• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pokażmy siłę inwestorów Energa

13 grudnia 2020 (artykuł sprzed 2 lat) 

Akcjonariusze mniejszościowi Energi nie składają broni w walce o wyższą wycenę akcji energetycznej grupy, niż proponuje PKN Orlen. - Uważamy, że uczciwa cena akcji Energa to 300 proc. tego co oferuje Orlen - dołącz do nas, razem będziemy walczyć! - apelują twórcy projektu "Pokażmy siłę inwestorów Energa".Do grupy, utworzonej przez doświadczonych inwestorów indywidualnych dołączyło już 500 inwestorów posiadających w sumie ok. 4 mln akcji Energi (spółka ma łącznie ok. 414 mln akcji). To jednak nie koniec, bo grupa chce zrzeszyć kolejnych akcjonariuszy, także zagranicznych. Inicjatorzy projektu złożyli też pozew do sądu o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia dotyczącej wycofania spółki energetycznej z giełdy.

- Jako akcjonariusze Energi jesteśmy pewni, że cena akcji tej spółki jest bardzo zaniżona, w rzeczywistości warte są one dużo więcej niż oferował PKN Orlen. Dlatego postanowiliśmy zjednoczyć siły i wspólnie walczyć o nasze interesy, o nasze pieniądze. Chcemy skupić drobnych właścicieli, także emerytów i pracowników Energi, którzy też posiadają akcje i pewnie nie zdają sobie sprawy, że mogą zawalczyć o godziwą cenę - mówi Jan Trzciński, współtwórca projektu "Pokażmy siłę inwestorów Energa", również inwestor, przedsiębiorca z Trójmiasta.
Według inicjatorów projektu, gdyby uznać spółkę za w pełni komercyjną, to inwestor zagraniczny mógłby zapłacić za każdą jej akcję nawet 60 zł.

- My chcemy rozpocząć negocjacje z Orlenem od połowy tej ceny. Nasza dzisiejsza propozycja to 29 zł. Zastrzegamy, że nas nie interesuje polityka, my chcemy uczciwej wyceny naszych akcji - mówi Jan Trzciński.
W kwietniu 2020 roku PKN Orlen sfinalizował przejęcie Energi. Obie spółki są kontrolowane przez Skarb Państwa. W pierwszym wezwaniu Orlen przejął 80 proc. akcji energetycznej grupy. Najpierw zaoferował 7 zł za akcję, a następnie podniósł cenę do 8,35 zł. Kluczowa dla powodzenia transakcji była sprzedaż dużego pakietu przez Skarb Państwa. Z kolei wezwanie na sprzedaż mniejszościowego pakietu akcji Energi rozpoczęło się 9 października i trwało do 20 listopada 2020 roku. Ich cena została ustalona na tym samym poziomie, co w przypadku pierwszego wezwania, czyli 8,35 zł za akcję. W wyniku tego wezwania koncern zwiększył swój udział w spółce do niemal 91 proc. Jednocześnie PKN Orlen podjął działania zmierzające do wycofania Energi z Giełdy Papierów Wartościowych.

Jaki jest plan działania?

- Teraz zbieramy inwestorów, potem dokonamy realnej wyceny i rozpoczniemy negocjacje, a jeśli będzie potrzeba, to jesteśmy gotowi iść do sądu. Co ważne, pokrywamy wszystkie koszty niezależnych wycen, czy postępowania sądowego, więc finanse inwestorów są z nami bezpieczne - mówi Jan Trzciński.
Uważamy, że uczciwa cena akcji Energa to 300 proc. tego co oferuje Orlen - dołącz do nas, razem będziemy walczyć! - apelują inicjatorzy projektu "Pokażmy siłę inwestorów Energa". Więcej informacji na stronie www.akcjeenerga.pl.

Akcję koordynuje Fundacja "To co najważniejsze", której celem jest dążenie do rozwoju aktywności społecznej, tworzenie i wspomaganie organizacji pozarządowych, rozwoju wolontariatu, współpracy w celu dobra społeczności. Celem takich działań jest trwały, zrównoważony i sprawiedliwy rozwój społeczeństwa, państwa - naszej Ojczyzny. Hasłem przewodnim jest: "nie będę bierny". Fundacja prowadzi też program "Firma z zasadami", którego celem jest wyróżnianie firm, które kierują się nadrzędnymi wartościami, takimi jak: dobro, szacunek, uczciwość i lojalność do drugiego człowieka. Członkom programu nadawany jest certyfikat "Firma z zasadami". Posługiwanie się certyfikatem uwiarygodnia działalność przedsiębiorstwa w oczach potencjalnych klientów i kontrahentów, pozytywnie wzmacnia wizerunek firmy na rynku i wyróżnia spośród konkurencji.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Ludzie biznesu

Artur Jadeszko

Od 2006 roku prezes zarządu ATC Cargo SA, spółki notowanej na NewConnect, alternatywnym systemie...

Najczęściej czytane