• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Piąte forum przedsiębiorców Pomorza

Michał Sielski
11 maja 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Biznesmeni z Pomorza lubią wymieniać się doświadczeniami. Tu podczas spotkania w Dworze Artusa. Biznesmeni z Pomorza lubią wymieniać się doświadczeniami. Tu podczas spotkania w Dworze Artusa.

Obecni i przyszli właściciele firm z Trójmiasta wezmą udział w V Pomorskim Forum Gospodarczym. Gdyńska impreza ma dać m.in. odpowiedź na pytanie o kondycje trójmiejskich firm po kryzysie gospodarczym.



Czy przedsiębiorcy z Pomorza ze sobą współpracują?

- Tematy paneli dobieramy pod kątem konkretnych oczekiwań uczestników. Dzięki temu jest to pożyteczne spotkanie dla wszystkich - mówi Marcelina Przybysz z Agencji Rozwoju Pomorza, która organizuje forum.

W spotkaniach, które odbędą się w czwartek i piątek w Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, wezmą udział nie tylko przedstawiciele prężnych firm z naszego regionu, ale również ci, którzy własny biznes chcą dopiero otworzyć.

Będą mogli posłuchać doświadczonych prelegentów: byłego członka Rady Polityki Pieniężnej, prof. Dariusza Filara, prof. Piotra Dominiaka z Politechniki Gdańskiej czy prof. Jana Jerschina, który przedstawi wyniki badań, prowadzonych w ramach Pomorskiego Obserwatorium Gospodarczego.

W POG co dwa lata badana jest ta sama grupa małych i średnich przedsiębiorstw. - W poprzednich latach wyniki wskazywały duże ambicje, optymizm i ekspansywność pomorskich przedsiębiorców. Badanie w roku 2009 odbyło się jednak w warunkach spowolnienia gospodarczego - zauważa Piotr Dominiak, prowadzący projekt, którego wyniki zostaną opublikowane podczas forum.

W ramach dwudniowego spotkania odbędą się też warsztaty praktyczne z zarządzania w biznesie czy e-biznesu. Swą ofertę zaprezentują również doradcy podatkowi i księgowi, a wszystkie szkolenia i wykłady będą darmowe.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (57) 5 zablokowanych

  • Kondycja Trójmiejskich firm jest - z winy "naszych" władz - fatalna, skoro bezrobocie wzrosło znacząco (5)

    Najliczniejszą grupą bezrobotnych są stoczniowcy. Krzysztof Piotrowski, prezes zarządu Stoczni Szczecińskiej Porty Holding SA: Na świecie nic takiego nie stało się, aby Polska musiała likwidować swój przemysł okrętowy i zastępować tę branżę rozwojem innych gałęzi, np. paliwowej (wydobycia ropy i gazu oraz transportu tych surowców) czy elektronicznej. Także dziś możliwe jest wznowienie produkcji statków. Przecież zarówno nasza stocznia, jak i stocznia w Gdyni upadły nie z powodów ekonomicznych, tylko w wyniku decyzji politycznych. Takie stanowisko zaprezentował podczas dyskusji na temat upadku polskich stoczni w Vigo (Hiszpania) przedstawiciel Niemiec w Parlamencie Europejskim. W ten sposób odpowiedział na postulat polskiej delegacji w sprawie dodatkowych środków finansowych dla stoczniowców. Przedstawiciele Polski nie zareagowali na to. Warto też podkreślić, że w naszym kraju decyzję o likwidacji stoczni podejmowali ludzie nieznający się na produkcji okrętowej. Dlatego ta sprawa jest bardzo dziwna i nie można jej traktować jako skutku np. niedostosowania firmy do sytuacji na rynku.

    • 21 15

    • (3)

      To jest władza krawaciarzy, a nie demokratycznie wybieranych przedstawicieli.

      • 3 3

      • (2)

        Zdrowa gospodarka narodowa to m.innymi wielosektorowa, regulowana gospodarka rynkowa, ze znacznym udziałem własności samorządowej, ograniczająca działalność monopoli oraz broniąca interesów obywateli w stosunkach z pracodawcami, dostawcami i instytucjami. Niestety, obecne "władze krawaciarzy" zwalczają demokrację, nie przyczyniają się do likwidacji nędzy, nie dążą do podnoszenia materialnego poziomu życia ogółu społeczeństwa myśląc tylko o bogaczach, którzy pozwalają i "władzy" się bogacić, nie dostarczają potrzebnych środków na oświatę, służbę zdrowia, kulturę, bezpieczeństwo, działalność socjalną państwa...

