• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie liczba kontroli, ale ich jakość ma być ważna dla fiskusa

Robert Kiewlicz
30 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
- Kontrola podatkowa ma skupiać się na obszarach działalności gospodarczej o najwyższym wskaźniku występowania nadużyć i nieprawidłowości podatkowych. Pozwoli to na zmniejszenie ilości kontroli u podatników prawidłowo rozliczających podatki - twierdzi Barbara Szalińska z Izby Skarbowej w Gdańsku. - Kontrola podatkowa ma skupiać się na obszarach działalności gospodarczej o najwyższym wskaźniku występowania nadużyć i nieprawidłowości podatkowych. Pozwoli to na zmniejszenie ilości kontroli u podatników prawidłowo rozliczających podatki - twierdzi Barbara Szalińska z Izby Skarbowej w Gdańsku.

Administracja podatkowa ma być bardziej przyjazna i wyrozumiała. Ograniczona też zostanie liczba kontroli, a postawiony zostanie nacisk na ich skuteczność. O nowym modelu kontroli podatkowej, ich jakości i wparciu uczciwych podatników rozmawiamy z Barbarą Szalińską, rzecznikiem Izby Skarbowej w Gdańsku.



Na czym ma polegać nowy model kontroli podatkowej i wsparcie uczciwego podatnika? Czy oznacza to, że kontroli będzie mniej?
Kontrola podatkowa ma skupiać się na obszarach działalności gospodarczej o najwyższym wskaźniku występowania nadużyć i nieprawidłowości podatkowych. Pozwoli to na zmniejszenie ilości kontroli u podatników prawidłowo rozliczających podatki.

Barbara Szalińska: - Priorytetowym zadaniem nowoczesnej Administracji Podatkowej jest popularyzowanie dobrowolnego wypełniania obowiązków podatkowych. Osiągnięcie tego celu wymaga między innymi wprowadzenia nowych zasad w zakresie weryfikacji rozliczeń podatkowych. Podstawą kształtowania relacji z podatnikiem i podejmowania działań przez urząd skarbowy ma być analiza ryzyka nieprawidłowych rozliczeń podatkowych.

Kontrola podatkowa ma skupiać się na obszarach działalności gospodarczej o najwyższym wskaźniku występowania nadużyć i nieprawidłowości podatkowych. Pozwoli to na zmniejszenie ilości kontroli u podatników prawidłowo rozliczających podatki. Dla Administracji Podatkowej istotna będzie nie ilość zrealizowanych kontroli podatkowych, ale ich finalna jakość. Kontrole będą stanowiły element ostateczny gdy wcześniejsze działania nie przyniosą pozytywnego skutku.

Jak będzie to wyglądało w praktyce. Co jeszcze zakłada nowy model obsługi podatnika?

- W nowym modelu kontroli podatkowej czynności kontrolne u podatników będą podejmowane wówczas, gdy poprzedzające działania, np. telefoniczne, e-mailowe wyjaśnianie błędów, uzupełnianie brakujących danych, korygowanie pomyłek popełnionych przy wypełnianiu dokumentów czy też czynności sprawdzające mające skutkować skorygowaniem rozliczeń nie spowodowały usunięcia nieprawidłowości przez podatników. Takie działania znacznie ograniczą konieczność przeprowadzenia kontroli w siedzibie przedsiębiorcy i nie będą utrudniały prowadzenia działalności gospodarczej.  

Skąd pomysł na nowe podejście do podatników i wymóg łagodniejszego ich traktowania?

- Nowy model kontroli zakłada, że aktywność urzędów skarbowych winna być nakierowana na edukację oraz wsparcie podatników w dobrowolnym wypełnianiu obowiązków podatkowych. Pomysł ten wpisuje się w zalecenia OECD i Komisji Europejskiej dot. modelu prawidłowości wypełniania obowiązków podatkowych, który skupia się na właściwym ukierunkowaniu działań, w tym kontroli podatkowych i wskazuje zarządzanie ryzykiem jako podstawę działań administracji podatkowej podejmowanych wobec podatników.
Kontrole będą podejmowane wówczas, gdy z przeprowadzonych analiz wynika wysokie ryzyko uchylania się od realizowania zobowiązań podatkowych przez podmioty świadomie unikające opodatkowania.

