• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ponad 200 m średnicy, każda o mocy 14 MW - takie będą turbiny Baltica 2

25 maja 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 

PGE razem ze swoim duńskim partnerem, z którym przygotowuje budowę Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, wybrali turbiny dla jednej z dwóch części farmy - projektu Baltica 2.Turbiny to jeden z najważniejszych elementów elektrowni wiatrowej. Główną częścią turbiny jest generator, który jest sercem każdego "wiatraka". To urządzenia umieszczone w gondolach na wysokich wieżach, do których montowane są trzy łopaty wirnika. W przypadku morskich farm wiatrowych każda łopata ma długość większą niż pełnowymiarowe boisko piłkarskie.

Rozmiary turbin dla farm wiatrowych na morzu są zdecydowanie większe od tych instalowanych na lądzie. Dzięki temu mogą wychwycić więcej wiatru niż ich lądowe odpowiedniki. Zadaniem turbiny jest zamiana siły wiatru w energię elektryczną. Im większy rozmiar pojedynczej turbiny, tym większa jej moc, a co za tym idzie - większa możliwość produkcji energii elektrycznej z jednej turbiny. Biorąc pod uwagę, że na całą morską farmę wiatrową może składać się kilkadziesiąt a nawet kilkaset turbin, ich łączna moc może dorównywać dużym elektrowniom lądowym opalanym węglem. Przewagą farm na morzu jest wykorzystanie wiatru, a więc zielonego, odnawialnego źródła energii.

Przeczytaj także - z czego składa się i jak działa morska farma wiatrowa? Przeczytaj także - z czego składa się i jak działa morska farma wiatrowa?


Moc Baltica 2 to ok. 1,5 GW i ta część farmy będzie budowana w pierwszej kolejności. Wraz z etapem Baltica 3 łączna moc Morskiej Elektrowni Wiatrowej Baltica wyniesie ok. 2,5 GW. Etap Baltica 2 składać się będzie ze 107 turbin. To właśnie dla tego etapu PGE Baltica oraz Ørsted - partner PGE w tym przedsięwzięciu - wybrały w kwietniu dostawcę tych komponentów. Wyprodukuje je i dostarczy Siemens Gamesa. Firma ta odpowiadać będzie także za ich serwisowanie i dostawę części zamiennych.

Przeczytaj także - zobacz rozmiary komponentów morskich farm wiatrowych Przeczytaj także - zobacz rozmiary komponentów morskich farm wiatrowych

Baltica 2 ma rozpocząć produkcję zielonej energii elektrycznej w 2027 r., a cała Morska Farma Wiatrowa Baltica ma być gotowa jeszcze w tej dekadzie. Powstanie na Bałtyku kilkadziesiąt kilometrów od polskiego wybrzeża na wysokości Ustki i Łeby. Jej lądowa część związana z wyprowadzeniem mocy zbudowana zostanie w gminie Choczewo na Pomorzu.

Niezależnie od Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica PGE przygotowuje się do budowy trzeciego projektu - Baltica 1. Ta farma wiatrowa przewidziana jest do uruchomienia po 2030 r., a jej moc wyniesie ok. 0,9 GW. Zielona energia wyprodukowana we wszystkich tych farmach zasili łącznie ok. 5,4 mln gospodarstw domowych w Polsce.

Zgodnie ze swoją strategią PGE planuje zbudować do 2030 r. morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 2,5 GW, a do 2040 r. co najmniej 6,5 GW.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Ludzie biznesu

Marcin Lewandowski

Prezes zarządu Grupy GPEC, firmy z branży energetycznej. Doświadczenie zdobył na stanowiskach menedżerskich w firmach z branży utilities. Od 2010 roku związany z GPEC. Karierę w Grupie rozpoczął zarządzając obszarem dyspozycji, a następnie jako dyrektor ds. finansowych Grupy GPEC zajmował się m.in. organizacją struktury grupy kapitałowej, modelem biznesowym oraz nadzorem właścicielskim spółek zależnych. Przez ponad rok pełnił funkcję prezesa zarządu spółki Unikom (włączonej do struktury GPEC...

Najczęściej czytane