• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Polpharma szykuje się do budowy fabryki w Afryce Północnej

Robert Kiewlicz
30 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Plany spółki Polpharma uwzględniają zarówno umacnianie pozycji na rynkach, na których jest już ona obecna, czyli Rosji, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Węgier, Wietnamu, Centralnej Azji, jak też wchodzenie na nowe dla firmy terytoria. Plany spółki Polpharma uwzględniają zarówno umacnianie pozycji na rynkach, na których jest już ona obecna, czyli Rosji, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Węgier, Wietnamu, Centralnej Azji, jak też wchodzenie na nowe dla firmy terytoria.

Polpharma ma w planach budowę fabryki w Afryce Północnej. Spółka jest obecnie na etapie analiz i poszukiwania partnera na lokalnym rynku. To nie pierwsza pomorska inwestycja na Czarnym Lądzie. Sopocki Navimor International ma długoletnie doświadczenia w kontaktach handlowych z Nigerią, a gdańska firma informatyczna, Nearshoring Solutions, buduje w Ghanie system wspierający przepływy faktur oraz zarządzania płatnościami.



W planach Polpharmy jest budowa fabryki leków w Oranie, jednym z największych miast Algierii. - Projekt jest jednak na bardzo wczesnym etapie i nie chcemy udzielać jeszcze komentarzy na ten temat - mówi nam nieoficjalnie osoba związana ze spółką Polpharma. - Więcej informacji będziemy mogli podać, gdy będziemy już pewni podpisania stosownych kontraktów.

Fabryka w Algierii to nie pierwszy zagraniczny interes Jerzego Staraka - właściciela Polpharmy. Producent leków ze Starogardu Gdańskiego w 2011 roku został współwłaścicielem jednej z największych fabryk leków w Kazachstanie - Chimpharm. Umowa nabycia udziałów została podpisana 20 września 2011 roku. Chimpharm działa na rynku pod marką Santo i ma 50 proc. udziałów w rodzimej produkcji leków w Kazachstanie. W ofercie firmy znajduje się około 200 produktów z 24 grup terapeutycznych.

W tym samym roku Polpharma przejęła większościowy pakiet akcji tureckiej spółki Cenovapharma. Cenovapharma ma siedzibę w Istambule i zatrudnia ponad 100 osób. Koncentruje się na działaniach marketingowo-sprzedażowych, głównie w takich obszarach, jak diabetologia, kardiologia, okulistyka, neurologia i urologia, co pozwoliło Polpharmie również poszerzyć swoje portfolio w tych dziedzinach.

Spółka stała się też właścicielem firmy Akrihin - jednego z wiodących rosyjskich producentów leków. Akrihin produkuje ponad 150 preparatów z najważniejszych grup terapeutycznych, w tym ważne społecznie leki przeciwgruźlicze, kardiologiczne, diabetologiczne.

Czy polskie firmy powinny inwestować w Afryce?


Strategicznym celem Polpharmy jest budowanie pozycji regionalnego lidera oraz rozwój na rynkach międzynarodowych. Plany spółki uwzględniają zarówno umacnianie pozycji na rynkach, na których Polpharma jest już obecna, czyli Rosji, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Węgier, Wietnamu, Centralnej Azji, jak też wchodzenie na nowe dla firmy terytoria.

Polpharma to nie jedyna firma z naszego regionu, która szuka swoich szans na rynkach afrykańskich. Na rynku nigeryjskim dobrze znany jest już sopocki Navimor International. Spółka odpowiedzialna była, wraz z Gdańską Stocznią Remontowa, za budowę Nigerdock - stoczni w Lagos. Główną część stoczni stanowi wielofunkcyjny dok pływający wyprodukowany przez Navimor International. Spółka dostarczyła też dźwigi z Mińska Mazowieckiego, kompleks nowoczesnych hali stoczniowych oraz pełne wyposażenie stoczniowe. Ponadto większość materiałów i wyposażenia stoczni została dostarczona przez producentów z Polski.

Za pośrednictwem sopockiej firmy do Nigerii, Maroka i Senegalu trafiło dotychczas ponad 100 statków rybackich - małych trawlerów TR - oraz 13 wielozadaniowych kutrów rybackich WKR 25, zbudowanych w Stoczni Wisła.

