stat

Platforma "Petrobaltic" opuszcza stocznię "Remontowa"

Najnowszy artukuł na ten temat

Fuzja Lotos - Orlen. Wodór i elektromobilność

Platforma "Petrobaltic" opuszcza Stocznię Remontowa.

Platforma "Petrobaltic" opuściła właśnie Gdańską Stocznię "Remontowa". Po trwającej pięć lat przebudowie w końcu szykuje się do wyjścia w morze na bałtyckie złoże B8. Wcześniej odbyła się uroczystość poświęcenia jednostki.Początkowo remont platformy "Petrobaltic" miał zakończyć się we wrześniu 2015 roku. Problemy wokół remontu narastały jednak przez lata, czego efektem było znaczne przedłużenie prac.

Po ukończeniu przebudowy platforma "Petrobaltic" zostanie przetransportowana na bałtyckie złoże B8, gdzie przejmie prace związane z jego zagospodarowaniem i uruchomieniem produkcji. Obecnie na bałtyckim złożu B8 realizowane jest wstępne wydobycie ropy naftowej przy wykorzystaniu platformy wiertniczej "Lotos Petrobaltic". Uruchomienie wstępnego wydobycia odbyło się we wrześniu 2015 roku.


Platforma czekała na opuszczenie nabrzeża stoczniowego od końca sierpnia 2019 roku. Tak skomplikowana operacja wymaga bardzo dobrych warunków atmosferycznych utrzymujących się przez kilka dni - tzw. okna pogodowego. Postanowiono podzielić proces na dwa etapy. Pierwszy zakłada przeholowanie jednostki na kotwicowisko nr 4 znajdujące się w Porcie Północnym. Platforma będzie tam czekała na warunki (przynajmniej trzy dni dobrej pogody) umożliwiające przeholowanie na swoje miejsce docelowe na złożu B8. Znajduje się ono w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości ok. 70 km na północ od Jastarni.

Opinie (69) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Jacek Kajut

Z wykształcenia inżynier elektryk, zbudował i rozwija jedną z najsilniejszych marek branży...