Pływający terminal, farmy wiatrowe i sześć bloków jądrowych

Zmniejszenie udziału węgla w miksie energetycznym nawet poniżej 50 proc., budowa sześciu bloków jądrowych oraz spore inwestycje w farmy wiatrowe na morzu - to plany mające doprowadzić do bardziej efektywnej, bezpieczniejszej, tańszej oraz stabilniejszej sytuacji w polskiej energetyce. Dyskusje na temat przyszłości polskiej energetyki to część VII Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego, jaki rozpoczął się 8 kwietnia 2019 roku w Gdańsku.


Czy energetyka wiatrowa to branża z przyszłością?

Zobacz wyniki (496)

Głównym tematem VII Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego, który odbywa się w dniach 8-9 kwietnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku jest "Energetyka dla gospodarki - gospodarka dla energetyki".

Węgiel nadal głównym surowcem- Decyzje dotyczące rozwoju energetyki to decyzje, jakie podejmujemy w imieniu naszych dzieci i wnuków. To nie zwykłe decyzje biznesowe, trudno bowiem przewidzieć, jaki zwrot z danej inwestycji będzie za lat kilkadziesiąt, przy nieuwzględnieniu dużej liczby zmiennych. Dlatego są to inwestycje, które w dużej mierze "spadają" na polityków - mówi podczas inauguracji OSE Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
Naimski zaznaczył, że w Polsce wciąż mamy dużo węgla i to na nim do 2040-50 roku będzie w dużej mierze opierać się nasza energetyka.

- Obecnie powstaje ostatni, prawdopodobnie, w naszym kraju blok energetyczny oparty na węglu - w Ostrołęce - mówił Naimski. - On, wraz innymi elektrowniami węglowymi - w Kozienicach czy Opolu - będzie funkcjonował przez kolejne 25-30 lat. Dlatego musimy zapewnić surowiec dla tych elektrowni z polskich złóż, z polskich kopalni.

Nowe farmy wiatrowe i terminal LNGW zmianach dotyczących budowy bezpieczniejszego i stabilniejszego systemu energetycznego mają też pomóc inwestycje w farmy wiatrowe na morzu. Projekt nowej polityki energetycznej Polski przewiduje, że w 2030 roku moc morskich elektrowni wiatrowych wyniesie około 4,6 gigawatów. Pierwsze farmy wiatrowe mają zacząć powstawać po 2020 roku.

- W najnowszych planach mamy budowę do sześciu bloków jądrowych w kraju, czyli wybudowanie 6-9 gigawatów mocy - poinformował Tomasz Dąbrowski, podsekretarz stanu w ministerstwie energii. - Ta energetyka ma do 2040 roku być jednym z podstawowych elementów systemu energetycznego kraju i przyczyniać się do wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki.
- Te inwestycje wraz z budową terminalu pływającego LNG w Gdańsku mają spowodować, że nasz system energetyczny będzie bardziej niezależny i bezpieczny. Do 2040 roku ok. 20 proc. energii elektrycznej produkowanej w kraju będziemy pozyskiwali z elektrowni jądrowych, ok. 20 z wiatru a jedynie poniżej 50 proc. z węgla. Obecnie energia z węgla ma ponad 80 proc. udział w miksie energetycznym - mówił Naimski.

Najważniejsi energetyki w GdańskuOgólnopolski Szczyt Energetyczny to doroczne spotkanie przedstawicieli kluczowych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo energetyczne i gospodarcze kraju, polityków, ekonomistów oraz przedstawicieli świata biznesu i nauki. Głównym celem jest przeprowadzenia dyskusji ukierunkowanej na zabezpieczenie polskiej gospodarki, a w szczególności strategicznych sektorów pod kątem ryzyk wynikających z sytuacji międzynarodowej oraz polityki UE.

Udział w VII OSE zgłosiło kilkaset osób. Wśród uczestników są prezesi największych firm energetycznych, ciepłowniczych, chemicznych i gazowych oraz przedstawiciele rządu. Wśród uczestników są także ambasadorowie Szwecji, Finlandii i Danii w Polsce. Organizatorem Szczytu jest Centrum Biznesu z Lublina.

