stat

Nowe władze organizacji gdańskich pracodawców

Zmiany na stanowiskach szefów jednych z największych organizacji pracodawców Pomorza. Nowym przewodniczącym Gdańskiego Związku Pracodawców został Zbigniew Canowiecki. 17 czerwca nastąpi też wybór nowego zarządu Gdańskiego Klubu Biznesu. Nieoficjalnie mówi się, że największe szanse na fotel prezesa GKB ma były marszałek województwa, Jan Zarębski.Zbigniew Canowiecki, szef Gdańskiego Związku Pracodawców.
Zbigniew Canowiecki, szef Gdańskiego Związku Pracodawców. Fot. Wojtek Jakubowski/KFP
Jan Zarębski, kandydat na fotel prezesa Gdańskiego Klubu Biznesu.
Jan Zarębski, kandydat na fotel prezesa Gdańskiego Klubu Biznesu. Fot. Wojtek Jakubowski/KFP
Zbigniew Canowiecki, to osoba świetnie rozpoznawalna, nie tylko wśród pomorskich przedsiębiorców. Od 1991 roku były szefem giełdowej spółki Centrostal. Zrezygnował z zasiadania w fotelu prezesa Centrostalu w 2007 roku, kiedy gdańską firmę przejęła spółka Złomreks.

Canowiecki pełnił też wiele funkcji społecznych, był m.in. prezydentem Pomorskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, członkiem Rady Polskiego Związku Przemysłu, Handlu i Finansów w Warszawie, przewodniczącym Sejmiku Gospodarczego Województwa Pomorskiego.

- Zbigniew Canowiecki to znany i lubiany biznesmen - mówi Jan Kapkowski, dyrektor biura Gdańskiego Związku Pracodawców. - Oczywiście jako nowy szef zaprowadzi własne porządki w naszej organizacji. Jako osoba o szerokich kontaktach i ogromnej wiedzy na pewno będzie promował organizację na której czele stoi.

Do nowych władz GZP powołano także Tomasza Balcerowskiego (EkoInbud), Elżbietę Hass - Darnowską (Hotel Haffner), Lidię Kodłubańską, dyrektor szpitala miejskiego w Gdyni, Zbigniewa Borkowskiego (Infracorr), Wojciecha Grochowieckiego (Kancelaria Radców Prawnych Koneksja), Marka Radeckiego (PPHU Arco), prof. Wojciecha Rybowskiego ( Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów) i Marka Stawskiego (Profarm).

Już 17 czerwca zmieni się też zarząd Gdańskiego Klubu Biznesu. - Nowy zarząd zostanie wybrany w tajnym głosowaniu - mówi Dorota Sobieniecka - Kańska, dyrektor Gdańskiego Klubu Biznesu. - Do tego czasu nie chcemy mówić o ewentualnych kandydatach.

Wiadomo jednak, że Rada GKB udzieliła już oficjalnego poparcia Janowi Zarębskiemu, jako kandydatowi na fotel szefa klubu. Może on zastąpić na tym stanowisku dotychczasowego prezesa GKB Józefa Jasinieckiego.

Jan Zarębski w środowisku biznesowym jest znany od lat 80. Wtedy to rozpoczął swoją pierwszą działalność gospodarczą. Stworzył firmy takie jak Lonza i Nata, które od lat 90. należą do głównych producentów napojów bezalkoholowych w Polsce. Od 1991 do 2003 (z wyjątkiem 1993) był umieszczany na liście 100 najbogatszych Polaków według tygodnika Wprost.

W 1998 wybrany radnym sejmiku pomorskiego z listy Akcji Wyborczej Solidarność, następnie objął urząd marszałka tego województwa. Zajmował je do 2002, po czym wycofał się z polityki i zajął się działalnością w organizacjach pracodawców.

Opinie (10) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Marek Kasicki

Wiceprezes zarządu Energa-Operator. Absolwent Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki...