"Nasz zakład umiera". Pracownicy Portu Gdańskiego Eksploatacji znów protestują

Związkowcy obawiają się, że ściąganie do Portu spółek zewnętrznych to powolne wygaszanie działalności PG Eksploatacja i domagają się jasnych decyzji co do przyszłości spółki.
Związkowcy obawiają się, że ściąganie do Portu spółek zewnętrznych to powolne wygaszanie działalności PG Eksploatacja i domagają się jasnych decyzji co do przyszłości spółki. fot. Piotr Hukało/trojmiasto.pl

Pracownicy Portu Gdańskiego Eksploatacji znów walczą o byt swojego zakładu. Nie ma gospodarza, nie ma inwestycji, a w porcie pojawiają się podmioty zewnętrzne prowadzące konkurencyjną działalność. To powolne wygaszanie naszej firmy, państwowej firmy - mówią związkowcy. Chcemy prowadzić dialog, szykujemy się do prywatyzacji, choć nie jest to proces łatwy - odpowiada Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, do którego należy spółka.Pod siedzibą Zarządu Portu Morskiego Gdańsk odbyła się pikieta pracowników spółki Port Gdański Eksploatacja. Jest to podmiot należący do ZMPG. Załoga domaga się inwestora strategicznego i twierdzi, że Port zwleka z jego pozyskaniem, a to negatywnie odbija się na wynikach spółki. Swoje niezadowolenie z kondycji przedsiębiorstwa i poczynań zarówno zarządu Portu Gdańskiego Eksploatacja, jak i władz ZMPG wyrazili przedstawiciele Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Morskiej Port Gdański Eksploatacja oraz NSZZ Solidarność.

Wrze w PG Eksploatacja. Związkowcy piszą do pani premier i prezesa PiSZwiązkowcy walczą o zakład już od kilku lat. Były pikiety, spory zbiorowe i listy do najważniejszych osób a państwie. O co toczy się spór? Załogę niepokoi słaba sytuacja finansowa firmy, która stale się pogarsza. Ostatnie lata były na minusie, podczas gdy w rekordowym dla firmy roku 2013 zysk wyniósł ponad 7 mln zł. To szczególnie boli związkowców, zwłaszcza że właśnie ostatnie lata były "tłuste" dla firm konkurencyjnych z branży przeładunkowej. Brak też obiecanych inwestycji, brak strategii lub inwestora, któremu zależałoby na rozwoju. O prywatyzacji zakładu mówi się już od 2011 roku. Związkowcy domagają się nowego gospodarza, skoro nie chce nim być Port Gdańsk, a tak oceniają brak planu rozwoju i inwestycji.

Protest pracowników spółki Port Gdański Eksploatacja pod siedzibą Zarządu Portu Morskiego Gdańsk.


Prezes rezygnuje, związki listy piszą. W Port Gdański Eksploatacja znów wrzeSpółki zewnętrzne wypierają PG Eksploatacja?Jednak czarę goryczy przelało wprowadzanie na teren portu zewnętrznych firm, które prowadzą konkurencyjną działalność. Ostatnio np. na stronie spółki Port Gdański Eksploatacja pojawiło się ogłoszenie o wszczęciu postępowania na wyłonienie dostawcy usług przeładunkowych w relacji burtowej w Porcie Gdańsk, na nabrzeżu Rudowym oraz nabrzeżu Dworzec Drzewny. Zamawiający wymaga, aby usługi świadczone były przy użyciu fabrycznie nowego urządzenia Liebherr LHM 550. Jak twierdzą związkowcy, wyjaśniono im, że firmy nie stać na zakup takiego dźwigu. Związkowcy obawiają się, że to powolne wygaszanie działalności PG Eksploatacja i domagają się jasnych decyzji co do przyszłości spółki.

- My przez ostatnie lata nawet straciliśmy zdolność kredytową. Firmy z branży kwitną, a my umieramy - mówi Janusz Nowaczkiewicz, przewodniczący Zespołu Sekcji Terenowych WZZPGM przy Port Gdański Eksploatacja SA.
- Decyzja o manifestacji zapadła, gdyż chcemy podpisać konkretne porozumienie. Ogólne zapewnienia nie dają nam gwarancji. Konieczny jest w Eksploatacji inwestor strategiczny i odejście od sposobu wynajmu zewnętrznym firmom naszych terenów oraz żurawia. Spółka, należąca przecież do naszego państwa, kurczy się. Firmy zewnętrzne rozpierają się na naszym terenie. Zleca się nam tylko część prac przeładunkowych w porcie. Pozostaje nam jedynie tzw. relacja burtowa, czyli przeładunek towarów ze statku na plac. Relacja placowa, czyli dalszy transport ładunku przejmują inni - mówi Piotr Ratkowski, KZ NSZZ "Solidarność" w Port Gdański Eksploatacja.

