• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Największy park technologiczny w Polsce oficjalnie otwarty

Robert Kiewlicz
6 maja 2013 (artykuł sprzed 9 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Przedsiębiorcy lecą na targi do Dubaju
6 maja 2013 największy park naukowo-technologiczny w Polsce został oficjalnie otwarty. W uroczystości uczestniczyli liczni przedstawiciele świata nauki, biznesu i kultury. 6 maja 2013 największy park naukowo-technologiczny w Polsce został oficjalnie otwarty. W uroczystości uczestniczyli liczni przedstawiciele świata nauki, biznesu i kultury.

W Gdyni oficjalnie otwarto nowe budynki Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Inwestycja kosztowała ponad 200 mln zł. W budynkach o powierzchni 76 tys. m kw. znajdują się laboratoria oraz siedziby innowacyjnych firm. Już teraz ok 85 proc. powierzchni biurowych ma swoich najemców. PPN-T to obecnie największy tego typu obiekt w Polsce.


Na terenach zajmowanych obecnie przez Pomorski Park Naukowo - Technologiczny znajdowała się wcześniej stara zajezdnia autobusowa. 
Na terenach zajmowanych obecnie przez Pomorski Park Naukowo - Technologiczny znajdowała się wcześniej stara zajezdnia autobusowa.

W Parku miejsce do realizacji własnych pomysłów znajdują studenci, absolwenci, naukowcy, jak i doświadczeni przedsiębiorcy. Docelowo może tu działać ponad 300 firm, co przełoży się na ok. 2 tys. miejsc pracy. Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi ok. 208 mln zł, z czego ok. 137 mln zł to środki pozyskane z funduszy UE, a pozostałą część sfinansowało miasto Gdynia.

- Mam pewność, że ta inwestycja przyniesie nie tylko wymierne korzyści finansowe, ale także będzie silnie stymulowała rozwój - powiedział uczestniczący w otwarciu prof. Jerzy Buzek, były premier i eurodeputowany. - Unowocześnić kraj możemy właśnie poprzez inwestycje w innowacyjną gospodarkę opartą na wiedzy.

Powierzchnia całkowita wszystkich parkowych obiektów to ponad 76 tys. m kw., czyli sześć razy więcej niż dotychczas. Teren, na którym znajduje się PPNT ma być nie tylko atrakcyjny dla pracujących w tutejszych firmach - także mieszkańcy zyskali ciekawą strefę rekreacyjno-usługową, w której mogą spotkać się, odpocząć w uroczych alejkach, zrobić zakupy, wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych.

Zobacz relację z otwarcia budynku biurowego PPN-T z 14 marca 2013 r.

Powierzchnia całkowita wszystkich parkowych obiektów to ponad 76 tys. m kw.Przedsiębiorcy wprowadzają się do nowych biur, laboratoriów i prototypowni. Dla debiutujących w biznesie przygotowano specjalną strefę start-up, dla projektantów - centrum designu, dla inżynierów - nowoczesną prototypownię, laboratoria elektroniczne i biotechnologiczne. Łączna powierzchnia laboratoriów i prototypowni w nowych obiektach PPNT wynosi 2,3 tys. m kw. Obecnie 100 proc. laboratoriów ma już najemców.

- Mamy ambicję aby dogonić kraje, które znacznie wyprzedziły Polskę - kraje dawnej piętnastki - mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Polska może powinna się kojarzyć z niskimi kosztami pracy, ale właśnie z nowoczesnymi technologiami. Park w Gdyni to kolejna tego typu inwestycja po Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, dzięki której będziemy mogli pokazać kreatywność Polaków, kreatywność mieszkańców Pomorza.

W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym powstał m.in. najlepszy na świecie, syntezator mowy IVONA. Twórca syntezatora - firma IVONA Software niedawno została częścią światowego koncernu technologicznego Amazon.com. Swoje siedziby mają też firmy: Inteliwise - produkująca oprogramowanie e-Urzędniczka, Cerko - wytwarzające nagrodzone Złotym Godłem Najwyższej Jakości Quality International 2012 dermokosmetyki, czy Andervision - wytwarzająca unikalne struktury betonu ekologicznego.

- Park jest symbolem Gdyni XXI wieku - powiedział Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Zakończył się pewien symboliczny etap rozpoczęty 14 lat temu. Spełniły się marzenia i dzięki tej inwestycji swoją przestrzeń zyskało wiele nowoczesnych firm.

Miejsca

Opinie (162) 3 zablokowane

 • no to teraz niech mi ktos wytlumaczy co przecietny gdynianin z tego bedzie miał (40)

  chyba ze wszysko zostanie mi wytlumaczone w infoboxie na makiecie...

