Pomorski gospodarczy sztab kryzysowy

Najnowszy artukuł na ten temat Ile dostanie Trójmiasto z Krajowego Planu Odbudowy
Koronawirus nie tylko zagraża małym i średnim przedsiębiorstwom. Może wprowadzić w kryzys całą gospodarkę.
Koronawirus nie tylko zagraża małym i średnim przedsiębiorstwom. Może wprowadzić w kryzys całą gospodarkę. fot. Anna Rezulak / KFP

Pomorscy przedsiębiorcy zrzeszeni w kilku organizacjach apelują do wojewody, marszałków, starostów powiatów, prezydentów, burmistrzów i wójtów województwa pomorskiego o pomoc dla firm. Sytuacja jest poważna i dotyczy całej społeczności - twierdzą przedsiębiorcy. Wszyscy czekają na rządową specustawę, ale także na działania lokalne.


Czy rząd powinien pomóc przedsiębiorcom w związku z pandemią koronawirusa?

Zobacz wyniki (206)

Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Pracodawcy Pomorza, Pomorski Związek Pracodawców Lewiatan, Gdański Klub Biznesu, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, Kaszubski Związek Pracodawców, Regionalna Izba Przedsiębiorców Norda, Starogardzki Klub Biznesu, Wojewódzkie Zrzeszenie Handlu i Usług oraz Loża Gdańska BCC. Organizacje te wypracowały wspólny apel do władz rządowych i samorządowych.

- Każdego dnia odbieramy mnóstwo niepokojących sygnałów od pracodawców z terenu całego województwa. Kolejne branże wskazują na dramatyczne pogorszenie swojej sytuacji - gastronomiczna, hotelarska, transportowa, turystyczna, rozrywkowa, organizacji eventów, szkoleniowa, produkcji mebli czy odzieży, motoryzacyjna, fryzjersko-kosmetyczna. Wymienione branże to branże, w których kryzys jest już dziś nam znany, a do nich dołączają inne, takie jak produkcja spożywcza, IT, automatyka, usługi oparte na świadczeniu ich w siedzibie klienta oraz te, które padają ofiarą nagłego zrywania kontaktów i kłopotów w branżach wcześniej wskazanych, jak również gwałtownego wstrzymywania zleceń przez firmy i instytucje, których kryzys jeszcze nie dotknął. Wiele firm stanęło obecnie w obliczu poważnego kryzysu czy nawet perspektywy rychłej likwidacji - apelują przedsiębiorcy z Pomorza.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacjeWspólny apel został wypracowany w ramach cyklu wideokonferencji, pod hasłem "pomorski gospodarczy sztab kryzysowy". Chodzi o to, żeby pozostać w bieżącym kontakcie, wymieniać opinie, reagować oraz formułować wspólne stanowiska i rekomendacje.

- Ten kryzys dotyczy nas wszystkich, dlatego pozostajemy solidarni jako środowisko i jako obywatele, występując wspólnie zwłaszcza w obronie tych w najgorszej sytuacji i jednocześnie domagając się ochrony innych narażonych. Apelujemy do państwa o połączenie działań i pilne interwencje we wskazanych obszarach - mówią przedsiębiorcy i wskazują możliwe rozwiązania.

Przedsiębiorcy w sieci łączą siły. Chcą dialogu z rządemPropozycje środowiska zawarte w apelu

