• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pierwszy tankowiec z ropą od Saudi Aramco w Naftoporcie

Robert Kiewlicz
14 marca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Crude Zephyrus to statek z pierwszym z zakontraktowanych przez PKN Orlen tankowców z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Morza Północnego. Crude Zephyrus to statek z pierwszym z zakontraktowanych przez PKN Orlen tankowców z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Morza Północnego.

Do gdańskiego Naftoportu wpłynął pierwszy z zakontraktowanych przez PKN Orlen tankowców z ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Morza Północnego. Dostawcą jest koncern Saudi Aramco, który będzie strategicznym partnerem Orlenu i obejmie 30 proc. wydzielonej rafinerii w Gdańsku. Prezes Orlenu zapowiedział też obniżki cen na stacjach paliw oraz przygotowanie koncernu do przerobu ropy także z kierunku irańskiego.Ropa z Arabii Saudyjskiej sensacją? Tankowce od lat przypływają do GdańskaCeny paliw na stacjach:

"Crude Zephyrus" to pierwszy z pięciu dodatkowych tankowców, jakie mają przypłynąć w najbliższych tygodniach do Naftoportu. W połowie stycznia 2022 r. PKN ogłosił, że strategicznym partnerem, który obejmie 30 proc. wydzielonej rafinerii w Gdańsku, jest Saudi Aramco. Dodatkowo Aramco kupi też spółkę zajmującą się paliwami lotniczymi - Lotos Air-BP. Grupa Lotos sprzeda Aramco 100 proc. udziałów w Lotos SPV 1, podmiocie, do którego wydzielona zostanie zorganizowana część przedsiębiorstwa prowadzonego aktualnie przez Lotos Paliwa w zakresie hurtowej sprzedaży paliw. PKN Orlen podpisał z Saudi Arabian Oil Company długoterminową umowę na dostawy ropy naftowej do spółek z Grupy Kapitałowej Orlen. Na podstawie tej umowy w przypadku finalizacji procesu koncentracji z Grupą Lotos PKN Orlen zagwarantuje dostawy ropy naftowej od Saudi Arabian Oil Company w liczbie od 200 do 337 tys. baryłek dziennie.

Dodatkowe tankowce z ropą w gdańskim Naftoporcie- Jeszcze w 2014 roku około 100 proc. przerabianej w naszych rafineriach ropy stanowił surowiec z kierunku wschodniego - mówił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. To już mamy za sobą. Obecnie przerabiamy jedynie 50 proc. rosyjskiej ropy. Dzisiaj współpracujemy z wieloma producentami ropy na świecie i dzięki temu możemy pracować, nawet jeśli ropa nie popłynie rurociągiem "Przyjaźń". Jesteśmy w stanie zabezpieczyć nie tylko rynek polski, ale cały region oraz rafinerie, jakie posiadamy w innych krajach. Statek, który zawinął dzisiaj do Naftoportu, jest pierwszym ładunkiem 130 tys. ton ropy naftowej z Morza Północnego. Takich tankowców będzie w najbliższych tygodniach wpływało więcej.

Wyprzedaż majątku czy dobry interes? Wywiad z Danielem ObajtkiemStatki z saudyjską ropą w GdańskuStatki z ropą naftową z Arabii Saudyjskiej w Gdańsku to nic nowego. Pierwszy taki tankowiec przypłynął do Naftoportu już 10 lat temu, o czym pisaliśmy w artykule Nowa baza PERN i ropa z Arabii Saudyjskiej z 2012 r. Statek "Bareilly" dostarczył wtedy do Gdańska 60 tys. ton ropy naftowej Saudi Extra Light.

Lotos i Orlen: Nie wykorzystujemy sytuacji do osiągnięcia dodatkowych zyskówW latach 2008-2014 do samego Lotosu trafiło w sumie ponad 175,5 tys. ton ropy arabskiej lekkiej i ekstra lekkiej. Faktem jest, że ta ilość jest śladowa, jeśli porównamy ją z ilością ropy rosyjskiej, jaką przerabiała w tym czasie gdańska rafineria.

Ceny paliwa rosną. Już płacimy 7 zł za diesel albo więcejPrezes Obajtek zapowiada obniżki na stacjach paliw- Ceny na stacjach Orlenu zostaną obniżone o 34 gr/l w przypadku oleju napędowego i o 20 gr/l w przypadku benzyny - poinformował też prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. - Ceny paliw nie można tylko porównywać pod względem ceny baryłki ropy naftowej. Obecnie jest to ok. 118 dolarów. Paliwo na stacjach sprzedajemy jednak za złotówki, a rozliczamy się w dolarach. Trzeba sobie więc do ceny ropy dołożyć wysoki kurs dolara, wysoką cenę gazu i biododatków. Do tego mamy jeszcze kwestię frachtu tankowców, który zdrożał o ok. 70 proc. Widzę, że ceny na stacjach się stabilizują, obserwujemy spadki na rynku hurtowym, co przekładać się będzie na spadki na stacjach.
Daniel Obajtek zapowiedział też, że w razie zniesienia embarga na ropę irańską Orlen jest w stanie przerabiać ropę z tego kierunku.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (135)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Kazimierz Wierzbicki

Prezes zarządu i właściciel Grupy Trefl, w skład której wchodzą spółki zajmujące się produkcją i...

Najczęściej czytane