Natomiast gdańska firma informatyczna, Nearshoring Solutions, buduje w Afryce system wspierający przepływy faktur oraz zarządzanie płatnościami. Klientem spółki jest National Health Insurance Authority (NHIA) z Ghany, czyli odpowiednik polskiego NFZ.

Jerzy Starak należy do grona najbogatszych Polaków. Jego majątek szacuje się na 3 mld zł. W 2012 r. został sklasyfikowany na 6. pozycji w rankingu najbogatszych ludzi w Polsce, prowadzonym przez tygodnik "Wprost". Jest założycielem jednej z największych firm polonijnych - Comindex. W latach 90. wprowadzał na polski rynek koncerny z branży FMCG: Nutricia, Colgate-Palmolive, Bols. Jest też właścicielem restauracji Belvedere w Łazienkach oraz takich firm, jak: Herbapol Lublin i Pruszków, Polfa, Zakłady Tłuszczowe w Brzegu, Zakłady Przemysłu Tłuszczowego Warszawa i Polpharma.

Polpharma SA należy do ścisłego grona liderów branży farmaceutycznej w Polsce. Spółka powstała w 1935 r. W roku 2000 została sprywatyzowana przy udziale wyłącznie polskiego kapitału. Polpharma jest obecnie największym polskim producentem leków generycznych oraz substancji farmaceutycznych. Na początku 2013 roku Polpharma zakończyła pierwszy etap budowy nowoczesnego centrum badań i rozwoju Polpharma Biologics w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. W nowym ośrodku firma będzie prowadzić prace nad lekami, które umożliwią szerszy dostęp do skutecznej terapii pacjentom cierpiącym na schorzenia układu immunologicznego, układu nerwowego oraz na choroby nowotworowe.

Jerzy Starak jest też założycielem Fundacji Rodziny Staraków, wspierającej młodych zdolnych ludzi, pomagającej w realizacji ich pomysłów.


W nowo wybudowanym ośrodku w Gdańsku Polpharma prowadzi prace nad lekami biotechnologicznymi, biopodobnymi i bioulepszonymi.

Miejsca

Opinie (38) 1 zablokowana

  • Mydlenie oczu (5)

    I w ten sposób małymi kroczkami w Starogardzie zostanie tylko biuro zarządu i rzecznik prasowy. Jak to ładnie się nazywa - szukanie szans na rynku afrykańskim. Dla nich zysk jest najważniejszy!

    • 49 12

    • Ameryki nie odkryłeś, Smoku. (1)

      Dla każdej firmy zysk jest najważniejszy.

      • 24 2

      • W tym przypadku raczej Afryki ;-)

        Tylko dlaczego tak trudno się do tego przyznać i powiedzieć wprost - chcemy mieć więcej a ciężko dziś zwiększyć sprzedaż. Więc zmniejszymy koszty produkcji przenosząc fabrykę do Afryki. Tak byłoby chyba uczciwiej?

        • 14 2

    • Pewnie nawet to nie zostanie, bo się przeniosą do Warszawy - tylko co się wtedy ze Starogardem stanie? Tego wolę sobie nie wyobrażać...

      • 8 1

    • A przecież powinni

      pozostać małą starogardzką manufakturą wyciskającą tabletki na lokalny rynek Polski Płn...
      a w ogóle, to powinni mieć problemy finansowe i wtedy dopiero byłoby dobrze... w Starogardzie...

      • 18 1

    • Do Afryki akurat idzie się w trochę innym celu.

      Tu nie idzie tyle o oszczędności, bo tam wcale nie będzie jakoś dużo taniej, a o prawo. Po prostu pewnie chcą przy okazji wznieść tam ośrodek testowania leków. Bo o ile w UE już na zwierzętach np. zostało to zakazane, to tam nie. Ogólnie w wielu przypadkach oni tam będą mniej skrupulatne sprawdzać co się tam dzieje i mnie wymagać pod względem zachowania norm uchodzacych w Europie za coś normalnego.

      A fabryki w Starogardzie nie zamkną z jednego powodu, sprowadzanie leków na rynek UE spoza UE jest dość kosztowne i upierdliwe, w rezultacie zapewne u nas będą powstawać leki na rynek wewnętrzny UE i może USA, Kanada itd., a tam na rynki krajów Afrykańskich i Azjatyckich.