  • 125 93

  • Zaproszą Cię za kotarę i szeptem objaśnią. (2)

   • 23 14

   • ciekawe ile na miesięczne utrzymanie tego molocha będzie miasto dopłacać z podatków (1)

    mieszkańców? Jak myślicie? Milion? Samo ogrzewanie będzie sporo kosztowało.

    • 12 5

    • ci co negują myślą, że więcej niz milion

     • 4 0

  • Skoro napisałeś coś takiego (22)

   To znaczy że nigdy tego nie zrozumiesz, wiec lepiej wyłącz ten news i włącz sobie jakąś wyśmienitą gierkę na FB.

   • 43 24

   • przeciętny Gdynianin będzie miał bardzo wiele z tego. Będzie mógł co roku dopłacać (19)

    do tego miejsca. A to bardzo wiele! Bardzo wiele!

    • 44 30

    • nikt do PPNT dopłacać nie będzie a już na pewno nie kilkadziesiąt milionów rocznie jak w Gdańsku do PGR Areny (16)

     Bardzo potrzeba inwestycja ktora przyniesie wymierne korzyści

     ale nie dla nierobów i zazdrośników :)

     • 46 20

     • Porównanie z PGR Areną jest śmieszna (13)

      Gdynia ma swoje 3 wpadki gdzie tylko wkłada kasę. Stadnion Mosir, Stadion Narodowy Rugby i Hala widowiskowa. Wszystkie 3 się kompletnie nie zwracają i sądzę, że może nie musi tyle co do PGE dopłacać Gdańsk, ale spokojnie one zjadają 10mln.

      Co do PPNT to bym uważał ze stwierdzenie czy nie będzie musiała dopłacać Gdynia. Obecnie powstało dużo powierzchni biurowej i oddanie tak dużej mając na uwadze, że kilka bardzo dużych firm właśnie przeprowadza lub przeprowadziło się z Gdyni do Gdańska, może okazać zawiązaniem pętli dla obecnych biurowców w Gdyni.

      Przejście w zeszłym roku Netii i w obecnym Reutersa to nie są już igraszki. Sam Reuters w BBC zajmował 75% powierzchni biurowej, a PPNT pewnie będzie chciało jeszcze pozabierać kilka firm z tych biurowców.

      • 11 5

      • Z Ariną nie tyle jest problem że się "nie zwraca" (3)

       co że kosztowała majątek a NIC na niej się nie dzieje. Na stadionie
       rugby są mecze rugby na miejskim gra Arka a w hali jest full imprez...
       Na arinie nie ma nic poza lechią, która spokojnie mogłaby grać
       na Traugutta (po modernizacji) na czym zaoszczędzono by pewnie z 500 mln

       • 8 5

       • No ale przecież Arka też nie potrzebowała nowego stadionu, mogła grać gdziekolwiek i wten sposób można było zaoszczędzić.....

        Fakt, w przeciwieństwie do Ergo stadion jest fatalnie zarządzany, nie przeczę. Ale nie powiedziałbym by choćby miejski też był nie wiadomo jak wykorzystywany.

        • 4 4

       • Nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz (1)

        - PGE Arena - rozkręca się powoli, ale to prawda póki co wtopa.
        Jednakże :
        - Stadion Rugby na którym gra ragby to tak jakby napisać, że na PGE gra Lechia więc jest spoko. Rugby ani nie zapełnia trybun, ani nie płaci tyle, aby pokryć koszty. Gra na tam też Bałtyk, ale tam chodzi kilku kibiców na krzyż. Lwią część musi dopłacać miasto.
        - Stadion Kopanej, na Ekstraklasę był może dobry, ale na 1 ligę to sporo za duży, bo kibice nawet 1/3 nie zapełniają. Imprez podobnie jak na PGE brak, więc miasto dopłaca ile wlezie.
        - Hala Gdyńska przez to, że grają na niej 3 drużyny nie ma możliwości komercyjnych przez co miasto musi dopłacać większość, bo kluby też sponsoruje, a one płacą mało, bo i kibiców jest mało.

        Jedyny obiekt sportowy, jaki póki co w 3mieście przynosi kasę to Ergo Arena i pewnie tak długo zostanie.

        Co do oszczędności na PGE to można rzec coś za coś. Chce się mieć rozwój to trzeba było zrobić PGE zwłaszcza, że większość kosztów pokryła unia i Państwo. Do tego przyszła kasa z Unii na drogi, co widać gołym okiem.

        • 5 3

       • brawo za merytoryczne wytłumaczenie

        jeden z niewielu którzy mówią na forum z sensem i logiką... ja tylko popieram nic dodac nic ująć

        • 0 0

      • Mylisz sie bo hala juz na siebie zarabia w przeciwieństwie (znowu) do hali w Gdańsku (2)

       nie oceniaj innych miast po swoim mieście i ludziach w nim rządzących a raczej rozkładajacych Gdańsk

       • 6 7

       • Naprawdę? (1)

        Akurat Ergo została wyróżniona nagrodą za najlepszy wynik finansowy pośród obiektów sportowo-widowiskowych w Polsce za rok 2012.

