• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Opóźnienia w portach. Zanim kupisz prezent, sprawdź dostępność

Wioletta Kakowska-Mehring
3 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Statek OOCL Japan z Azji wpłynie do Gdańska z kilkudniowym opóźnieniem. Statek OOCL Japan z Azji wpłynie do Gdańska z kilkudniowym opóźnieniem.

Miał być 8 grudnia, będzie dopiero 14. Statek oceaniczny OOCL Japan wpłynie z opóźnieniem do terminalu kontenerowego DCT w Gdańsku. Kryzys łańcuchów dostaw utrzymuje się od miesięcy, a większość analityków nie spodziewa się szybkiego rozwiązania problemu. Jeśli chcemy mieć pewność, że prezenty znajdą się pod choinką, sprawdzajmy dostępność produktu, ale już w magazynach w Polsce.



Czy już kupiłe(a)ś prezenty na święta?

Duże opóźnienia w łańcuchu dostaw, trudności z zatowarowaniem sklepów i rosnące koszty - zarówno transportu, jak i produkcji - to problemy wielu firm, zwłaszcza tych, które produkty sprowadzają z Azji.

Do problemu odniósł się na początku października Przemysław Lutkiewicz, wiceprezes gdańskiej firmy odzieżowej LPP.

- Kontenery ze strojami kąpielowymi zamówionymi na lipiec przypłynęły do nas we wrześniu. Z tego samego powodu ciepłe okrycia pojawią się w sklepach z opóźnieniem wobec planu - mówił Lutkiewicz.
Według wiceprezesa Lutkiewicza jeszcze w 2019 r. statki pływały bardzo punktualnie, 85 proc. dostaw realizowanych było zawsze na czas. Dzisiaj tylko 30 proc. dostaw realizowanych jest terminowo.

Do problemów z dostawami musiała się też przyznać Ikea, największy producent mebli na świecie. Głównym powodem problemów z terminowym realizowaniem dostaw ma być transport, i to zarówno ten międzynarodowy (kontenery i ceny frachtu), jak i ten krajowy, a to za sprawą braku kierowców. Doszło nawet do tego, że Ikea rozpoczęła transport produktów za pomocą samodzielnie wyczarterowanych statków. Firma poinformowała także, że kupuje kontenery, by zapewnić sobie do nich dostęp. Z podobnych rozwiązań zaczęli korzystać inni. Na samodzielny czarter zdecydował się też Amazon, Wal-Mart, Home Depot czy Costco. Z kolei Coca-Cola przerzuciła swoje ładunki z kontenerów do ładowni masowców.

W trójmiejskich portach duży ruch i... opóźnienia



- W związku z trudnościami, z jakimi borykają się terminale na Dalekim Wschodzie i w Europie Zachodniej, co jest efektem działania COVID na całym świecie, na szlakach żeglugowych do Europy występuje wiele opóźnień.  Jak dotąd statki w DCT Gdańsk zdołały przypłynąć bardzo blisko swoich szacowanych czasów przybycia, dzięki czemu uniknęliśmy problemów operacyjnych. Jednakże do pewnego stopnia trwałość tego mniej lub bardziej punktualnego przybycia zależy od zdolności linii żeglugowych do zmiany tras i omijania innych problematycznych portów w drodze do DCT Gdańsk.  Zarówno my, jak i obsługiwane przez nas linie żeglugowe robimy wszystko, co w naszej mocy, aby uniknąć opóźnień, które mogłyby wpłynąć na dostawy związane ze świętami Bożego Narodzenia. We współpracy z naszymi klientami dynamicznie zarządzamy harmonogramami przewozów, tak aby mogły one docierać i wychodzić z DCT bez opóźnień - powiedział Charles Baker, dyrektor generalny DCT Gdańsk.
Czytaj też:

Ceny frachtu napędzają ceny w sklepach



Na stronie terminalu BCT w Gdyni pojawił się komunikat, że "obłożenie placów składowych na terminalu BCT zbliża się do ich granicznej pojemności. Główną przyczyną zaistniałej sytuacji są narastające opóźnienia zawinięć statków oraz ich zwiększona nieregularność, co powoduje nierównowagę w operacjach kontenerowych w eksporcie i imporcie. W związku z zaistniałą sytuacją oraz koniecznością zachowania przez terminal satysfakcjonującego poziomu obsługi klienta zmuszeni jesteśmy tymczasowo wprowadzić ograniczenia w przyjmowaniu kontenerów eksportowych".

