• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Kto przebuduje platformę Petrobalticu? Państwowa grupa "wygryzie" prywatne spółki?

Robert Kiewlicz
11 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 8 lat) 
Opinie (52)
We wrześniu 2014 roku ma rozpocząć się przebudowa platformy wiertniczej "Petrobaltic" na platformę eksploatacyjną. We wrześniu 2014 roku ma rozpocząć się przebudowa platformy wiertniczej "Petrobaltic" na platformę eksploatacyjną.

Już w maju poznamy potencjalnych wykonawców przebudowy platformy "Petrobaltic". Ta platforma wiertnicza ma od przyszłego roku służyć jako centrum eksploatacyjne. Koszt inwestycji to minimum 28 mln euro. Do walki o duży kontrakt stanęła m.in. Gdańska Stocznia Remontowa oraz państwowe spółki wchodzące w skład Grupy MARS Shipyards & Offshore we współpracy z Drydocks World z Dubaju.Przebudowa platformy wiertniczej należącej do spółki Lotos Petrobaltic, o nazwie "Petrobaltic", na platformę eksploatacyjną, ma rozpocząć się już we wrześniu 2014 roku. Po zakończeniu inwestycji platforma stanie się centrum produkcyjnym na bałtyckim złożu B8, a prace wiertnicze przejmie nowa platforma "Lotos Petrobaltic".

- Przetarg na przebudowę platformy wiertniczej "Petrobaltic" na morskie centrum wydobywcze ropy naftowej znajduje się na etapie składania ofert - informuje Krzysztof Kopeć z Biura Komunikacji Grupy Lotos. - W trakcie poprzedzającego go etapu prekwalifikacji wybrano dwóch potencjalnych wykonawców prac związanych z przebudową - są to firmy z basenu Morza Bałtyckiego. Obecnie Lotos Petrobaltic oczekuje na złożenie przez nie ofert na początku maja.

W szranki stanęły firmy związane od lat z branżą offshore, a głównym graczem na rynku konwersji oraz remontów platform wiertniczych jest Gdańska Stocznia Remontowa. Jej konkurentem jest grupa państwowych spółek związanych z funduszem MARS Shipyards & Offshore. Właścicielem funduszu MARS jest Agencja Rozwoju Przemysłu, a zarządza nim MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.

Ofertę na przebudowę platformy wydobywczej dla Lotos Petrobaltic przygotowuje konsorcjum trzech trójmiejskich spółek należących do grupy MARS Shipyards & Offshore - Stocznia Remontowa Nauta, Energomontaż-Północ Gdynia oraz Crist wraz z zagranicznym partnerem - stocznią Dubai Drydocks World. Oferta zakłada, że wszystkie prace związane z przebudową zostaną zrealizowane w Trójmieście, z wykorzystaniem zasobów grupy MARS.

- Dubai Drydocks World posiada ogromne doświadczenie w realizacji tego rodzaju projektów. Dotychczas stocznia ta zrealizowała już ponad 100 projektów związanych z budową lub przebudową platform wiertniczych, a obecnie zakontraktowała zlecenie na budowę największej w historii platformy, przeznaczonej na Morze Północne. Tak bogate kompetencje DDW będą dla nas istotnym wsparciem przede wszystkim w obszarze zarządzania projektem - mówi Piotr Słupski, prezes zarządu MS TFI SA. - Obecnie trwa drugi etap postępowania przetargowego. Zostaliśmy zaproszeni do złożenia oferty, otrzymaliśmy również pełną dokumentację platformy, na jej podstawie przygotujemy ofertę przetargową.

Przetarg ogłoszony przez Lotos stawia potencjalnym wykonawcom duże wymagania. Poszukiwane są podmioty, które na swoim koncie mają przynajmniej dwa remonty lub przebudowy platform i jeden projekt dotyczący budowy platformy lub statku typu "jack-up vessel". W grę wchodzi także wykonanie modułów lub instalacji systemów procesowych o ciężarze minimum 400 ton w branży oil & gas.

Jedna ze spółek, która częściowo należy do funduszu MARS - stocznia Crist - ma doświadczenie w budowie jednostek "jack-up vessel". W grudniu 2013 roku przekazała armatorowi specjalistyczny statek hydrotechniczny "Vidar". Natomiast rok wcześniej zakończono budowę jednostki "Innovation".

