Lechia Gdańsk ratuje się stałymi fragmentami. Czy to cieszy jak nie ma dobrej gry?

Jacek Główczyński
1 maja 2021 (artykuł sprzed 3 lat)

Lechia Gdańsk w tym sezonie w ekstraklasie strzeliła 19 goli ze stałych fragmentów gry. To dokładnie połowa jej wszystkich bramek. Lechia Gdańsk w tym sezonie w ekstraklasie strzeliła 19 goli ze stałych fragmentów gry. To dokładnie połowa jej wszystkich bramek.

Lechia Gdańsk wygrała z Wisłą w Płocku 3:1, gdyż aż 2 gole strzeliła po stałych fragmentach. Ten element nie po raz pierwszy ratuje biało-zielonych i pozwala zachowywać miejsce w czołówce tabeli, ale czy też może cieszyć, gdy nie ma dobrej gry? Podopieczni Piotra Stokowca już połowę bramek w tym sezonie zdobyli po rzutach karnych, wolnych i rożnych. Pod tym względem są niemal najlepsi w ekstraklasie.

Wisła Płock - Lechia Gdańsk 1:3. Przeczytaj relację i wystaw oceny piłkarzom oraz trenerowi

- Wisła Płock postawiła nam bardzo wysokie wymagania, zagrała bodajże najlepszy mecz w sezonie. Gratuluję moim zawodnikom za charakter, który pokazali. Dążyli do zwycięstwa, mimo że różnie się układało. Byliśmy świadkami emocjonującego, bardzo intensywnego pojedynku i szkoda tylko, że nie wykorzystaliśmy dogodnych sytuacji, które sobie stworzyliśmy, jak chociażby Kennego Saiefa pod koniec pierwszej połowy, czy Flavio Paixao w końcówce drugiej połowy. Wykorzystując jedną z takich sytuacji mecz nie wymykałby się nam spod kontroli - tak m.in. Piotr Stokowiec ocenił zwycięstwo Lechii Gdańsk 31. w 28. kolejce ekstraklasy.
To jednak tylko część prawdy o postawie jego drużyny. Gra biało-zielonych wciąż nie zachwyca, ale jest jeden element, który ich ratuje i sprawia, że zespół nadal liczy się w grze o 4. lokatę.

- Ostatnio mówiłem, że w tej walce nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa i to potwierdziliśmy. Walczymy do samego końca o TOP-4 - dodał szkoleniowiec Lechii.
Raport z meczu Wisła - Lechia
Ile przebiegli piłkarze?

Biało-zieloni mogą nadal stawiać sobie ten cel tylko dzięki stałym fragmentom gry. W ekstraklasie po nich zdobyli dokładnie połowę bramek. W tym sezonie bardziej tego elementu uzależnione jest tylko Zagłębie Lubin, które w ten sposób zaliczyło 54,05 procenta wszystkich swoich goli. Natomiast tak jak Lechia po 50 procent trafień z gry i po stałych fragmentach mają jeszcze: Stal Mielec, Cracovia i pokonana w piątek Wisła Płock.

Flavio Paixao tłumaczy, dlaczego ostatnio nie strzela goli z gry. Czego mu brakuje?

Lechii 7 goli przyniosły rzuty wolne, a po 6 rzuty rożne i karne. Te dwa ostatnie elementy przyniosły bramki także w Płocku. Paixao w jedenastkach jest bezbłędny w tym sezonie (w lidze 6 na 6). Natomiast Bartosz Kopacz tym razem trafił po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Macieja Gajosa, gdy pierwszego gola w Lechii, na początku marca zdobył po wrzutce z rzutu wolnego Rafała Pietrzaka.

Pod względem goli zdobywanych w ekstraklasie po stałych fragmentach biało-zieloni są teraz wiceliderem, wspólnie z Rakowem Częstochowa. Te drużyny o jedno trafienie ustępują Zagłębiu, które po stałych fragmentach gry zaliczyło 20 bramek.

• Stal Mielec 50,00

Duży udział goli ze stałych fragmentów gry może sprawiać, że Lechia utrzymuje miejsce w ligowej czołówce, co cieszy trenera, ale z drugiej strony coraz częściej zadowolenie szkoleniowca rozmija się z nastrojami kibiców, gdyż ci mają w pamięci przede wszystkim wrażenia z gry.

Dla porównania w dwóch poprzednich sezonach za kadencji trenera Stokowca udział bramek zdobywanych ze stałych fragmentów gry do wszystkich ligowych goli wynosił: 31,25 procent (sezon 2019/20) i 38,89 (2018/19).

Lechia Gdańsk częściowo wymieniła władze klubu. Sprawdź, wszystkie zmiany

Już wiadomo, że Lechia będzie miała w bieżących rozgrywkach więcej goli strzelonych po stałych fragmentach gry niż w poprzednim sezonie, mimo że wówczas rozgrywała aż 37 kolejek, a obecnie tylko 30.

W minionych rozgrywkach biało-zieloni zdobyli 15 goli ze stałych fragmentów gry (7 karne, 4 rożne, 3 wolne, 1 aut), a z gry strzelili ich aż 33.

Jak widać proporcje goli strzelonych ze stałych fragmentów gry do ogółu bramek były odmienne niż obecnie, ale lokaty były zbliżone, gdyż 2 lata temu Lechia zajęła 3., a rok temu na 4. miejscu. Jednak wówczas nie było słychać wśród kibiców aż tylu narzekań na styl gry biało-zielonych co ma miejsce obecnie.

Jacek Grembocki: Walczyć do końca, by serce nie bolało. Przeczytaj cały komentarz

16 Podbeskidzie Bielsko-Biała 28 6 6 16 28:58 24
Rozgrywki trwać będą przez 30 kolejek systemem każdy z każdym mecz i rewanż. Nie będzie rywalizacji w drugiej fazie, w grupach. Zdegradowana zostanie tylko najsłabsza drużyna, bo od kolejnego sezonu ekstraklasa zostanie powiększona do 18 zespołów.
Cracovia rozpoczęła sezon z pięcioma ujemnymi punktami.
Tabela wprowadzona: 2021-05-05