stat

Nowy Jedwabny Szlak szansą dla polskich prawników

Program Szkoły Prawa Chińskiego skierowany jest do studentów prawa, ekonomii i administracji, jak również do absolwentów i praktyków prawa (m.in. adwokatów, radców prawnych i innych) oraz przedsiębiorców i osób zainteresowanych kulturą biznesową i prawną Chin.
Program Szkoły Prawa Chińskiego skierowany jest do studentów prawa, ekonomii i administracji, jak również do absolwentów i praktyków prawa (m.in. adwokatów, radców prawnych i innych) oraz przedsiębiorców i osób zainteresowanych kulturą biznesową i prawną Chin. fot. Zerbor/Fotolia

Coraz większe zainteresowanie prawem chińskim. Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego rusza pierwsza edycja Szkoły Prawa Chińskiego 中国法.Ambicją każdego człowieka jest zostawić po sobie trwały ślad. Ta prawda jest dobrze znana w kulturze chińskiej i pielęgnowana przez kolejnych prezydentów Państwa Środka. Chiny są mocno zdeterminowane w osiąganiu celów. Inicjatywa Nowego Jedwabnego Szlaku (新丝绸之路,xin sichou zhi lu), znana też pod nazwą One Belt One Road (一带一路, yidai yilu) to jeden z priorytetów prezydenta Xi Jinping'a. Szacuje się, że działania związane z Nowym Jedwabny Szlakiem będą konsekwentnie realizowane przez Xi do roku 2023 (koniec kadencji). Drugim mocno powiązanym priorytetem, na który Xi stawia nacisk to nowy chiński sen (中国梦,zhongguo meng), by być silniejszym lepszym, by osiągnąć oczekiwany poziom życia.

Chiny traktują bardzo poważnie Inicjatywę Nowego Jedwabnego Szlaku, są solidnie przygotowane w wielu aspektach, w tym w dziedzinie prawa. Doskonałym przykładem jest dwutomowy raport o systemach prawnych państw na trasie Jedwabnego Szlaku (Legal Environment Report of the Belt and Road Countries) przygotowany przez All China Lawyers Association (ACLA). Kim jest tak naprawdę chiński prawnik? Jaką wiedzę i jaką kulturę wniesie do współpracy? Czy kancelarie prawne w Polsce są gotowe do takiego spotkania?

Wśród 30 laureatów ogólnopolskiego konkursu "Rising Star - prawnicy liderzy jutra 2016" nie więcej niż 10 proc. polskich prawników deklarowało wiedzę i znajomość kultury prawnej Państwa Środka. Przedstawiciele Szkoły z dużym zainteresowaniem czekają na wyniki tegorocznej edycji, by zobaczyć czy ta proporcja uległa zmianie.

Czy przepisy prawa chińskiego i polskiego znacznie różnią się od siebie?  Dlaczego znajomość specyfiki prawa chińskiego jest ważna w dzisiejszym świecie, przede wszystkim dla przedstawicieli podmiotów gospodarczych chcących się rozwijać? W czym ta wiedza może pomóc potencjalnemu przedsiębiorcy, prawnikowi czy studentowi? Na te pytania znajdziemy odpowiedzi uczestnicząc w nowym projekcie międzynarodowym Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego - Szkoła Prawa Chińskiego 中国法.

Szkoła Prawa Chińskiego 中国法 to międzynarodowy projekt organizowany przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy m.in. z Chińskim Uniwersytetem w Pekinie - China Youth University of Political Studies oraz Instytutem Konfucjusza w Gdańsku.

Szkoła ma przede wszystkim przekazać wiedzę i umiejętności z zakresu chińskiej kultury prawnej oraz w szczególności prawa umów w Chinach z naciskiem na ich stosowanie. Zajęcia skierowane są do ludzi ciekawych świata, stanowią przewodnik dla osób chcących poznać tajniki umów oraz kultury korporacyjnej i prawnej Chin.

- Odpowiadamy na potrzeby rynku, uczymy możliwie praktycznych rzeczy, tak by prawnicy i ludzie biznesu mogli z łatwością odnaleźć się w potencjalnej współpracy z partnerem chińskim - tłumaczy Magdalena Pszczółka, inicjatorka projektu i kierownik Szkoły Prawa Chińskiego.
Program Szkoły skierowany jest do studentów prawa, ekonomii i administracji, jak również do absolwentów i praktyków prawa (m.in. adwokatów, radców prawnych i innych) oraz przedsiębiorców i osób zainteresowanych kulturą biznesową i prawną Chin. Program jest otwarty także dla cudzoziemców. Zajęcia odbywają się w języku angielskim z elementami języka chińskiego, wcześniejsza znajomość języka chińskiego nie jest wymagana.