        • 8 2

       • Pewnie za Zjazd PO

        który tam się odbył, a ile za to przekazali????

        • 8 2

      • nie rozrózniasz komercji od obiektów publicznych (4)

       przez to widać od razu że piszesz z Gdańska, gdzie np. W obiekt komercyjny Manhattanu "wynajęto" czytelnie i bibliotekę - ciekawe że ministerstwo coś takiego finansuje, no ale wiadomo Gdańsk;))

       Gdynia nie może iść tą drogą, choć słyszałem o kaperowaniu firm komercyjnych, które się już w Gdyni przyjęły, dając im nie tylko upusty w wynajmowanych powierzchniach, ale i inne bonusy. To jest tak zw. psucie rynku nieruchomości o jego skutkach aż strach myśleć.

       W "Gdyńskim" Parku jest Rada, która kwalifikuje do ew. parkowania nowych innowacyjnych małych firm, których nigdy by nie było stać na wynajęcie powierzchni komercyjnych, bo ogromne środki wydają na doskonalenie, laboratoria, ....

       • 1 4

       • Jeżeli poziom wiedzy tej rady będzie taki jak tych od rozdzielania środków na innwowacyjnośc z UE (2)

        to to może się źle skończyć. Głęboko liczę na to i wierzę, że będzie dużo lepiej.

        Bo niestety ale urzędnicy w Polsce (i ogólnie lwiej części Europy) to kasta ludzi ograniczonych, znająca się tylko na papierologi. Nie mają najmniejszych kompetencji by oceniać innowacyjność pomysłów czy też produktów a i tak to robią i do tego się pchają. A to tak jakby kazać analfabecie, potrzebującemu minuty na przeczytanie i zrozumienie literalne jednego słowa kazać pisać recenzję poezji.

        Tak więc życzę wam w tej radzie inżynierów, projektantów i doświadczonych menadżerów nie tych od papierków a tych od upychania produktów na rynek i jego badań.

        • 4 1

       • no na pewno Rada Naukowa (1)

        nie jest Radą Polityczną;))

        • 1 1

       • Nazwać można ją sobie jak się chce, pytanie jest tylko o kompetencje osób tam zasiadających.

        Bo nigdzie na tronie nie mogę znaleźć jej składu. Co już oznacza, że nie mam tam ludzi nauki, bo ci lubią być wymieniani gdzie to nie są członkami. A wskazuje na urzędników.

        • 1 0

       • heh przeczytaj na co odpowiadałem to może zrozumiesz.

        Do tego, że piszę z Gdańska odnosić się nie będę, bo jestem tak samo często w obu miastach.

        Co do pozyskiwaniu firm do nieruchomości, to nie rozumiem twego zdziwienia. Firmy w Gdynii płaciły dużo do tego Gdynia im dołożyła opłaty za parkowanie, więc nie można się im dziwić, że szukały innych rozwiązań. Doliczyć tu trzeba, że nie było nawet jak zaparkować na płatnych parkingach. Idźmy dalej firmy są pozyskiwane przez firmy prywatne bo biurowce były wybudowane za ich pieniądze, a nie miasta. A czy to zniszczy rynek nie ruchomości, raczej nie, a tylko spowoduje obniżenie ceny.
        Gdynia ma zaś problem, bo PPNT było sensowne 2 lata temu wybudować, póki była potrzebna nowa powierzchnia, a teraz jest tylko problem. Co do innowacyjności większości firm to widać, że nie masz pojęcia, jakie firmy się głównie tam osadzają. Bo kolesiostwa tam pełno i co druga firma równie dobrze mogłaby by płacić normalnie, bo nie jest ani innowacyjna, ani biedna. Co śmieszniejsze to ona do niedawna płaciła normalnie :P, a teraz bierze powierzchnie za półdarmo wybudowaną specjalnie dla niej i zatrudni kilka na krzyż osób.

        • 3 0

      • Narodowy Stadion Rugby jest wart swojej ceny

       Ale za te dotacje dzieci mogą grać, spotykać się za darmoa, rodzice też za darmo oglądać mecze rugby i napić się piwa siedząc ramię w ramię z kibicami np. RC Lechii Gdańsk. Jest spokojnie, towarzysko i brak burd.

       Kulturalne miejsce ten Narodowy Stadion Rugby, na którym można grać w rugby, football amerykański i piłkę nożną nawet wówczas kiedy na żadnym innym obiekcie tego typy w Polsce nie mozna grać (ma podgrzewaną murawę).