Nowy model zakłada także aktywniejsze zwalczanie oszustw. W jaki sposób i jakie rodzaje oszustw w szczególności będą zwalczane przez organy skarbowe?

- Według nowego podejścia kontrole będą podejmowane wówczas, gdy z przeprowadzonych analiz wynika wysokie ryzyko uchylania się od realizowania zobowiązań podatkowych przez podmioty świadomie unikające opodatkowania oraz  obejmować będą, co do zasady, okresy bieżące. Kontrola podatkowa ma skupić się na obszarach działalności gospodarczej o najwyższym wskaźniku występowania nadużyć i nieprawidłowości podatkowych.

Jakie skutki ma to wywołać? Czy jedynym celem nie jest czasami doraźny cel fiskalny?

- Tak jak wspomniałam nowe podejście do kontroli podatkowej zmniejszy ilość kontroli skupiając się na ich jakości. Z perspektywy przedsiębiorców nastąpi wsparcie uczciwego podatnika i zapewnienie uczciwej konkurencji, zaś administracja podatkowa ograniczy unikanie opodatkowania, a także właściwie wykorzysta zasoby kontroli podatkowej.

Ostatni dzień na złożenie PIT-a

30 kwietnia mija ostateczny termin na złożenie zeznania podatkowego. Swój PIT można rozliczyć już w 5 minut, za pośrednictwem Internetu, bez wychodzenia z domu, 24 godziny na dobę, przez wszystkie dni tygodnia, bez konieczności posiadania elektronicznego podpisu kwalifikowanego. Podatnicy mogą także skorzystać z nowego narzędzia - Portalu Podatkowego www.portalpodatkowy.mf.gov.pl. Na portalu znajdują się m.in. informacje o zmianach przepisów podatkowych, komunikaty, powiadomienia, kalkulatory, ważne terminy czy kalendarz dla podatników. W tym roku Ministerstwo Finansów oddało również w ręce podatników nową usługę - wstępnie wypełnione zeznanie dla najpopularniejszego PIT-37 (tzw. PFR). Wystarczy numer pesel, kwota przychodu za 2014 rok i za 2013 rok (co jest potrzebne do weryfikacji podatnika), a program wypełni zeznanie za nas. Ponadto w dniach 29 - 30 kwietnia 2015 r. urzędy skarbowe w woj. pomorskim będą otwarte do godz. 18.

Miejsca

Opinie (33)

  • "uczciwego podatnika" (10)

    Przecież takie coś nie istnieje dla skarbówki... Z zasady jesteśmy złodziejami, krętaczami i oszustami... Może us skarbowy również zaznaczy, że sam jest oszustem prosty przykład: składam zeznanie o kupnie mieszkania /akt notarialny sporządzony przez notariusza itd./ na tej podstawie płacę podatek w us, który nie ma zastrzeżeń co do jego wysokości itd. Co dalej robi us - czeka dokładnie 4 lata i 10 miesięcy (ma zgodnie z przepisami 5 lat wstecz) i kwestionuje wartość mieszkania, że niby zaniżona. Co najlepsze za te 4 lata i 10 miesięcy nalicza odsetki karne. I to jest właśnie okradanie obywatela w majestacie prawa. Pytam się więc dlaczego nikt nie sprawdził tego od razu przy składaniu pit-u???? Dlaczego nikt nie sprawdził, że wtedy to mieszkanie było w ruinie, nie była to wtedy ciekawa dzielnica, człowiek chciał je szybko sprzedać więc cena też była trochę niższa???

    • 99 5

    • (2)

      potwierdzam, sprzedawałam dom w Gdyni i miałam taka sama sytuację 4 lata 8 m-cy i wezwanie do US, że za tanio sprzedałam!!! Złodzieje, teraz jak coś sprzedam nie będę miała adresu do korespondencji

      • 13 1

      • skoro sprzedawałas to nie miałaś żadnego obowiązku podatkowego (1)

        Podatek od umów cywilnoprawnych płaci osoba kupująca.

        Coś pani kręci.

        • 0 2

        • Pani nic nie kręci, podatek dochodowy obowiazuje od sprzedaży mieszkania.

          • 1 0

    • To się nazywa nawet fachowo "hodowanie odsetek przez us". Czekają 5 lat i w ostatnich miesiącach przed przedawnieniem rozpoczynają sprawę.
      Norma i standard w naszym pięknym kraju. Więc jeszcze raz jak mi urzędas powie, że chcą być bardziej "ludzcy" czy urząd się zmienia.... pozostawię to bez komentarza.

