stat

Nie ma zgody na przejęcie Energi. Sąd oddalił odwołanie PGE

Najnowszy artukuł na ten temat

Energa. Ma być nowy blok, ale gazowy

Sąd nie wydał zgody na koncentrację polegającą na przejęciu przez PGE Polska Grupa Energetyczna SA kontroli nad Grupą Energa. W mediach pojawiły się informacje, że Skarb Państwa jest gotowy do odstąpienia od umowy sprzedaży Energi. Akcje spółki mogą być sprzedane na giełdzie.
Sąd nie wydał zgody na koncentrację polegającą na przejęciu przez PGE Polska Grupa Energetyczna SA kontroli nad Grupą Energa. W mediach pojawiły się informacje, że Skarb Państwa jest gotowy do odstąpienia od umowy sprzedaży Energi. Akcje spółki mogą być sprzedane na giełdzie. mat.prasowe

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał w poniedziałek wyrok, w którym oddalił odwołanie PGE Polska Grupa Energetyczna SA od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W styczniu 2011 r. UOKIK odmówił wydania zgody na przejęcie przez PGE kontroli nad gdańską Energą. Sąd stwierdził, że nie ma podstaw do uwzględnienia odwołania PGE.

Czy uważasz, że Energa powinna pozostać samodzielną spółką?

tak, koncentracja spółek energetycznych nie jest dobrym rozwiązaniem 56%
tak, jednak powinna ona zostać sprywatyzowana, np. poprzez giełdę 25%
nie, w Polsce brak dużych silnych koncernów państwowych 19%
zakończona Łącznie głosów: 230


- Wyrok nie jest prawomocny. Od wyroku przysługuje apelacja do Sądu Apelacyjnego - mówi Łukasz Witkowski, rzecznik prasowy PGE Polska Grupa Energetyczna SA. - PGE nie podjęła jeszcze decyzji w zakresie wniesienia apelacji. Oczekujemy na pisemne uzasadnienie wyroku.

- To wielki sukces prezes Urzędu, który pokazuje siłę polskiego regulatora - komentuje Tadeusz Aziewicz, poseł PO i były prezes UOKiK. - Teraz trzeba zacząć szukać innej drogi dla prywatyzacji Energi. Zbyt wiele czasu z punktu widzenia obydwu spółek już zmarnowano.

Polska Grupa Energetyczna zawarła 29 września 2010 r. ze Skarbem Państwa umowę dotyczącą nabycia 4.183.285.468 akcji spółki Energa SA, stanowiących 84,19 proc. jej kapitału zakładowego. Cena zakupu wszystkich akcji wyniosła 7 529 913 842,40 zł. Przeprowadzenie transakcji wymagało uzyskania przez PGE zgody na koncentrację. 20 października 2010 roku Polska Grupa Energetyczna złożyła do UOKiK wniosek o wyrażenie zgody na przejęcie kontroli nad spółką Energa.

14 stycznia 2011 roku prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, odmówiła jednak zgody na przejęcie gdańskiej Energi przez Polską Grupę Energetyczną. Zdaniem UOKiK, połączenie posiadającej silną pozycję na rynku grupy PGE ze spółką Energa, skutkowałoby utworzeniem podmiotu, który niezależnie od konkurentów i kontrahentów dyktowałby warunki sprzedaży i ustalał ceny energii. Zapłaciliby za to wszyscy odbiorcy, także konsumenci.

Pod koniec stycznia 2011 do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie spółka PGE złożyła odwołanie od decyzji prezes UOKiK.

Grupa PGE jest największym producentem energii w Polsce. W jej skład wchodzi blisko 70 spółek bezpośrednio lub pośrednio zależnych, zajmujących się przede wszystkim wytwarzaniem, sprzedażą hurtową i detaliczną a także dystrybucją energii. Obaj uczestnicy transakcji to spółki z większościowymi udziałami Skarbu Państwa.

Opinie (18) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Andrzej Biernacki

Prezes zarządu Ekolan SA. W 1997 roku Andrzej Biernacki i firma EKOL powołali do życia EKOLAN....