Lotos finalizuje przejęcie udziałów na polu Sleipner

Przejęty przez Lotos Norge pakiet obejmuje udziały w polu gazowym Sleipner i dodatkowo 28 proc. udziałów w złożu Alfa Sentral, które jest w fazie przygotowania do zagospodarowania.
Przejęty przez Lotos Norge pakiet obejmuje udziały w polu gazowym Sleipner i dodatkowo 28 proc. udziałów w złożu Alfa Sentral, które jest w fazie przygotowania do zagospodarowania. źródło:www.norskpetroleum.no

Spółka Lotos Norge uzyskała zgody administracyjne Norweskiego Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Ropy i Energii na nabycie pakietu aktywów na polu gazowym Sleipner. O zawarciu umowy w tej sprawie ze spółką ExxonMobil Norway informowaliśmy już 2 listopada 2015 roku.Średnia wielkość produkcji z przejętych złóż przypadająca na Lotos wynosi 16 tys. boe/d (tj. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie) w 2015 r. Tym samym, wraz z uruchomieniem wstępnego wydobycia na bałtyckim złożu B8, Lotos zwiększył dwuipółkrotnie swoje dzienne wydobycie - do ok. 30 tys. boe/d.

Przejęty przez Lotos Norge pakiet obejmuje udziały w polu gazowym Sleipner i składa się z 15 proc. udziałów w złożach produkcyjnych: Slepiner Ost, Sleipner Vest, Gungne oraz Loke. Operatorem na wszystkich ww. złożach jest koncern Statoil. Udziałowcami w tych złożach oprócz Lotos Norge są koncerny Total i Exxon Mobil. Na wydobycie na przejętych złożach w 70 proc. składa się gaz ziemny a w 30 proc. kondensat, czyli lekka ropa naftowa, przeznaczona m.in. do produkcji benzyn i gazu LPG. Rezerwy wydobywalne złóż produkcyjnych, przypadające na przejęte przez Lotos Norge udziały kształtują się na poziomie 20,8 mln boe.

Nabyty przez Lotos Norge pakiet obejmuje dodatkowo 28 proc. udziałów w złożu Alfa Sentral, które jest w fazie przygotowania do zagospodarowania. Operatorem koncesji Alfa Sentral jest Statoil a udziałowcem (oprócz Lotos Norge) spółka Total Norge. Zasoby wydobywalne przypisane udziałom LOTOS Norge w złożu Alfa Sentral wynoszą 10,3 mln boe. Rozpoczęcie produkcji z tego złoża planowane jest na 2020 rok. 

- To dla Lotosu historyczna chwila. Dzięki uzyskanym zgodom norweskich ministerstw zamykamy definitywnie rozdział zatytułowany Yme. Dodatkowo przekraczamy zapisany w strategii 2011-15 cel wydobywczy i stawiamy kolejny mocny krok w kierunku rozwoju segmentu wydobywczego - podkreśla Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos.
Niezrealizowany projekt Yme wygenerował dla LOTOS Norge aktywo podatkowe, które zgodnie z norweskim prawem spółka może odmrozić. m.in. poprzez wykorzystanie przepływów pieniężnych generowanych z wydobycia węglowodorów na polach Heimdal i Sleipner.
Transakcja nabycia udziałów w koncesjach na polu Sleipner została zrealizowana bezgotówkowo, z wykorzystaniem mechanizmu odmrożenia aktywa podatkowego, wygenerowanego na projekcie Yme. Szacunkowa cena zakupu wynosi 160 mln dolarów.

Sleipner stanowi jeden z kluczowych hubów gazowych (tj. centrów dystrybucji) na norweskim szelfie kontynentalnym i jest połączony system gazociągów m.in. z Niemcami i Wielką Brytanią.

Opinie (12)

 • kłamstwo!

  Kraj jest przecież w ruinie. Nie możemy przejmować norweskiej ropy!

  • 15 13

 • Kraj może jest w ruinie ale nie lotos

  Brawo dla Lotosu. Oby więcej takich informacjo

  • 13 3

 • jeszcze więcej takich zagrywek US (240 mln podatku) a i LOTOS może być w riunie

  • 6 8

 • brawo

  Ropa po 35$ za baryłkę na wolnym rynku a oni grzebia w morzach czy to się oplaca

  • 10 16

 • Nie bedzie w ruinie bo panstwo jakby co pomoze!

  • 3 5

 • Nie oplaca sie.

  Cala branza offshore'owa zwiazana z wydobyciem ropy, lezy i kwiczy. Platformy wiertnicze sa zlomowane. Na samym tylko morzu polnocnym bez pracy jest ok. 200 statkow PSV i AHTS, zwiazanych z obsluga platform.

  • 18 6

 • polska

  Za każdym razem jakieś ciekawe wydarzenie to Polacy tylko krytyka może lepiej się cieszyć ze powoli zaczniem się dołączać od innych dostawców produktów kopalnianych. Dla mnie szacun LOTOS byle tak dalej. Wszystkiego dobrego w 2016 roku

  • 22 7

 • Troche prawdy

  W Yme zainwestowano ponad 1 miliard złoty. Nikt nie napisał ze rząd norweski nazwał to skandalem zaczoł interweniować. Tego nie dowiemy sie z polskiej prasy. Złoże Yme jest zawodnione w 50% z którego zrezygnowało Statoil. Jak jest z innymi złożami tego nikt jeszcze nie powiedział. Co do B8 to jest kolejny test wcześniejsze testy tez były oby sie nie okazało ze złoże zostanie w sposób rabunkowy zniszczone. Szkoda gazu ktory jest spalany bo mogl by byc sprężamy do Władysławowa. Typowa propaganda z Lotosu. Ratowanie i wykonanie planu.

  • 19 8

 • Ale przewal

  wydojono z Polskiej firmy ponad 500.000.000 USD na 8 lat , a teraz cwaniak opowiada jaki sukces nastąpił. Osobisty pana O.

  • 9 3

 • Wróć do szkoły i poducz się ortografii.

  • 4 2

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Halbryt

Odpowiedzialny za wytyczanie kierunków rozwoju SESCOM, określanie zadań strategicznych oraz...

Najczęściej czytane