       Ważne jest nie tylko to, że jest kasa, ale wychowanie młodzieży, która patrzy i uczy się pozytywnych zachowań.

       • 4 2

     • stary? No to albo NIKT albo NIE KILKADZIESIĄT MILIONÓW ROCZNIE JAK W GDAŃSKU (1)

      DO PGR ARENY. Wygląda na to, że to ja powinienem ci zdrówka życzyć. Aha i nie nazywaj nierobami albo zazdrośnikami ludzi, którzy będą to finansować - Gdynian. Bo to nie będzie na siebie zarabiać tak jak nie robi tego stadion piłki nożnej, stadion rugby, lotnisko w Kosakowie, dworzec PKP GG, Infobox i cała reszta podobnie 'trafionych' i 'inwestycji'.

      • 3 1

      • od kiedy dworzec bedacy wlasnoscia firmy Pkp ma na siebie zarabiać?

       sa pewne rzeczy uzytecznosci publicznej jak stadiony dworce lotniska do ktorych panstwo doplaca by wszystkim bylo łatwiej

       mozna nie budowac tylko wtedy nie narzekaj ze nic w polsce nie ma!

       • 1 0

    • buhahah (1)

     widac ze gdynski plebs jest przejęty nową inwestycją :) wiekszosci takich imbecyli jak wy bez mtury nie ma sie czy przejmowac, i tak nigdy was tam nie wpuszcza.

     • 10 18

     • Matura to bzdura

      • 2 2

   • Tomku, idz z powortem na swoje studia na wnsie bo argumentacji swoich tez zapomniałeś się nauczyć na tychże studiach

    • 1 4

   • żalosne

    A ty ciemniaku już polskiego zapomniałes? a sie podnieca FB, co za burak. Wiadomo, że Muzeum Emigracji, Infobox/po polsku dureń szczur zapomniał/, park naukowo technologiczny/specjalnie z małej litery/ ŻADNYCH osiągnięć ani korzyści miastu nie da i nie dało. To tylko fikcja dla kliki trzymającej figuranta Szczurka jak marionetkę przy wladzy. Gdzies trzeba rodzine i kochanki urzadzić.

    • 0 0

  • miasto Gdynia w przeciągu kilku - kilkunasu lat będzie miał spoer wpływy w mieście z podatku CIT (1)

   Czy to takie trudne?

   • 10 7

   • Jakiego podatku?

    Większość tych firm jest z niego zwolniona póki nie urosną. A ja urosną i dowalą im wysokie opłaty w PPNT to i tak stamtąd uciekną i wcale nie jest powiedziane, że do innego biurowca w Gdyni. Akurat inwestycje tego typu nie są opłacalne z punktu widzenia pojedynczego miasta a dopiero z punktu widzenia całego regionu.

    • 11 1

  • jak napisano w artykule - jest to miejsce pracy dla projektantów, inżynierów, biznesmenów a nie dla przeciętniaków.

   • 9 4

  • miasto Gdynia - niezłą kasę (2)

   bo - powstające przedsiębiorstwa płacą podatki i w miarę rozrostu ściągają kadrę, ta z kolei też płaci podatki (CIT I PIT zasila w sporej części samorząd) i wydaje kasę, więc ściągają usługodawcy, ci też płacą podatki i zatrudniają ludzi, ci z kolei tez płacą podatki... i tak dalej. Najważniejsze żeby powstawały miejsca pracy czyli firmy, reszta się sama zacznie kręcić. A im bardziej innowacyjne te miejsca pracy tym z większym rozmachem ta spirala się nakręca. Dlatego dopinguję bardzo PPNT i wszystkim innym parkom w Polsce - rozwijajmy się, bądźmy bogatsi, płaćmy podatki, zatrudniajmy, kupujmy, zarabiajmy i dajmy innym zarobić !

   • 18 10

   • obyś miał rację

    w co jednak wątpie patrząc na dotychczasowe osiągnięcia typu: dworzec PKP na którym nic się nie dzieje, stadion arki na którym nic się nie dzieje, stadion rugby na którym niewiele się dzieje, lotnisko w kosakowie na którym niewiele będzie się działo, infobox no to tu może coś się będzie działo ale tylko póki będzie za friko czyli do tego też będziemy dopłacać.

    • 4 0

   • Jeżeli będą to główne oddziały firm

    Jednakże często do takich biurowców wkradają się tylko oddziały firm, a więc podatki mogą być płacone gdziekolwiek.
    Co do miejsc pracy to może być z tym różnie, bo jeżeli tylko przeniesie się kilka firm co miało już siedzibę w 3mieście, to żadne dodatkowe miejsca pracy mogą nie powstać.
    Bo jeżeli mówi o nowo tworzonych firmach to w większości są wydmuszki, które po zakończeniu zwolnień z podatków po prostu padają.