      • 15 0

    • nie bronię fiskusa ale zapytam inaczej: (1)

      czy odwoływaliście się od decyzji US? Jeśli nie, to przyklepnęliście ich domniemane zarzuty....

      • 2 4

      • nie wiesz o czym piszesz...

        więc proszę nie komentuj. tak było odwołanie w postaci tego, że chcesz swojego rzeczoznawcę a US kontroli odpowiada - może być tylko ten "kwalifikowany" przez US, za którego musisz jeszcze zapłacić więcej niż z "wolnego rynku". Z zasady będzie on działał bardziej na korzyść US niż Twoją. Poza tym US sam sobie przedłuża ważność postępowania jak mu pasuje. Moim zdaniem z tą machiną mamy marne szanse wygrania więc szkoda czasu/pieniędzy i nerwów na odwołania bo jak chcą to i tak nie wygrasz..

        • 0 0

    • Należy zawsze brać i przechowywać faktury za remonty nieruchomosci (2)

      każda faktura VAT zawiera kwotę, datę oraz opis usługi. Na podstawie takiej faktury mozna sie odwołać od decyzji skarbówki w sprawie podatku od wartości zakupionej nieruchomosci i w prosty sposób udowodnić, kiedy dana nieruchomość była remontowana i za ile ! Problemem jest w tym, ze "uczciwi podatnicy" zazwyczaj płaca fachowcom "do rączki" ....no i potem maja problem.

      • 5 0

      • Zawsze można remontować samemu po godzinach. A na materiały faktury i paragony brać.

        • 3 0

      • taa

        były porobione zdjęcia "przed" i "po" remoncie, przedstawione dowody zakupu materiałów budowlanych itd. - remont był prowadzony przez nas /nie wynajmowaliśmy ekipy/ więc nie mierz wszystkich kombinatorstwem itd.

        Pomyśl lepiej o tym jak działa nasze państwo i zadaj sobie pytanie dlaczego czekali z tym 4 lata i 10mcy??!?!?!?!!??! przedłużali ważność postępowania jak było im wygodnie???

        Spróbuj może nie zapłacić podatku i napisz im "sorki w tym miesiącu nie mam pieniędzy zapłacę w następnym" i poczekaj na odpowiedź....

        • 1 1

    • "Jakość" kontroli to nic innego jak wysokość nakładanych kar i ilość wyłapywanych kruczków. Tylko gnać kijem tą monachomachię zaborczą.

      • 0 0

  • Ale kontrole miały być przede wszystkim "skuteczne" - minimum 1000 PLN-ów kary :)

    US to element aparatu terroru państwa nadal głęboko mentalnie socjalistycznego. To się prędko nie zmieni niestety.

    • 43 3

  • I bądź tu człowieku uczciwym przedsiębiorcą... Nie da się!! No po prostu k@%wa no nie! (1)

    • 41 3

    • Niech US napisze ile banki i korporacje typu mc donald czy lidl płacą w Polsce podatków ?

      Jeśli w ogóle jakieś płacą.

      • 5 0

  • Jakość

    A poprzez jakość kontroli, fiskus oczywiście rozumie, że na każdego do kogo się przyjdzie w kontrolę, trzeba znaleźć paragraf... Państwo opresyjne.

    • 39 2

  • Tych z sejmu i rad miasta skontrolujcie.

    Pawełka "prześwietlacie" i do żadnych wniosków nie dochodzicie. Amber Gold to wynik "przemęczenia i bałaganu US" tak w wyroku podano. A my składamy dobrowolnie donosy na samych siebie i dajemy się karać za naszą zaradność np.: PIT.
    US nie działają na korzyść obywateli - działają przeciwko nim i nie należy szanować osób, które przykładają do tego rękę.
    Kto z tych urzędników z US zna wszystkie przepisy podatkowe ? Są tak złożone, że ci od vatu dzielą się na wyspecjalizowane podzespoły, od PITów osobni, od CITów osobni... Tylko formularze i wypełnione pola identyfikują - czasem dobrze czasem źle na szczęście system komputerowy czuwa!
    Od walka z przepisami wymyślonymi przez biurokratów tylko po to by inni biurokraci mieli zajęcie a całe klany rodzinne pracę.
    Kwota wolna od podatku dla obywateli to około 3000 zł a dla posłów 27 tys. zł. np.: za zwolnienie od płatności z VATu należy uiści opłatę itp.

