• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

PGE rozpisze miliardowe przetargi na budowę elektrowni jądrowej

erka
29 września 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
W 2017 roku zostanie wskazany preferowany wariant lokalizacyjny i alternatywny elektrowni. Na obecnym etapie PGE EJ 1 rozważa trzy potencjalne lokalizacje elektrowni na terenie trzech pomorskich gmin: Choczewo i Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo oraz Żarnowiec w gminach Krokowa i Gniewino. W 2017 roku zostanie wskazany preferowany wariant lokalizacyjny i alternatywny elektrowni. Na obecnym etapie PGE EJ 1 rozważa trzy potencjalne lokalizacje elektrowni na terenie trzech pomorskich gmin: Choczewo i Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo oraz Żarnowiec w gminach Krokowa i Gniewino.

Do końca 2015 roku zaplanowano uruchomienie szeregu postępowań przetargowych dotyczących budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Zakończenie procedury przewidziano na 2019 rok. W tym czasie spółka PGE EJ 1 powinna uzyskać też decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych, decyzję o ustaleniu lokalizacji, a także decyzję zasadniczą dla budowy elektrowni jądrowej. W 2017 roku zostanie wskazany preferowany wariant lokalizacyjny i alternatywny elektrowni.


Jakie widzisz korzyści z rozwoju energetyki jądrowej?


PGE EJ 1 jest odpowiedzialna za przygotowanie i realizację inwestycji polegającej na budowie i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 3 tys. MWe. W przyszłości ma też pełnić rolę jej operatora. W ramach postępowania zintegrowanego przeprowadzono już szereg spotkań z potencjalnymi dostawcami technologii. Do podmiotów, z którymi prowadzono rozmowy, został wysłany wzór deklaracji udziału w procesie oraz zaproszenie do wzięcia udziału w procesie. Zakończenie procedury przewidziano na 2019 r. Do tego czasu ma być wybrana technologia reaktora, generalny wykonawca, usługi wsparcia w zakresie eksploatacji i utrzymania ruchu elektrowni, dostawy paliwa oraz finansowanie dłużne.
Poziom poparcia dla budowy elektrowni jądrowej. Poziom poparcia dla budowy elektrowni jądrowej.

Dla przebiegu postępowania przetargowego kluczowe będą ustalenia spółki w sprawie modelu finansowania inwestycji, jak również możliwego wsparcia projektu ze strony państwa. PGE EJ 1 analizuje dostępne na rynku rozwiązania i mechanizmy finansowe oraz prowadzi rozmowy z Ministerstwem Gospodarki na temat gwarancji rządowych.

- W energetykę musimy inwestować, bo z biegiem czasu większość działających obecnie bloków będzie wyłączana. Wydarzenia z sierpnia 2015 roku i ogłoszenie 20 stopnia zasilania pokazały dobitnie co może się stać bez tych inwestycji - mówi Jacek Cichosz, prezes zarządu PGE EJ 1.
Obecnie spółka kończy wstępne badania, w tym ekspercką analizę oddziaływania na obszary Natura 2000. Działania te pozwolą ustalić dwie z trzech rozważanych lokalizacji (Choczewo, Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec), które będą poddane ocenie oddziaływania na środowisko. W 2017 roku w ramach wspomnianej oceny, zostanie wskazany preferowany wariant lokalizacyjny i alternatywny. Dla jednego z nich zostanie wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach i decyzja lokalizacyjna. Ostatecznie zakończy to proces wyboru lokalizacji dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.
Korzyści i zagrożenia gospodarcze związane z budową elektrowni atomowej. Korzyści i zagrożenia gospodarcze związane z budową elektrowni atomowej.
erka

Opinie (117) 2 zablokowane

  • "Zakończenie procedury przewidziano na 2019 rok" (1)

    do tego 5 lat następnych procedur, 10-20 lat budowy "po polsku" i w 2035-45 zostaniemy z gotowym białym słoniem, który do niczego nikomu nie będzie potrzebny, bo od 10 lat będzie już wtedy fuzja która z małego reaktora da energię dla całego miasta, z pominięciem sieci ciągnącej się przez cały kraj, i stanowiącej wąskie gardło i ogólnie kulę u nogi.

    Takie reaktory to trzeba było budować 20-30 lat temu, dziś to albo wcale, albo tak jak Chińczycy z fundacją Billa Gatesa- tzw. molten salt reactor- znacznie wydajniejsze, czystsze, innowacyjne- z którymi idą nowe materiały, postęp, nauka. Żeby ta młodzież z dyplomami miała coś w kraju do roboty.

    Jak znam życie to kupimy na niemiecki kredyt starą, francuską technologię, i ruski uran do kompletu, przepłacone przetargi, opóźnione terminy, wszystko żeby rozdzielić ile tylko wlezie kasy pod stołem, bo hej, fuzja się zbliża, a to już nowe firmy, nowi ludzie których może nie będą interesowały układy i co wtedy?
    Nachapać się nie dadzą, i co? Trzeba działać i kasę wydawać póki czas!

    • 6 0

    • zgadzam się na atom juz zapóźno jest!

      skoro prze ostatnie 15 lat niepotrafili wyznaczyć miejsca choć wiadomo ze tylko Żarnowiec się nadaje.To znaczy ze najszybciej ja wybudują za ok 20 lat i za jakieś 25 zaczęła by działać!Wtedy w całej UE niebedzie działać ani jedna atomówka!!A unas dopiero wtedy zacznie działać!kolejne nieudolne rządy marnują kase podatnika na same projekty !

      • 3 0

  • TAK dla elektrowni jądrowej w Polsce, NIE dla drogiej energii i życia w smogu! (2)

    Z powodu nadmiernego spalania węgla w Polsce umiera rocznie 45 tys osób. OZE to droga energia, niedyspozycyjna, wymagająca zastępczych źródeł gazowych a gaz to uzależnienie od GAZPROMU!
    Tylko atom da najtańszą ekologicznie czystą energię elektryczną! Pośrednio potwierdzają to nawet niemieccy i austriaccy Zieloni, którzy oprotestowali brytyjski program jądrowy bo.... obniży on ceny energii na rynku europejskim w tym w Niemczech o 11,8 %! A to uczyni OZE nieopłacalne! Wnioski nasuwają się same!

    • 1 7

    • Kto ci Lipko płaci za Twój atomowy entuzjazm?

      • 2 1

    • Wszytko co piszesz jest kompletną bzdurą!

      To co piszesz z umieralnosci to totalna bzdura bo najwięcej truli na Śląsku i nawet tam już dawno ograniczyli te zanieczyszczenia!A liczby wyssane sobie z palca.Kolejne kłamstwo atom nigdy nie był ekologiczny.to największe skażenie środowiska z mozliwych,odpady nie można utylizować, dlatego każde państwo chce się ich pozbyć ze swojego kraju.I jeszcze te bzdury ze potwierdzają to zieloni,poprostu się kompromitujesz oszołomie.Tak wnioski się nasuwają same powinieneś najpierw od uczyć się kłamać albo rozumieć co czytasz

      • 2 1

  • Ale pranie mózgu robią ludziom! (1)

    Nie wierzę, że jest aż tak duże poparcie dla budowy elektrowni atomowej, gdziekolwiek w Polsce!

    Ten materiał to ściema, żeby przygotować dobry grunt pod decyzję!

    • 8 3

    • Precz z manipulacją proatomową!!

      • 2 2

  • Ja już tarczycy nie mam przez Czarnobyl... po co dbać o zdrowie ludzi?!

    A po co dbać o zdrowie ludzi, będzie większy monopol w Gdańsku na zdrowiu ludzkim, niż jest do tej pory. Czy wy się orientujecie ile ludzi i dzieci choruje na tarczyce na pomorzu??? Dlaczego o tym się milczy? I zwala się efekty tej choroby na niezdrową dietę? CHCĄ NAS WYKOŃCZYĆ I ZBIJAĆ KASĘ NA WSZYSTKIM CZYM SIĘ TYLKO DA!

    • 1 0

  • Elektrownia atomowa vs fotowoltanika w liczbach. (2)

    Elektrownia atomowa vs fotowoltanika w liczbach.

    Elektrownia atomowa.
    Koszt budowy elektrowni atomowej ~50mld PLN
    Moc oczekiwana: 3000MW
    Czas budowy 20-30 lat (w naszych realiach łącznie z formalnościami)
    Czas życia: 60 lat
    Koszt funkcjonowania (paliwo + utrzymanie ruchu) 45% wartości inwestycji = 22,5mld PLN/czas życia
    Koszt utylizacji i demontażu ~ 5mld PLN

    Łączny koszt : 77,5mld PLN

    Dzienna produkcja energii : 24h*3000MW * sprawność (przecież ciągle nie pracuje z pełną mocą zakładam 0,9)= 64800MWh

    Elektrownia fotowoltaniczna taka na dachu do 3kW.
    Koszt budowy (materiały + robocizna): 17tysPLN+4tys PLN = 21tys PLN
    Moc oczekiwana jak słonko jasno świeci: 3kW
    Czas budowy : zakładam że 1 tydzień + 1 miesiąc na ściągnięcie materiałów
    Czas życia: 30 lat ze sprawnością do 80% nominalnej
    Koszt funkcjonowania ~ proponuję przyjąć 250PLN/rok (czyszczenie paneli i drobne naprawy) łącznie 7,5tys PLN
    Koszt utylizacji i demontażu: 4tys PLN

    Łączny koszt: 32,5tys PLN ale po 30 latach nie ma paneli a elektrownia pracuje więc odnawiamy inwestycję na panele, które będą pracowały 100lat albo może będą już małe przydomowe elektrownie oparte na nowych czystych technologiach. Ale póki co to koszt rośnie x2 i wynosi 65tys. PLN

    Dzienna produkcja energii : 24h*3kW * sprawność (przecież ciągle nie pracuje z pełną mocą szczególnie w nocy zakładam 0,3)= 21kWh

    Podsumowanie kosztów.
    Koszt energii z atomu jak wyżej piszę i zakładam : 0,05PLN/kWh
    Koszt energii z paneli to : 0,14PLN/kWh

    Hmm trzeba pamiętać że energię z elektrowni trzeba jakoś odprowadzić czyli wybudować linie przesyłowe i pokryć straty przesyłu w sieci podają że do 19% więc koszt rośnie do 0,06PLN/kWh.

    Ile może kosztować konieczna infrastruktura do przesyłu nie wiem ale pewnie parę mld.

    Tak więc koszt przetworzenia energii słonecznej jest wyższy o 233% od energii z paliwa rozczepianego ale należy sobie zadać pytanie czy ryzyko związane z funkcjonowaniem takiej elektrowni jest nieskończenie większe od paneli na dachu (kalkulator pokazuje mi błąd jak dzielę przez 0 no bo jakie jest ryzyko zatrucia środowiska przez płytkę krzemu ? )

    Pytanie kolejne : kto zbuduje elektrownię bo przecież nie my ?
    Kto zamontuje na ponad milionie dachów te panele? Przecież nie Francuzi .

    A panele pewnie w PRC będą zrobione chyba że znajdzie się firma, która przy takiej ilości otworzy produkcje w PL pewnie się znajdzie.

    • 5 1

    • Sprawność paneli cały czas wzrasta - czyli koszt maleje

      • 0 0

    • Madrze napisane !

      Przypominam wszystkim , że w Japonii, w Fukushimie mamy cztery aktywne "czernobyle". To że nikt nie pisze o sprawie to nie znaczy , że problemu nie ma . Jest i to na skalę światową ale jest cenzura/blokada informacji o Fukushimie.
      Jest coraz więcej informacji na temat sabotażu w Fukushimie na niespotykana nigdy przedtem w dziejach świata skalę !

      • 0 0

  • Hania: zapominasz o ważnych rzeczach.

    w elektrowni atomowej można przeciąć wstęgę.
    a nad panelami to trochę słabo wygląda.

    elektrownią trzeba dyrektorować.
    panele nie potrzebują kierownika.

    • 4 0

  • Wszyscy wiemy jacy są Polacy ,wszędzie kombinują i oszczędzają ,czy to autostrady czy kolej itd......Dlatego nie wierzę w bezpieczną elektrownie atomową . Wniosek zostawiam wszystkim myślącym . w końcu BÓG dał nam rozum....

    • 4 0

  • STOP ELEKTROWNI ATOMOWEJ!!!!!!!!

    Nie chcemy elektrowni....
    Nie chcemy islamu..........

    • 1 1

  • Przetarg?

    To się uśmiałem :D Polska jest za bardzo skorumpowana, żeby realizować takie inwestycje. Za komuny nie było takiego złodziejstwa jak jest teraz. Ogólnie popieram energetykę jądrową ale w Polsce póki co tego nie widzę. Pewnie chłodziwo ukradną zanim elektrownia ruszy także, na dzisiaj jestem raczej na nie.

    • 0 0

  • Już przed laty

    cały naród wypowiedział się w głosowaniu ( referendum ) na temat energetyki jądrowej w Polsce i co ? Rządzący w Warszawie maja to w d..e ? Mamy ogromne pokłady węgla w Polsce i w tym kierunku powinna być rozwijana energetyka. Metody oczyszczania spalin w takich zakładach jak elektrownie węglowe są już tak zaawansowane , że nie widzę przeszkód aby opalać elektrownie węglem. Podobnie uważa wiekszość specjalistów w tej dziedzinie. Dziesiątki miliardów złotych za elektrownię jadrową to setki milionów złotych łapówek w myśl zasady im drożej tym lepiej !

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Halbryt

Odpowiedzialny za wytyczanie kierunków rozwoju SESCOM, określanie zadań strategicznych oraz...

Najczęściej czytane