      • 21 1

  • Tylko pilnujcie kasy w takich stronach 1/3 może zniknąć

    Tylko pilnujcie kasy w takich stronach 1/3 może zniknąć.
    Pomijam okoliczności przejęcia Plfarmy (cena ), ale cóz biznesmeni z teczek.
    Temat wóci za pare lat jak ten III PRL padnie na gebę i zabraknie na wszystko, a wiek emerytalny wyniesie 85 lat bo na wczesniejszu- ZUS nie będzie stać

    • 14 1

  • murzyni polscy są już za drodzy?

    • 22 1

  • Zamówić program do faktur i obsługi płatności z drugiego końca świata (5)

    widać w Ghanie tak samo się liczą z pieniędzmi podatnika jak i u nas. Więcej wydadzą na przeloty niż na samo programowanie.

    Oczywiście nikt w Ghanie nie pomyśli że lepiej te pieniądze wydać lokalnie, bo trafią do ludzi na miejscu. Po drugie w ten sposób zbudowaliby kompetencje własnej "ghańskiej" firmy programistycznej. Zupełnie tak samo się to odbywa w Polsce z przetargami - lepiej kupić coś ciut taniej za granicą, zamiast ciut drożej w kraju. Chociaż to droższe by się zwróciło z nawiązką z podatków. Rozumieją to doskonale USA, Niemcy, nawet Rosja.

    No cóż - nam pozostaje się cieszyć chociaż że te biedne afrykańskie Państwa wydadzą u nas trochę pieniędzy.

    • 20 3

    • ZUS na wypłaty nie będzie stać bo za mało dzieci robicie

      Nie stać was na dzieci bo odkładacie 40% pensji na ZUS i podatki.

      ZUS jest chorym systemem bo wymaga dzieci, ale swoimi ogromnymi opłatami uniemożliwia ich utrzymanie. Powinien zostać zniesiony, a następnie powinno zostać przywrócone dawne prawo ateńskie - dziecko ma obowiązek utrzymywać rodzica. Pod tym jednym warunkiem że rodzice przekazali dziecku wiedzę w danej dziedzinie, tzw. "fach", czyli po prostu zapewnili edukację i dzięki temu zawód.

      • 4 0

    • Dokladnie - jakby w Ghanie nie bylo programistow, firm IT, itd :)

      Eh, Polska, Europa, Ghana, Afryka... jeden pies.

      • 2 2

    • Artykuł nie wspomina o jednym. Płaci nie rząd Ghany a Bank Światowy w ramach jakiejś tam pomocy humanitarnej. (2)

      • 2 1

      • No tak, ale jeśli utrzymujemy dziecko do 50-roku życia (1)

        to to dziecko nigdy nie stanie się samodzielne, nigdy nie zrozumie po co ma pracować zarobkowo.

        Z ghaną identycznie - wlewają kasę do afryki, zamiast dać im zarobić na siebie.

        • 0 0

        • Ale tutaj idzie o co innego.

          Ten system ma pomóc ograniczyć problem korupcji po prostu, bo sami z siebie oni nigdy tego nie zrobią.

          • 2 0

  • No prosze tak własnie sie rozwija sie pomorze gospodarczo!! (2)

    Zamiast inwestycji stawiają betonowe kloce dla galerianek .A w POlsce zamyka się firmy zakłady .Inwestują ale w rozwój innych państw!!

    • 8 8

    • Tam też Pomorze, tylko inny kontynent

      • 0 0

    • Jak czytam takie bezmyślne wypowiedzi to .....

      Polska firma z Pomorza posiadająca w Starogardzie, aby podbić rynek afrykański otwiera fabrykę tam, bo nie da się wszystkiego wyprodukować w pl, aby szybko móc tam sprzedać. Nic nie napisali o tym, że cokolwiek tu zamykają, czyli firma się rozwija, więc otwarcie tam fabryki w pewnym stopniu zwiększy i tu zatrudnienie w dziale logistyki.

      Dla twej wiadomości oni płacą podatki dalej w naszym kraju, więc dla nas tego typu rozwój jest korzystny.

      A odwróćmy sytuację przychodzi tu firma farmaceutyczna zatrudnia raptem 100 za grosze, bo to kapitał zagraniczny, więc kierownictwo dalej jest w tamtym kraju. Fabrykę wali w strefie ekonomicznej i po za zyskiem z samej budowy zakładu mamy g...o.

