• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

PGE rozpisze miliardowe przetargi na budowę elektrowni jądrowej

erka
29 września 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
W 2017 roku zostanie wskazany preferowany wariant lokalizacyjny i alternatywny elektrowni. Na obecnym etapie PGE EJ 1 rozważa trzy potencjalne lokalizacje elektrowni na terenie trzech pomorskich gmin: Choczewo i Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo oraz Żarnowiec w gminach Krokowa i Gniewino. W 2017 roku zostanie wskazany preferowany wariant lokalizacyjny i alternatywny elektrowni. Na obecnym etapie PGE EJ 1 rozważa trzy potencjalne lokalizacje elektrowni na terenie trzech pomorskich gmin: Choczewo i Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo oraz Żarnowiec w gminach Krokowa i Gniewino.

Do końca 2015 roku zaplanowano uruchomienie szeregu postępowań przetargowych dotyczących budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Zakończenie procedury przewidziano na 2019 rok. W tym czasie spółka PGE EJ 1 powinna uzyskać też decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych, decyzję o ustaleniu lokalizacji, a także decyzję zasadniczą dla budowy elektrowni jądrowej. W 2017 roku zostanie wskazany preferowany wariant lokalizacyjny i alternatywny elektrowni.


Jakie widzisz korzyści z rozwoju energetyki jądrowej?


PGE EJ 1 jest odpowiedzialna za przygotowanie i realizację inwestycji polegającej na budowie i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 3 tys. MWe. W przyszłości ma też pełnić rolę jej operatora. W ramach postępowania zintegrowanego przeprowadzono już szereg spotkań z potencjalnymi dostawcami technologii. Do podmiotów, z którymi prowadzono rozmowy, został wysłany wzór deklaracji udziału w procesie oraz zaproszenie do wzięcia udziału w procesie. Zakończenie procedury przewidziano na 2019 r. Do tego czasu ma być wybrana technologia reaktora, generalny wykonawca, usługi wsparcia w zakresie eksploatacji i utrzymania ruchu elektrowni, dostawy paliwa oraz finansowanie dłużne.
Poziom poparcia dla budowy elektrowni jądrowej. Poziom poparcia dla budowy elektrowni jądrowej.

Dla przebiegu postępowania przetargowego kluczowe będą ustalenia spółki w sprawie modelu finansowania inwestycji, jak również możliwego wsparcia projektu ze strony państwa. PGE EJ 1 analizuje dostępne na rynku rozwiązania i mechanizmy finansowe oraz prowadzi rozmowy z Ministerstwem Gospodarki na temat gwarancji rządowych.

- W energetykę musimy inwestować, bo z biegiem czasu większość działających obecnie bloków będzie wyłączana. Wydarzenia z sierpnia 2015 roku i ogłoszenie 20 stopnia zasilania pokazały dobitnie co może się stać bez tych inwestycji - mówi Jacek Cichosz, prezes zarządu PGE EJ 1.
Obecnie spółka kończy wstępne badania, w tym ekspercką analizę oddziaływania na obszary Natura 2000. Działania te pozwolą ustalić dwie z trzech rozważanych lokalizacji (Choczewo, Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec), które będą poddane ocenie oddziaływania na środowisko. W 2017 roku w ramach wspomnianej oceny, zostanie wskazany preferowany wariant lokalizacyjny i alternatywny. Dla jednego z nich zostanie wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach i decyzja lokalizacyjna. Ostatecznie zakończy to proces wyboru lokalizacji dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.
Korzyści i zagrożenia gospodarcze związane z budową elektrowni atomowej. Korzyści i zagrożenia gospodarcze związane z budową elektrowni atomowej.
erka

Opinie (117) 2 zablokowane

  • Po pierwsze, dla PO najważniejsza była "ciepła woda w kranie",

    a do tej wystarczające były elektrownie węglowe.
    Po drugie, PO nie chciała górników na ulicach Warszawy, więc setki milionów szły w kopalnie, dziesiątki milionów w wypłaty zarządu "spółki jądrowej" i ekspertyzy i tak mogło się to turlać przez następne dekady.
    Po trzecie, poparcie dla elektrowni jądrowych w Polsce spada, ponieważ prąd jest za tani. Jak ceny skoczą o 50%, to i poparcie dla budowy elektrowni skoczy.

    PiS o ile pamiętam wspierał energetykę jądrową jako formę uniezależnienia energetycznego.
    Dodatkowo, może ruszy sprawa przekopu Mierzei Wiślanej, bo Rosja nie będzie pozwalać na przepływanie polskich jednostek przez Bałtijsk jak amen w pacierzu.

    • 2 0

  • Energia z elektrowni atomowej od strony inżyniera (5)

    Na wstępie: Piszę to aby uświadomić pare osób a nie rozjuszyć zadymiaczy.

    Wielu z nas słysząc o elektrowni atomowej ma przed oczami czarnobyl i dlatego neguje ten sposób pozyskiwania energii.
    Dla porównania: z 1kg (słownie, jednego kilograma) uranu możemy wytworzyć tyle samo energii co ze spalenia 3,5 tysiąca ton węgla brunatnego. Proszę o wyobrażenie sobie ile odpadów wytwarzamy przy wykorzystaniu każdego z paliw.
    Poza tym odpady po produkcji energii atomowej przechowuje się w specjalnych kontenerach o bardzo dużej trwałościktórych budowę można zobaczyć tu: https://www.youtube.com/watch?v=7WuklVLi9f8 (oczywiście teraz robi się to jeszcze lepiej niz 10 lat temu)
    Myślę że nie wiele osób wie również o tym iż sama elektrownia ( nie mówię o sklepieniu nad reaktorem bo to zupełnie inna para kaloszy) jest budowana tak aby wytrzymać uderzenia samolotu pasażerskiego w przypadku ewentualnego ataku terrorystycznego.

