• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Port Gdańsk. Spadek przeładunków, ale awans w rankingach

Wioletta Kakowska-Mehring
5 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Kolejne zmiany personalne w Porcie Gdańsk
Port Gdańsk po I półroczu nadal utrzymuje się też na czwartym miejscu na Bałtyku, wyprzedzając Port Kłajpeda, który zamyka półrocze z wynikiem 22,1 mln ton (-6,6 proc. rok do roku). Port Gdańsk po I półroczu nadal utrzymuje się też na czwartym miejscu na Bałtyku, wyprzedzając Port Kłajpeda, który zamyka półrocze z wynikiem 22,1 mln ton (-6,6 proc. rok do roku).

Port Gdańsk w I półroczu 2020 roku obsłużył 23,2 mln ton, co stanowi spadek o 15,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 roku. Jednak pomimo wpływu światowego kryzysu i trwającej pandemii gdański port awansował do pierwszej dwudziestki portów europejskich (według ESPO, czyli European Sea Ports Organization) wyprzedzając Port w Genui i Dunkierce, oraz nadal jest czwarty na Bałtyku.



- W ciągu ostatniej dekady potroiliśmy nasze przeładunki. Przypomnijmy, że w 2019 roku w naszym porcie przeładowano rekordowe 52 mln ton. Nawet jeśli efekt epidemii będzie trwał nadal, to korekta w naszym porcie będzie niewielka. Od początku pandemii nie mieliśmy ani jednego dnia przestoju w przepływie towarów. Port Gdańsk jest strategicznym dla gospodarki kraju oknem importowym surowców, takich jak paliwo i węgiel, na które zapotrzebowanie spadło, stąd spadki w przeładunkach. Jesteśmy portem uniwersalnym, potrafimy zdyskontować spadki innymi grupami przeładunków. Nasi mniejsi operatorzy, działający w Porcie Wewnętrznym, reagują na zmieniającą się sytuację zdecydowanie bardziej elastycznie, tym samym nadrabiając straty wyspecjalizowanych największych terminali - mówi Adam Kłos - dyrektor handlowy Portu Gdańsk.

Gospodarka morska w Trójmieście



Porównując sześć miesięcy 2020 roku z rokiem ubiegłym, wzrosły przeładunki zboża (+188,8 proc.), innych masowych (+10 proc.) oraz rudy (+1127 proc.). W pozostałych grupach ładunkowych odnotowano spadek rok do roku - paliwa (-33,4 proc.), węgiel (-23,7 proc.), drobnica (-3,6 proc.) kontenery (-4,1 proc.) ro-ro (-40,1 proc.) oraz drewno (-98,1 proc.). Podział struktury przeładunków w I półroczu 2020 roku przedstawia się następująco: masowe płynne 29,6 proc., masowe suche 23,9 proc., ładunki drobnicowe 46,5 proc.

Pomimo spadku wolumenu w I i II kwartale przed Portem Gdańsk stoi perspektywa odbicia w III lub IV kwartale 2020 roku ze względu na rolę transportu morskiego jako głównego nośnika handlu międzynarodowego. W okresie od stycznia do kwietnia 2020 roku liczba zawinięć statków handlowych do Portu Gdańsk wyniosła 1476, co oznacza nieznaczny spadek w stosunku do analogicznego okresu 2019 roku. Równocześnie w 2020 roku zanotowano niższą średnią pojemność brutto statku (20 057 GT/statek) niż w 2019 roku, głównie z powodu mniejszej liczby zawinięć kontenerowych statków oceanicznych oraz dużych tankowców w I i II kwartale 2020 roku.
 
Dominującą grupą ładunkową w I półroczu 2020 roku jest nadal drobnica, osiągając rezultat 10 984 740 ton. Mimo wznowienia działalności chińskiej gospodarki, brak popytu w Europie i USA doprowadził w I półroczu 2020 do pogorszenia się sytuacji na rynku przewozów kontenerowych. Port Gdańsk w I półroczu 2020 roku, pomimo spadku w przeładunku kontenerów, nadal plasuje się na drugiej pozycji w morskim rankingu kontenerowym na Bałtyku (pierwszy jest Sankt Petersburg).

Port Gdańsk po I półroczu nadal utrzymuje się też na czwartym miejscu na Bałtyku (po trzech portach w Rosji - Ust Ługa, Primorsk i Sankt Petersburg), wyprzedzając Port Kłajpeda, który zamyka półrocze z wynikiem 22,1 mln ton (-6,6 proc. rok do roku). Za to gdański port awansował do pierwszej dwudziestki portów europejskich, wyprzedzając Port w Genui i Dunkierce (pierwsza trójka to porty w Rotterdamie, Antwerpii i Noworosyjsku).

Natomiast udział Portu Gdańsk w obsłudze morskiej wymiany towarowej Polski stale utrzymuje się na wysokim poziomie i w I półroczu 2020 roku wyniósł 46 proc., czyli najwięcej spośród wszystkich polskich portów.

Miejsca

Opinie (46) 1 zablokowana

  • No i Dobrze

    Chociaż trochę spokoju i czyściejsza woda a jaki awans by miasto dostało jak zamknęli by Siarkopol teraz 14,5 mln na odrestaurowanie i konserwację Twierdzy Wisłoujście częściowo bynajmniej za taką kwotę to chociaż o Estetykę niech zadbają a nie śrutuje Siarkopol cysterny na wagonach a cały ściek spuszcza do Martwej Wisły przez Twierdzę Wisłoujście
    Ekipa z Racing 77 poprawiła estetykę miejsca które dzierżawi zrobili porządek Miasto Gdańsk mogło by chociaż tak samo po wycinać i wykosic te gąszcze krzaki z Nabrzeża Prochowego które są na przeciwko Przystanku Twierdza Wisłoujście Tramwaju Wodnego i te suche drzewa
    Nie trzciny w wodzie tylko nad trochę zaczęło się tam dziać i dobrze coraz więcej osób odwiedza Twierdzę Wisłoujście
    Miasto Gdańsk też powinno zwrócić uwagę na dojazd czyli stan w jakim znajduje się nawierzchnia do Twierdzy Wisłoujście i komunikację jeśli są pieniądze na skrzyżowania nie które tak jak Łąkowa / Podwale Przedmiejskie to muszą znaleźć się i na drogi dojazdowe

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Grzegorz Morawski

Prezes zarządu i udziałowiec przedsiębiorstwa POLYHOSE Poland. Grupa POLYHOSE jest globalną...

Najczęściej czytane