    • 40 4

  • Aparat urzędniczy w Polsce to dziadostwo wołające o pomstę do nieba.

    Tragedia - królowie siedzenia za biurkiem.

    Macie posady w służbie obywateli tego kraju, jeszcze nie dotarło?

    • 29 6

  • Liczba kontroli jest tak samo ważna, jeśli nie ważniejsza. (5)

    Prawda jest taka, że prywaciarze-cwaniaczki muszą czuć but państwa na sobie, bo inaczej jeszcze bardziej będą doić nas pracowników.

    Nigdy tu nie będzie normalnie bez policyjnego podejścia - im się wydaje, że są po to żeby być paniskami jak w czasach pańszczyzny, a nie rozumieją że są od tego żeby nam normalnym ludziom dawać normalną, dobrze płatną pracę i płacić podatki.

    • 10 43

    • Dziękujemy młodemu socjaliście za wyczerpującą wypowiedź. (2)

      Za kilka lat, kiedy przekroczysz 20 rok życia i zechcesz rozpocząć własną działalność gospodarczą, gorzko zapłaczesz nad swoimi słowami, gdyż na własnej skórze odczujesz, co to znaczy walczyć na każdym kroku z biurokracją, fiskalizmem i nieustannie udowadniać, że nie jest się wielbłądem.

      Tymczasem póki jesteś na utrzymaniu rodziców, możesz żyć takimi płomiennymi komunałami i grzmieć z pozycji trybuna uciskanej klasy robotniczej.

      • 23 3

      • Albo odczuje jej "błogosławieństwo" czyli nic nie robienie i dostawanie za to pieniędzy.

        Czyli zasiłek dla bezrobotnych, gdyż dla ludzi "z jego wykształceniem i doświadczeniem nie ma pracy" za to będzie "browar" z ceną minimalną i już nie kupi za 1,37 a za 2, 3 a zapewne i 4 zł celem ochrony interesów zagranicznych koncernów :)

        • 12 2

      • niestetety, ale to co ciemięży większość mikro i małych przedsiębiorców spowodowane jest przez praktyki części cwaniaków

        tylko, że cwaniak ma to gdzieś, a zwykli przedsiębiorcy się tłumaczą...

        • 1 0

    • Zostań prywaciarzem! Bądź paniskiem!

      Nie jęcz gdzie popadnie tylko przystąp do tej krainy szczęścia i beztroski.

      • 12 0

    • Rozumiem, że Ty w sklepie wybierasz najdroższe produkty, szukasz najdroższego fryzjera, a zapraszając ekipę budowlaną wybierasz tą najdroższą? Każdy z nas jest pracodawcą, nie tylko "prywaciarze", i większość, Ty pewnie również, wybiera tańszą usługę czy produkt a nie droższą.

      • 3 1

  • Nieważne jak to nazwą....

    Fiskus zawsze będzie na mocniejszej pozycji. Oni działają jak komornicy. Coś się nie zgadza i po tobie. Jedna z najbardziej skutecznych machin państwowych mających na celu wypędzanie nas z własnego kraju.

    • 28 3

  • Przychodząc do urzędu każdy petent jest nie uczciwy i ma znać się na przepisach a urzędnicy nie znający przepisów to jak się ma do nich????

    • 16 2

  • Rzeczniczka mówi nieprawdę - przykład jeden na pewno nieprawdę potwierdza.

    Przykład: Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie przeprowadził czynności sprawdzające w jednej ze spółek. W protokole nie wskazano jakichkolwiek nieprawidłowości. Zamiast zwrotu podatku, w przypadającym terminie do zwrotu, doręczono pismo - wszczęcie kontroli popodatkowej, która obecnie jest prowadzona.
    Myślę, że wypowiedź Rzeczniczki Izby wynika z polecenia p. Premier skierowanego do wszystkich ministrów, że do dnia wyborów mają podejmować działania w imię miłości a wyciszać wszelkie działanie negatywne i wrogie.

    • 37 2

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Grzegorz Bierecki

Grzegorz Bierecki urodzony 28 października 1963 roku. Od 1990 prezes Fundacji na Rzecz Polskich...

Najczęściej czytane