 • Należy ograniczyć wszelkie ryzyka, obciążenia i obowiązki pracodawców, aby mogli oni skoncentrować się na przeciwdziałaniu zagrożeniom i skutecznie chronić swoje firmy oraz pracowników. Jednocześnie należy powstrzymać wszelkie planowane na ten rok zmiany legislacyjne, które mogłyby negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie przedsiębiorstw i ich sytuację finansową.
 • Niezbędny jest pakiet osłonowy dla przedsiębiorców odnoszący się do należności w zakresie płatności podatków i składek ZUS powinien zawierać stosowne ulgi, układy ratalne, możliwości odroczenia terminu płatności składek czy też umorzenia należności w uzasadnionych przypadkach.
 • Uregulowania wymagają kwestie związane z ochroną miejsc pracy, zwłaszcza w przypadku firm zmuszonych do przestojów czy obniżonego wymiaru pracy. W przypadku niezdolności do pracy, w wyniku wydania decyzji przez właściwe organy, pracodawca nie powinien być zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia, zaś w takim przypadku pracownikowi należeć się będzie zasiłek chorobowy już od pierwszego dnia nieobecności.
 • W przypadku nieobecności spowodowanej koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem nie tylko do lat ośmiu, pracownikom powinien przysługiwać dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 30 dni.
 • Należy też uregulować kwestie przedłużenia wiz dla pracowników ze Wschodu bez konieczności wyjazdu do kraju pochodzenia.  
 • Konieczne jest wdrożenie instrumentów finansowych dla firm, w tym wsparcia finansowego w postaci: ułatwionego dostępu do preferencyjnych kredytów i pożyczek, uruchomienia pakietu nieoprocentowanych kredytów obrotowych, przełożenia bądź odroczenia spłaty rat leasingowych oraz wsparcia zdolności kredytowej przez zapewnienie gwarancji kredytowych.
 • Przedsiębiorcy apelują też o uruchomienie interwencyjnych produktów wsparcia finansowego w ramach Pomorskiego Funduszu Rozwoju w zakresie wsparcia pomostowego, związanego z płynnością firm i ich zdolnością do obsługi zobowiązań w okresie co najmniej 12 najbliższych miesięcy.
 • Biznes oczekuje też od władz szczebla samorządowego zaniechania poboru opłat lokalnych i podatków, wprowadzenia obniżek, wydłużenia terminów regulowania, czy też w uzasadnionych przypadkach umorzenia, w okresie przejściowym stawek czynszu najmu w lokalach wynajmowanych przedsiębiorcom przez gminy.
 • W celu poprawy płynności przedsiębiorców należy odsunąć w czasie nowe obowiązki, takie jak wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych dla pracodawców zatrudniających do 50 pracowników oraz wstrzymania obowiązku opłacania składek na PPK w firmach średnich i dużych.
 • Ponadto zmianie powinien ulec termin obowiązywania rozbudowanej struktury JPK_VAT. Również przesunięciu musi ulec termin wprowadzenia podatków o charakterze ryczałtowym, płatnych niezależnie od dochodowości firm, w tym podatku od sprzedaży detalicznej, podatku cukrowego, a także zawieszenia poboru tzw. podatku minimalnego, płaconego także w sytuacji, kiedy firmy ponoszą straty.
 • Niezbędne jest odroczenie terminów przewidzianych dla: sporządzenia sprawozdań finansowych za rok 2019; złożenia deklaracji CIT-8 za rok 2019; złożenia deklaracji MDR w zakresie schematów podatkowych; złożenia deklaracji IFT-2R; złożenia deklaracji VAT-7, VAT-8, VAT-9M, VAT-12 i plików JPK; rozliczenia z tytułu opłat za korzystanie ze środowiska za 2019 r. oraz rozliczenia z tytułu opłaty produktowej za produkty za 2019 r.
 • Przedsiębiorcy postulują również o odstąpienie od stosowania przepisów Kodeksu karnego - skarbowego, w każdej sytuacji, w której ze względu na ograniczenia związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa w czasie obowiązywania stanu epidemicznego nie zostały prawidłowo lub na czas wypełnione obowiązki podatkowe. Jednocześnie apelują o zawieszenie kontroli podatkowych, kontroli celno-skarbowych i postępowań podatkowych na czas walki z COVID-19.
 • Zasadnym jest także włączenie przedsiębiorstw z sektora MŚP do udziału w produkcji w obszarze szeroko pojętej pomocy w zwalczaniu koronawirusa lub jego objawów, tj. produkty z zakresu: chemii, odzieży ochronnej, maseczek, dodatkowych łóżek itp. Wnosimy o zawieszenie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych i o kierowanie zamówień do firm lokalnych. Istotnym aspektem pozostaje utrzymanie transportu surowców/komponentów/produktów finalnych w celu eliminowania ryzyka zerwania łańcuchów logistycznych.

