• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pomorskie stawia na nowe technologie w dynamicznych czasach zmian i niepewności

14 czerwca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego dostrzega swoją rolę jako lidera i koordynatora w zakresie budowania konkurencyjności regionu oraz inicjowania innowacyjnych przedsięwzięć. Aby wzmocnić potencjał badawczo-rozwojowy pomorskich podmiotów, w tym przedsiębiorców i startupów, został zrealizowany projekt "Smart Progress" ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.



Innowacyjna gospodarka na Pomorzu. Czym jest projekt Smart Progress?



To wzmocnienie kompetencji podmiotów z obszarów inteligentnych specjalizacji w zakresie tworzenia innowacji i realizacji projektów badawczo-rozwojowych. Projekt zapewnił dostęp do specjalistycznej wiedzy oraz wsparcia eksperckiego, kierunkując pomorskie podmioty na rozwój.

Na całym Pomorzu działa obecnie już ponad 300 tys. firm z różnorodnych branż. Część z nich tworzy bardzo zaawansowane usługi czy produkty, stawiając na ekspansję rynkową właśnie dzięki innowacjom. Ścisła współpraca pomiędzy firmami, samorządem i uczelniami stanowi podstawy do budowania silnych Inteligentnych Specjalizacji Pomorza (ISP).

ISP wyznaczają kierunki rozwoju innowacyjnego województwa pomorskiego. Wykorzystują unikalne zasoby i walory regionu w zakresie badań i rozwoju, łącząc ze sobą różne branże i technologie. W województwie pomorskim do obszarów specjalizacji zaliczono: technologie w obszarze offshore i portowo-logistycznym, ICT, energetycznym oraz medycznym.

W trakcie projektu Smart Progress wyłoniono tzw. Liderów ISP. Byli nimi dla specjalizacji morskiej: Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER, dla ICT: Interizon - Pomorski Klaster ICT, a dla specjalizacji energetycznej i medycznej: Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza.

Dzięki pracy Liderów zainteresowane podmioty otrzymały wsparcie merytoryczne niezbędne dla przygotowania dobrej jakości innowacyjnych projektów czy podejmowania współpracy w ramach zawiązanych grup roboczych, takich jak np. pojazdy autonomiczne czy budownictwo niskoenergetyczne. Dbali oni także o wzmocnienie wizerunku i promocję ISP, ponieważ okazuje się, że wciąż niewiele firm rozpoznaje, czym są ISP.

Raporty, webinary, seminaria



Efektem rocznej pracy zespołu badawczego i przeprowadzenia 1,2 tys. wywiadów z pomorskimi przedsiębiorstwami są raporty z zakresu analizy dynamiki rozwoju oraz kompetencyjne dla poszczególnych ISP.

Badanie potwierdziło, że podmioty wpisujące się w ISP potrafią wykorzystać wyjątkowe zasoby dostępne w obszarze ich lokalizacji do wytworzenia przewagi konkurencyjnej. W podmiotach z obszarów ISP wyraźnie częściej podejmowana jest działalność badawczo-rozwojowa, są one bardziej innowacyjne, dlatego należy je postrzegać jako pewnego rodzaju motor napędowy dla wzrostu konkurencyjności i poziomu innowacyjności pomorskiej gospodarki. Podmioty z ISP okazały się też wyraźnie mniej wrażliwe na negatywne skutki pandemii.

Pomimo pandemii zrealizowano dwa cykle webinarów pod hasłem "Pomorska podróż. Kierunek innowacje!", w których łącznie odbyło się 37 spotkań. W sumie w tej wirtualnej podróży w kierunku innowacji spędzono ponad 110 godzin, inspirując wiedzą ok. 2 tys. uczestników.

Zrealizowano także konkurs biznesowy pod hasłem "Pomorskie Mistrzostwa Wirtualnej Przedsiębiorczości", w którym wystartowało 10 zespołów z pomorskich uczelni. Studenci mieli okazję na kilka tygodni wcielić się w rolę właścicieli agencji interaktywnych. Dzięki biznesowej symulacji uczestnicy mogli poznać tajniki zarządzania firmą i przygotować się do rywalizacji na rzeczywistych rynkach biznesowych.

