Orlen kupił Energę po okazyjnej cenie

PKN Orlen poinformował, że akcje Energa SA nabył okazyjnie i z tego tytułu odnotował znaczny zysk.
PKN Orlen poinformował, że akcje Energa SA nabył okazyjnie i z tego tytułu odnotował znaczny zysk. mat.prasowe

Na kilka dni przed publikacją raportu półrocznego, PKN Orlen pochwalił się, że w wynikach za II kwartał 2020 r. odnotuje zysk z tytułu okazyjnego nabycia akcji Energi w wysokości ok. 3,69 mld zł. Po koniec kwietnia 2020 r. za pakiet ok. 80 proc. kapitału Energi Orlen zapłacił w sumie ok. 2,8 mld zł. Po tej transakcji wartość Energi wzrosła.Jak podała spółka w komunikacie, zysk z tytułu okazyjnego nabycia w wysokości ok. 3,69 mld zł to wynik nabycia w dniu 30 kwietnia 2020 r. akcji Energa, które stanowią około 80 proc. kapitału zakładowego spółki oraz około 85 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu.

PKN Orlen przejmuje Energę- Zysk z tytułu okazyjnego nabycia zostanie rozpoznany w ramach tymczasowego rozliczenia transakcji nabycia akcji Energa SA i stanowi nadwyżkę udziału PKN Orlen w wartości godziwej netto możliwych do zidentyfikowania przejętych aktywów, zobowiązań i zobowiązań warunkowych Grupy Energa nad ceną nabycia akcji. Wartość ta zwiększy skonsolidowany wynik operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) Grupy Kapitałowej Orlen za I półrocze i II kwartał 2020 r. - informuje PKN Orlen.
Przypomnijmy, że pod koniec marca 2020 r. PKN Orlen otrzymał bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy Energa. W maju Skarb Państwa, reprezentowany przez ministra aktywów państwowych, zbył wszystkie posiadane akcje Energa SA w odpowiedzi na ogłoszone przez PKN Orlen wezwanie do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji wyemitowanych przez Energa.

Okazyjne nabycie akcji Energa SAPrzed zbyciem Skarb Państwa posiadał 68 398 317 akcji zwykłych na okaziciela oraz 144 928 000 akcji imiennych uprzywilejowanych co do głosu, tj. razem 213 326 317 akcji stanowiących 51,52 proc. udziału w kapitale zakładowym i 358 254 317 głosów na walnym zgromadzeniu spółki stanowiących 64,09 proc. głosów w ogólnej liczbie głosów.

W grudniu 2019 r. PKN Orlen ogłosił wezwanie na 414 067 114 akcji Grupy Energa, czyli 100 proc. kapitału, po 7 zł za sztukę. Ostatecznie PKN Orlen w ramach wezwania do sprzedaży przejął 333,31 mln zł akcji Energi (po 8 zł za sztukę) stanowiących 80,5 proc. jej kapitału. Akcje stanowiące 51,52 proc. kapitału sprzedał Skarb Państwa, za 1,781 mld zł.

Opinie (67) 9 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • To nie jest gospodarka rynkowa.

  To wyprzedaż majątku narodowego pod płaszczykiem przejęcia przez narodowy koncern naftowy.
  Ale żaden z nas to czytających nie dostanie dywidendy z tego powodu że zwą go narodowy. Za ta majątek państwa został zbyty po zaniżonej cenie. I nikt ale to nikt za to nie odpowie.

  • 121 9

 • Neumann..

  zdaję się z mównicy krzyczał do Kaczyńskiego w 2007, wygracie wybory to będziecie zmieniać. I zmieniają i dobrze.

  • 11 80

 • Opinia została zablokowana przez moderatora

 • Grabież majątku narodowego

  wyprzedaż za ćwierć ceny jak na jakimś bazarze a jeszcze kilka lat temu Energa była największym płatnikiem CIT w Polsce Północnej, perłą w gospodarce Gdańska i Pomorza, dzisiaj na starcie Obajtkowych rządów 1 mld pln w plecy na Ostrołęce, miały być inwestycje, rozwój, podatki w Gdańsku, jest drenowanie do cna, najpierw od 2015 roku miliardy Energi utopione w ratowanie kopalń teraz wtopa z Ostrołęką, co na to pomorscy posłowie, senatorowie, radni z Prawa i Sprawiedliwości? Milczą jak zaklęci albo zaraz zrobią szopkę antydeweloperską, żeby nic nie budować tylko zostawić krzaczory.

  • 106 9

 • Jak myśle o tym Objatku... nie chce mi się jeść. To jest ambasador wyprzedaży majątku narodowego.

  • 17 1

 • dobrze bo swoi zarobią, innych korzyści nie widzę. A oprócz tego - trzeba z Gdańska wyprowadzić wszystko, bo krnąbrny i nie wielbi Prezesa. Ale damy radę

  • 15 6

 • Złodziejstwo i wałki przechodzą już ludzkie pojęcie. To jest jakas zorganizowana grupa przestępcza. Wystarczyło zaminić telewizję w tubę propagandową i przez ostatnie 5 lat dudnić jak to platforma nie była zła i ludzie to łyknęli. Dzięki temu teraz społeczeństwo nie widzi i nie dociera do nich to co teraz się dzieje i można na spokojnie dosłownie rozkradać majątek narodowy. Przewał w SKOKach to było ostrzeżenie, wiadomo, że dania główne zostawili na porę po wyborach. No i teraz mamy co chcieliśmy;) Tak się tworzyła oligarchia. Na wyprzedarzy majątku narodowego po rozpadzie związku radzieckiego. U nas to było bardziej marginalne zjawisko, choć widzac co się dzieje jestem pewny, ze i u nas taka grupa się wytworzy.

  • 82 8

 • Ani

  to o Prezesa chodzi, ani o krnąbrny Gdańsk.

  • 3 11

 • Tak samo zaraz będzie z Lotosem.

  • 75 2

 • Państwo ma mniejszosciowe udziały w Orlenie. To jest ukryta prywatyzacja Energi

  • 69 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Halbryt

Odpowiedzialny za wytyczanie kierunków rozwoju SESCOM, określanie zadań strategicznych oraz...

Najczęściej czytane