        • 1 2

        • Nie ma czegoś takiego jak zdrowa gospodarka narodowa, a tym bardziej regulowana. (1)

          Najzdrowszym znanym nam i działającym systemem gospodarczym jest kapitalizm. Celem rządzących jest tylko ustalanie prostych jasnych i przejrzystych praw mających pilnować poprawności działania systemu, a nie go w jakikolwiek sposób regulować.
          Rynek, czyli ludzie, sami określą jakie gałęzie gospodarki powinny rozwijać się a jakie powinny upaść. Upadek firmy jest w tym wypadku rzeczą naturalną, nie należy mu w jakikolwiek sposób centralnie zapobiegać, gdyż blokuje ona zasoby (np. ludzi) przed wykorzystaniem w innym może jeszcze niepowstałym przedsiębiorstwie, które ma szansę się rozwijać.
          Ogólnie mam alergie na stwierdzenia, typu: musimy dofinansować tę firmę, bo jest niezbędna dla naszej gospodarki. Jakby była niezbędna to by nie upadała.

          Niestety nawet w USA zrezygnowano już w dużej mierze z gospodarki wolnorynkowej zastępując ją korporacjonizmem. Ale najlepiej rozwijają się kraje i najszybciej rosną wynagrodzenia w państwach gdzie do gospodarki rządzącym jest zakaz wtrącania się w sposób inny niż kontrola egzekwowania prostego prawa. Wszelkie narodowe gospodarki - nacjonalizmy, i gospodarki równości - komuna, nie działają, o czym uczy historia.

          • 2 2

          • Oczywiście, że tak w Polsce, jak i w całej UE nie ma czegoś takiego jak zdrowa gospodarka, niestety

            Od czego tu zacząć DDD. J. Kurski powiedział swego czasu, że w ciągu ostatnich lat system bankowy był soczewką skupiającą patologie przemian polskich oraz miejscem, gdzie postkomuniści w sposób popisowy zamieniali władzę na własność. Prawda to, czy fałsz? Dla mnie pytanie retoryczne, fakty mówią za siebie.

            Spójrzmy na "prywatyzację" banków? Wcześniej czytałem, jak to banki korzystały z dużej pomocy państwa, zostały dokapitalizowane. A potem za ich sprzedaż uzyskaliśmy tyle, ile rząd dołożył. Nie wyceniono rynku, nie wyceniono portfela klientów. Ale nawet nie to jest najgorsze. Niepolskie banki w ogóle nie współpracują z polskimi przedsiębiorstwami, a bez tej współpracy nie będzie zdrowej gospodarki polskiej.

            Znakomita większość ideologów UE oraz niemal wszyscy jej obywatele za niewzruszona podstawę Unii uważają jej rozwój gospodarczy, czyli strukturę "państwa rynkowego", co zresztą jest pochodna marksizmu, według którego baza gospodarcza tworzy wszystkie nadbudowy życia. Tymczasem i w teorii, i w praktyce państwo rynkowe i absolutnie wolny rynek przyniosły potężny kryzys i gospodarczy, i umysłowy, i moralny. Francuski socjolog i filozof Marcel Gauchet stwierdził bez ogródek: "komunizm jest dla szaleńców, neoliberalizm dla idiotów". Ja bym dodał, że jeden i drugi jest antyludzki, bo odrzuca wszelkie zasady moralne. Dbałość o człowieka wymaga pewnych regulacji prawnych, których brak. Życie społeczno-polityczne i gospodarcze ma swoja logikę wewnętrzną, ale przy założeniu mądrości i prawości człowieka oraz systemu.

            • 1 0

    • nie ma jak "copy" "paste" to samo czytałem pare dni temu ŻAL

      • 1 0

  • ZNOWU BĘDZIE IMPREZKA W TEATRZE PÓŹNIEJ IMPREZKA W RODIZJO, TE IMPREZKI NA KTÓRE PRZYCHODZĄ TZW BIZNESMENI KOSZTUJĄ GDYŃSKIEGO (6)

    PODATNIKA JAKIES PÓŁ MILIONA ROCZNIE, A WSZYSTKO PO TO ŻEBY KTOS ZAROBIŁ - CZYLI URZEDNICZYNKI I PARU PRYWACIARZY A SPONSORZY ZAPŁACĄ, ALE JACY SPONSORZY - PAŃSTWOWE FIRMY BO PRZECIEŻ PRAWDZIWY PRZEDSIĘBIORCA CO UMIE LICZYĆ NIE DA TYLE CO ENERGA, LOTOS CZY INNE TAKIE COŚ

    CAŁE TO FORUM TO NAPINANIE SIĘ SZCZURKA ŻE NIBY COŚ ROBI, A CI BIZNESMENI TO NP. MENADŻEROWIE MARKETÓW ALBO DYREKTORZY ODDZIAŁÓW BANKÓW NA ŚWIĘTOJAŃSKIEJ

    BUAHHAHAHAAAAAAAAA ŚMIECH NA SALI PANOWIE URZĘDNICY (I PANIE)

    • 20 8

    • proszę, nie krzycz tutaj

      • 3 1

    • nie wiesz o czym mówisz (4)

      Forum jest częściom większego projektu. Całość finansowana jest z funduszy unijnych. Celem jest rozwój małych i średnich firm, oraz pomoc w otwarciu nowych. Forum skierowane jest do ludzi chcących nauczyć się, jak otworzyć, a później prowadzić biznes. Wyjdź z pudełka i dowiedz się czegoś, zanim zaczniesz swoją niekonstruktywna krytykę.

