• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Podczas hackathonu zaprojektuj aplikację, która pomoże w walce z plastikiem

2 stycznia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Podczas hackathonu informatycy i inne osoby, takie jak projektanci grafiki, twórcy interfejsów i menedżerowie projektów, stają przed zadaniem rozwiązania określonego problemu, na który mają ograniczony czas. Podczas hackathonu informatycy i inne osoby, takie jak projektanci grafiki, twórcy interfejsów i menedżerowie projektów, stają przed zadaniem rozwiązania określonego problemu, na który mają ograniczony czas.

Hub Innowacji Cyfrowej DIH4.AI organizuje hackathon, podczas którego będzie można zaprojektować aplikację mobilną wspierającą walkę z plastikiem. Wydarzenie będą koordynować specjaliści z zakresu sztucznej inteligencji. Stworzona aplikacja wspomoże pomorski projekt "Detect Waste in Pomerania", wykrywający obecność plastiku w środowisku naturalnym. Zapisy na hackathon trwają do 4 stycznia, a na zwycięzców czekają nagrody.



Naukowcy odkryli, że człowiek spożywa nawet 250 gramów mikroplastiku każdego roku. To dwie i pół tabliczki czekolady rocznie - tylko takiej plastikowej. Rocznie każdy z nas zużywa też ponad 100 kg produktów z plastiku. Duża część nie jest ani utylizowana, ani recyklingowana. Pozostawiona na skraju drogi, w lesie czy wrzucona do zbiornika wodnego zanieczyszcza środowisko naturalne i szkodzi całemu ekosystemowi, którego jesteśmy częścią. Co więcej, zostało nam tylko 30 lat, aby ilość śmieci w oceanie była większa od liczby stworzeń morskich.

Sztuczna inteligencja na ratunek



Trójmiejska organizacja non-profit Women in Machine Learning & Data Science stworzyła projekt edukacyjny "Detect Waste in Pomerania", będący odpowiedzią na problem zanieczyszczenia środowiska w województwie pomorskim.

Każdy może dołączyć i wesprzeć projekt, robiąc zdjęcie plastiku lub innych odpadów na plaży, w lesie, w rzece, w morzu lub w mieście, a następnie wysyłając zdjęcie przez specjalny formularz i opisując je. Większa liczba zdjęć umożliwi stworzenie bardziej precyzyjnego algorytmu, który w przyszłości może wesprzeć walkę o czystość środowiska, w tym naszego rodzimego Morza Bałtyckiego.

  • Konkursy online i hackathony to koncepcja coraz częściej stosowana przez największe przedsiębiorstwa.
  • Konkursy online i hackathony to koncepcja coraz częściej stosowana przez największe przedsiębiorstwa.

Już niedługo hackathon



8-9 stycznia 2021 r. odbędzie się hackathon, czyli wydarzenie skierowane do programistów oraz wszystkich zainteresowanych, zatytułowane "Hack4Environment". Jego uczestnicy staną przed zadaniem napisania aplikacji mobilnej wspierającej projekt i umożliwiającej wykonywanie oraz oznaczanie zdjęć przedstawiających obecność odpadów w środowisku. W trakcie wydarzenia do dyspozycji uczestników pozostają mentorzy - specjaliści z zakresu programowania i sztucznej inteligencji. Dodatkowo zostaną również przeprowadzone prelekcje z zakresu uczenia maszynowego, zarządzania, programowania i data science.

Hackathon jest współorganizowany przez WiMLDS Trójmiasto i Hub Innowacji Cyfrowych DiH4.AI, a na zwycięzców czekają nagrody. Rejestracja na hackathon będzie otwarta od 17 grudnia 2020 do 4 stycznia 2021 r. Natomiast na prelekcje można zapisywać się do 8 stycznia. Formularz rejestracji na hackathon dostępny jest na tej stronie internetowej, a link do rejestracji na prelekcje jest tutaj.

Szacuje się, że w morzach i oceanach pływa obecnie ponad 5 mld ton śmieci. Szacuje się, że w morzach i oceanach pływa obecnie ponad 5 mld ton śmieci.

Co dalej?



Stworzony algorytm będzie pilotażowym rozwiązaniem, które w dalszej przyszłości może usprawnić m.in. automatyzację recyklingu śmieci, monitoring środowiska (automatyczne wyszukiwanie nielegalnych wysypisk śmieci oraz zautomatyzowany pomiar poziomu zanieczyszczenia środowiska), a nawet minimalizację kosztów utrzymania czystości miasta.

Podjęta przez zespół inicjatywa jest zaledwie kroplą w morzu potrzeb i możliwości, która z odpowiednim wsparciem może przynieść realne korzyści naszemu środowisku.

Hub Innowacji Cyfrowych



Pomysłodawcą i współorganizatorem wydarzenia Hack4Environment jest Hub Innowacji Cyfrowych (Digital Innovation Hub), czyli DiH4.AI, będący konsorcjum firmy Voicelab AI i Politechniki Gdańskiej.

DIH4.AI to miejsce, w którym można uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania związane z nowoczesnymi technologiami. Mali przedsiębiorcy, duże firmy, a także organizacje otoczenia biznesu oraz przedstawiciele administracji publicznej mogą otrzymać tam wsparcie w procesie cyfrowej transformacji. Działania realizowane przez DIH mają trafiać do szerokiej grupy odbiorców. DIH4.AI jest także naturalną odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie związane z nowoczesnymi technologiami, w szczególności Sztuczną Inteligencją. Na kompetencje Hubu składają się zarówno bezpośrednio współpracujący eksperci, jak i ogólnopolska sieć Hubów Innowacji.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (17)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Marek Kamiński

Polski polarnik, podróżnik, żeglarz, autor książek, fotograf, przedsiębiorca. Właściciel firmy...

Najczęściej czytane