Międzynarodowe Targi Gdańskie kupują markę Baltexpo


Baltexpo, czyli największe targowe spotkanie szeroko rozumianej gospodarki morskiej, choć odbywało się w Gdańsku, to organizował je Zarząd Targów Warszawskich. Teraz to się zmieni. Markę kupują Międzynarodowe Targi Gdańskie.AKTUALIZACJA, godz. 16.50:

Podpisano umowę między Zarządem Targów Warszawskich, a władzami Międzynarodowych Targów Gdańskich w sprawie zakupu marki Baltexpo. Pierwsze targi organizowane już przez MTG odbędą się w 2023 roku. Prawdopodobnie już nie we wrześniu, a w czerwcu, głównie z uwagi na inne ważne imprezy targowe odbywające się zwykle w tym czasie w Gdańsku.

Cena transakcji jest poufna.

- Jest to dla nas udana transakcja, z ceny jesteśmy bardzo zadowoleni. Więcej nie mogę powiedzieć. To jest bardzo konkurencyjny rynek, zbyt szczera odpowiedź nie jest dla nas wskazana - powiedział Andrzej Bojanowski, prezes MTG SA.

A zapytany o to, czy MTG poszkodowane w pandemii stać na takie wydatki, prezes stwierdził, że jeżeli chce się szybko odrobić straty, to trzeba inwestować w rozwój.

Okazuje się, że rozmowy na temat zakupu marki Baltexpo trwały od prawie 5 lat. Negocjacje wydłużyła pandemia, ale też upewniła władze MTG o słuszności decyzji.

- Tegoroczne targi Baltexpo udało się zorganizować w zaledwie 3 miesiące i jak na sytuację zainteresowanie było duże. Z kolei nasze targi Trako, choć w pandemii, okazały się najlepszymi w historii. To nas utwierdziło w przekonaniu, że przed imprezami targowymi jest przyszłość. Ludzie chcą i muszą się spotykać - ocenia prezes Bojanowski.
Przed MTG duże wyzwanie, bo oczekiwania środowiska są duże, a branża morska boryka się z problemami. Dlatego władze MTG zapowiadają poszerzenie i odświeżenie formuły. Ma być więcej firm z otoczenia branży, ma być też miejsce dla startupów.

- Nam zależało na tym tytule, bo chcemy rozwijać imprezy o charakterze międzynarodowym. Według wskaźników każdy uczestnik takich targów to ponad 10 tys. zł przepływu bezpośredniego. To są dochody dla hoteli, dla gastronomii, dla całego otoczenia - dodał prezes Bojanowski.


Czy zakup marki Baltexpo do dobry pomysł?

Zobacz wyniki (294)
Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje Baltexpo to najstarsze i największe w Polsce spotkanie firm gospodarki morskiej oraz jej kooperantów, które organizowane jest nieprzerwanie od 1982 roku. Jest to także, obok takich targów jak SMM (Hamburg), Norshipping (Oslo) oraz Europort (Rotterdam), jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w Europie. Do 2013 roku wszystkie edycje targów organizowane były w Hali Olivia w Gdańsku. Ostatnie trzy edycje odbyły się w centrum wystawienniczym Amberexpo.

O tym, że skoro chodzi o branżę morską, skoro spotkanie odbywa się w Trójmieście, to dlaczego największe targi morskie organizuje spółka z Warszawy, dyskutowało się od dawna. Wydawało się, że jest szansa na "przejęcie" Baltexpo, gdy impreza przeniosła się do nowego centrum targowego. Na to jednak trzeba było poczekać jeszcze kilka lat. W czwartek, 18 listopada, odbędzie się podpisanie umowy sprzedaży między Zarządem Targów Warszawskich i władzami Międzynarodowych Targów Gdańskich SA.

Ostatnie - już XXI - targi odbyły się w tym roku na początku września. Kiedy kolejne? Targi odbywały się co dwa lata. Czy ten tryb zostanie utrzymany, zdecyduje już nowy właściciel. W ostatnich latach impreza trochę się... "kurczyła", było mniej wystawców, zwłaszcza zagranicznych. Na pewno nie pomogła pandemia, która była dotkliwa dla imprez targowych. Czy nowy właściciel to nowe otwarcie? Mamy nadzieję, że plany na rozwój tej imprezy MTG przedstawi już w czwartek na uroczystości.

Międzynarodowe Targi Gdańskie to właściwie spółka samorządowa. Najwięcej udziałów ma miasto Gdańsk (64,043 proc.), niewielki udział ma też województwo pomorskie ( 7,957 proc.). Aż 24,794 proc. należy do Polskiego Funduszu Rozwoju, a 3,206 proc. do drobnych akcjonariuszy.

Baltexpo to najważniejszy polski projekt gospodarczy, poświęcony gospodarce morskiej i przemysłowi stoczniowemu. Najliczniejsze grupy wystawców na targach to stocznie i producenci wyposażenia okrętowego, porty i terminale, producenci sprzętu do rozładunku i przeładunku, transport intermodalny, energetyka wiatrowa. Targi to okazja do pokazania potencjału firm, ale też szansa na dyskusję. W ramach imprezy odbywa się kilkanaście konferencji branżowych.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (35)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Ludzie biznesu

Grzegorz Morawski

Prezes zarządu i udziałowiec przedsiębiorstwa POLYHOSE Poland. Grupa POLYHOSE jest globalną...

Najczęściej czytane