- Rzeczywiście statki mają opóźnienia, co powoduje u nas paradoksalnie zatory, ale w kontenerach eksportowych (jesteśmy generalnie terminalem z przewagą eksportów). Jeśli chodzi o importy, to spływają w miarę normalnie, ale niestety nie jestem w stanie powiedzieć, czy złapały jakieś opóźnienie w portach hubowych - powiedział Michał Kużajczyk, dyrektor handlowy BCT w Gdyni.
Jak w takim razie zaplanować zakupy, aby zdążyły "pod choinkę"? Najlepiej nie zostawiać zakupów na ostatnią chwilę. Poza tym trzeba sprawdzać dostępność produktów, zwłaszcza w sklepach internetowych. Kupujmy to, co firmy mają już w Polsce w magazynach. Jak mówią przedstawiciele terminali, wiele firm zabezpieczyło się wcześniej, bo wzmożony ruch w portach trójmiejskich był już kilka miesięcy temu.

Wysokie ceny frachtu również napędzają ceny w naszych sklepach



Ceny stawek frachtowych ustabilizowały się, ale na bardzo wysokim poziomie. I takie pozostaną w najbliższych miesiącach, a może nawet wzrosną. Dlaczego? Bo brakuje kontenerów, bo nastąpiło zachwianie ciągłości dostaw, bo... jest okazja do zarobku. Co to oznacza dla tzw. przeciętnego Kowalskiego? Wzrost ceny produktów, zwłaszcza tych z największej fabryki świata, jaką są Chiny.

Jak wynika z danych Morskiej Agencji Gdynia, od II kwartału 2020 r. odnotowaliśmy bardzo dużą dynamikę wzrostu stawek frachtowych, które to z poziomów oscylujących wokół 3 tys. dolarów za kontener 40-stopowy w II kw. 2020 r. osiągnęły poziomy 10-11 tys. dolarów za kontener 40-stopowy na przełomie 2020 i 2021 r. W I kw. 2021 r. stawki straciły na dynamice, co więcej - odnotowano ok. 30-procentowy spadek ich wartości. Niestety, po wypadku w Kanale Sueskim, z uwagi na duży niepokój na rynku i zatrzymanie transportu morskiego na ok. 10 dni, poziomy stawek frachtowych ponownie zaczęły wzrastać.

Gospodarka morska w Trójmieście



Wzrost kosztów transportu morskiego z chińskich portów pokazuje dobrze wskaźnik Shanghai Containerized Freight Index, który jest uśrednioną wartością frachtu morskiego na rynku spot z portu w Szanghaju do 15 różnych portów na świecie, w tym europejskich, liczoną w dolarach za TEU, czyli za stosowaną w transporcie morskim jednostkę przeliczeniową odpowiadającą objętości kontenera 20-stopowego. Jeden kontener 40-stopowy odpowiada dwóm jednostkom TEU. Wartość tego wskaźnika w połowie roku 2019 oscylowała wokół ok. 750-850 dolarów za TEU. W 2020 r. w analogicznym okresie wartość indeksu oscylowała wokół 950-1050 dolarów, aby w 2021 r. osiągnąć poziom 3600-3650 dolarów.