Dodatkowo w grudniu 2013 roku MARS podpisał porozumienie z Drydocks World oraz Maritime World - międzynarodowymi dostawcami usług offshore dla sektora stoczniowego oraz energetyki. Porozumienie obejmuje partnerstwo w świadczeniu usług dla sektora morskiego i offshore, w tym napraw, remontów oraz budowy nowych platform wiertniczych, czy konstrukcji stalowych do morskich elektrowni wiatrowych.

Wykonawca remontu platformy "Petrobaltic" musi też posiadać odpowiedni potencjał techniczny oraz osoby zdolne wykonać to zamówienie i wykazać, że uzyskał przychody ze sprzedaży na poziomie nie niższym niż 400 mln zł rocznie w każdym z dwóch ostatnich, pełnych lat obrotowych, posiadać zaudytowane sprawozdania i kapitał własny na poziomie nie mniejszym niż 200 mln zł. Taka sama zasada obowiązuje jeśli podmioty działają w ramach konsorcjum.

Remontowa jest niekwestionowanym liderem na rynku remontów i konwersji platform wiertniczych i wydobywczych. Remontowa od 2000 roku zajmuje się tą branżą. W ciągu ostatnich kilkunastu lat do stoczni wpłynęło kilkanaście morskich platformach różnego typu.

Jakie korzyści da Lotosowi remont platformy "Petrobaltic"?


Kto ma największe szanse na zdobycie kontraktu Lotosu? Oficjalnie spółki nie chcą komentować działań konkurencji. Nieoficjalnie w branży stoczniowej od wielu miesięcy mówi się o coraz większych tarciach spowodowanych aktywnością spółek z portfela funduszu MARS. - MARS i jego spółki mają dużo mniejsze doświadczenie, konkurują jednak na rynku ceną - mówi nam osoba związana z branżą. - Dzięki temu są w stanie odebrać kontrakty dotychczasowym liderom na rynku. Widać ich dużą aktywność, co nie każdemu w branży się podoba.

Na duże szanse MARS-a wskazuje też podpisany w styczniu 2014 list intencyjnym pomiędzy funduszem i Lotosem dotyczący współpracy. Chodzi m.in. o przedłużenia nóg nowej platformy "Lotos Petrobaltic" o 50 stóp, co pozwoli jej na pracę na wodach nawet o głębokościach do 120 metrów. Prace te miałyby być wykonane najprawdopodobniej przez Stocznię Remontową Nauta.

Przebudowa platformy dla Petrobaltiucu to nie jedyne pole, na którym Remontowa musi konkurować z Grupą MARS. Oba podmioty ubiegają się także o kontrakt na budowę dwóch promów pasażerskich dla Polskiej Żeglugi Morskiej.

"Petrobaltic" to platforma wiertnicza samopodnośna typu Livingston L-111. Została ona zaprojektowana do następujących warunków morskich: głębokość morza do 91,44 m przy założonej penetracji nóg w dno do około 8 m, całkowita długość nóg 127,41 m, maksymalna wysokość fali do 15,24 m. Platforma wyposażona jest w wieżę wiertniczą o wysokości 44 m i udźwigu nominalnym 620 ton. "Petrobaltic" posiada na swym pokładzie także zbiorniki na wodę pitną i technologiczną, zbiorniki na paliwo oraz pomieszczenia biurowe i socjalne dla 60 osób.

W ramach przebudowy zostaną przeprowadzone prace związane z usunięciem istniejących urządzeń i instalacji w celu uzyskania miejsca do zamontowania przyszłych instalacji produkcyjnych. Zostanie też przeprowadzona fabrykacja, montaż i wyposażenie dwóch sekcji kadłuba, demontaż nóg kratownicowych i montaż nowych nóg cylindrycznych o długości 126 metrów. Nastąpi też modyfikacja i powiększenie części mieszkalnej platformy.

Zakończenie wszelkich prac oraz posadowienie platformy na złożu B8 ma nastąpić w połowie maja 2015 roku. Potencjał wydobywczy złoża szacowany jest na 3,5 mln ton ropy naftowej. Rocznie z tego złoża Lotos Petrobaltic zakłada pozyskiwanie około 220 tys. ton ropy naftowej. Bazując na dostępnych szacunkach geologicznych potencjalne zasoby koncesji spółki na Morzu Bałtyckim wynoszą blisko 30 mln ton ropy naftowej. W projekcie eksploatacji złoża B8 uczestniczyć mają Polskie Inwestycje Rozwojowe.