Port Gdański Eksploatacja. Marin Hili nie rezygnujeZarząd Portu gotowy na... rozmowyCo na to władze Port Gdańsk?

- Zarząd Morskiego Portu Gdańsk jest otwarty na dialog. Dlatego w dniu wczorajszym doszło do wspólnego spotkania zarówno przedstawicieli Związków Zawodowych spółki PG Eksploatacja, Rady Nadzorczej spółki i przedstawicieli Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. Podczas spotkania omówiona została aktualna sytuacja finansowa spółki PG Eksploatacja, jak również plany dotyczące dalszego rozwoju firmy w tym możliwości dotyczące inwestycji w nowe urządzenia przeładunkowe. Poruszone zostały także kwestie, które wymagają kompleksowego opracowania i dotyczą bezpośrednio wzajemnych relacji pomiędzy Zarządem Spółki PGE i jej pracownikami - poinformowano nas w komunikacie.
Niestety, właśnie po wczorajszym - według związkowców nic niewnoszącym spotkaniu - doszło do dzisiejszej pikiety. Swoją rolę w konflikcie władze Portu Gdańsk postrzegają jednak w roli mediatora, a nie gospodarza.

Do protestujących wyszli przedstawiciele ZMPG. Zaproszono związkowców na rozmowy. Niestety swoją rolę w konflikcie władze Portu Gdańsk postrzegają w roli mediatora, a nie gospodarza.
Do protestujących wyszli przedstawiciele ZMPG. Zaproszono związkowców na rozmowy. Niestety swoją rolę w konflikcie władze Portu Gdańsk postrzegają w roli mediatora, a nie gospodarza. fot. Piotr Hukało/trojmiasto.pl

- ZMPG SA wyraził gotowość do bycia mediatorem i uczestnictwa w dalszych rozmowach, w tym stworzenia grupy roboczej, aby móc zapoznać się z konkretnymi postulatami i wspólnie zastanowić się nad możliwymi rozwiązaniami. Jeżeli dojdzie do pikiety, to bezpośrednio po niej chcemy zaprosić stronę społeczną spółki PG Eksploatacja do rozmów i przedstawienia konkretnych postulatów. Liczymy, że przyjmą nasze zaproszenie do rozmowy. Po wstępnych rozmowach wiemy, że problemem nie jest byt pracowników czy groźba zwolnień, bo spółka nie zwalnia. Nie są to również roszczenia finansowe, bo spółka w tym roku pomimo pandemii podnosiła pensje. Na bieżąco analizujemy i przyglądamy się obecnej sytuacji spółki PG Eksploatacja. Jesteśmy w stałym kontakcie zarówno z zarządem firmy PG Eksploatacja, jak i Radą Nadzorczą spółki - poinformował ZMPG.
Faktycznie tuż po manifestacji strony udały się na kolejne rozmowy.

Zarząd w tej chwili weryfikuje wycenę spółkiA co ZMPG ma do powiedzenia na temat podmiotów zewnętrznych i prywatyzacji?

- Rada Nadzorcza na obecnym etapie analizuje możliwości doposażenia spółki w nowoczesne urządzenia przeładunkowe i jest na etapie oceny modeli finansowania tych urządzeń przedstawionych przez zarząd. Żadne decyzje nie zostały jeszcze na tym etapie podjęte, a obecne zapytanie jest powszechną praktyką rynkową mającą na celu wybranie jak najkorzystniejszego modelu. Spółka potrzebuje nowoczesnych urządzeń przeładunkowych i na tym etapie rozważany jest zakup pierwszego z nich, by mogło zarobić na kolejne. Takich nowoczesnych urządzeń spółka potrzebuje około ośmiu, co stanowi koszt około 160 mln złotych - czytamy w komunikacie ZMPG.
Z wyjaśnień wynika, że ogłoszenie, jakie pojawiło się na stronie, jest tylko sondowaniem rynku.

- Jeżeli chodzi o prywatyzację spółki, to przygotowujemy się do tego procesu, to nie jest proces łatwy. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk od początku transparentnie komunikuje swoje cele i założenia. Jako gospodarz terenów portowych naszym obowiązkiem jest, by inwestować i rozwijać infrastrukturę portową i tak też czynimy. Tym samym dając możliwość rozwoju kontrahentom działającym na naszym terenie. Obecnie realizowane inwestycje, takie jak modernizacja 5 km nabrzeży, pogłębianie toru wodnego, inwestycje drogowo-kolejowe usprawniające dostęp do Portu czy inwestycje w parkingi buforowe i place składowe, mają na celu właśnie wzrost przeładunków operatorów działających na naszym terenie i wzrost ich konkurencyjności. Jedną z tych spółek jest właśnie PG Eksploatacja. W tej chwili weryfikujemy wycenę spółki. Jak tylko dostaniemy raport, będziemy przyjmowali to na Zarządzie i kierowali na Radę Nadzorczą. Być może uda się to zrobić jeszcze w tym miesiącu i opublikować zaproszenie do składania ofert. Nieprawdą jest, że PGE wprowadza podmioty zewnętrzne na preferencyjnych warunkach. Działania PGE dążą do optymalizacji zajmowanych powierzchni i maksymalizacji przychodów, a spółce w ostatnich miesiącach udało się poprawić wyniki finansowe i znacząco zwiększyła wolumen przeładowywanych towarów o blisko 20 proc. rok do roku - czytamy w stanowisku ZMPG.

