e-mailowa: kancelaria@financecare.net.pl
  • telefonicznie: 723 030 903

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (39)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Grzegorz Bierecki

Grzegorz Bierecki urodzony 28 października 1963 roku. Od 1990 prezes Fundacji na Rzecz Polskich...