• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Miliony za sztukę: najwyższe licytacje obrazów w Trójmieście

goch
23 stycznia 2023, godz. 07:30 
Opinie (33)
Sopocki Dom Aukcyjny co roku sprzedaje dzieła warte ogromne pieniądze. Jak mówią osoby zajmujące się aukcjami, zawsze ciekawe są te licytacje, które zbierają dużo postąpień miedzy ceną wywoławczą a ceną młotka. Sopocki Dom Aukcyjny co roku sprzedaje dzieła warte ogromne pieniądze. Jak mówią osoby zajmujące się aukcjami, zawsze ciekawe są te licytacje, które zbierają dużo postąpień miedzy ceną wywoławczą a ceną młotka.

Niemal 2 mln zł. Jak dotąd to najwięcej, ile wydano podczas licytacji dzieł sztuki zorganizowanych w Trójmieście. Tyle musiał zapłacić zwycięzca aukcji, która dotyczyła obrazu Juliana Fałata "Wyjazd na polowanie". To jednak nie jest jedyna pozycja, która sprzedała się za astronomiczną sumę w Sopockim Domu Aukcyjnym.Trójmiejskie galerie sztuki


Zdzisław Beksiński - Obraz bez tytułu Zdzisław Beksiński - Obraz bez tytułu

737 tys. zł | Beksiński | 2020 rokCzy uważasz, że obrazy są warte swojej ceny?

Licytacja obrazu z prywatnej kolekcji Zdzisława Beksińskiego (tak zwana seria "Bez tytułu") przeszła najśmielsze oczekiwania wszystkich. Praca namalowana w 1979 r. sprzedała się za kwotę aż 737 tys. zł, mimo że cena wywoławcza zaczynała się od 130 tys. zł, a przewidywana kwota końcowa wahała się między 190 a 250 tys. zł.

Biorąc jednak pod uwagę fakt, jak w ostatnich latach zwiększyła się popularność prac i postaci samego Beksińskiego, nie może dziwić, że kolekcjonerzy sztuki głęboko sięgają do portfela, kiedy w grę wchodzą dzieła artysty z Sanoka.

800 tys. zł | Beksiński | 2021 rokZdzisław Beksiński - Obraz bez tytułu Zdzisław Beksiński - Obraz bez tytułu
Kolejny niezatytułowany obraz Beksińskiego, tym razem z 1983 r., "poszedł" za 800 tys. zł. Łączna kwota ze wszystkimi opłatami wyniosła niemal 1 mln zł. Wtedy był to nie tylko rekord Sopockiego Domu Aukcyjnego w przypadku prac tego artysty, ale i samego Beksińskiego, którego obraz nigdy - na całym świecie - nie sprzedał się za tak duże pieniądze.

Szczęśliwym wygranym był aukcjonariusz licytujący przez telefon. Ponownie też mocno przekroczono estymowaną cenę, która wynosiła 300-400 tys. zł, a sama licytacja rozpoczynała się od 200 tys. zł.

1,2 miliona za rzeźbę Fangora860 tys. zł | Czachórski | 2019Władysław Czachórski - Zaproszenie Władysław Czachórski - Zaproszenie
Za największą sumę wylicytowano wówczas obraz zatytułowany "Zaproszenie" autorstwa Władysława Czachórskiego. Krótka licytacja zakończyła się sumą 860 tys. zł, niewiele więcej niż cena wywoławcza, która wynosiła 840 tys. zł. Obraz został namalowany w 1897 r. u szczytu sławy malarza.

Najbliższe i aktualne wystawy w Trójmieście


Czachórski jest jednym z najbardziej cenionych polskich malarzy. Jego prace - przede wszystkim portrety kobiet realizowane z fotograficzną niemal precyzją - są dziś rozchwytywane przez kolekcjonerów.

900 tys. zł | Malczewski | 2022Jacek Malczewski - Autoportret ze Sławą i Satyrą Jacek Malczewski - Autoportret ze Sławą i Satyrą
Jacek Malczewski to jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych polskich malarzy. W swoim życiu stworzył około 2 tys. prac, z których 1,2 tys. zostało zachowanych, a większość znajduje się we Lwowie, w tamtejszej galerii sztuki.

Artysta słynął z różnych dzieł, ale bezsprzecznie jednymi z najbardziej rozpoznawalnych jest seria autoportretów. I właśnie jeden z nich - "Autoportret ze Sławą i Satyrem" - został sprzedany w Sopocie za równą cenę 900 tys. zł.

980 tys. zł | Beksiński | 2022Zdzisław Beksiński - Oczekiwanie Zdzisław Beksiński - Oczekiwanie
I ponownie Zdzisław Beksiński. Tym razem obraz zatytułowany "Oczekiwanie" z 1972 r. osiągnął niemal 1 mln zł. W tym jednak przypadku nie było aż tak dużego przebicia ani ceny wywoławczej, ani estymacji. Licytacja rozpoczęła się od kwoty 500 tys. zł, a szacowana wartość wahała się między 850 tys. zł a 1,2 mln zł. To tylko pokazuje, że w krótkim czasie wartość dzieł malarza znacząco wzrosła.

1 mln zł | Wierusz-Kowalski| 2018 i 2021 rokAlfred Wierusz-Kowalski - Rekwizycja Alfred Wierusz-Kowalski - Rekwizycja
Alfred Wierusz-Kowalski jest cenionym malarzem. Nie dziwi więc, że aż dwa jego obrazy sprzedały się w ostatnich latach za okrągłą kwotę 1 mln zł.

Warsztaty plastyczne w Trójmieście


Najpierw za tyle wylicytowano obraz "Wilki zimą". Było to w 2018 roku, a sam motyw wilka był jednym z ukochanych przez artystę. Malował je wielokrotnie i zawsze przedstawiał je z niesamowitą dokładnością. Kolejny milion za Wierusza-Kowalskiego padł w 2021 r., kiedy to pod młotek trafiła praca "Rekwizycja". To jedno z początkowych dzieł artysty, inspirowane utworami literackimi, nawiązujące do kultury sarmackiej, na co wskazują kostiumy ukazanych postaci.

2 mln zł | Fałat | 2021 rokJulian Fałat - Wyjazd na polowanie Julian Fałat - Wyjazd na polowanie
Obraz Juliana Fałata - "Wyjazd na polowanie" - sprzedał się aż za 2 mln zł. To rekord nie tylko Sopockiego Domu Aukcyjnego, ale też najdrożej sprzedane dzieło artysty na świecie.

Fałat to to reprezentant malarstwa pejzażowego i rodzajowego okresu Młodej Polski, zaliczany jest do najwybitniejszych artystów polskich. "Wyjazd na polowanie" to olej na płótnie z 1898 r. o wymiarach 81 × 198 cm. Sceny myśliwskie stały się jednym z najważniejszych tematów w twórczości artysty, który wielokrotnie przedstawiał wyjazdy na polowanie, nagonkę (podejście do zwierzyny), odpoczynek myśliwych czy powrót z polowania. Warto też dodać, że w 2022 r. inny obraz Fałata - "Procesja w Kalwarii" - sprzedał się za 980 tys. zł.
goch

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (33)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Maciej Dobrzyniecki

Od roku 1994 jest członkiem Business Centre Club i pełni funkcję wiceprezesa. Jest ponadto...

Najczęściej czytane