• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pierwszy tankowiec z ropą od Saudi Aramco w Naftoporcie

Robert Kiewlicz
14 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Crude Zephyrus to statek z pierwszym z zakontraktowanych przez PKN Orlen tankowców z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Morza Północnego. Crude Zephyrus to statek z pierwszym z zakontraktowanych przez PKN Orlen tankowców z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Morza Północnego.

Do gdańskiego Naftoportu wpłynął pierwszy z zakontraktowanych przez PKN Orlen tankowców z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Morza Północnego. Dostawcą jest koncern Saudi Aramco, który będzie strategicznym partnerem Orlenu i obejmie 30 proc. wydzielonej rafinerii w Gdańsku. Prezes Orlenu zapowiedział też obniżki cen na stacjach paliw oraz przygotowanie koncernu do przerobu ropy także z kierunku irańskiego.Ropa z Arabii Saudyjskiej sensacją? Tankowce od lat przypływają do GdańskaCeny paliw na stacjach:

"Crude Zephyrus" to pierwszy z pięciu dodatkowych tankowców, jakie mają przypłynąć w najbliższych tygodniach do Naftoportu. W połowie stycznia 2022 r. PKN ogłosił, że strategicznym partnerem, który obejmie 30 proc. wydzielonej rafinerii w Gdańsku, jest Saudi Aramco. Dodatkowo Aramco kupi też spółkę zajmującą się paliwami lotniczymi - Lotos Air-BP. Grupa Lotos sprzeda Aramco 100 proc. udziałów w Lotos SPV 1, podmiocie, do którego wydzielona zostanie zorganizowana część przedsiębiorstwa prowadzonego aktualnie przez Lotos Paliwa w zakresie hurtowej sprzedaży paliw. PKN Orlen podpisał z Saudi Arabian Oil Company długoterminową umowę na dostawy ropy naftowej do spółek z Grupy Kapitałowej Orlen. Na podstawie tej umowy w przypadku finalizacji procesu koncentracji z Grupą Lotos PKN Orlen zagwarantuje dostawy ropy naftowej od Saudi Arabian Oil Company w liczbie od 200 do 337 tys. baryłek dziennie.

Dodatkowe tankowce z ropą w gdańskim Naftoporcie- Jeszcze w 2014 roku około 100 proc. przerabianej w naszych rafineriach ropy stanowił surowiec z kierunku wschodniego - mówił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. To już mamy za sobą. Obecnie przerabiamy jedynie 50 proc. rosyjskiej ropy. Dzisiaj współpracujemy z wieloma producentami ropy na świecie i dzięki temu możemy pracować, nawet jeśli ropa nie popłynie rurociągiem "Przyjaźń". Jesteśmy w stanie zabezpieczyć nie tylko rynek polski, ale cały region oraz rafinerie, jakie posiadamy w innych krajach. Statek, który zawinął dzisiaj do Naftoportu, jest pierwszym ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Morza Północnego. Takich tankowców będzie w najbliższych tygodniach wpływało więcej.

Wyprzedaż majątku czy dobry interes? Wywiad z Danielem ObajtkiemStatki z saudyjską ropą w GdańskuStatki z ropą naftową z Arabii Saudyjskiej w Gdańsku to nic nowego. Pierwszy taki tankowiec przypłynął do Naftoportu już 10 lat temu, o czym pisaliśmy w artykule Nowa baza PERN i ropa z Arabii Saudyjskiej z 2012 r. Statek "Bareilly" dostarczył wtedy do Gdańska 60 tys. ton ropy naftowej Saudi Extra Light.

Lotos i Orlen: Nie wykorzystujemy sytuacji do osiągnięcia dodatkowych zyskówW latach 2008-2014 do samego Lotosu trafiło w sumie ponad 175,5 tys. ton ropy arabskiej lekkiej i ekstra lekkiej. Faktem jest, że ta ilość jest śladowa, jeśli porównamy ją z ilością ropy rosyjskiej, jaką przerabiała w tym czasie gdańska rafineria.

Ceny paliwa rosną. Już płacimy 7 zł za diesel albo więcejPrezes Obajtek zapowiada obniżki na stacjach paliw- Ceny na stacjach Orlenu zostaną obniżone o 34 gr/l w przypadku oleju napędowego i o 20 gr/l w przypadku benzyny - poinformował też prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. - Ceny paliw nie można tylko porównywać pod względem ceny baryłki ropy naftowej. Obecnie jest to ok. 118 dolarów. Paliwo na stacjach sprzedajemy jednak za złotówki, a rozliczamy się w dolarach. Trzeba sobie więc do ceny ropy dołożyć wysoki kurs dolara, wysoką cenę gazu i biododatków. Do tego mamy jeszcze kwestię frachtu tankowców, który zdrożał o ok. 70 proc. Widzę, że ceny na stacjach się stabilizują, obserwujemy spadki na rynku hurtowym, co przekładać się będzie na spadki na stacjach.
Daniel Obajtek zapowiedział też, że w razie zniesienia embarga na ropę irańską Orlen jest w stanie przerabiać ropę z tego kierunku.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (135)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Łukasz Żelewski

Prezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza od 2007 roku. Wcześniej pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Generalnego PPUP Poczta Polska, a w latach 2003-2006 był Dyrektorem Departamentu Gospodarki i Infrastruktury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Zajmował się prywatyzacją firmy Neptun Film Sp. z o.o., realizując funkcję nadzoru właścicielskiego z ramienia Samorządu Województwa Pomorskiego. Posiada również kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej....

Najczęściej czytane