    • 4 0

  • np. pracę

   • 5 2

  • Przeciętny Gdynianin (1)

   chodzi na arke, pije piwo i ogląda kiepskich. Obiekty tego typu pomogą rozwijać się tym Gdynianom, którzy mają aspiracje i dzięki, którym dzieci przeciętnego Gdynianina, w przyszłości, jak będą się uczyć, będą miały możliwość zdobyć pracę.

   • 15 4

   • Gdyby tak było stadion Arki byłby wypełniony po brzegi

    A czy będą tam firmy z aspiracjami to się okaże, bo w większości w PPNT lądują firmy po znajomościach i bez aspiracji.

    • 7 3

  • Ciężko będzie to nawet przeliczyć...

   Oczywiście część osób zyska nowe miejsce pracy, bo przenosząca się firma będzie miała więcej miejsca. To w sumie zysk najbardziej wprost. A co można zyskać wspierając jak to politycy mówią "innowacyjne przedsiębiorstwa", czyli po prostu ludzi, którym chce się eksperymentować i wprowadzać w życie ulepszenia? No to sam sobie odpowiedz na pytanie co się zyskuje wprowadzając w życie ulepszenia ;-).

   A poza tym PPNT ma też fajne wystawy z ciekawostkami naukowymi i "przeciętny gdynianin" może tam sobie pójść np. z bratanicą, synem, wnuczką, czy kogo tam znajdzie jako wymówkę, żeby się pobawić ;-)

   • 4 4

  • Ja nie wiem czy będę miał ale byłem tam wczoraj na rozmowie kwalifikacyjnej.

   • 1 2

  • Jak to co....

   miejsce pracy? Ja tutaj pracuję :)

   • 1 3

  • Uszy puchna od Waszego narzekania

   Nic sie nie dzieje- narzekacie. Miasto sie rozwija - tez narzekacie. Proponuje ruszyc d*pska od komputera i wyjsc na spacer - taka ladna pogoda:-)

   • 2 0

  • Tyle ile sam zechce dać od siebie

   Zwiększy to szanse młodych i kreatywnych przedsiębiorców. A może okaże się że za parę lat właśnie dzięki takiej pomocy, będziemy mieli na rynku Gdyńskiego giganta na miarę Fejsa czy Googla? Nawet jeżeli nie, ale za to kilka firm sie rozwinie, to stworzy pracę dla innych osób. Oczywiście pracę w przyszłościowej i branży,
   pozdrawiam i życzę samych sukcesów

   • 0 0

 • "Park jest symbolem Gdyni XXI wieku" (11)

  Tuż obok innego XXI wiecznego symbolu - przejazdu przez torowiska w kierunku Hutniczej. Może tym byście się tam w końcu na Piłsudskiego zajęli, bo ludzie już mają dość. Brak ścieżek rowerowych, bezsensowne stawianie jakichś infoboxów, pięciokrotne fetowanie otwarcia głupiego dworca kolejowego. A tuż obok tylko 30 miejsc w miejskim żłobku. Czy to nie zakrawa o paranoję?

  • 122 27

  • (7)

   Kolejny AS! Zamiast cieszyć się z rozwoju Gdyni to nie bo po co ?
   Lepiej jęczeć ze coś nie pasuje.

   • 12 17

   • byłem wczoraj na tym dworcu, chała, gościu ma rację. Na dodatek nic tam się (1)

    nie dzieje. W dobie internetu co najmniej połowa kas jest zbędna. Absurd goni absurd. Kasa bezsensownie wydana. A można było zrobić porządnie, ale nie! Zrobili jak tą śmiechu wartą estakadę rowerową.

    • 13 7

    • Kto ci każe jechać rowerem

     • 1 1

   • Kolego, ja tu mieszkam, płacę podatki, pracuję. (4)

    Już chyba przez to mogę mieć od Miasta pewne wymagania, więc mam. Od lat niezrealizowane i najpotrzebniejsze przedsięwzięcie miejskie to właśnie te kretyńskie przejazdy kolejowe, tysiące ludzie na nie narzeka, a w sprawie nie dzieje sie nic, nul, zero. Jak grochem o ścianę.

    30 miejsc w miejskim żłobku, w mieście, które liczy ćwierć miliona mieszkańców, to wg Ciebie w sam raz, czy nie? Bo ja uważam, że nie.

    Megalomania, tworzenie kompletnie niepotrzebnych historii w stylu najdłuższej kładki rowerowej w Polsce, to nie są rzeczy z których powinienem się cieszyć. Zwłaszcza jako wyborca mam prawo do oceny działania władz Miasta, a działania te oceniam, z roku na rok, coraz gorzej. Może zamiast tej fanfaronady przydałaby się najzwyczajniej w świecie odrobina pokory i pochylenie nad palącymi problemami mieszkańców.