A co to oznacza dla nas? Niestety wzrost cen towarów. Dane zebrane przez analityków banku ING pokazują, że globalnie dla niektórych grup towarowych, jak zabawki, ubrania czy artykuły wyposażenia domu, koszt transportu w relacji do kosztu ich wytworzenia wzrósł z 5 proc. przed pandemią do 20 proc. obecnie. Co ciekawe, w maju tego roku po raz pierwszy od blisko 10 lat wzrosły w Polsce ceny odzieży i obuwia. Jeśli wysoki koszt transportu się utrzyma, to odzież może nadal drożeć, co utrudni spadek inflacji.

Miejsca

Opinie (76) 2 zablokowane

Wszystkie opinie

  • Zmowa armatorow (9)

    Obecna sytuacja to nic innego jak zmowa armatorow. Globalizm gospodarki zmniejszyl konkurencje na rynku przewoznikow. Moga sie teraz odkuc za lata obnizania stawek frachtowych. Kazdy problem na rynku to woda na mlyn armatorow i mozliwosc podnoszenia stawek. Reszta to bicie piany.

    • 56 9

    • ojjojojoj lapac spekulantow... wszyscy winni tylko nie my - partia *** (1)

      zylo sie tematami zastepczymi to rzeczywistosc dogania. przez ostatnie 2 lata bylo tylko: noscie maseczki, szczepcie sie... zamiast stanac ponad tym. no to mamy skutki

      • 8 19

      • zdejmij klapy

        z oczu.

        Bo jak pociągowa kobyła, patrzysz tylko w jednym kierunku.

        • 6 1

    • XDDD
      Dobrze że nie zmowa świętego mikołaja i jego reniferów hahaha

      • 4 5

    • Pozdro z innej branzy

      Budowlany Janusz i Seba instalator pozdrawiajo. Będzie drogo, merc dużo pali. Kolega developer co zbudował jednego tzw bliźniaka a w sumie to 2 mieszkania w jednym budynku na niepodzielone działce, serdecznie pozdrawia ;)

      • 5 2

    • Przed pandemią był problem, żeby zapełnić statek (4)

      Teraz jest problem znaleźć miejsce na kilku kolejnych zawinięciach. Sam sobie odpowiedz czy twoja durna teoria ma poparcie w praktyce (weź pod uwagę, że flota non stop rośnie).

      • 2 3

      • A czy zadałeś sobie trud, żeby sprawdzić wyniki finansowe armatorów za ostatnie kwartały? (3)

        To proponuję sprawdzić jakie miliardowe zyski mają. miliardowe i to w USD. To jest czas żniw dla nich.

        • 8 1

        • Branżowy portal gCaptain informuje... (1)

          "Maersk is set to report net income of more than $17 billion for 2021"

          Ponad 17 miliardów dolarów zysku na czysto.

          • 5 0

          • Income - przychód ,
            Profit - zysk ,
            Przychód to nie zysk,
            ale mogę się mylić

            • 1 0

        • Wszyscy armatorzy ledwo wychodzili na zero przez kilkanaście ostatnich lat

          Bo miejsc na statku było więcej niż ładunków. Teraz ładunków jest o wiele więcej niż miejsc na statkach, więc płynie ten kto więcej zapłaci, czego nie rozumiesz w podstawowych prawach ekonomii?

          Ludzi po pandemii pogrzało i kupują jak nienormalni (w USA i Europie, bo to głównie te kierunki z Chin przynoszą największe zyski).

          • 3 2

  • Może trochę mnie

    chińskich przedmiotów niskiej jakości, zaleje nasze otoczenie?
    Może mniej konsumuj, więcej żyj?

    • 39 2

  • (4)

    Są to działania celowe. Proszę zgłębić temat opóźnień dostaw i zatorów na zachodnim wybrzeżu USA i kierowanie kontenerów do portów choćby teksańskich. Jaki ma to cel i jakie de facto szkody powoduje i kto na tym traci. Duży temat a to nie koniec.
    Problem jest globalny i jest to działanie celowe.

    • 33 6

    • Spisek (1)

      goni spisek!

