• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Orlen przejmuje Lotos. List intencyjny ze Skarbem Państwa

Robert Kiewlicz
27 lutego 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
PKN Orlen ma zamiar przejąć od Skarbu Państwa 53 proc. udziałów w kapitale Grupy Lotos. PKN Orlen ma zamiar przejąć od Skarbu Państwa 53 proc. udziałów w kapitale Grupy Lotos.

Podpisano list intencyjny w sprawie przejęcia kontroli kapitałowej przez PKN Orlen nad Grupą Lotos. Ma to nastąpić poprzez nabycie przez Orlen bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. udziałów w kapitale zakładowym Grupy Lotos. Proces przejęcia ma potrwać około roku. Pracownicy spółki i związki zawodowe są zaskoczeni takim działaniem. Zarząd Grupy Lotos nie komentuje oficjalnie decyzji PKN Orlen.



Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone

Czy jesteś za połączeniem Orlenu i Lotosu?


Zarząd Polskiego Koncernu Naftowego poinformował we wtorek, że podpisany został list intencyjny pomiędzy spółką i Skarbem Państwa w sprawie procesu przejęcia kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos.

Podpisując list intencyjny obie strony zobowiązały się do podjęcia w dobrej wierze rozmów, których celem będzie przeprowadzenie transakcji nabycia przez Orlen akcji Grupy Lotos od jej akcjonariuszy, w tym w szczególności od Skarbu Państwa.

Rok na przejęcie Lotosu przez Orlen



- Ze względów formalnych, m.in. konieczności uzyskania niezbędnych zgód, proces przejęcia przez płocki koncern Grupy Lotos potrwa około roku - informuje Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. - Model przygotowywanej transakcji, harmonogram oraz szczegółowe zasady jej realizacji wymagają przeprowadzenia szczegółowych analiz i będą obecnie wypracowywane.
Przeprowadzenie transakcji będzie możliwe m.in. po uzyskaniu zgód korporacyjnych oraz zgód odpowiednich organów ochrony konkurencji na dokonanie koncentracji.

Zgodnie z założeniami stron listu intencyjnego, celem transakcji jest stworzenie silnego, zintegrowanego koncernu zdolnego do lepszego konkurowania w wymiarze międzynarodowym, odpornego na wahania rynkowe m.in. poprzez wykorzystanie synergii operacyjnych i kosztowych pomiędzy PKN Orlen i Grupą Lotos.

- Podpisanie listu intencyjnego to przejście od trwającej wiele lat fazy planów i pomysłów do realizacji - twierdzi prezes Orlenu.
- Nie obawiam się zagrożenia dla konkurencji na rynku, nie wpłynie to na odbiorców detalicznych - powiedział, pytany przez PAP, minister energii Krzysztof Tchórzewski. - Cieszę się, że proces konsolidacji branży petrochemiczno-paliwowej wszedł w bardzo konkretną fazę.
Orlen zaznacza jednocześnie, że list intencyjny nie stanowi wiążącego zobowiązania do przeprowadzenia transakcji.

Pracownicy Lotosu zaskoczeni decyzją



Takim obrotem sprawy zaskoczeni są sami pracownicy Lotosu. Choć zapowiedzi połączenia obydwu koncernów było w ostatnim czasie wiele to jednak nic nie zapowiadało, że stanie się to tak nagle.

- Nic nie wiedzieliśmy na ten temat. Spadło to na nas jak "grom z jasnego nieba". Musimy porozumieć się jak najszybciej z kolegami z innych organizacji i zastanowić się jakie kroki podejmiemy - mówi Andrzej Trzciński, przewodniczący Związku Zawodowego Inżynierów i Techników Grupy Lotos.
Jak twierdzą związkowcy Lotos jest w obecnej chwili w bardzo ważnym okresie realizacji miliardowej inwestycji, jaką jest projekt EFRA.

- Spółka posiadała też plany związane z realizacją kolejnych projektów rozwojowych m.in. z możliwością wykorzystania środków z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych i obecnie w naszej ocenie jest to niszczone. Kilkanaście miesięcy funkcjonowania obecnego Zarządu Grupy Lotos odbieramy jako okres zaniechań w podejmowaniu koniecznych decyzji. Niezmiennie gwarantem dla utrzymania warunków i źródeł finansowania projektów oraz warunkiem podstawowym dla komfortu każdego pracownika włączonego w ich obecną bądź przyszłą realizację jest stabilność i kompetencja kadry, która systematycznie jest zastępowana innymi osobami bez dostatecznego doświadczenia. Z zwielokrotnionym podobnym procesem należy liczyć się przy przejęciu firmy przez Orlen - czytamy w oświadczeniu ZZ Inżynierów i Techników Grupy Lotos.
Związkowcy zaznaczają, że dotychczasowe próby przejęcia Lotosu nigdy nie wiązały się z przedstawieniem planów rozwojowych oraz efektów synergii i skutków takich decyzji, ale za to częste były działania mające na celu opóźnianie decyzji formalnych związanych z wcześniejszymi programami rozwojowymi firmy w latach 1997-1999 oraz 2006-2011.