Platforma Baltic Beta od środka

Nowa platforma Lotos Petrobaltic już w Polsce.

Miejsca

Opinie (52) 9 zablokowanych

 • (3)

  jak nazywa się ten grubszy kolega ze Stoczni Lenina, co se wybudował wypasiony dom w Trąbkach Wielkich?

  • 29 3

  • Guzikiewicz?

   • 16 7

  • Wałęsa..

   Tyle,że nie dom,a pałac..
   Do tego nie na zadupiu,tylko w dobrej dzielnicy -Gdansk Oliwa

   • 0 0

  • krzykacz i swinia do koryta przez takich jak on ropieprzyla sie stocznia gdanska teraz stoi moloch nowe suwnice spawarki pelno placow do roboty i stoi i rdzewieje bo ktos chce kase dostac a guzikiewicz swoje dostal za to zeby ludi podbuzac

   • 0 0

 • platforma (3)

  po prostu trzeba ogłosić przetarg , no tak ale to w normalnym państwie tak jest. natomiast u nas będzie przetarg prawdopodobnie ustawiony tak by wygrali marsjanie chociaż nigdy nie wykonywano tam takich prac. ale bedzie to okazja do podtrzymania przy życiu ( za państwowe pieniądze czyli pieniądze obywateli) róznych firm marsjańskich.czy jest w stanie zrobić to stocznia Nauta. sądzę , że nie bo nie zatrudnia ludzi wykonujących prace stalowe a wykonawstwo przez firmy obce wymaga odpowiedniej kadry technicznej do nadzoru a tej w Naucie nie ma - przykładów jest wiele np. Oceanograf dla Uniwersytetu Gdańskiego wodowanie miało być w kwietniu 2014 a statek miał wejść do eksploatacji w czerwcu 2014 kiedy wejdzie nie wiadomo, słynna już sprawa sejnera budowanego przez śp. Konrem Nauta za którego budowę odpowiadał buc zwany nieukiem budowa jak dotąd przynosi same straty -już na poczatku budowy było to 7,5 mln zł a dzisiaj po dwóch latach budowy z 16-18 mln zł strat a wodowanie może w lipcu ale raczej będzie to październik-listopad 2014.Wydaje się , że jedynie holding gdańskiej remontówki może wykonać te prace w terminie i dobrze jakościowo.
  Chociaż nie wiadomo kto wykonywać będzie te prace Nauta czy GSR bo już firma pani Ewy J. czai się by coś tam skubnąć dla siebie jak to np. było w przeszłości z konstrukcjami wykonywanymi przez śp.Konrem Nauta.
  A co do samych prac to z pewnością są ciekawe ze względów technicznych, wymagają zachowania reżimów technologicznych i odpowiedniej organizacji wykonawstwa prac.A kontrakt jest atrakcyjny bo cenę można uzyskać bardzo wysoką.

  • 64 9

  • kalanie własnego gniazda (2)

   Niech zgadnę, należysz do zielonego lasu stąd tyle w tobie goryczy, nie możesz znieść , że Nauta z prowincjonalnej firemki wyrasta na liczącą się w kraju stocznię.

   • 6 22

   • licząca się stocznia ???

    HEHEHHEHEHHEHHEHH teraz pojechałeś :-) Kazimierz G, Ewa Investa marine J., Stachu , MD, żołnierz , stado G, Myster Ł z Gd, Rzeczywiście kwiat polskiego przemysłu stoczniowego na czele z panem ARP D. :-) :-) :-)

    • 12 2

   • remontowa gora
    gdynia nie ma ludzi najlepsi powjezdzali za granice albo poodchodzili do vistalu lub innych spolek teraz ten crist mars lub cholera go wie co to za twor zanim odbuduje ten potencjal ludzki w postaci fachowcow dlugo potrwa musza tylko takich gamoni jak rosiak z cristu pogonic i pozwolic kooperowac nowym spolka podwykonawczym bo teraz w nich jest sila o ile beda w terminie placic

    • 0 0

 • oczywiste...

