• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Napisz biznesplan z Inwestornią, czyli pod skrzydłami anioła... biznesu

Wioletta Kakowska-Mehring
9 maja 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat ARP pomoże rozpoznać zagraniczne rynki

Ruszyła kolejna, druga edycja konkursu "Od Pomysłu do Biznesu - napisz biznesplan z Inwestornią" prowadzonego przez Agencje Rozwoju Pomorza SA. Projekt i konkurs umożliwia kontakty tym, co mają pomysły, z tymi, co mają pieniądze.


Czy młodym firmom łatwo pozyskać kapitał na rozwój?

"Badania strefy małych prędkości na cele poszukiwań ropy i gazu w Polsce" - to tytuł projektu, który uznano za najlepszy w ubiegłorocznej edycji. Projekt firmy GeoDESIGN z Torunia zanim doszedł do grona finalistów, przebił się spośród 80 biznesplanów, które oceniał zespół ekspertów. Jak będzie w tym roku? Zgłoszenia przyjmowane będą do 29 czerwca. Rozstrzygnięcie konkursu i gala odbędzie się we wrześniu.

- Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszych pomysłów na biznes, które pomysłodawcy mieliby szansę zrealizować dzięki kapitałowi, wiedzy i doświadczeniu inwestorów prywatnych - mówi Katarzyna Duda z Działu Rozwoju Przedsiębiorczości ARP SA. - Konkurs zostanie rozstrzygnięty na gali, na której wybrani przez ekspertów finaliści - autorzy dobrych pomysłów na biznes, będą mieli możliwość zaprezentowania swoich projektów przed inwestorami prywatnymi (aniołami biznesu), przedstawicielami funduszy kapitałowych i zalążkowych, sieci aniołów biznesu oraz Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza SA. Taka okazja nie zdarza się często. Do udziału w konkursie zapraszamy osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa we wczesnej fazie rozwoju.

Pomysły będą oceniane bezpośrednio na gali finałowej przez inwestorów, a także przedstawicieli sieci zrzeszających inwestorów i funduszy, które dysponują środkami finansowymi i poszukują pomysłów.

- Brakuje dobrych pomysłów - brakuje innowacyjnego, przedsiębiorczego myślenia. Nie brak jednak chęci i zaangażowania - ocenia Anna Bochyńska z Działu Promocji ARP. - Najważniejszy jest sam pomysł na biznes. Powinien on być na tyle atrakcyjny, żeby inwestor zainteresował się nim i chciał zainwestować swój kapitał. Konieczne jest też dobre opracowanie projektu - liczy się analiza rynku, wskazanie przewagi konkurencyjnej, zyskowny model biznesowy. Siłą pomysłu jest też zespół projektowy, a więc zespół ludzi posiadających know - how, z którymi inwestor chciałby podjąć współpracę.

Konkurs jest realizowany przez Agencję Rozwoju Pomorza SA w ramach Działania 3.3. "Tworzenie systemu ułatwiającego inwestowanie w MSP" Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Nie jest też jedynym działaniem w ramach projektu. Podstawą jest... inwestornia. To skrócona nazwa ogólnopolskiego projektu "Biznes dla biznesu" - budowa platformy współpracy między inwestorami prywatnymi i pomysłowymi przedsiębiorcami, który realizuje ARP SA. Celem projektu jest oczywiście inicjowanie kontaktów biznesowych między pomysłodawcami a inwestorami prywatnymi, a także współpraca z pomysłodawcami nad ich projektami inwestycyjnymi.

Głównym narzędziem służącym kojarzeniu pomysłodawców i potencjalnych inwestorów jest platforma internetowa www.inwestornia.pl. Ten program komputerowy ma postać prostego formularza i pomaga stworzyć biznesplan nawet osobom, które nie mają doświadczenia w tej kwestii. Na platformie pomysłodawcy mają możliwość prezentowania swoich pomysłów, które z kolei mogą przeglądać inwestorzy.