Opinie (25) 3 zablokowane

 • Pewnie propozycja byznesmanów będzie zwana: "dopłata do leasingu na porsche";) (3)

  Przecież jeszcze niedawno od tych samych ludzi słyszeliśmy słynne "jak się nie podoba to mam 10 ukraińców/ bezrobotnych na twoje miejsce". Przecież tak podkreślali, że jest wolny rynek i przetrwają najsilniejsi. Teraz ja mam dopłacić z podatków do ich interesów bo biedaki nie mają na kolejną ratę na porsche? Na insta udają królów życia z najnowszymi gadżetami, ciągle na wakacjach w drogich hotelach. A tu okazuje się, że nie oszczędzali kasy w przód i po 2 tygodniach są na 0?

  • 32 10

  • (1)

   Nic nie musisz dopłacać z "Twoich" podatków (zresztą "Twoje" podatki to pewnie ułamek podatków którzy płacą ci o których piszesz).
   Pamiętaj tylko , że ci "byznesmeni" o których tak ironicznie piszesz dadzą sobie spokojnie radę - oni mają pieniądze i dalej będą "udawać królów życia" (znowu cytat) tylko , że... wyrzucą na bruk połowę pracowników takich jak Ty.

   • 6 6

   • Przecież wyciąganie reki po wspólną kasę jest "ble", bo to przecież "socjalizm"? Z tego co wiem, to nie głosiliscie czasem, aby najlepiej by było gdyby nie było pensji minimalnej, zaś przedsiębiorcy powinni płacić mniejsze podatki, zaś każdy miał być zostawiony samemu sobie i to dosłownie? A tu się okazuje, że zmieniacie front o 360 stopni gdy nastała sytuacja gdzie wszyscy nadęci balujący z miesiąca na miesiac leasingowi panicze zostali z ręką w nocniku, zupełnie nie przygotowani finansowo na ewentualne przestoje na rynku?

    • 5 3

  • to teraz bedzie 20 stu ukraincow i 20 polakow na twoje miejsce

   • 0 0

 • Jak trwoga to do Boga... (2)

  A na co dzień to była walka z rządem i Wolne Miasto Gdańsk. Przecież Dulkiewicz nie chce nawet zwolnić kierowców z opłat parkingowych zmuszając wielu pracowników do korzystania z komunikacji zbiorowej. Jakie to jest zagrożenie chyba nie trzeba mówić. Zróbcie więc tu porządek, a potem apelujcie do rządu.

  • 20 13

  • Porównywanie rządu do Boga ma w sobie coś z uległości i służalczości ale pomijając ten skromny fakt... rząd finansuje Państwo z podatku, którego nie dostanie - branża rozrywkowa, turystyczna i usługowa nie wpłacą miliardów do budżetu już za marzec - upadek kolejnych firm to kolejne miliardy mniej w budżecie i zaraz się okaże, że "Bóg" nie ma kasy nawet na 500+

   • 3 1

  • Bardzo nieodpowiedzialne to kasowanie za parking w czasie zarazy

   Bo najważniejsze to tęcza i flaga EU. A dla mnie priorytetem są wyremontowane drogi, parkingi. O właśnie. Na Sucharskiego za pierwszym zjazdem rondem przed-za tunelem ( zależy skąd jedziesz), bardzo często ciężarówki blokują przejazd w kierunku Westerplatte. Może tu powinny płynąć pieniądze, a nie na kuriozalne rydwany i marsze lgbt.

   • 3 1

 • podoba mi się ten lament (1)

  w restauracjach też za garstkę ziemniaków i kotlecik 50 g 30 zł - mówili jak drogo to idź do mc'a - chcą pomocy to niech pokażą jakie mieli przychody i czy płacili podatki, bo wykazywali tylko koszty, żeby nie płacić podatków

  • 15 10

  • Zgadzam się

   Pomoc od Panstwa adekwatna do wysokości zapłaconego podatku dla Panstwa.

