Obajtek: rafineria trafi do odrębnej spółki

Trwają prace nad wydzieleniem gdańskiej rafinerii Lotosu do odrębnej spółki.
Trwają prace nad wydzieleniem gdańskiej rafinerii Lotosu do odrębnej spółki. mat.prasowe

Do końca czerwca PKN Orlen ma ogłosić ostateczną strukturę transakcji dotyczącej zbycia 30 proc. udziałów w rafinerii Lotos wraz z towarzyszącym dużym pakietem praw zarządczych. W najbliższych miesiącach dojdzie też do wydzielenia gdańskiej rafinerii do jednej spółki, do której docelowo wejdzie nowy podmiot.Jaka przyszłość czeka gdańską rafinerię po przejęciu przez Orlen?

Zobacz wyniki (1328)
- Jednym z elementów wdrożenia środków zaradczych jest przygotowanie rafinerii, która będzie funkcjonowała w formule rafinerii processingowej. Ze względu na fakt, iż aktywa rafineryjne w Grupie Lotos są rozłożone w różnych podmiotach, niezbędne jest ich skoncentrowanie w jednej spółce, do której docelowo wejdzie partner - powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen w rozmowie z ISBnews.

Przygotowania do sprzedaży LotosuJak stwierdził Obajtek, obecnie trwają prace w zakresie wydzielenia, ale należy mieć na uwadze, że jest to skomplikowany proces, jakiego w Polsce jeszcze nikt nie prowadził.

- Do wydzielenia rafinerii dojdzie w momencie, kiedy będziemy pewni, że od strony operacyjnej wszystko jest poukładane, jak należy. Zakładamy, że nastąpi to w ciągu najbliższych miesięcy - dodał Obajtek. - Wszystko sprowadza się do warunków, jakie zostaną zaproponowane przez potencjalnych inwestorów. Będziemy brać pod uwagę nie tylko parametry finansowe, ale również perspektywy rozwoju, jakie będą możliwe z danym partnerem na innych rynkach i obszarach działalności nieobjętych środkami zaradczymi. Nigdy nie ukrywałem, że jestem zwolennikiem wymiany aktywów.

Sprzedaż udziałów w rafinerii LotosuPrzypomnijmy, że jednym ze środków zaradczych, od jakich Komisja Europejska uzależniła zgodę na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen, jest zbycie 30 proc. udziałów w rafinerii Lotos wraz z towarzyszącym dużym pakietem praw zarządczych, co da nabywcy prawo do blisko połowy produkcji rafinerii w zakresie ropy naftowej i benzyny. Jak na razie nie wiadomo, kto przejmie 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii Grupy Lotos oraz 80 proc. jej stacji paliw.

Saudi Aramko czy MOL partnerem dla rafineriiNa początku października 2020 r. media spekulowały, że udziały w gdańskiej rafinerii może przejąć węgierski MOL. W listopadzie Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen, spotkał się premierem Rumunii oraz ministrem gospodarki, energii i otoczenia biznesowego. Oficjalny powód to zacieśnienie relacji i rozpoznanie potencjalnych możliwości biznesowych. Ostateczne efekty negocjacji w sprawie środków zaradczych mamy poznać do połowy 2021 r.

Ostatnio pojawiły się informacje, że współpracą z Orlenem zainteresowany jest naftowy gigant Saudi Aramco. Według Deutsche Welle przejęcie części rafinerii Lotosu na północy Polski otworzyłoby dla koncernu z Arabii Saudyjskiej możliwość ekspansji w regionie Morza Bałtyckiego i Europie Środkowej.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (218)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Ludzie biznesu

Krzysztof Stepokura

Prezes formy Eurotel. W 1994 roku założył firmę telekomunikacyjną Martel, która od 1996 roku była...

Najczęściej czytane