      • 2 2

      • (1)

        A ty wyjdź z pudełka i wracaj do podstawówki na lekcje języka polskiego. I takich mamy przedsiębiorców, niedouczonych prostaków.

        • 3 3

        • :)

          częścią... he he

          • 3 1

      • gówno wiesz, tutaj nie tyle jest istotne kto to finansuje - sponsorzy tacy jak lotos, energa , tylko KTO NA TYM ZARABIA!!!! (1)

        KUMPLE I ZNAJOMI KRÓLIKA I KROLICZYCY

        • 0 1

        • nonprofit

          Słyszałeś w swoim życiu takie słowo?
          Agencja Rozwoju Pomorza jest organizacją nonprofitową i jeszcze do tego dokłada. Wszytko po to by, na przekór ogólnej roszczeniowej postawie części Polaków, coś się w regionie ruszyło. :)

          • 0 0

  • W Polsce kryzys zaczął się 1 września 1939 roku i trwa do dziś (2)

    • 17 10

    • Krzyzys się zaczął w 1648 od powstania Chmielnickiego (1)

      minęło ponad 350 lat i końca kryzysu nie widać.

      • 3 1

      • W okresie międzywojennym Polska doświadczała różnorakich kryzysów, ale przynajmniej była wolna

        W mojej ocenie dzisiaj Polska wolna nie jest. Tym bardziej trzeba nawiązać do naszej tradycyjnej, narodowej drogi rozwoju gospodarczego, wiodącej od Kazimierza Wielkiego, przez Jana Zamojskiego, program restytucji dóbr koronnych i Stanisława Staszica do Eugeniusza Kwiatkowskiego z lat międzywojennych. Należy wykorzystać nasze najlepsze doświadczenia i podjąć na nowo w gospodarce ową "sztafetę dziejów". Inaczej kryzys, który paraliżuje nie tylko gospodarki w całej Europie, zaowocuje potężnym upadkiem tego glinianego "imperium" o nazwie UE, upadkiem i Polski.

        • 3 1

  • "Badanie w roku 2009 odbyło się jednak w warunkach spowolnienia gospodarczego - zauważa Piotr Dominiak, prowadzący projekt, którego wyniki zostaną opublikowane podczas forum."

    to może należało zaczekać do zakończenia forum, podać wyniki badań i napisać coś bardziej konkretnego... o bezrobociu, o rynku pracy, o szansach młodych kepitalistów
    no co? ja wam bede ustalał linie gazety:-)

    • 6 5

  • dobrze

    fajnie

    • 4 4

  • Byłem

    Byłem na takich spotkaniach. I z mojej obserwacji to w większości dobrze znające się grono teoretyków, gawędziarzy, obiboków i nieudaczników życiowych , którzy chca sie pomądrzyć, popuszyć garniturami i szukać okazji do darmowej wyżery i wypitki. A miasto ( tj urzędasy ) szykuje się do wyborów.

    • 25 6

  • (3)

    jedyny biznes który ma rację bytu , to zostać przedsiębiorcą pogrzebowym , co kolwiek by się nie działo , ludzie umierać będą zawsze i kryzys gospodarczy może nawet spowodować wzrost zainteresowania usługami pogrzebowymi , ponieważ ludzie mają depresje i inne takie stany , że nic tyko myśli samobójcze się im po głowach kręcą...

    • 7 4

    • piekarz (2)

      też dobry biznes

      • 2 0

      • piekarzy w Gdańsku jest dwóch , a reszta się nie liczy (1)

        bo nie umie 'żyć' z władzami.

        • 5 0

        • tych dwóch piekarzy to Szydłowski (jeden z trzech ) i ten blisko domu Adamowicza Pellowski

          • 2 1

  • fajnie

    ja się tam cieszę że forum będzie

    • 4 6

  • Dziękuję takim 'biznesmenom' co zajęci są rautami z władzami

    nic dobrego z tego nie wyniknie. Tylko kolejne długi miasta.
    Juz Karnos wam to POwie

    • 10 4

  • Czy będą pendrivy ?

    Czy będą pendrivy i wyżerka ? To podstawa , bo przedsiębiorczości to z tego nie ma oj, nie ma ...

    • 8 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Leszek Pankiewicz

Od 2011 prezes zarządu Solwit SA. Aktywnie uczestniczył w rozwoju projektów inwestycyjnych w...

Najczęściej czytane