Opinie (89)

Wszystkie opinie

 • Od 20 lat na energetykę jądrową poszły miliardy, kupa ludzi zarobiła kupę szmelcu

  Istniały nawet kluby sportowe typu Atom Trefl dzięki "rozwojowi energetyki jądrowej" a spółkach takich jak ta gdzie zasiadał protegowany przez Tuska Grad nawet nie wspominając.
  A tymczasem jesteśmy w tym samym miejscu, czyli bez elektrowni i oparci o węgiel. To jest dopiero biznes. Szkoda tylko że polityczny i szkoda, że z naszych podatków.

  • 93 10

 • Opinia wyróżniona

  Ustawa krajobrazowa autorstwa PiS zabiła branżę wiatrową

  To kolejne projekty w turbiny wiatrowe powodowały przyrost mocy z "zielonych" źródeł, dziś przyrostów nie ma, mix energetyczny jest bardzo słaby, prąd zza granicy jest coraz droższy a Polska już teraz musi go importować gdyż wytwarzamy go za mało, przygotujmy się na coraz wyższe ceny energii elektrycznej - szczególnie dotknie to biznesu.

  • 53 27

 • to że zabili farmy wiatrowe to nie znaczy, że cała reszta którą opisałeś jest ich winą, my cały czas importujemy prąd, wiadomo,że jest droższy od naszego tylko, że od wielu lat ŻADEN rząd nie zrobił nic by ten stan rzeczy zmienić, mówię o faktycznych reformach a nie planach jądrówki, która nie powstała itd itp ŻADEN z poprzednich rządów nie brał pod uwagę prawdziwego polskiego interesu, wciąż przerzucani są od Kajfasza do Annasza, raz idąc na rękę Niemcom, raz Rosjanom - jest to też pośrednia wina UE, która tak ważną gałęzią gospodarki się nie interesuje, a nie przepraszam interesuje się ale tylko w kwestii emisji CO2, sposobu jej wyliczania, opłat (kar) za emisję, handlu emisjami itp itd

  • 14 8

 • I Po i PiS nie zrobili nic, by cokolwiek zmienić.

  Ale beton dalej będzie drążony.
  Czemu ludzie są aż tak głupi... ?

  • 15 0

 • Logika ekologiczna postawiona na głowie.

  "Obecnie powstaje ostatni, prawdopodobnie, w naszym kraju blok energetyczny oparty na węglu - w Ostrołęce - mówił Naimski. - On, wraz innymi elektrowniami węglowymi - w Kozienicach czy Opolu - będzie funkcjonował przez kolejne 25-30 lat. Dlatego musimy zapewnić surowiec dla tych elektrowni z polskich złóż, z polskich kopalni"

  • 12 16

 • branża wiatrowa to zabawka i pretekst do wyłudzania dotacji

  Realnie nie jest w stanie dostarczyć wystarczająco dużo mocy. Bawią się w to kraje, które mają zabezpieczoną produkcję dzięki innym źródłom, głównie energetyce jądrowej. Póki co jest to taki wypełniacz. Nie wiem na ile ustawa kajobrazowa wyhamowała branżę wiatrową ale wiem też, że pełna swawola w dowolnym stawianiu turbin też nie była dobrym rozwiązaniem.

  • 13 15

 • bajki, bajki, bajki

  • 32 5

 • Energia jądrowa, to opłacalne ględzenie !

  Nie ma większej bzdury jak budowa elektrowni jądrowych !
  Jakoś ci mądrale z Warszawy nie dostrzegają faktu zamykania elektrowni jądrowych
  w krajach wysoko rozwiniętych ... Ci niby eksperci zapomnieli o Czernobylu i Fukushimie ...
  Polskie orły nie potrafią samodzielnie budować tunelu pod Wisłą czy autostrad, ale elektrownie
  jądrowe czemu nie... Jeżeli już chcą, to niech sobie zbudują dwie na Wiśle: jedną przed Warszawą i drugą za Warszawą !!!

  • 31 49

 • sprawdź ile już PiS wydał na atom :)

  Tusk z Gradem się chowają

  • 17 8

 • Dania połowę prądu ma z wiatraków i ani jednej atomówki

  • 12 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Francis Lapp

Prezes firmy HTEP Polska Sp. z o.o. i stoczni Sunreef Yachts. Pochodzi z Francji Od 1992 roku...

Najczęściej czytane