  Proste... Mars, do którego dopłacają podatnicy psuje rynek...
  |
  nie tylko do marsa dopłacamy, ale jeszcze przy okazji szkodzimy zdrowym, normalnym, nie biorącym od państwa pieniędzy firmom, które wypracowały sobie przez lata ciężkiej pracy pozycję rynkową i są konkurencyjne, ale mogły dotąd zarabiać na przyzwoitym poziomie...
  |
  przyszedł mars, do którego dopłacają podatnicy i wszystko psuje...
  |
  stocznie państwowe zamknięte pod naciskiem ke w 2009 roku były "be", bo się do nich dopłacało...
  a teraz dopłacanie do stoczni już nie jest "be" ?...

  • 51 10

 • Piękna i symboliczna nazwa - MARS.

  • 25 5

 • Dubai Drydocks World wybudowała w 2012 r. platformę na złoże YME (3)

  dla LOTOS'u i TALISMAN ENERGY. Platforma idzie teraz na złomowanie. LOTOS ma z tego tytułu 1,5 mld zł strat.

  A teraz MARS z tym samym Dubai Drydocks World ma robić konwersję platformy dla LOTOS Petrobaltic !!!

  • 28 5

  • YME (1)

   Moduł MOPU na złoże YME był wykonany przez stocznię Adyard w Abu Dhabi natomiast nogi zbudowała stocznia w Rostoku.
   Lotos zaś finansował ( w swojej części) tą budowę ale nie zadbał o odpowiedni nadzór nad jakością prac.
   Koszty braku kompetencji Lotosu - pokryją podatnicy (czyli my).
   Ciekawe ile kasy trzeb będzie wyrwać z kieszeni podatników na nowy genialny pomysł Lotosu - przebudowa 34-letniej platformy ?

   • 14 2

   • do wsystkich mądrali

    Jacy to wszyscy mądrzy i błyskotliwi siedząc przed komputerem i wypisując bzdury a Ci menadzerowie to bezmózgi ....... komentujesz całą sprawę i uważasz się za specjalistę czytając pewnie tylko jeden jakis artyków o YME, wyrazasz swoją opinię i oceniasz mając tylko 1 % informacji na ten temat, szkoda że Ty nie jesteś dyrektorem .... no właśnie ciekawe dlaczego ty nie jesteś dyrektorem?

    • 4 10

  • pier

   Co za pitolot to pisze!

   • 0 0

 • Gra pozorów-

  Wiadomo ,ze jest gra pozorów.lLOTOS - musi zlecić ten remont do Marsa i już .
  dokładnie wie ze Nauta i Mars beda mieli b.duze problemy techniczne i terminowe
  I LOTOS sie tego boi bo już raz platformę kupował i wpadł w potworne kłopoty.
  MARS to pozoranci z Warszawki , ktorzy za pieniądze podatników sie lansuje ale
  Ten projekt to będzie ich koniec . Trzymam kciuki za LOTOS oby wam sie udało .

  Bankowiec

  • 37 6

 • i niech państwowa wygryzie prywatne (12)

  bo zysk netto z państwowej spółki płynie do budżetu (czyli jest przeznaczany na drogi,szpitale, szkoły itp) a nie do prywatnej kieszeni na konto na Kajmanach

  • 20 34

  • tyle że nie ma zysku...

   jaki zysk?... skoro się do nich dopłaca...

   do stoczni MARS'a dopłaca się - jest strata, nie ma zysku...

   nawet musieli dofinansować (przez tzw. dokapitalizowanie z jednoczesnym objęciem udziałów) prywatną stocznię Crist, która weszła w skłąd grupy MARS...

   • 12 5

  • tak już było za komuny (3)

   a jak się skończyło to wiemy

   • 7 3

   • (2)

    skończyło się tak, że za "komuny" budowaliśmy statki i eksportowaliśmy węgiel. Nie było bezrobocia, umów śmieciowych ani chwilówek. Kwestia gustu co kto woli.

    • 2 3

    • Aż padło wszystko

     bo się okazało że żadna gospodarka nie utrzyma pracy dla tylu ludzi którzy nic nie robią.

     • 5 2

    • zbuduj statek i doplac zeby go ktos kupil

     bedziesz w ten sposob dzialal preznie jak nikt... do czasu az skonczy ci sie kasa na doplaty. jak sie cos nie oplaca to sie tego nie robi, ewentualnie kombinuje by sie oplacilo.

     • 2 0

  • tyle że zamiast dopłacać do szpitali dopłaca do nierentownej spółki (2)

   jak coś jest państwowe to na 90% będzie źle zarządzane i nierentowne. w biznesie prywatnym nie ma o tym mowy bo nierentowny biznes sie zamyka. poza tym żeby dopłacać do takiego biznesu ja muszę pracować i marnować mój czas. wolałbym go przeznaczyć na finansowanie swoich pomysłów które do tej pory w 95% były opłacalne.

   • 8 4

   • (1)

    tak jest tylko w teorii.
    W praktyce prywatne biznesy żerują na państwie - patrz budowa autostrad czy zamówienia dla zbrojeniówki. Żeby nie zbrojeniówka, to pewna aż za dobrze znana mi firma, dawno by przestała istnieć... Państwo jest krówką dojną dla prywaciarzy, a powinno być odwrotnie.

    • 3 5

    • chlopie o czym ty mowisz, jestes oderwany od realiow

     swoja opinie ksztaltujesz na podstawie jednej firmy. w polsce jest 4,8 miliona podmiotow gospodarczych / firm z czego aktywna 1/3. ci ludzie nie zeruja na panstwie. wiekszosc to drobne biznesiki typu warzywniaczek, monopolowy, ale tez wieksze jak jakies sklepy internetowe czy np. 30 osobowe firmy zwiazane z obroka metali - ci ludzie utrzymuja panstwo, to dzieki nim, jak i regularnym etatowcom to wszystko dziala, a nie dzieki bandzie na gorze, bez znaczenia z jakiej opcji politycznej.
     poza tym co powinno byc odwortnie? ze niby firmy maja byc krowka dojna dla panstwa? a przepraszam czym jest panstwo? chodzi ci o kolesi? to oni maja doic? a moze o nierobow na ktorych trzeba lozyc na zasilki?
     panstwo moj drogi to jest umowa miedzy mna, toba i 40 milionami innych co do tego ze stowarzyszeni bronimy sie razem przed dziuksami z zagranicy, ksztaltujemy prawo i porzadek i zapewniamy organy wykonawcze to prawo egzekwujace. i tyle. jak ktos sie zastanawia kto ma kogo doic to nie jest to uczciwa gra tylko bandyctwo.

     • 4 1

  • jakim trzeba być młotem (1)

   • 0 3

   • oj trzeba być młotem, żeby nawet jednego pełnego zdania nie umieć napisać, lol

    • 5 0

  • (1)

   gdyby to wszystko powyżej jeszcze pisali właściciele czy prezesi zainteresowanych firm, to ja rozumiem... Ale większość wpisów to wypociny naszej złotej młodzieży, albo zwykłych pracowników zachłyśniętym mitami kapitalizmu. Ani jedni ani drudzy grosza nie mają z tego, a klekotem swoich klawiatur wspierają firmy z Chin, które ZAWSZE zrobią najtaniej.

   • 1 3

   • wiesz kogo ja wspieram?

    tego komu sie oplaci i zrobi to taniej. to jest realny zysk dla niego i dla mnie. bo nie ma sensu w produkowaniu czegos i doplacaniu zeby ktos to cos od nas wzial. albo robimy cos porzadnie i oplacalnie albo wogole. sa tylko dwie drogi. i mowie to na podstawie mojej dzialalnosci gospodarczej. jak nie wierzysz to pytaj o co chcesz.

    • 3 0

 • Kto zarobi? Znajomy `królika` !!! (2)

  • 21 3

  • hahahaha święta racja

   • 0 0

  • Kasa

   Zarobia ci co beda na stoczni na przebudowie;-)

   • 0 0

 • Przebudowa ma za zadanie przystosowanie obecnej platformy do urządzeń potrzebnych do eksploatacji B8 pozbędzie się urządzeń nie potrzebnych już do wierceń.Zbiorniki zostaną bo są potrzebne do stateczności haha

  • 11 1

 • lotos

  Jak komu, kolejnym kolesiom za gruba kasę.

  • 18 4

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Dorota Sobieniecka- Kańska

Dyrektor Gdańskiego Klubu Biznesu. Wydawca, dziennikarka, wykładowca, doradca public relations....

Najczęściej czytane