Morze możliwości. Co morskie farmy wiatrowe mogą dać regionowi Pomorza?

Szacuje się, że rozwój branży offshore może stworzyć kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy i zapewnić wpływy z podatków na poziomie kilkunastu miliardów złotych w ciągu dziesięciu lat.
Szacuje się, że rozwój branży offshore może stworzyć kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy i zapewnić wpływy z podatków na poziomie kilkunastu miliardów złotych w ciągu dziesięciu lat. fot.Theodor Vasiley/Unsplash

Transformacja energetyczna w Polsce staje się faktem. Polskie firmy energetyczne coraz szybciej zmierzają w stronę bezemisyjnej produkcji energii. W kolejnych dekadach będziemy obserwować dynamiczny wzrost inwestycji w odnawialne źródła energii. Jednym z filarów nowego systemu stanie się morska energetyka wiatrowa. Stawiane na Bałtyku turbiny przyczynią się nie tylko do redukcji emisji CO2, ale również do rozwoju gospodarczego. Nowy sektor energetyki to ogromna szansa dla polskich przedsiębiorstw, szczególnie tych zlokalizowanych w regionie Pomorza.Zgodnie z najnowszymi założeniami rządowego projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, w kolejnych dwóch dekadach u wybrzeży naszego kraju, zostaną wybudowane morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy zainstalowanej od 8 do 11 GW. Wśród nich znajdą się również instalacje wybudowane przez największego producenta energii elektrycznej - firmę PGE, która ogłosiła niedawno uzyskanie zeroemisyjności do 2050 roku. Spółka będzie też liderem offshore - do 2040 roku postawi na morzu turbiny o łącznej mocy sięgającej nawet do 6,5 GW.

Co będą niosły za sobą inwestycje w morską energetykę wiatrową? Jaką szansę na rozwój stwarzają dla polskiego przemysłu i regionu Pomorza? Jak przewidują organizacje branżowe, potencjał offshore jest ogromny.

Porty i przemysł stoczniowyDo zrealizowania tak ogromnej inwestycji jak budowa morskich farm wiatrowych, potrzebne będą odpowiednio przystosowany port do obsługi jednostek instalacyjnych oraz porty z przygotowanym zapleczem operacyjno-serwisowym. Projekty tej skali mają szansę zaktywizować cały szereg branż, w tym przede wszystkim portową i stoczniową.

Morskie farmy wiatrowe będą wymagały zaangażowania znacznej liczby specjalistycznych jednostek pływających. Polskie biura projektowe mają już doświadczenie w ich projektowaniu, a polskie stocznie w ich budowie. Program rozwoju offshore będzie więc silnym impulsem dla branży stoczniowej. Z rozwoju sektora skorzystają także porty, w których potrzebne będą nowe nabrzeża i baseny. Dotyczy to zarówno największych portów, takich jak m. in. Gdynia, jak i mniejszych przystani, takich jak Ustka, Darłowo, Kołobrzeg, Władysławowo i Łeba.

Więcej niż jedna branżaMorskie farmy wiatrowe to ważny dla Polski projekt energetyczny i gospodarczy. Według prognoz zyski z budowy morskich farm wiatrowych w Polsce wykroczą poza ich sektor. Wartość dodana na samym etapie instalacji może objąć aż 77 sektorów gospodarki. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zidentyfikowało ponad 100 polskich podmiotów, które z powodzeniem mogą zostać włączone w procesy przygotowania, budowy i eksploatacji farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku.

Morskie farmy wiatrowe generują również szereg usług dodatkowych, które potrzebne są w okresie budowy i eksploatacji, takich jak baza hotelowa i gastronomiczna, transport morski i śródlądowy, dostawy paliw dla transportu morskiego i lądowego, dostawy energii, ubezpieczenia majątku i kontraktów czy szkolenia i certyfikacja.

Innowacyjność dla polskiego biznesuObecnie większość polskich firm z branży offshore zajmuje się tylko eksportem. Skala ich działalności mogłaby być zdecydowanie większa, gdyby powstał rynek krajowy. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce będzie oznaczał konieczność kształcenia specjalistycznych kadr z wielu dziedzin, nie tylko technicznych, co może otworzyć nowe perspektywy dla współpracy biznesu i świata nauki w zakresie projektów badawczych i edukacyjnych.

Korzyści płynących z rozwoju offshore będzie znacznie więcej. Już dziś szacuje się, że nowa branża może stworzyć kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy i zapewnić wpływy z podatków na poziomie kilkunastu miliardów złotych w ciągu dziesięciu lat.

Więcej informacji na temat morskich farm wiatrowych dostępnych jest na stronie PGE Baltica, spółki odpowiedzialnej za realizację programu Offshore Grupy Kapitałowej PGE.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

 

Informacje

Reklama

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Włodzimierz Ziółkowski

W latach 1988-98 piastował stanowisko prezesa zarządu i dyrektora w spółce Morskie Domy Składowe...