      • 8 8

      • Wiesz jaka jest różnica pomiędzy teorią spiskową, a rzeczywistością?
        Około 6 miesięcy.

        • 18 4

    • Sam jesteś celowy

      USA to transportowe średniowiecze, morskie, drogowe i kolejowe. Jeszcze przed pandemią statki traciły tam najwięcej czasu, teraz biją kolejne rekordy kolejek.

      • 5 1

    • W long beach

      Stoją w kolejce chyba 74 statki, niby otworzyli nowy terminal, ale nikt w branży nie wie czy jest on w pełni operacyjny. Ciekawa sytuacja również w Felixstowe w Anglii, alians 2m zwinął żagle do Hamburga, bo przez wieczne kwarantanny i brak kierowców ( Polacy tacy niepotrzebni) nie ma jak rozładować placu. 3-miesieczne wizy dla kierowców nie działają. Polscy kierowcy mają Johnsona w głębokim poważaniu. Wolą chociażby w Niemczech jeździć.

      • 6 1

  • Kryzys dopiero nadciąga (1)

    Kryzys dopiero nadciąga, szykujcie się na drenowanie kieszeni
    socjalizm faszystowski dopiero nadchodzi

    • 35 6

    • Raczej korporacjonizm

      Połączenie obu najgorszych cech socjalizmu i kapitalizmu - kapitalizm daje mamonę a socjalizm możliwości jej defraudacji - czego najlepszym dowodem tak zwana epidemia.
      A to dopiero początek, lata globalizacji i akumulacji kapitału sprawiły, że teraz bardzo niewielka grupa osób może praktycznie rządzić światem.

      • 5 0

  • To wszystko wina Pisu !!! (2)

    Gdyby pis nie wprowadził 500+ i w ogóle gdyby nie doszedł do władzy to ceny frachtu na świeci by tak drastycznie nie podskoczyły !!!

    • 20 14

    • Nawet zmalałyby znacząco! A ludziom żyło by się lepiej i dostatniej!

      • 10 2

    • Co to za d*pochron dzialan Pisu? Jedno z drugim nie ma pozornie wiele wspolnego chociaz ma....

      Morawiecki robil wszystko aby rozwalic polska gospodarke wlasnie rozdawnictwem...wykonywal czesc planu ktorego elementem sa rowniez zatrzymane i przerwane lancuchy dostaw...Wiec tak kolego -twoj cynizm obrocil sie przeciwko tobie.

      • 6 2

  • Ktoś to musi jeszcze rozładować. (6)

    Problemem jest również brak pracowników na terminalach.

    • 48 4

    • IKEA znalazła rozwiązanie na transport i miejsce na statku a nie na kongestie w portach. Ciekawe na jakim terminalu wbiją się w kalendarz statków, przecież to żegluga liniowa....

      • 8 0

    • Byłem ostatnio na rozmowie w sprawie pracy przy rozładunku w BCT Gdynia (przez agencje) (4)

      Praca na trzy zmiany i nie ważne czy weekend czy piątek czy świątek terminal pracuje. Praca ciężka, niebezpieczna i trudna. W dodatku trzeba mieć świadomość że gdy jest statek to trzeba zostać dłużej. Jednak prawdziwym szokiem było dla mnie to jaką zaproponowali mi stawkę czyli 15 zł netto co w dzisiejszych czasach jet kpiną z człowieka! Więc dlatego nie można znaleźć ludzi do pracy.

      • 29 1

      • za 45 zł netto tez nie było chętnych, w d*pach sie poprzewracało fizycznym, to mamy (2)

        takie ceny jakie mamy. ktoś musi utrzymać madki i cwaniaczków z socjalu

        • 10 15

        • (1)

          Twoja mama wie ze cpiesz?

          • 12 0

          • ćpasz, nie ćpiesz

            Tak przy okazji.

            • 4 5

      • Za 15 zeta netto to już nawet Ukraińcy nie chcą pracować.