    • 27 9

    • 30 lat mnieszkam w Gdyni i nie widze wiekszych powodow do narzekania (3)

     tu sie urodzilem, wykształciłem, tu mam prace dom i rodzinę.
     dobra komunikacja miejska, dobre drogi, inwestycje w obiekty sportowe itd.

     Narzekają jedynie frustraci. Mamy nowy dworzec odnowiony szpital budynek sądu czyli to na co sporo osob narzekało, przyjdzie czas na kolejne inwestycje - nie da sie zrobic wszystkiego od razu

     • 13 16

     • nie da sie zrobic wszystkiego od razu

      Dokładnie - zatem w pierwszej kolejności trzeba wydać 10 milionów na kontenery w centrum, a 150 milionów na lotnisko dla awionetek kilku bogatych panów

      • 19 6

     • no tak oczywiście jest super

      • 2 0

     • wszystko pada,stocznie,dalmor,port

      zakłady typu wilbo itp,wkrótce nordea.Nowych miejsc pracy za coś więcej niz 9 zł brutto za godzine,brak... i to jest normalne? Ja tez urodziłem się,wychowałem,szkoły kończyłem w mojej Gdyni ale sorry - teraz to jest umieralnia, patologia wszedzie,hołota i ruiny poza centrum. I ceny na poziomie europejskim z zarobkami polskimi. Chcesz normalnie żyć? to niestety kierunek Szwecja,Norwegia lub Wyspy. I jeszcze jedno,Muzeum Emigracji robią,po co? Emigracja to terazniejszosć! Ewentualnie mozna zbudować Muzeum Normalnego Źycia przeciętnego Europejczyka z zachodniej jej części bo zwykli Polacy nie wiedzą co znaczy normalne życie...

      • 3 0

  • dziś żłobek możesz otworzyć sam (1)

   kiedyż były tylko w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia. Komuna się dawno skończyła chłopie obudź się;))

   • 3 2

   • Istnieja również prywatne szkoły czy uczelnie wyższe, więc po co w ogóle utrzymywać te

    państwowe. Albo dajmy na to, taki miejski transport - po kiego grzyba, skoro moze istnieć wyłącznie prywatny. Tylko, że skoro Miasto, czy Państwo dysponuje podatkami płynącymi od obywatela, to taki obywatel ma prawo wymagać, aby coś za te pieniądze mieć, bo i prywatna szkoła, i żłobek, i niedotowane autobusy obciążają wtedy bezpośrednio kieszeń płacącego za nic.

    • 5 0

  • zapraszam na Grabówek tam jest XVII

   ciekawe co miasto tam robi ....

   • 1 0

 • GDYNIA-Tu się żyje najlepiej (3)

  Panie Wojciechu , bądź wodzem Gdyni wiecznie

  • 49 82

  • na wieki wiekow

   • 12 1

  • Pan Wojciech się zasiedział na stołku i już chyba nie widzi stopniowej degradacji Gdyni. To miasto nie ma żadnego miejsca reprezentacyjnego! Bulwar się sypie, a wszystkie nowe i remontowane miejsca wyglądają jak za komuny, np. węzeł Wzgórze. Czas już na zmiany w Gdyni!

   • 17 2

  • park swoją drogą, ale żeby fukcjonowały potrzebne są ogromne pieniądze i bardzo kreatywni ludzie, tylko w takich przypadkach

   Gdynia się cofa a nie rozwija. Zmarnowane pieniądze, jeden park już jest w Gdańsku i wystarczyło nawiązać współpracę, gdyż tam jest najwięcej uczelni na pomorzu. Ścisłe centrum to dziura na dziurze, pozapadane chodniki, obskurny dworzec skm...nie wspomnę o dzielnicach takich jak grabówek, chylonia, leszczynki...śmieliśmy się z Gdańska, a wszystko podąża ku temu samemu!

   • 15 2

 • (5)

  Budynek piekny nie jest ale nie to jest ważne

  • 11 28

  • Zdecydowanie brzydsze są budynki parku technologicznego na Przymorzu. (3)

   Prostokątne bryły bez żadnego polotu,dużo szkła,metalu i szarych ścian.

   • 5 4

   • (1)

    na przymorzu nie ma Parku Naukowo Technologicznego, taki w Gdańsku owszem istnieje ale w innej lokalizacji

    • 7 0

    • i ten w gdansku na suchaninie stoi czesciowo pusty, takie mamy wladze

     • 0 1

   • Na Przymorzu to są prywatne biurowce.

    Bo uwaga, nie każdy biurowiec musi zbudować miasto i musi zwać się parkiem technologicznym. Biurowce budują też prywatni inwestorzy.