- Tylko dzięki determinacji i kompetencji ówczesnego kierownictwa jesteśmy tak nowoczesną firmą i dlatego wyrażamy obawę o skutki zapowiadanych decyzji tj. na gwarancje zatrudnienia pracowników oraz dochody samorządów Pomorza, co przenosić się będzie na warunki życia zatrudnionych - twierdzą związkowcy z Lotosu.

Lokalne PiS uspokaja, PO protestuje



- To są jedynie zmiany na poziomie właścicielskim. Nie oznaczają one, według mnie, żadnych negatywnych stuków dla Trójmiasta, czy Pomorza. Zakład nie straci na znaczeniu, a region na pewno nie straci podatków - mówi portalowi Trojmiasto.pl Janusz Śniadek, poseł PiS i przewodniczący partii na Pomorzu.
Jak twierdzi Śniadek, takie działanie może jednak wykorzystać Platforma Obywatelska.

- PO, jako niezdolna do żadnego pozytywnego działania, może wykorzystać ten fakt do politycznej gry - dodaje Śniadek.
Dzień przed ogłoszeniem decyzji PKN Orlen pomorska Platforma Obywatelska przyjęła specjalną uchwałę w sprawie ewentualnego połączenia dwóch największych w Polsce koncernów paliwowych - Orlenu i Lotosu. PO che obrony Grupy Lotos przed połączeniem z PKN Orlen i wspólnych, ponadpartyjnych działań wszystkich parlamentarzystów z Pomorza w tej sprawie.

W związku z podpisaniem listu intencyjnego w sprawie przejęcia Grupy Lotos przez Orlen radni klubu PO w porozumieniu z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Gdańska.

Grupa Lotos jest pod pełną kontrolą Skarbu Państwa. Ma on w niej ponad 53 proc. udziałów. W Orlenie Skarb Państwa ma niecałe 30 proc.

Był Kulczyk, Rosjanie i Anglicy

Koncepcja przejęcia Lotosu przez Orlen - czy też fuzji - nie jest nowa. Debata na różnych szczeblach, czasem na etapie gotowej koncepcji, czasem tylko na podstawie plotki, toczy się od 2002 roku. Wtedy to, jeszcze za rządów SLD i Leszka Millera, państwowa spółka Nafta Polska, zajmująca się prywatyzacją sektora paliwowego, wybrała na nabywcę Rafinerii Gdańskiej konsorcjum, w skład którego wchodził brytyjski Rotch Energy i rosyjski Łukoil. Ostatecznie okazało się, że Nafta Polska przygotowała też program prywatyzacji sektora paliwowego dopuszczający połączenie rafinerii płockiej i gdańskiej. Podobno za takim rozwiązaniem lobbował Jan Kulczyk, który chciał podporządkować Rafinerię Gdańską Orlenowi, którego był wówczas udziałowcem.

Blisko realizacji tego planu było ponownie przed 2005 rokiem. Grupie Lotos udało się jednak obronić swoją samodzielność dzięki debiutowi na giełdzie. W 2007 roku ówczesny premier Jarosław Kaczyński stwierdził, że w kilka miesięcy może dojść do połączenia dwóch polskich spółek paliwowych PKN Orlen i Grupy Lotos. Dodał też, że wiodącą spółką może być Grupa Lotos.

Pomysł na łączenie Grupy Lotos z Orlenem i Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem pojawił się ponownie w 2010 roku, kiedy jeszcze aktywnie poszukiwano inwestora dla gdańskiego koncernu, miał być to plan awaryjny ministra skarbu Aleksandra Grada, w wypadku gdyby prywatyzacja nie doszła do skutku.

Pomysł na łączenie koncernów w jeden duży podmiot odkurzono w 2012 roku. Wtedy to ówczesny minister skarbu, Mikołaj Budzanowski, stwierdził, że Grupie Lotos potrzebny jest inwestor strategiczny, a ponieważ za granicą chętnych nie widać, trzeba ich szukać w kraju. Dodał też, że nie należy wykluczać powrotu do pomysłu przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen.

