• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"One Step Service" uczy i radzi, jak zostać swoim własnym szefem

24 listopada 2022 
Opinie (1)
Gdański Inkubator Przedsiębiorczości Starter, jako organizator projektu "One Step Service", zapewniał wsparcie w zakresie budowania kontaktów pomiędzy przedsiębiorstwami, ułatwiał komunikację oraz szerzył wiedzę technologiczną poprzez doradztwo techniczne. Gdański Inkubator Przedsiębiorczości Starter, jako organizator projektu "One Step Service", zapewniał wsparcie w zakresie budowania kontaktów pomiędzy przedsiębiorstwami, ułatwiał komunikację oraz szerzył wiedzę technologiczną poprzez doradztwo techniczne.

Do udziału w drugiej edycji projektu "One Step Service" wpłynęło przeszło 60 zgłoszeń. Czy to znak, że coraz więcej osób chce być swoim własnym szefem?W pierwszym kwartale 2022 roku do CEIDG wpłynęło o prawie 42 proc. więcej wniosków dotyczących zamknięcia jednoosobowych firm niż w tym samym okresie w 2021 roku. Temu zjawisku przeczy liczba zgłoszeń dotyczących zakładania firmy, które wpłynęły do Inkubatora STARTER w ramach drugiej edycji projektu "One Step Service".

Kompleksowe wsparcie przy zakładaniu swojej działalnościProjekt zapewnił kompleksowe wsparcie w rozwoju nie tylko lokalnym, ale także zagranicznym klientom, którzy chcieli rozpocząć swoją działalność lub otworzyć oddział swojej firmy w Gdańsku.

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości Starter, jako organizator, zapewniał wsparcie w zakresie budowania kontaktów pomiędzy przedsiębiorstwami, ułatwiał komunikację oraz szerzył wiedzę technologiczną poprzez doradztwo techniczne. Projekt finansowany był ze środków Miasta Gdańsk.

- W ramach usługi pojawiły się zapytania dotyczące aspektów prawnych i podatkowych zakładania działalności, sposobów dofinansowania, patentów, strategii rozwoju firmy, ale również pomocy w wyborze formy prowadzenia biznesu. Wiele pytań było na bardzo podstawowym poziomie, co pokazuje, że tego typu usługi doradcze są bardzo potrzebne - podsumowuje Ewa Ropela, menedżer zespołu ds. Rozwoju Start-upów w Inkubatorze STARTER.

Skąd pozyskać dofinansowanie i jak się rozliczać?Większość osób korzystających z konsultacji eksperckich była zdecydowana założyć działalność gospodarczą lub była już w trakcie procesu jej rejestracji. Pojawiło się także kilku uczestników, którzy zdecydowali się przejść z umowy o pracę lub zlecenie na samozatrudnienie.

- Największe zainteresowanie wśród początkujących przedsiębiorców wzbudzało omówienie możliwych form opodatkowania działalności gospodarczej lub obowiązki sprawozdawcze wobec ZUS - mówi ekspert w ramach One Step Service, Jarosław Kruszyński, Prezes Zarządu SOFOS. - Polski Ład, który wszedł w życie z początkiem obecnego roku, nie tylko zwiększył koszty prowadzenia działalności gospodarczej, ale znacznie utrudnił oszacowanie kosztów związanych z wyborem każdej z możliwych form. Zmiany w zasadach obliczenia składki zdrowotnej oraz przysługujących odliczeń w dalszym ciągu stanowią duży problem. Zmiany na przestrzeni ostatnich lat były bardzo duże, a jednocześnie w sieci nie ma wielu wartościowych opracowań, które w sposób klarowny mogłyby nakierować początkującego przedsiębiorcę na właściwy trop. Często spotykaliśmy się z sytuacją, że słuchacz zadawał nam pytania, bazując na starych artykułach jeszcze sprzed wejścia w życie polskiego ładu. Jeśli zaś mowa o spektrum poruszanych tematów w ramach konsultacji, to przekrój był bardzo szeroki, od omówienia ryczałtu ewidencjonowanego dla programisty, poprzez rozliczenie podatkowe instrumentalistki za zrealizowany koncert w przedstawicielstwie dyplomatycznym w Szwajcarii, kończąc na hodowli entomofagów.
Coraz więcej osób chce zostać swoim własnym szefem. Projekt "One Step Service" pomaga im to marzenie spełnić. Coraz więcej osób chce zostać swoim własnym szefem. Projekt "One Step Service" pomaga im to marzenie spełnić.