    To takie kilka istotniejszych punktów.
    Wszystkich którzy negują ten typ energii zachęcam do zasięgnięcia informacji w sieci lub z mądrych książek.

    • 9 9

    • do Pana inżyniera Maxa.

      Trzeba ten 1kg najpierw mieć, czyli kupić od Rosjan lub Francuzów.
      Trzeba najpierw mieć elektrownie w której można ten 1kg rozszczepić.
      Ta elektrownia jest bardzo droga. Przykład Finów i ich problemów oraz kosztów uruchomiania nowego bloku.

      tak trzeba poczytać internety, żeby się zorientować że to dla nas jest kompletnie nieopłacalne.

      • 8 2

    • ty mądrej książki nie czytałeś ani jednej (2)

      a jednocześnie z inż.z ciebie jak z koziej d*py trąba i kompromitujesz ten fach. Wszędzie likwiduje się już atomów ,i jest wielki problem z przechowywaniem odpadów ,składowanie odpadów ,węgiel jest tani,i można bez problemu i wszystkie odpady z niego utylizować,z atomów to niemożliwe są szkodliwe miliony lat.!!! Chcesz pouczać to zacznij od siebie i myśleć.

      • 5 4

      • tacy znafcy jak Ty kompromitują gospodarkę (1)

        atomówki likwidują ekoz*eby. Odpady przechowuje się pod ziemią, w starych, zamykanych kopalniach. Spalanie węgla to także przetwarzanie wapienia (bo trzeba łapać siarkę), problemy z rtęcią i arsenem, rakotwórcze pyły.

        • 0 1

        • kolejna kompromitacja każdy kraj ma kopalnie

          ,ale nikt nie chce w nich składową tej ekologicznej cykajacej bomby ,dlatego płaci grube miliony za przesłanie ich gdzie indziej !Gdybyś pomyślał to byś to wiedział.

          • 0 1

    • I to byłoby na tyle teorii Maxa, a praktyka wygląda jak wygląda czyli ch...., d..... i kamieni kupa.

      • 1 1

  • Niemcy zamykają wszystkie elektrownie, a nam się opłaca je stawiać?

    to nie tylko kwestia bezpieczeństwa produkcji, której wszyscy się boją (chociaż też ważne) ale i koszty utrzymania, a potem też składowanie odpadów (też niebezpieczne a i kosztowne)

    czy rzeczywiście nasze zyski z tej inwestycji będą wystarczające aby pokryć koszty i aspekt bezpieczeństwa (nie tylko bieżącego, ale również przez następne setki lat ze składowanych odpadów) ?

    może się nie znam, ale jestem przeciw, zwłaszcza jak widzę "tanie niedoróbki" budowane każdego dnia wokoło mnie bo ktoś wygrał przetarg zaniżając koszty realizacji

    • 6 2

  • Pracuję w elektrowni atomowej

    budowa w obecnych czasach to kretynizm!!!!!!! Alternatywne źródła są obecnie w tej samej cenie. Atomówki nic nowego nie wnoszą w dziedzinie technologii, natomiast nawet wiatrowe to przyrost mocy o 100 % w 10 lat, nie mówiąc o zagrożeniach typu dostawa surowca czy odpady. NIE NIE NIE

    • 9 1

  • pytanie do ankiety

    "uniezależnienie Polski od dostaw zagranicznych"
    Naprawde mamy zloza uranu w Polsce i do tego takie duze? Myslalem, ze wszystko co sie dalo juz dawno wydobyli u nas Rosjanie i wywiezli na wschod (sztolnie w okolicy Kowar). Co to za uniezaleznienie skoro bedziemy kupowac uran za granica, i tak samo bedziemy musieli komus zaplacic zeby to wypalone paliwo od nas odebral, przeciez nikt nie bedzie chcial miec skladowiska takiego syfu tam gdzie mieszka!

    • 6 1

  • A się zdziwicie jak prąd Wam potanieje :)), naiwni

    • 3 0

  • Ciekawe

    Ciekawe, czy ludzie sobie dali sobie naprawdę wmówić, że elektrownia atomowa jest dla nich korzystna. Jeśli tak, to oznacza, że kompletnie stracili instynkt samozachowawczy. Poza tym, EJ blisko Trójmiasta, a do tego w regionie atrakcyjnym turystycznie, to przecież czysty idiotyzm. Nie mówiąc już o ogromnych kosztach. Ludzie obudźcie się. A może ankieta jest manipulowana, przez "wynajętych" forumowiczów?

    • 5 1

  • Trzy najnowocześniejsze elektrownie atomowe, to minimum potrzeb energetycznych dla Polski.

    Jedna na północy, jedna na wschodzie i jedna na zachodzie.

    • 1 4

  • Świetna ta ankieta, zwłaszcza punkt o uniezależnieniu

    biorąc pod uwagę to, że uran za grube pieniądze trzeba będzie kupować.

    • 2 0

  • E A (1)

    Lokalizacjia elektrowni atomowej powinna być oczywista ,tylko ZARNOWIEC .
    tylko ten akwen jest w stanie zabezpieczyć odpowiednie chłodzenie dla reaktora.
    Chyba ze chłodziwem będzie woda slona tak jak w japoni to wlizej morza

    • 0 5

    • Postawić w babich dołach lub oksywiu! Ewentualnie na terenach stoczniowych...

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Adam Roman

Członek zarządów Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia SA i Sopockiego Towarzystwa...

Najczęściej czytane