O tym, że warto rozważyć połączenie PKN Orlen i Lotos powiedział na początku 2017 roku Henryk Kowalczyk, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów i likwidator resortu Skarbu Państwa. Wypowiedź ta wywołała szeroką dyskusję w ogólnopolskich mediach. Sprawę starał się zbagatelizować minister energii, Krzysztof Tchórzewski, twierdząc, że "różne osoby wyrażają swoje opinie, ale w ramach rządu nie podjęliśmy żadnych działań".

Miejsca

  • ORLEN S.A. Gdańsk, Elbląska 135; Płock Chemików 7; Warszawa Bielańska 12

Opinie (496) ponad 10 zablokowanych

  • W Enerdze Obajtkowi nie wyszło połączenie z PGE, to uderzył w inny sektor (3)

    • 58 4

    • Przecież nie zostawią Enegii w Gdańsku . (2)

      • 21 0

      • Ma być przejęta przez PGE

        • 19 0

      • Nie bój sie...,

        wszystko idzie zgodnie z harmonogramem

        • 0 0

  • Macie Swoje 500 + i obietnice Człowieka bez prawka i konta

    No to teraz związki zawodowe do dzieła. braliście kasę wiec się wykażcie

    I teraz zobaczycie jak Nasz region będzie ubożał bo firm współpracujących z Lotosem w całej okolicy było tysiące. I teraz zamiast płacić podatki w Gdańsku będą płacić w warszawie Tak na poważnie to trzeba jechać do Warszawy i jedynym wyjściem jest wyjść na ulicę i zachowywać się jak święte krowy górnicy.

    • 99 11

  • Bardzo dobrze skończą sie posadki (8)

    dla pociotków od wielu pokoleń i tak większość tam pracujących mało co robi.

    • 20 112

    • Ale ty głupi jesteś (2)

      Tobie to nic nie zmieni bo jesteś nieudacznik i biedak i bez różnicy w sumie dla ciebie taka decyzja

      • 28 8

      • wg ciebie cwaniaki i bogacze stracą na tej operacji? (1)

        • 0 6

        • Nie starci Pan Janek co ma firmę jednosobową

          I dowozi kanapki dla tych darmozjadów o których piszesz. W każdej fuzji działy kosztowe przenoszone sa do centrali tak wiec troche osób jednak straci posada a co do cwaniaków to na miejsce jednego wyrośnie dwóch

          • 6 3

    • to jakiś troll

      Nikt przy zdrowych zmysłach by tego nie napisał

      • 15 3

    • Niech wszystko stanie się jednym (1)

      Jedna rafineria, jedna elektrownia, jedna partia, jeden pgr, jedna piekarnia, jeden port lotniczy, jedna telewizja, jeden Internet, jedna religia i jeden prezes

      • 37 4

      • aż dziwne, że tylu sie z tobą zgadza..?

        nawet jeżeli to szyderczy tekst, sposób myślenia powinien być krytykowany a jednak ludzie chcą centralizacji

        • 0 14

    • Ale TROLL Pisowski !!!

      • 7 2

    • ktoś tu chyba ie przeszedł procesu rekrutacji... czasy pociotków już dawno się skończyły...

      • 7 2

  • (7)

    Mniej spolek, spoleczek to mniej prezesow. Cos niewyobrazalnego dla POwskiego Gdanska. Bye bye Lotos, bye bye Energa. Konsolidacja ma uzasadnienie ekonomiczne, a teraz minusujcie janusze ekonomii i hejtujcie na pis :)

    • 17 106

    • (1)

      tylko kto tu jest januszem ekonomii....

      • 31 2

      • Zobacz jak gielda zareagowala na ta decyzje. Mozesz zaklinac rzeczywistosc, ale to ty jestes januszem ekonomii. Twoja opinia podyktowana jest emocjami a nie zdrowym mysleniem.

        • 0 7

    • Ma uzasadnienie ekonomiczne bo misiewiczom z pisu bliżej z Warszawy do Płocka jechać niż do Gdańska

      • 24 2

    • boszzzz, widzisz a nie grzmisz!

      • 13 0

    • Zakończmy tak...nigdy nie było takiego rozrostu administracji państwowej jak za obecnego rządu. Nad tym się lepiej zastanów. Nigdy nie było takiego bezczelnego obsadzania stanowisk i usuwania ludzi.