Opinie (152) ponad 20 zablokowanych

 • prywatny inwestor gdy są związki? Szukanie frajera. (4)

  związki mają chore przywileje, które odstraszają inwestorów

  • 20 6

  • (3)

   Przywileje nie większe niż w innych firmach państwowych. A poza tym warunki socjalne wołają o pomstę do nieba. Smród, grzyb syf generalnie warunki urągające czlowieczenstwu

   • 9 1

   • czyli inwestor ma fundować związkowy etat, nie może zwolnić związkowego działacza (2)

    finansować strajk itp. patologie.

    • 5 4

    • (1)

     PGE nawet biura im sponsoruje. Chore. Na zachodzi już dawno wybili takie pijawki.

     • 3 5

     • PGE biura finansuje ?! Co to za bzdury!
      A na zachodzie związki wybili ?!- co ty człowieku piszesz twoja wiedza jest na ten temat jak widać zerowa

      • 3 2

 • Swinoujscie (1)

  Mięliśmy ten sam problem w morska stocznia remontowa Świnoujście żadne związki to sa sprzedawczyki niby chcieli nas połączyć ze stocznia gryfa w celu większych pieniędzy a faktycznie wypompowali potężne pieniądze ze Świnoujścia i na chwile obecna wystawili na sprzedaż cala infrastrukturę nabrzeża itp. to jest koniec i chyba dążą wasi do tego samego, co w Świnoujściu nie dajcie sie nabrać, bo tak samo wyładujecie na zasiłkach jak stoczniowcy

  • 17 2

  • Przykro to słyszeć że tak Was potraktowano .
   PGE ma związkowców wybranych przez pracowników i są to pracownicy którzy pracują i pogodzinach zajmują się jeszcze tym całym bajzlem który robi nam zarząd . Mamy do nich pełne zaufanie bo już z niejednego "szamba" PGE wyciągnęli w które zmieniający się prezesi(figuranci) chcieli nas wpakować.Ps my sie nie damy !!!

   • 4 2

 • DOBRA.!!! (5)

  Głosowaliście na nich ,teraz do kogo pretensje.??? Macie to co wybraliście,idżcie protestować pod gmach ;Solidarności; i do wojewody ;drelicha;!!!! oni wam pomogą lub trochę ;naobiecują.!!!!

  • 26 4

  • PO (3)

   Jak by głosowali na PO to na pewno było by lepiej :) a może Korwin by im dał ?

   • 1 9

   • (2)

    Rekordowy zysk w 2013 roku. W 2015 przyszedł PiS, obstawił co bardziej lukratywne stanowiska swoimi nieudacznikami i w 2020 firma na skraju upadku... Cieszcie się tylko że nie załatwili was jak stadniny w Janowie, bo teraz dodatkowo stalibyście po kostki w g... A ćwoki dalej popierają dojną zmianę. Dramat!!!

    • 11 1

    • Prezes ZMPG (1)

     jest synem szefa PO z Kościerzyny. Asystentem Prezesa jest działacz Młodych Demokratów.

     • 2 0

     • Komentarz

      Nic w tym złego nie ma ! Każdy ma Ojca !
      Słabe to jest !

      • 0 1

  • A skąd ty wiesz kto na kogo głosował ??
   Masz jakieś dojścia??
   Czy może głosy dosypujesz ?

   • 1 1

 • Wszędzie prywaciarze. (3)

  Stocznie państwowe też nie mogą z tym prywatnym szajsem konkurować. Powinni oddawać 20% zysku na dofinansowanie państwowych przedsiębiorstw.

  • 8 15

  • Żeny tamci mogli się o 20% dłużej opier...?

   • 4 0

  • Zastanówmy się czemu prywatne firmy są lepsze (1)

   Może dla tego, że tam ludzie się znają na zarządzaniu niż są znajomymi jakiegoś posła

   • 3 1

   • Ale właściciele tych prywatnych firm wydatki na oodstawowy socjal, uważają za nieptrzebne.

