• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Podwyżki prądu już są, a kiedy rekompensaty w 2021 r.

Robert Kiewlicz
23 marca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Rekompensaty za prąd w 2021 roku nie obejmą wszystkich. Rekompensaty za prąd w 2021 roku nie obejmą wszystkich.

Prace nad ustawą dotyczącą rekompensat za wzrost rachunków za prąd zostały wstrzymane. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wycofało projekt ustawy z prac legislacyjnych. Prace mają ruszyć od nowa i zakończyć się w pierwszej połowie 2021 roku. Już wiadomo, że rekompensaty nie obejmą wszystkich, a jedynie odbiorców wrażliwych. To tacy, u których udział kosztów energii w rachunkach gospodarstwa domowego jest znaczący i wynosi około 10 proc.Ile płacisz za prąd?

Data wprowadzenia rekompensat za podwyżki cen prądu w 2021 roku nie jest znana. Wiadomo jednak, że nie będą one skierowane do wszystkich. Mają być one wsparciem dla osób ubogich energetycznie.

Rekompensaty w 2021 r. nie dla wszystkich- Przygotowujemy projekt ustawy, który wesprze odbiorców wrażliwych. Będzie on gotowy w pierwszej połowie roku - mówił na antenie RMF FM minister klimatu i środowiska Michała Kurtyka. - Odbiorcy wrażliwi to tacy, u których udział kosztów energii w rachunkach gospodarstwa domowego, czyli w dochodzie rozporządzalnym, jest znaczący. Przyjmujemy, że jest to około 10 proc. Jeżeli 10 proc. naszych dochodów płacimy, to wtedy podpadamy pod taką definicję odbiorcy wrażliwego. Nie ma w Polsce żadnych uregulowań prawnych, które by wspierały takich odbiorców wrażliwych i ograniczały zjawisko ubóstwa energetycznego, nad tym będziemy pracować.

Podwyżki i nowe pozycje na rachunkachW styczniu 2021 r. prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę dystrybucyjną spółki Energa Operator. Spadek stawek wyniesie średnio 1,7 proc. Nie oznacza to jednak, że zapłacimy mniej. Jeszcze w grudniu 2020 r. regulator zatwierdził też taryfy na sprzedaż energii do odbiorców w gospodarstwach domowych podnoszące rachunki średnio o 3,6 proc.

Dodatkowo od 1 stycznia 2021 r. dystrybutorzy energii pobierają od odbiorców także tzw. opłatę mocową, zwiększającą rachunki o kolejne 16,5 proc.

Rekompensata za prąd w 2020 r.Przypomnijmy, że w 2020 r. już w lutym opublikowano projekt ustawy o rekompensatach za podwyżki cen prądu. Zwrot kosztów podwyżki w 2020 r. wyniósł, w zależności od jego zużycia, od 34 do 306 zł. Zależało to także od progu dochodowego i ograniczeń kwotowych. Na cele związane z rekompensatami przeznaczono 2,43 mld zł.

Warunkiem uzyskania rekompensaty było złożenie przez odbiorcę końcowego deklaracji stwierdzającej, że nie przekroczył on w 2019 r. kwoty wskazanej w art. 27 ust. 1 Ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli tzw. II progu podatkowego, oraz że zużycie energii elektrycznej w punkcie poboru energii elektrycznej tego odbiorcy w 2020 r. jest wyższe niż 63 kWh.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (116)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Kinga Stawicka

Dyrektor Sprzedaży Krajowej w firmie Marcopol Sp. z o.o. Producent Śrub - wiodącego producenta i...

Najczęściej czytane