W ramach Szkoły Prawa Chińskiego przedstawimy podstawowe zwroty potrzebne przy nawiązaniu współpracy z partnerem chińskim oraz podstawowe zwroty prawnicze. Na zdjęciu fragment materiałów z zajęć Szkoły Prawa Chińskiego.
W ramach Szkoły Prawa Chińskiego przedstawimy podstawowe zwroty potrzebne przy nawiązaniu współpracy z partnerem chińskim oraz podstawowe zwroty prawnicze. Na zdjęciu fragment materiałów z zajęć Szkoły Prawa Chińskiego. Źródło: instagram #szkolaprawachinskiego

Zajęcia odbywają się w jedną sobotę każdego miesiąca od listopada do maja. Materiały z zajęć udostępniane są m.in. na aplikacji mobilnej Memrise (smartfon, tablet). Zajęcia prowadzi prawnik in-house (Partner in Business Chinese Law Practice), wykładowcy Uniwersytetu w Pekinie China Youth University for Political Studies oraz wykładowcy z Instytutu Konfucjusza w Gdańsku.

- Praktyczne zajęcia to podstawa, umiejętność analizowania umów z partnerem chińskim, omawianie poszczególnych klauzul, to jedne z wielu kompetencji które można zdobyć uczęszczając do Szkoły Prawa Chińskiego - dodaje Magdalena Pszczółka.
W ramach Szkoły Prawa Chińskiego przedstawimy podstawowe zwroty potrzebne przy nawiązaniu współpracy z partnerem chińskim oraz podstawowe zwroty prawnicze. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z zagadnieniami dotyczącymi prawa cywilnego i karnego, prawa konstytucyjnego i administracyjnego, prawa rodzinnego, małżeńskiego i spadkowego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prawa umów i rozpoczęcia działalności gospodarczej. Uczestnicy poznają podstawowe informacje dotyczące języka chińskiego mandaryńskiego (tony, podstawowe kreski pisma chińskiego, reguły pisania, podstawowe zwroty oraz słownictwo prawnicze), źródła prawa okresu Cesarstwa i Republiki Ludowej Chin, chińskiego common law vs. kodyfikacji kodeksowej prawa chińskiego oraz wstępu do kultury prawnej i biznesowej Chin.

- Nie ma się czego obawiać, od uczestników nie wymagamy znajomości języka chińskiego, zajęcia prowadzone są w języku angielskim, niemniej jednak jesteśmy przekonani, że zachęcimy do nauki tego niezwykle interesującego języka. W ramach Szkoły Prawa Chińskiego przedstawimy podstawowe zwroty potrzebne przy nawiązaniu współpracy z partnerem chińskim oraz podstawowe zwroty prawnicze - dodaje Pszczółka.
Po ukończeniu Szkoły słuchacze otrzymają certyfikat wystawiony przez Uniwersytet Gdański i China Youth University of Political Studies. Warunkiem otrzymania certyfikatu jest pozytywne ukończenie kursu (prace pisemne, crowdsourcing, udział w zajęciach oraz zdanie testu końcowego). Rekrutacja kończy się 15 października 2017 roku. Dodatkowe informacje można znaleźć na facebooku oraz instagramie Szkoły oraz kontaktując się mailowo spch@prawo.ug.edu.pl.

- Szkoła Prawa Chińskiego jest genialną szansą dla prawników, by zdobyć wiedzę, dalej ją zgłębiać, by móc się wyspecjalizować w nowej dziedzinie. A to wszystko w duchu life long learning. Program Szkoły Prawa Chińskiego jest dobrze przemyślany, koncentruje się na prawie, kulturze i języku. Uzupełniony jest o praktyczne doświadczenia wykładowców, przykładowo, kontynuując wątek umów w prawie chińskim, słuchacz dowie się co tak naprawdę niesie ze sobą podpisanie umowy. Zostanie omówiony cykl życia danej umowy (NDA vs. NNN, LoI, MoU, umowa, CM, sign-off) - podsumowuje Pszczółka.
Miejsce

Uniwersytet Gdański - Wydział Prawa i Administracji Gdańsk, Jana Bażyńskiego 6

Magdalena Pszczółka - prawnik in-house w spółce LOTOS Petrobaltic S.A. Specjalista do spraw prawnych przy 2 strategicznych projektach spółki. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz Stosunków Międzynarodowych na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Ukończyła szkołę prawa amerykańskiego UG we współpracy z Chicago-Kent College of Law. Jest doktorantką na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Pisze pracę na temat modelu współpracy z partnerem chińskim przy eksploatacji złóż węglowodorów na morzu, specjalizuje się w prawie chińskim, w czym pomaga jej znajomość języka chińskiego mandaryńskiego (certyfikat Peking University oraz HSK). Założycielka specjalistycznej szkoły języka angielskiego dla prawników, ludzi biznesu i kandydatów na tłumacza przysięgłego (wyszkoliła ponad 240 osób, w tym ponad 20 tłumaczy przysięgłych). Zajęła II miejsce w ogólnopolskim konkursie RISING STARS - prawnicy liderzy jutra 2016.  Kierownik i wykładowca Szkoły Prawa Chińskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (21)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane