stat

Płatna opieka nad grobami

Dziś firmy reklamują się w internecie, usługę zamawia się, wypełniając formularz w sieci, a zapłacić można przelewem.
Dziś firmy reklamują się w internecie, usługę zamawia się, wypełniając formularz w sieci, a zapłacić można przelewem. fot. Anna Rezulak/KFP

Posprzątać, zapalić znicz... Zwykle robimy to samodzielnie, jednak czasem nie ma wyjścia i trzeba zadzwonić po fachowców. W Trójmieście mamy całkiem duży wybór firm oferujących opiekę nad grobami, zarówno tę okazjonalną, jak całoroczną.Czy korzystałe(a)ś z usług firmy sprzątającej groby?

tak, zdarzało mi się 8%
nie, nie mam takiej potrzeby 61%
nie wiedziałe(a)m, że są takie firmy 31%
zakończona Łącznie głosów: 641
Do kogo skierowana jest ta oferta? Przede wszystkim do tych, którzy mieszkają za granicą lub na drugim krańcu Polski i przyjazd na grób rodziny w okolicach Wszystkich Świętych jest dla nich niemożliwy. Jednak nie tylko. Jak się okazuje, z pomocy takich firm korzystają coraz częściej osoby starsze, dla których wyszorowanie pomnika czy zgrabienie liści jest dużym wysiłkiem.

Kiedyś ogłaszano się w gazetkach osiedlowych, zostawiano ulotki na cmentarzach, a usługę można było zamówić przez telefon. Dziś firmy reklamują się w internecie, usługę zamawia się, wypełniając formularz w sieci, a zapłacić można przelewem. Zdalnie można się też upewnić, czy prace zostały wykonane należycie. Zwykle firmy zapewniają dokumentację zdjęciową wysyłaną mailem lub MMS-em.

Katalog firm: opieka nad grobami w TrójmieścieJaki jest zakres takich usług? Głównie sprzątanie grobów, w tym także gruntowne czyszczenie włącznie z odświeżaniem liter na pomnikach. Do tego można też zamówić złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, właśnie np. z okazji listopadowego święta czy rocznicy śmierci. Można też wykupić opiekę całoroczną, np. w cyklu comiesięcznym.

- Największy ruch mamy jednak w okolicach Wszystkich Świętych. Zwykle od połowy października do połowy listopada. Głównie chodzi o prace porządkowe. Coraz częściej zlecane jest położenie kwiatów i zapalenie zniczy - mówi Janina Kołodziejska, prowadząca firmę sprzątającą.

A teraz o kosztach? Jednorazowe sprzątanie ze złożeniem kwiatów i zniczy to koszt od 20 do 60 zł (plus cena kwiatów i zniczy). Gruntowne sprzątanie z myciem nagrobka to koszt od 100 do 150 zł, a grobowca nawet do 400 zł. Całoroczna opieka zależy od częstotliwości oraz zadań do wykonania. Zwykle jest to od 30 do 150 zł za miesiąc.

Opinie (19)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Andrzej Kasprzak

Były prezes zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich. Na stanowiskach kierowniczych pracował...