- Inwestornia dzięki platformie internetowej i towarzyszącym jej działaniom jak konkurs "Od Pomysłu do Biznesu" stwarza możliwości, inicjuje procesy nawiązywania współpracy pomiędzy autorami ciekawych pomysłów i inwestorami - dodaje Katarzyna Duda. - Projekt się rozwija. Zespół inwestorni z roku na rok nawiązuje coraz szerszą współpracę z zaangażowanymi w tego typu inwestycje środowiskami. Coraz częściej pośredniczy w bezpośrednich kontaktach dobrze przygotowanych pomysłodawców z inwestorami.

Inwestornia wspiera pomysłodawców m.in. przez ogólnodostępny Generator Biznesplanów, możliwość konsultacji, uzyskania recenzji biznesplanu, szkolenie e-learningowe, stacjonarne szkolenia z zakresu pisania biznesplanu, negocjacji i prezentacji pomysłu przed inwestorami. W chwili obecnej na platformie w Bazie Pomysłów zarejestrowanych jest 430 pomysłów; 1380 osób, które zarejestrowały się na platformie ma swoje konta.

Miejsca

Opinie (13) 1 zablokowana

 • Napisz biznesplan a ktos go przejmie i wykorzysta a ty zostaniesz z ręką w nocniku :-) (2)

  Kto ma rozum w głowie ten wie że taka akcja to wariactwo no chyba że mowa o biznesplanie zakładu krawieckiego czy ekipy sprzątającej ulice choć i w tych branżach innowacyjność można ukraść.

  CZY WIECIE ŻE W GDAŃSKU ABY ZAREJESTROWAĆ SAMOCHÓD DOKUMENTY MUSZĄ POKONAĆ 88 PROCEDUR URZĘDNICZYCH!!!

  Jest to oficjalny rekord polski i wyjaśnienie dlaczego w Gdańskich urzędach podległych Pawłowi Adamowiczowi jest zatrudnionych tak dużo zbędnych urzędników.
  Czy w biznesplanie będą pomagać ci sami urzędnicy :-)
  Zawsze uważałem że pracownicy urzędów pracy, miejskich ośrodków pomocy społecznej firm związanych z pomocą w założeniu działalności gospodarczej pomagają tylko i wyłącznie sobie.
  Nie wierzycie to pokarzcie mi efekty ich pracy i ... co nie ma to po co te instytucje istnieją? Po to aby wydawać pieniądze z waszych podatków!

  • 11 1

  • (1)

   A może spróbujesz zanim zaczniesz jęczeć? Ja bym wystartowała, ale nie mam fajnego pomysłu. Nie mam też problemu z tym, żeby się do tego przyznać.

   • 0 1

   • Nie jęczy a ostrzega

    Opiekunem nie będzie pan Kulczyk czy inny któremu wychodzi a jakiś pociotek prezesa państwowej spółki a feee.
    Biznesu ma uczyć mnie facet bez pojęcia czy tylko ma przypilnować baranki bo a nóż jakiś komuś już istniejący biznes podkopie?

    A jeśli ktoś ma chęci to najlepszym biznesem obecnie są:
    -Projekty budowlane
    -Produkcja mebli dla dzieci
    -Produkcja drobnego osprzętu do budownictwa (najbardziej prymitywne konstrukcje stosowane w milionach sztuk)
    -Tworzenie oprogramowania zunifikowanego
    -Firmy sprzątające z tym że tu liczy się duży potencjał aby wygrać przetarg
    itd itd itd
    no ale po co jak się siedzi na ciepłej posadce średniego szczebla w znakomitym urzędzie nie wychylając się a przy tym ma się głowę na karku :-)

    • 0 0

 • to jakaś ściema

  wysłałem swoje zgłoszenie mailem i nawet żadnej odp nie dostałem!

  • 10 0

 • Najlepszy biznesplan to uciekac z tego kraju ....