    • 5 0

  • pewnie ty byś go zaprojektował piekniejszym

   bardziej funkcjonalnym, użytecznym,... tylko może zdradź coś z tych wynaturzeń??/

   • 2 1

 • Miejsca pracy, rozwój, nowe technologie, do tego fajny teren rekreacyjny po brzydkiej zajezdni autobusowej (8)

  Widzę same plusy - jedynie malkontenci i zazdrośnicy z Gdańska mogą minusować i źle pisać

  zazdrość to straszna rzecz, ale rozumiem ze boli iż w Gdyni mamy coś największego i najlepszego w Polsce a nie w Gdańsku ;)

  • 59 61

  • Taaa Misiu (2)

   A ci wszyscy informatycy i inżynierowie to się kształcą na politechnice gdyńskiej i uniwersytecie gdyńskim

   • 20 6

   • (1)

    Uniwersytet Gdański i Politechnika Gdańska, są współfinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Gdańsk, może mieć udział jedynie w przyznawani stypendiów dla najlepszych. Twój argument jest bezcelowy ;)

    • 8 6

    • łowca mitów

     bredzisz.... spytaj absolwentów tychże uczelni z jakim miastem się utożsamiają, to zrozumiesz (może) wypowiedź swojego przedmówcy...

     • 0 3

  • ale on jest POMORSKI (1)

   nie gdański czy gdyński

   • 9 0

   • a powinien być NORDY!!!

    NordaPN-T i tyle w temacie

    • 1 0

  • A ja jestem z Gdańska i cieszę się że w Gdyni powstało takie cacko (1)

   i jakoś żółć się ze mnie nie wylewa :)

   • 11 2

   • szkoda że tak mało normalnych osób po obu stronach...

    • 5 0

  • Gdańsk niczego Gdyni nie zazdrości

   Żyjemy w TRÓJMIEŚCIE, to tak trudno skumać?

   • 1 2

 • Szczególne wrażenie zrobiły na mnie wielkie płachty folii i toreb plastikowych na drzewie przed (2)

  tym kompleksem, przy głównej ulicy. Brawo brudasy - budowlańcy, brawo nadzór budowlany. Drzewo wypuści liście to nie będzie widać...

  • 60 8

  • Syf na drzewie (1)

   Widzę ten syf na drzewie z okna.. Takie rzeczy powinny być posprzątane po zakończeniu budowy.

   • 5 0

   • dokładnie, to jest żenujący widok, nie rozumiem jak władze Gdyni nie wstydzą się

    otwierać ten cały PPNT przy takim śmietnisku na drzewach. Wypadało by posprzątać przed a nie czekać, aż plastikowe folie zdegradują się.

    • 3 0

 • i po co Wam to "największe i najpiękniejsze" ?? (3)

  takie duże i takie piękne, a nikt nie wie do czego to służy...

  tyle kasy wtopiliście, a wtopicie jeszcze więcej na ogrzewanie zimą i chłodzenie latem...

  gdynianie bezmyślnie się zachwycają a gdańszczanie krytykują, chociaż nie są lepsi bo budują i wykańczają równie idiotyczny i nikomu niepotrzebny ECS

  • 35 24

  • Strasznie się kompromitujesz, bo to chyba tylko Ty nie wiesz do czego to służy (2)

   parki naukowo technologiczne to sprawdzony sposób na wspieranie początkujących przedsiębiorstw, Sprawdzony na całym świecie nie tylko w polsce. Wiele dobrze prosperujących nowoczesnych firm właśnie tak zaczyna i cieszę się ze państwo wspiera powstawanie takowych przedsiębiorstw. Z jednym się tylko zgadzam - po kiego... ten cały ECS - przecież poza wycieczkami szkolnymi nikt tam nie przyjedzie....

   • 4 3

   • to wspieranie to zwykła ściema...

    po pierwsze jakim kosztem !!!!
    wybudowanie tego molocha to jedno... a utrzymanie ??

    najpierw masz "wsparcie" a potem obciążenia ze strony państwa ściągają "młodych przedsiębiorców" na ziemię...

    gruba przewałka - nic więcej

    • 3 3

   • Diabel tkwi w szczegółach

    Parki NT powstały przy Uniwersytetach w USA, celem komercjalizacji
    tego co się tam wymyśla/wykorzystania potencjału intelektualnego

    W Bolandii są to przedsięwzięcia urzędnicze ze szkołami
    wyższymi mało mające wspólnego (co nie dziwi, bo szkoły wyższe
    produkują głównie magistrów, doktorów itp... a nie pomysły
    do zagospodarowania)

    • 2 2

 • A parkingi dla 2tys.pracownikow (6)

  To gdzie są? Podziemne? Na ile aut?

