Orlen i Lotos. KE przesuwa wydanie decyzji w sprawie fuzji

Najnowszy artukuł na ten temat

Prawie 1,4 mld zł straty Lotosu za I półrocze 2020 roku

Czy będą zastrzeżenia Komisji Europejskiej w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem? Decyzję mamy poznać do 22 lipca.
Czy będą zastrzeżenia Komisji Europejskiej w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem? Decyzję mamy poznać do 22 lipca. fot. materiały prasowe

Komisja Europejska wydłużyła do 22 lipca termin na rozpatrzenie wniosku w sprawie fuzji PKN Orlen z Lotosem. To konsekwencja złożenia przez Orlen propozycji nowych środków zaradczych w odpowiedzi na zastrzeżenia Brukseli dotyczące tego przejęcia.Przypomnijmy, że Komisja Europejska wyraziła obawy, że połączenie koncernów może źle wpłynąć na konkurencję. Poza zastrzeżeniami odnoszącymi się do połączenia dwóch największych w kraju sieci stacji paliw, Komisja miała też obawy co do wpływu transakcji na rynek dostaw paliw lotniczych oraz produktów ubocznych rafinerii.

Komisja ma uwagi. Orlen liczy na szybkie przejęcieDlatego Orlen już na początku maja przesłał do Brukseli propozycje ustępstw tak, by KE zgodziła się na jego połączenie z Lotosem. Środki zaradcze, jak określane to jest w języku prawniczym, zostały poddane tzw. testowi rynkowemu, czyli ocenie przez inne firmy z sektora. Żadna ze stron nie informuje o jego wynikach, ale w poniedziałek, 25 maja Orlen złożył kolejny pakiet zmian.

To już kolejne przesunięcie decyzji. Pod koniec września ubiegłego roku Komisja zastosowała na prośbę Orlenu procedurę "stop the clock". Powodem była konieczność "dostosowania systemu informatycznego" polskiego koncernu, by wygenerować informacje, o które poprosili urzędnicy z Brukseli. Potem termin wydania decyzji przez KE ustalony został na 30 czerwca. Teraz z uwagi na złożenie nowego pakietu tzw. środków zaradczych termin ten został przedłużony o dodatkowe 15 dni roboczych, czyli do 22 lipca.

Opinie (61) 9 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Jan Zarębski

Działalność gospodarczą rozpoczął już na początku lat 80. Stworzył firmy takie jak Lonzę i Natę,...