    Aby zakupić dobre narzędzia to też nie. Kupują jednorazówki twierdząc, że zakupili sprzęt. Każda spółka na terenie firmy, to pijawka.

    • 1 2

 • taka prawda

  więcej PISU więcej przekrętów brawo wy

  • 17 9

 • Koniec PGE

  Prezes PGE to komediant i karierowicz .

  • 22 4

 • (2)

  Czesiu Nowak pomożesz? Pomagasz pis, niech oni tez pomogą.

  • 7 3

  • Czesiu dalej żyje latami 1980

   • 1 1

  • Wstyd

   Pan Czesław jest zasłużonym sportowcem ma ponad 80 lat.. słabe to co.piszesz chcesz pomocy weź się sam do roboty, zacznij od siebie od swpich kolegow A nie szukasz kto ma to zrobić za ciebie wstyd

   • 0 0

 • Dok (1)

  Przykro patrzeć co się stało z naszą firmą za panowania PIS-u przy poparciu związków zawodowych.Narzekali na byłą prezes, a ci teraz czyli Prezes,i jego kierowniczki z BG i wiślanego nadają się tylko na taczkę i za bramę WON!!! a jak będą chcieli zarobić zapraszam do net westu

  • 32 9

  • Sopg, pge , Florian, agua stare dobre firmy a nie przetrwały szkoda ludzi
   Obecny zarząd tylko liczy zyski nie liczy się z ludźmi
   Kto mieczem wojuję od miecza ginie tak dla przypomnienia dobre stare powiedzenie na nich tez przyjdzie czas
   Pozdrawiam portowców

   • 10 2

 • Dokerzy - jakim prawem protestujecie ? (4)

  Jako spedytor mam wielki sentyment do Nab. Szczecińskiego, gdzie załadowałem/rozładowałem wiele statków oraz staram się pchać kolejne. Jest to niestety co raz trudniejsze. PGE co prawda ma bardzo fajny Dział Handlowy - bardziej elastyczny i pomocny niż na innych terminalach Break Bulk w Trójmieście - to jest super. Niestety poziom obsługi operacyjnej z roku na rok siada. Praktycznie jest tam teraz chyba tylko jeden dobry Brygadzista (Gość przed emeryturą, szczególnie produktywny, z wielką praktyczną wiedzą o przeładunkach - sam się wiele nauczyłem od niego), który potrafi trzymać wszystkich dokerów jakoś "za pysk", zrobić przeładunek jak należy (bezpiecznie / szybko). Jeśli trafi się na inną ekipę, to jest dramat i wrażenie, że zatrudniają meneli "spod budki z piwem" - którym trudno jest powierzyć do obsługi samodzielnie jakikolwiek ładunek. Jak to jest, że 1 sensowny brygadzista może sprawić, że przeładunek trwa 1/3 czasu w stosunku do innej ekipy ? Proponuję więc dokerom, żeby zamiast protestować, wzięli się za rzetelną, uczciwą pracę. Osobną sprawą jest to, że ktoś tym cyrkiem zarządza, dopuszczając do takiej sytuacji.

  • 18 23

  • (1)

   Pracownicy Handlowego - po komentarzach widać ze to jedyni, uczciwie pracujący w tej firmie. Kreatywność w chwaleniu samych siebie na forum - brawo! Sprytu tylko trochę zabrakło. A wszyscy wiemy jak jest

   • 17 3

   • Handlowy hahaha. Który tam jest po jakiej kolwiek szkole handlowej. Najpierw na obiecują cudów, następnie nie wywiążą się w kontraktu.

    • 10 4

  • Nie licz na to. Kadra ściemniaczy nadal tam jest i będzie. Nie ma przymusu odejścia na emeryturę, a jak dostajesz kasę za spanie na szatni i poco chodzić do domu...

   • 4 4

  • wiadomo o kim mowa,ale i też mamy dużo innych odpowiedzialnych i dbających o interes w obsłudze towaru

   • 1 0

 • (5)

  ZMPG w roli mediatora ! Ha ha, przecież prezes Greinke dobrze wie co się dzieje w PGE i sam wstrzymuje inwestycje w urządzenia przeladunkowe

  • 29 0

  • no raczej.... bo to nie jego sukces będzie jak się poprawi na PGE .

   • 10 0

  • przecież dyr handlowy Zmpg jest prokurentem w Pge - jedna ściema

   • 16 0

  • Ale jaja ! Kiedy będzie CBA w pge ? (2)

   • 7 0

   • (1)

    No chyba wkrótce, jak sobie przejza te niby inwestycje to czyjaś głowa spadnie

    • 3 0

    • Sopg÷orlen tez fajna bajka ktora nie wyszla na dobre

     • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Monika Płocke

Banking Technology, Head of Change and Technology Capabilities w Nordea Bank AB. Absolwentka...