  • 16 2

 • NAJLEPSZY BIZNESPLAN

  podstawówka
  gimnazjum
  liceum
  udział w wyborach z ramienia po
  studia na wydziale wypoczynkowym zaprzyjaźnionej uczelni
  udział w konkursie na wojewodę
  porażka bo wydział nie był dostatecznie wypoczynkowy a wojewodą bez wyższego wykształcenia nie można zostać

  • 6 4

 • "Anioły Biznesu" działają tak:

  dają kasę za jakiś procent w udziałach firmy, za rok zaczyna brakować w spółce pieniędzy (badania trwają, sprzedaż jeszcze nie ruszyła), "anioł" dokłada kolejne pieniądze za kolejne udziały od założycieli. Po dwóch latach "anioł" ma 100% udziałów, patenty i technologię i zaczyna sprzedaż, a wynalazcy zostają z NICZYM.

  • 12 2

 • widzę, ze nie tylko ja mam takie odczucie (1)

  Bo faktycznie należy zwrócić uwagę na Diabły Biznesu (Business Devils) !!! A one przebrane za Aniołów wyłudzają wszystko co tylko się da i to z politycznym namaszczeniem. A na dodatek przez to są zbytnio zadufani w sobie. Sami nie posiadają doświadczenia z zakresu nowoczesnych metod zarządzania, bo co to jest Agencje Rozwoju Pomorza SA?? Znam, znam ich osiągnięcia jak Renk, Giełda Rybna,....;)) Swoje niedowidzenie i brak fachowości jak i zdolności przewidywania maskują biznes-fermentem, żądając zbyt dużej kontroli w firmie. Często blokują następne rundy finansowania oraz wejście nowych wspólników, ponieważ liczą się tylko swojacy (funduszy venture capital). Najważniejsze to szybkie wypłaty dywidend i odpowiednich "diet". Sami zaś przy okazji zazwyczaj realizują indywidualne cele, niejednokrotnie sprzeczne z inowatorem i kosztem tak naprawdę jego firmy.
  No ale jeśli ktoś nie ma innego pomysłu trudno, a może się uda faktycznie spotkać anioła?. Ja osobiście w takie nie wierze.

  • 8 1

  • Najlepiej mieć bogatych rodziców albo wygrać w totka, ale są ludzie, którzy zaczynają goli a mają fajne pomysły. Mogą iść do przeciętnej pracy a mogą spróbować z biznesem za czyjąś kasę. Ja uważam, że BE nie są tacy straszni. Nikt nie ukrywa, że to nie instytucja charytatywna. Ale to w końcu ich kapitał.

   • 0 0

 • Najlepszy biznes plan przygotowali (Rychu, Zdzichu). Jaka to partia?

  Jak jedna pani aplikowała na członka zarządu dużej spółki... kto pamięta......

  • 4 3

 • Parę lat temu naciagali na szybkie i tanie kredyciki - jedynie opłata manipulacyjna była złodziejska.

  Teraz mamy do czynienia z masą ściemniaczy od biznes planów i dodatków unijnych

  • 2 2

 • Miś

  Kiedyś przy takich materiałach pisało się "materiał sponsorowany" czemu tego teraz nie robią?

  • 5 0

 • nie macie racji

  Państwo, którzy tu wypisujecie różne teorie nie macie do końca racji.
  Trzymanie pomysłów w szufladzie i w tajemnicy powoduje, że nikt go nie pozna i nadal będzie w szufladzie.
  Należy się cieszyć, że zanim wyda się oszczędności życia pomysł zostanie oceniony przez kogoś z zewnątrz, daje to możliwości dopracowania szczegółów i spojrzenia biznesowo na przedsięwzięcie.
  Możecie mi wierzyć, że samo: "mam pomysł na..." nie wystarczy aby go zrealizować.
  O działaniu AB można dużo mówić, ale bez nich w wielu przypadkach nie byłoby nawet nadziei na realizację pomysłu. Aby coś osiągnąć trzeba dać coś z siebie innej drogi do sukcesu nie ma.

  • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Mikołaj Lipiński

Ekspert w obszarze fuzji i przejęć, funduszy PE/VC oraz zarządzania finansami firm. Doświadczenie...

Najczęściej czytane