      Dla nas najważniejszy jest rozwój firm, bo to że zatrudnienie znajdzie 100, to nie jest zbyt wiele.

      • 0 0

  • czarno to widze;)

    • 7 1

  • Jaki kolor bedzie miała polopiryna (2)

    a polopiryna będzie czarna czy biała ?

    • 11 7

    • Delikatny temat....

      • 1 1

    • Wegiel

      A wegiel na (za przeproszeniem) s****zke bedzie wciaz czarny?

      • 0 0

  • Fajnie by bylo napisac, ze po prywatyzacji i zakupie przez Pana Staraka z ok 3 tys osob pozostalo ponad 1000 pracownikow. (5)

    Ze strefa ekonomiczna w Starogardzie Gdanskim jest zawlaszczona przez Polpharme, ktora nic tam nie robi, ze strefa ekonomiczna zostala rozszerzona na istniejace od dawna budynki aby nie placic podatkow. Wiecej ? itd itd

    • 16 1

    • Czemu na tym portalu pisza o firmie ze Starogardu? (3)

      Podplacili?

      • 0 5

      • Może dlatego, bystrzacho, (2)

        że mają siedzibę w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym? Tak trudno ruszyć głową?

        • 4 1

        • Skoro dla Ciebie wazniejszy w inwestowaniu jest oddzial a nie centrala to gratuluje. (1)

          Polpharma ma siedzibe w PNT? Czy oddzial dla kilku pracownikow nie majacych zadnego zdania w firmie inwestuje? Siedziba od zawsze jest w Starogardzie i jest to Starogardzka firma.

          • 0 2

          • A Starogard to jest strasznie daleko .......

            Skoro na Trójmieście mówi się non stop o inwestycjach Rumia, Reda, Wejherowo itd, to czas najwyższy i spojrzeć na południe.

            Obecnie Starogard jest bardzo blisko i ludzie z tamtej okolicy też często pracują w Trójmieście. Musisz zrozumieć, że Trójmiasto zostało już tylko z nazwy, bo rejon jest o wiele większy.

            • 3 0

    • Skoro 1000 wykonuje to samo co 3000 i sobie radzi, to dobrze dla firmy

      • 6 0

  • Dlaczego leki są takie drogie? (1)

    Dlaczego wielu ludzi musi płacić grube pieniądze (np. chorzy ze stwardnieniem rozsianym, nowotworami itp.) za leki ratujące, przedłużające ich życie?

    • 8 1

    • Dobre pytanie

      Bo życie jest najważniejsze, a skoro najważniejsze to ludzie zrobią wszystko aby je przedłużyć choćby o sekundę.

      A skoro zrobią wszystko to i cena jest odpowiednia. Pytanie jednak brzmi kto zapłaci za to "życie"? Czy ten który chce sobie je przedłużyć, czy my wszyscy zapłacimy za przedłużenie jego życia.

      Bo nie licz na to, że producent zrezygnuje z kasy i opuści cenę.

      A jeżeli my wszyscy to co będzie wyznacznikiem ratowania życia, a co już będzie dodatkowym luksusem.

      • 2 0

  • To mało miejsca jest na pomorzu na kolejną fabrykę? (4)

    Prace ludziom dajcie a nie kombinujecie z afryką.

    • 9 2

    • Miejsca dużo, ale brak specjalistów (2)

      Masa ludzi kończy studia, tylko poza dyplomem jedyną wiedzę jaką posiadają, to wiedza gdzie znajduje się jaka imprezownia.

      • 1 1

      • chyba ludzie po socjologii, bo na pewno nie po biotechu czy farmacji.

        • 1 0

      • W Afryce specjalistów więcej niż w Polsce

        farmaceutów i techników farmacji..........

        • 0 0

    • Pomyśl

      Na pomorzu on już fabryka ma, więc po ma mieć drugą.
      Obecnie myśli o podbiciu rynku w Pn Afryce, a aby to było mu łatwiej zrobić to potrzebuje tam mieć małą fabrykę, aby mogła ona tworzyć towary o krótkim terminie, bo resztę i tak sprowadzi z większych fabryk.

      • 2 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Kazimierz Wierzbicki

Prezes zarządu i właściciel Grupy Trefl, w skład której wchodzą spółki zajmujące się produkcją i...

Najczęściej czytane