Duże zainteresowanie wśród polskich i zagranicznych przedsiębiorcówRok 2022 upłynął pod hasłem #SolidarniZUkrainą, dlatego w tegorocznej edycji One Step Service do obsługi zgłoszeń wprowadzono język ukraiński.

Druga edycja cieszyła się zainteresowaniem nie tylko polskich, ale i zagranicznych przedsiębiorców, szczególnie tych, którzy przyjechali do Polski z Ukrainy. Inkubator Starter zbudował ofertę, z której mogły skorzystać zarówno osoby fizyczne, freelancerzy, firmy z sektora MŚP będące na etapie weryfikacji pomysłu biznesowego, ale także przedsiębiorcy i startupy, które już funkcjonują na rynku i zamierzają otworzyć swój oddział na terenie Gdańska.

- Przez aktualną sytuację w Ukrainie do Polski przyjechali ukraińscy przedsiębiorcy oraz programiści - mówi Bogdan Zhukevych, organizator UA3City spotkań ukraińskiej społeczności w Trójmieście. Na początku większa część takich osób kontynuowała prowadzenie swoich działalności przez podmioty ukraińskie, ale gdy z czasem widać było, że wojna tak szybko się nie zakończy, coraz większa liczba decydowała się na otwarcie firmy w Polsce. W internecie można znaleźć wiele informacji na temat zakładania działalności. Często jednak nie są one zgodne z obecnymi realiami, co dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z polskim systemem urzędowym, może być mylące. Usługa One Step Service, która daje Ukraińcom odpowiedzi na konkretne pytania z różnych obszarów dotyczących otwarcia i prowadzenia firmy w Polsce, jest bardzo pomocna

Czy na usługi doradcze jest zapotrzebowanie?W ramach podsumowania zapytaliśmy zaangażowanego w projekt eksperta Jarosława Kruszyńskiego, Prezesa Zarządu SOFOS, o to, czy usługa One Step Service będzie potrzebna na rynku:

- Naszym zdaniem w okresie dynamicznych zmian nie tylko na świecie, ale także w porządku prawnym, zawsze będzie istniało zapotrzebowanie na usługi doradcze - odpowiedział Jarosław Kruszyński. - Konsultacje w ramach projektu One Step Service są odpowiednim miejscem zarówno dla osób rozpoczynających dopiero swoją przygodę z biznesem, ale także dla przedsiębiorców, którzy może szukają alternatywnych źródeł finansowania działalności, chcą skonsultować zmiany w prawe podatkowym oraz dowiedzieć się więcej w zakresie nowelizacji, np. Kodeksu Spółek Handlowych.
Inkubator Starter to unikalna w skali Trójmiasta przestrzeń stworzona z myślą o działaniu na rzecz przedsiębiorczości. Wspiera młode firmy w rozwoju ich produktów na rynkach lokalnych i międzynarodowych. Przeprowadza procesy preakceleracji i inkubacji dla startupów. Oferuje wyjątkowe przestrzenie biurowe i sale konferencyjno-szkoleniowe. Rozwija pasję do przedsiębiorczości wśród młodzieży i ich nauczycieli.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Opinie (1)

  • . Oferuje wyjątkowe przestrzenie biurowe i sale konferencyjno-szkoleniowe.

    Pełno tego wokół i głównie chcą ci to wcisnąć , do tego polecą firmę , z jedzeniem i piciem. Takie działanie,

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Roman Walasiński

Prezes zarządu Swissmed Centrum Zdrowia. Ukończył Uniwersytet Gdański, Wydział Prawa i...

Najczęściej czytane