Innowacyjne rozwiązania mogą także pomóc naszej planecie



W jaki sposób? Dzięki projektowi Smart Progress Urząd Marszałkowski mógł dołączyć do Fundacji CODE:ME i Marek Kamiński Academy oraz partnerujących firm technologicznych Microsoft oraz EPAM i wspólnie zorganizować maraton programistyczny - Hack4change 48 h by zmienić Świat, który odbył się 10-12 czerwca.

Efektem pracy uczestników są innowacyjne rozwiązania i aplikacje, które mogą pomóc nam i naszej planecie. W tym roku zdecydowano się na trzy ścieżki tematyczne: Człowiek i jego dobrostan, Otwarte dane, Smart Cities.

Konferencja pod hasłem "Inteligentne Specjalizacje. Innowacje. Smart Progress. Gdzie jesteśmy i gdzie zmierzamy w warunkach świata VUCA?", która odbyła się 13 czerwca br., była ostatnim wydarzeniem organizowanym w ramach projektu Smart Progress. Stanowiła ona doskonałą okazję do dyskusji z reprezentantami innych regionów, świata nauki i biznesu i zastanowienia się nad przyszłością w kontekście dalszego rozwoju inteligentnych specjalizacji.

Pani Agnieszka Krasicka, reprezentantka z Komisji Europejskiej, omówiła najważniejsze tajniki związane z nowymi Funduszami Europejskimi na lata 2021-2027. Natomiast o "władzy algorytmów" i "świecie władzy absolutnej" opowiedział dr Maciej Kawecki, który jest autorem cyklu technologicznego w programie Dzień Dobry TVN, podcastu redakcji Onet oraz Komputer Świat "Technicznie Rzecz Biorąc".

Innowacyjność w przestrzeni VUCA. Przyszłość jawi się w barwach Smart Green Progress



Żyjemy obecnie w bardzo dynamicznych czasach. VUCA to akronim od słów zmienny (Volatility), niepewny (Uncertainty), złożony (Complexity) i niejednoznaczny (Ambiguity). Ta rzeczywistość wymaga od nas ciągłej nauki, pobudzania kreatywności i zwinności.

Dlatego Samorząd Województwa Pomorskiego w dalszym ciągu mocno akcentuje wsparcie na rzecz nowoczesnych technologii. W nowej perspektywie finansowej ISP nadal pozostają kluczowymi branżami potrzebującymi współpracy oraz dalszej animacji przy aktywnym udziale klastrów, pomorskich uczelni i instytucji wspierających biznes.

Planuje się kontynuację projektu Smart Progress w nowej perspektywie finansowej, jednak w odświeżonej i jeszcze bardziej elastycznej formule. Ze szczególnym naciskiem na wspieranie innowacyjnych inicjatyw w tzw. obszarach zielonych technologii, upowszechniając ideę cyfryzacji, zrównoważonej produkcji i konsumpcji przez pryzmat pozytywnego wpływu na klimat i środowisko.

Do tej pory wiele działań realizowanych w ramach pierwszej edycji projektu Smart Progress koncentrowało się wokół Trójmiasta. W kolejnej odsłonie, w ramach Smart GRREN Progress, planujemy aktywne działania także w subregionach naszego województwa, aby zaszczepić tam iskrę do rozwoju i działań w obszarach ISP.

Informacja o finansowaniu: Projekt Smart Progress jest realizowany przez województwo pomorskie i jest finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 1. Komercjalizacja wiedzy, Działanie 1.1. Ekspansja przez innowacje, Poddziałanie 1.1.1. Ekspansja przez innowacje - wsparcie dotacyjne. Kwota przyznanego dofinansowania z EFRR wynosi 2 mln 170 tys. zł.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Ludzie biznesu

Grzegorz Bierecki

Grzegorz Bierecki urodzony 28 października 1963 roku. Od 1990 prezes Fundacji na Rzecz Polskich...

Najczęściej czytane