   Ja co miesiąc przez 10 lat płacę składkę na ubezpieczenie od utraty pracy i dostanę marne 800 zł przez 3 miesiące

   • 4 3

 • A myślałem że mieliśmy budować kapitalizm

  A tymczasem nawet ci którzy mieli do tego najbardziej się przyczynić po paru dniach wpadają w kryzys. Tak to jest jak zamiast akumulacji kapitału i przemyślanych inwestycji wybiera się nowe BMW dla bananowego synka lub apartament w Garnizonie dla córeczki po psychologii z kontem na insta :) krótkowzroczność byznesmenów rodem z PRL jest porażająca - nawet na nadzorców PGRów by się nie nadawali a w głowie widzą siebie jako właścicieli folwarków pańszczyźnianych. Dobrze, że mamy zagraniczne korporacje które przynajmniej mają jakieś minimalne standardy nie to co janusze od umowy zlecenia na 1600 netto i pracy zdalnej która polega na przyjściu do biura gdzie każdy siedzi w innym pokoju na wypadek gdyby ktoś się czuł niepewnie co do swojego zdrowia :) w sumie dobrze że mamy tę nakręconą paniką epidemię - w końcu wiecej firm się dostosuje do realiów XXI wieku i wprowadzi pracę zdalną jako standard bo jak widać problemy mają właśnie ci którzy przespali tę kwestię lub lubią mieć pełną kontrolę nad pracownikiem. Pozdrawiam z home office gdzie firma działa bez przeszkód, targety i deadlajny wyrobione :)

  • 15 11

 • Przedsiębiorcy apelują - Drelich na wakacjach a Adrian Duduś na nartach :)

  • 10 8

 • "przedłużenia wiz dla pracowników ze Wschodu" (3)

  To chyba jakiś żart?! Zaraz zaczną się masowe plajty i zwolnienia Polaków a oni się o obcych martwią!!!

  • 17 2

  • Ale to przedsiebiorcy placza, ze nie moga bez nich zyc. Chodzi o tania sile robocza

   • 5 0

  • I taki młody Sasza co zapłacił 2 składki od najnizszej krajowej za pracę na zmywaku

   Ma takie samo prawo do respiratora jak wasz dziadek co 40 lat przepracowął w tym kraju.
   Jak myślicie jak zabraknie sprzętu kto dostanie respirator ?

   • 4 0

  • Przestańcie straszyć zwolnieniami, to bzdura żeby oszczędzić

   • 3 0

 • Pomoc przedsiębiorcom... jeden na prawdę wyjdzie z dołka inny nachapie się jeszcze więcej...

  • 5 2

 • Dzisiaj w restauracji w której pracowałem od 7 lat wszystkie 19 osób dostało wypowiedzenie. (3)

  Nie otrzymamy również pensji za połowę marca.

  • 11 2

  • (2)

   Przecież przedsiębiorcy są tacy biedni i poszkodowani, ważniejsze były raty na merca dla utrzymanki niż wasze pensje za pół miesiąca;) Dlatego ja nie widzę potrzeby, żeby na nadzianych spryciarzy szły jeszcze moje podatki

   • 3 6

   • Tak matole masz rację i wolne od szkoły

    Ale jak mam straci prace i skończy się ryż to ci odetną internet i przestaniesz bzdury pisać

    • 8 1

   • heh to podatki ida na przedsiebiorcow??? ojjj bedziesz mial niedlugo zderzenie ze sciana

    • 3 0

 • Chciałabym również zwrócić uwagę na wycofywanie się niektórych firm z możliwości opłaty faktur przelewem terminowym. Oznacza to że towar mogę kupić jedynie przy płatności natychmiastowej lub opłacając fakturę proforma, i dopiero po okazaniu potwierdzenia przelewu można odebrać towar. Dotąd istniała możliwość odebrania towaru, a opłacenie faktury np po upływie 2 tygodni.

  • 1 0

 • Pic na wodę

  Biznes sobie poradzi, większość teraz kombinuje jakie akcyjki po przecenie kupić :-) Byle się związki i urzędaski za mocno za ratowanie nie brały, to będzie ok.

  • 3 2

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Kalicki

Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni oraz Strathclyde University (MBA). Od początku pracy...

Najczęściej czytane