• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na tropie skandynawskiej kariery

18 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Rozczytujemy się w skandynawskich powieściach kryminalnych. Szczególnie teraz, gdy panuje jesienna aura, pochłaniamy cieszące się coraz większą popularnością seriale produkowane właśnie w Skandynawii. Rozpoznajemy nazwiska twórców - od Astrid Lindgren po Ingmara Bergmana, kojarzymy rytuały: szwedzka fika i duńskie hygge. Co więcej, w Trójmieście rokrocznie odbywa się przynajmniej kilka festiwali i spotkań promujących kulturę krajów skandynawskich. Zachwycamy się wszechobecną naturą, prostym, funkcjonalnym, a przede wszystkim pięknym designem. To jasne, jak rozświetlone podczas zorzy polarnej niebo - Skandynawia pasjonuje nas, Polaków, pod wieloma względami, a bliskość Trójmiasta i sąsiadów z tej drugiej strony Bałtyku tylko to potęguje.



A może by tak pójść krok dalej i...



...nauczyć się języka szwedzkiego, duńskiego, fińskiego czy norweskiego. Coraz chętniej decydujemy się na samodzielną naukę nowego języka czy kurs językowy. Niezaprzeczalnym dowodem na wysokie zainteresowanie nauką któregoś z języków skandynawskich i chęć wnikliwego poznania tej kultury jest funkcjonujący od ponad trzech dekad kierunek skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim.


Kluczowe kompetencje na rynku pracy? Języki obce!

Znajomość języka angielskiego to absolutny wymóg w dzisiejszym świecie, szczególnie na globalnym rynku pracy. Natomiast swobodna komunikacja w drugim i każdym kolejnym języku obcym to inwestycja w siebie i w lepszą przyszłość. Znajomość jednego z języków skandynawskich ułatwia zrozumienie i naukę kolejnego języka z tej grupy języków. Języki skandynawskie wciąż są niszowe, a co za tym idzie kandydaci znający je są szczególnie poszukiwani przez firmy zza Bałtyku.


Skandynawski pracodawca to często pożądany pracodawca

Amerykanka Kay Xander Mellish, autorka książki "How to live in Denmark", która 20 października wystąpiła podczas Scandinavian IT Night w sopockim Hotelu Sheraton, zaznaczyła w swoim wystąpieniu, że członek zespołu organizacji o skandynawskiej kulturze pracy naznaczony jest dużą odpowiedzialnością, którą sam przyjmuje. Wysokie poczucie sprawczości, "nastawienie na szukanie rozwiązań w opozycji do micromanagementu, czyli nadmiernej kontroli ze strony przełożonego czy pracodawcy" - mówi ekspertka.

Bazowym elementem skandynawskiej kultury pracy jest poszanowanie drugiego człowieka - respektujemy czas i opinie innych. Zakłada ona także m.in. demokratyczne podejście do podejmowania decyzji, niska hierarchiczność, płaska struktura, a przede wszystkim atmosferę bezpieczeństwa.


Trójmiejski zespół wspierający procesy finansowe i operacje bankowe obecnie liczy 30 osób i wciąż rośnie. W dobie wszechobecnej pracy zdalnej Nordea stawia na pielęgnowanie kontaktów międzyludzkich i oferuje pracę w modelu hybrydowym - sprawdź oferty pracy w Nordea w Trójmieście.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Profil pracodawcy

Miejsca

 

Ludzie biznesu

Sławomir Kądziela

Od 2008 roku związany z rozwojem usług inżynierskich, serwisowych i informatycznych SESCOM SA...

Najczęściej czytane