stat

Lotos o krok od Norwegii

Najnowszy artukuł na ten temat

Prezes Grupy Lotos, Mateusz Bonca, odwołany

Wiele wskazuje na to, że już niebawem platformy Lotosu będą wydobywały ropę nie tylko z Bałtyku, ale i z norweskiego szelfu.
Wiele wskazuje na to, że już niebawem platformy Lotosu będą wydobywały ropę nie tylko z Bałtyku, ale i z norweskiego szelfu. fot. Wojtek Jakubowski/KFP

Mamy ropę z Bałtyku, będziemy mieć ropę z Morza Północnego. Gdański Lotos jest o krok od uzyskania koncesji na wydobycie ropy w Norwegii.Przez ostatnie cztery dni gdański koncern wizytowali urzędnicy z dwóch norweskich urzędów: Norwegian Petroleum Directorate oraz Petroleum Safety Authority Norway. To kluczowe instytucje dla wydania licencji na działalność poszukiwawczo-wydobywczą na norweskim szelfie kontynentalnym.

Zwiedzili rafinerię w Gdańsku, platformę wydobywczą "Baltic Beta" (80 km na północ od Władysławowa), sprawdzali procedury BHP i systemy zarządzania.

- Dostarczyliśmy urzędnikom wyczerpujących informacji. Odnieśliśmy wrażenie, że przyjęli je pozytywnie - mówił po wizycie Henrik Carlsen, prezes Lotos E&P Norge AS - spółki powołanej przez Lotos specjalnie w celu inwestycji na Morzu Północnym.

Dla Carlsena wizyta norweskich urzędników w Gdańsku nie była nadzwyczajnym wydarzeniem. Sam jest Norwegiem, specjalistą od poszukiwania i wydobycia ropy, a zanim przyszedł do pracy w Lotosie, całe życie zawodowe zatrudniony był w norweskim koncernie naftowym Statoil.

Jeśli urzędnicy rzeczywiście dobrze ocenią Lotos, koncern otrzyma licencję. Ta z kolei otworzy mu drogę do udziału w przetargu na koncesję - zapewniającą możliwość eksploatacji złóż na Morzu Północnym.

Kiedy to może nastąpić? - Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie - mówi Marcin Zachowicz, rzecznik Lotosu. Wiadomo, że w połowie czerwca ogłoszona ma być nowa strategia gdańskiego koncernu. - Nikt nie może nic teraz powiedzieć, ale przełom związany z projektem norweskim jest naprawdę blisko - komentuje jeden z menedżerów.

Ropa ma płynąć do Gdańska nie tylko z Morza Północnego, zwiększyć się ma także wydobycie na Bałtyku. Od zeszłego roku przygotowane jest do uruchomienia złoże B8 - 68 km od Helu. Na realizację tego projektu ma być przeznaczona kwota ok. 390 mln zł.

Co to oznacza dla mieszkańców Pomorza? - Kiedy ceny ropy na światowych rynkach biją rekordy, każdy koncern, który ma własne złoża, jest w lepszej sytuacji niż ten, który zdany jest wyłącznie na zakup ropy. Jeśli Lotosowi uda się pomyślnie uruchomić złoża, jego zyski wzrosną. To oznacza większe wpływy z podatków do kasy Gdańska, a także więcej świetnie zarabiających pracujących w siedzibie koncernu - mówi jeden z analityków zajmujących się spółkami naftowymi. - Choć trzeba też zaznaczyć, że w początkowej fazie projekty wydobywcze chłoną olbrzymie ilości gotówki, zyski pojawiają się dopiero w dłuższym okresie.

Kamil Kliszcz, Dom Inwestycyjny BRE Banku SA: - Dzięki wydobywającemu ropę na Bałtyku Petrobaltikowi Lotos ma kompetencje niezbędne do uruchomienia podobnej działalności na Morzu Północnym. Dodatkowym atutem firmy są inwestycje w ludzi - prezesem Lotos E&P Norge AS jest Henrik Larsen, Norweg, wcześniej pracujący dla koncernu Statoil. To ważne, bo kontakty, znajomość ludzi z branży są bardzo istotne dla powodzenia tego typu projektów wydobywczych.

Otwarte pozostaje jednak pytanie o to, jak sfinansowane zostaną inwestycje w Norwegii. Kapitał Petrobaltiku może być niewystarczający dla zakupu infrastruktury, m.in. platform wiertniczych, wydobywczych. Mało prawdopodobne jest także przesunięcie ich z bałtyckich złóż, bo tam także trwa wydobycie. Lotos zaangażowany jest przede wszystkim w finansowanie programu 10+ i inwestycje w platformy są obecnie raczej poza możliwościami koncernu.

Jak te działania mogą wpłynąć na wartość całej firmy i kurs akcji? Inwestycje w up-stream [wydobycie ropy - red.] na ogół korzystnie wpływają na wycenę spółki, ale w tym przypadku, dopóki nie poznamy kosztów całego przedsięwzięcia, na takie spekulacje jest zbyt wcześnie.

Opinie (62) 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Piotr Ciechowicz

Wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza. Nadzoruje prace Regionalnej Instytucji Finansującej, Działu...