        • 8 0

  • Nowy Port (2)

    A kiedy obwodnica Nowego Portu?Przeładowane tiry walą środkiem gęsto zamieszkałego osiedla mieszkaniowego ul.Wyzwolenia do portu gdańskiego.Mieszkańcy chorują przewlekle .Co z Nową Wyzwolenia?Czy rada dzielnicy czuwa nad najważniejszym problemem dzielnicy,czy spoczęła na laurach?

    • 12 10

    • (1)

      Podobno będzie wybudowana razem z Nową Świętokrzyską.

      • 4 0

      • Stara Wyzwolenia dłużej czeka na Nową.Nowa Świętokrzyska ma jeszcze duuużo czasu..

        • 2 0

  • Dalej bawmy się w pandemię! (2)

    Niedługo zajrzy nam w oczy bieda i przeniesiemy się do jaskiń. Tyle właśnie były warte te bezmyślne lockdowny. Tymczasem najbogatsi tego świata znów wyszli na swoje, na kryzysach robi się największe pieniądze.

    • 29 6

    • (1)

      Dobrze, ze w Polsce PiS nie planuje juz lockdownow tak jak ma to teraz miejsce niemal w calej Europie.

      • 7 0

      • co do lockdawnu unas

        To pożyjemy zobaczymy...

        • 6 0

  • (8)

    Ktoś wie czemu brakuje kierowców tir skoro tak niby dobrze płacą ?

    • 3 1

    • Opinia wyróżniona

      No super płacą (5)

      7000 tys 5 dni w domu w miesiącu. Tak jesteś niewolnikiem. Mówią ci kiedy masz wstać, spać, jeść. Musisz być skupiony prowadząc, presją czasu, załadunek spinanie pasami i skakanie jak małpa na wysokościach, stanie w kolejkach do załadunku, rozładunku, duże gabaryty wąskie i ciemne place, infrastruktura magazynowa zdezelowana. Ty odpowiadasz za każdą szkodę. Do tego stres że ciebie napadną jak śpisz. Publiczne płatne toalety i prysznice. Żarcie ze słoika lub puszki. Są jeszcze chętni do roboty za 7000 tys za granicą w PL to jakieś 3/4 tys

      • 27 9

      • Gdzie tak jest?

        • 4 1

      • (1)

        Trzeba naprawdę lubić ta robotę, cały czas skupiony za kółkiem w pozycji siedzacej, ciężka robota ale i chyba nudna, ja bym zwyczajnie zasnął za kierownicą, strasznie mnie nuży i nudzi dłuższą jazda samochodem, też nie mam lekkiej roboty bo pływam i na statkach życie potrafi być ciężkie , ale kierowca tira za nic nie chciałbym być, przerąbane, trzeba się nadawać do takiego zajecia

        • 17 3

        • Dlatego niejeden ma laptopa z netflixem na kierownicy ;-)

          I masz wytłumaczenie na większość śmiertelnych wypadków z udziałem "tira".

          • 1 2

      • Zgadzam się z Tobą w 100%, szkoda życia

        • 4 1

      • Kierowca to najgorszy zawód

        Probowałem, zrezygnowałem po kilku miesiącach. Nie jest to warte tych 2tys wiecej niż za normalny etat, a tak naprawde pracuje się po 70 godzin w tygodniu.

        • 3 1

    • Lepiej sie zarabia w budowlance, a caly czas jestes w domu. Ssanie np. w wykonczeniowce jest takie, ze nawet ludzie bez doswiadczenia sie zalapuja. Kierowca moze i zarabia ok w stosunku do mediany, ale biorac pod uwage wady tej pracy, gdzie indziej mozna zarobic lepiej i latwiej.