  • 55 6

  • juz trawniki przy alei zniszczyli (1)

   • 14 1

   • bo powinni je wyłożyć kostka i zrobić parking, zawsze parę miejsc dodatkowych do parkowania. nie płaczcie na brak zieleni bo za stadionem macie ogrom lasu

    • 6 2

  • (1)

   kolejka jest pod nosem i autobusy. W takie miejsce trzeba być desperatem, żeby dojeżdżać samochodem.

   • 15 14

   • albo...

    trzeba mieszkać na wygnojwie gdzie za metr płaci się 2999

    • 2 3

  • Brak wyobraźni

   Mówi się o około 2000 pracujących osób. Do tego masa gości,. przedstawicieli, kurierów.
   A miejsc parkingowych na terenie PPNT jest może 600. W okolicy w zasadzie brak.
   Proponuję aby administracja korzystała z parkingu w ostatniej kolejności.
   Wtedy pojmie potrzeby firm i zadba o każde nowe miejsce.

   • 14 6

  • Powtórka z rozrywki...................

   Niech parkuja na al.Zwyciestwa na prawym pasie i tak wszedzie ryja asfalt wiec nie bedzie zadnej róznicy.Wszedzie korki,brak miejsc parkingowych .Tak wiec 2 000 aut to jakies 10 km. parkingu na ww prawym pasie. i po problemie.

   • 7 1

 • Setka urzędasków na otwarciu to jakieś 10 - 15 tys kosztu za nasze pieniądze.

  pozwiedzali sobie zamiast świadczyć nam usługi...

  • 47 7

 • Jedna toaleta na 100 osób na piętrze (12)

  może piękny i nowoczesny park ale kto odebrał taki projekt - zapraszam na piętra z biurami, gdzie zdziwicie się rozmiarem toalet (jakieś mikroskopijne) i ich ilością (1 dla Panów i 1 dla Pań po jednej kabinie) - zaznaczam że na piętrze średnia ilość osób pracujących to 100 osób

  • 60 8

  • czy są ścianki ze sklejki z widokiem na opuszczone na buty spodnie i sukienki??? (2)

   a jaka akustyczna prywatność podczas czynności fizjologicznych!

   puszczające zwieracze, bąki, itp. itd.....

   Proza "życia" w nowoczesnych birowcach

   • 8 4

   • ścianki są a jakże

    ....trzeba starać się cicho puścić bąka no ale dźwięk spadającego do wody klocka i jego plum bezcenne:) pomijam fakt smrodu szybko się rozchodzącego:)

    • 5 2

   • Bąk laski jest sexi!!!

    ale seria bąków już nie

    • 0 0

  • (1)

   wszelkie niezgodnosci z wymogami technicznymi prosimy zglaszac do odpowiednich urzedow a nie na forum

   • 1 4

   • prosimy zglaszac do odpowiednich urzedow a nie na forum

    Tak jest. Po co szum robić jak można to przykryć zasłoną(!) milczenia.
    " wszelkie niezgodnosci z wymogami technicznymi " - to znaczy jak to było? Projekt już był zły czy wykonanie... a nikt nie dopilnował ? Teraz urzędnik będzie krył urzędnika i zwalał winę na ...właśnie na kogo? Ktoś zatwierdził plany i ktoś odbierał wykonanie.

    • 4 0

  • Misia, toalety wypasiono to sobie buduj w własnym mieszkaniu,

   albo wynajmij w komercyjnym biurowcu, a nie z gdyńskiego podatnika wyciągaj - na własne pindrzenie i wymyślne toalety.

   • 1 3

  • to ciekawe

   też tu pracuję i widzę, że jest ich dużo więcej na piętrze...

   • 3 0

  • (3)

   Ja nie wiem gdzie Ty byłaś Misia, ale w bloku C mamy 3 kabiny dla Pań (do Panów nie wchodziłam) na około 20 biur w tym póki co są tylko 3 biura zajęte w tym 2 na firmę w której pracuje... Niech się lepiej przyzna ten kto dziś podprowadził czajnik elektryczny z kuchni :P

   • 3 1

   • Ja podprowadziłem

    • 0 1

   • ok,przyjde nawale obok kibla na podłoge i juz będa tylko dwie toalety czynne,he he (1)

    • 1 2

    • heh

     Pracuje w biurowcu, gdzie jest po 1 toalecie dla pań i panów na 5 biur i jakoś nigdy nie spotkałem się z kolejką. A nawet nigdy nie była zajęta, bo w pracy się pracuje, a nie w klopie siedzi.

     • 1 0

  • a otwierać okna można?

   Bo u nas tylko można delikatnie uchylać i to nie wszędzie.

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Leszek Pankiewicz

Od 2011 prezes zarządu Solwit SA. Aktywnie uczestniczył w rozwoju projektów inwestycyjnych w...

Najczęściej czytane