      • 18 1

    • januszem i grażyną ekonomii do kwadratu

      jesteś nieszczęsny znawco ,wzrost kursu na giełdzie da ci tyle co nic a to ze w twoim otoczeniu będzie mieszkac kilkaset dobrze wynagradzanych osób pracujących na kierowniczych stanowiskach już tak ,może coś od ciebie kupią ,a może kiedyś ktoś z twojej rodziny dostanie dobrze płatna prace itd itd o podatkach zasilających Gdańsk nie wspomnę

      • 4 2

    • To pisał nieGdańszczanin

      "Konsolidacja ma uzasadnienie ekonomiczne"

      Niech ten co napisał tę opinię, umieści ją na portalu ogólnopolskim , a nie na portalu trójmiejskim.Interesy Trójmiasta mogą być zupełnie inne niż interesy
      Orlenu.

      • 1 0

  • strzal w stope (1)

    z tą decyzją szanse na nawiązanie walki kandydata PIS-u o stanowiska Prezydenta Gdańska spadły praktycznie do "0"

    • 77 7

    • poczekaj, poczekaj,

      to zagranie taktyczne. Pisowski kandydat tuż przed wyborami dostanie promesę, że Lotosu nie zabierają, a za rok i tak połączą.

      Przecież z Macierewiczem była taka sama zagrywka.

      • 18 0

  • Dramat! (1)

    PiS zniszczy wszYstko, co zniszczyć tu moze. Generlnie polacy nie grzesza inteligencja. Kazdy chce 500+, wczesniejsza emeryture, wolne niedziele itd. Nie majac najmniejszego pojecia jakie skutki dla budzetu maja takie wlasnie decyzje. A teraz ta informacja...jestem zalamany, bo poparcie przeciez nadal rosnie. I jak to mawial klasyk...moze "jak noe bedzie juz niczego" jakos sie opamietaja.

    • 67 12

    • Dla tego co dostaje 500 + mało istotna będzie informacja o połączeniu obu Koncernów i w jej efekcie podniesienie ceny paliwa do 6-8 zł za litr ON, PB95. Uważa że i tak nie mam samochodu to co mnie to obchodzi. Ale towar do sklepu nie dostarczaja latajacym dywanem tylko samochodami , napędzanymi właśnie paliwami. Dostawcy zrekompensuja sobie ceny paliwa w cenie dostawy, a sprzedawca w cenie produktów. I te 500 + starczy na "Waciki"

      • 8 0

  • Opozycja totalna

    Powinna sie teraz pokazać! Co tak naprawdę sa w stanie zrobic...cos czy TOTALNIE nic. Zaraz w komentarze tradycyjnie juz zaleje PiSowska mlodziezowka a opozycja przespi wszystko...zanim LOTOS splynoe qisla do Plocka

    • 29 6

  • I czego wyją pawiany?? (2)

    Słońce Peru chciał sprzedać lotos russkim. To chyba dobrze że pozostanie w polskich rękach ?

    • 25 76

    • PO minusach widzę, że POwska szajka jednak wolałaby sprzedać (1)

      firmę russkim ! Targowickie pawiany !

      • 4 13

      • do makaka

        Słońce Durnego Narodu od Bałtyku do Karpat może zrobić wszystko a idioci będą je nadal popierać. Przy okazji - a wiesz kto "zrobił" Targowicę?

        • 1 0

  • Nie chrzancie głupot o podatkach (5)

    Przypominam, że wasz ukochany Tusk chciał sprzedać Lotos rosjanom, podobnie jak LOT i trwała akcja za czasów PO ukierunkowana podobnie jak w przypadku LOTU na obniżenie rentowności zakładu, żeby mieć pretekst do sprzedaży, jakoś nie klapaliscie dziobami o podatkach i wyprzedaży majątku narodowego.

    • 38 94

    • cały urząd miejski już zagłosował na minus :D

      • 7 5

    • Pewnie wyczytałeś to z "Do rzeczy" (1)

      Albo innego gniota Pisowskiego

      • 11 8

      • On wierzy że czekoladę świstak zawija w te sreberka !!!

        • 6 3

    • I można mnożyć jeszcze takie przypadki. Niestety pomorze to ostoja PO

      • 3 1

    • i w ogóle chciał Polskę sprzedać. Jednak te pisiaki to nie mają swojego rozumu

      • 7 3

  • zdrajcy - teraz zobaczycie jak będą was dymac na stacjach benzynowych

    • 47 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Kazimierz Wierzbicki

Prezes zarządu i właściciel Grupy Trefl, w skład której wchodzą spółki zajmujące się produkcją i...

Najczęściej czytane