      • 12 2

    • Bo nie placa

      • 2 0

  • Opinia wyróżniona

    (15)

    Ludzie są sami sobie winni i to było do przewidzenia. Wystarczyło by postawić na droższą, ale pewniejszą produkcję w Europie, wtedy wiele firm nie miałoby problemu z zatowarowaniem swoich sklepów, bo ładunki nie byłyby opóźnione. No ale jak ktoś woli pozornie oszczędzić kilkaset dolców i uzależnia się od produkcji chińskiej to chyba nie ma pojęcia o biznesie.

    • 70 12

    • taaaaa teraz tak gadasz (1)

      a tak to nic byś z tekiej firmy nie kupił, jak na Ali możesz mieć za 80% ceny. Gadanie.

      • 13 7

      • czasami za 20% ceny

        i to 1:1 to samo

        • 12 1

    • (2)

      to nie wina ludzi ale firm, czemu LPP szyje gdzies na dalekim wschodzie a nie w np. Łodzi???

      • 19 2

      • zapłać pracownikowi 30 dolców miesięcznie w Bangladeszu

        a zapłać 30 x tyle u nas lub 90 x tyle w Niemczech, podobnie pozwolenia itp, masz odpowiedź. Oni byli by do przodu nawet jakby sprzedawali "swoje" produkty za 10% ceny

        • 11 0

      • Bo by ten tshircik byl za 250 zł, zamiast za 50 zł.

        • 11 1

    • to tak nie działa i nie o to chodzi

      większość firm, które reprezentują kraje, które tak obecnie szczekają w obronie klimatu, dekarbonizacji i zielonej energii nie było wy w stanie wypuścić na rynek połowy, 70% a nawet czasami żadnego produktu. Czemu - bo absurdalne prawo tworzone przez ideologicznie pokręconych przedstawicieli w UE nie dopuściło by do produkcji. Wiele produktów które są made in Germany/ France/ Sweden są takie tylko z nazwy lub mają tylko tabliczkę z takim napisem (w Polsce jest kilkanaście firm które tłuką najwyższej jakości produkty związane z elektroniką, motoryzacją, lotnictwem o których nikt nawet nie wie, że są z Polski, bo mają znaczek jak wyżej). Wiele firm motoryzacyjnych korzysta w hut i fabryk z Chin/ Indii/ Azji, większość (85%) elektroniki to Azja, 80% ubrań to Indie, Pakistan, Bangladesz, Wietnam itp. Czemu ? bo tam mają wywalone w te normy, praca kosztuje promil tego co u nas, jak stawiasz fabrykę to nie musisz przez 5 lat biegać z kwitami i prosić o pozwolenia buląc przy tym haracz państwu...

      • 15 2

    • (2)

      Tak, jasne, nkt nie ma pojecia o biznesie poza toba, ciekawe ile osob kupiloby gacie za 300 zamiast za 100.

      • 9 0

      • Ja kupuje gacie po 10 zł maks. (1)

        I też są wygodne.

        • 3 0

        • Sa za 10, co sa z Azji.

          • 2 0

    • Zusy nowe łady i płacisz 10x więcej (2)

      Ale wyborca dostaje łapówka+ i jest zadowolony. On kupuje tylko alkohol a ten jest produkowany w kraju nsd Wisłą.

      • 3 1

      • produkowany w kraju nad Wisla (1)

        Ale nie przez Polakow.
        No, chyba ze Palikot...

        • 1 0

        • albo

          Arizona.
          Ale to mieszany spirytus "royal"...

          • 0 0

    • haha, powiedział, ten, który nic oprócz chińszczyzny w domu nie ma. (1)

      • 2 0

      • Inflacja rośnie od lat tylko tego nie widzimy bo producenci niby utrzymują ceny produktów kosztem poszukiwania tańszych metod produkcji, czy gorszych materiałów i to teraz daje o sobie znać.

        • 3 0

    • że tez nikt wcześniej nie wpadł na ten pomysł ;)

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Magdalena Budnik

Odpowiedzialna za kształtowanie i realizację strategii finansowej i budżetu firmy, a także...

Najczęściej czytane