Port Gdańsk otworzył parking dla kierowców ciężarówek


Miejsce dla 62 samochodów ciężarowych, zaplecze socjalno-sanitarne, ogrodzenie, oświetlenie i szlaban sterowany przez dozorców. W Porcie Wewnętrznym w Gdańsku u zbiegu ulic Śnieżnej i Handlowej zobacz na mapie Gdańska otwarto nowy parking dla samochodów ciężarowych. Na razie jest bezpłatny.Długo wyczekiwany przez kierowców ciężarówek oraz spedytorów parking buforowy w Porcie Wewnętrznym już jest dostępny. To pierwszy parking na terenie Portu przeznaczony wyłącznie dla ciężarówek. Jest zlokalizowany u zbiegu ulic Śnieżnej i Handlowej zobacz na mapie Gdańska, czyli blisko terminali zbożowych, co ułatwi pracę zarówno kierowcom dostarczającym i wywożącym ładunki z Portu, jak i pracownikom samych terminali.

- Budowa parkingu pozwoli na lepszą kontrolę ruchu oraz oszczędność czasu spedytorów i gestorów ładunków. Zyskamy możliwość realnego zarządzania ruchem kołowym na terenie Portu Wewnętrznego. Rozwiąże się także problem korków na ul. Marynarki Polskiej - mówi Marcin Osowski, wiceprezes ZMPG ds. Infrastruktury.

Do czasu wdrożenia przez Zarząd Portu jednolitego systemu awizacji samochodów ciężarowych, korzystanie z parkingu buforowego jest bezpłatne i odbywa się na podstawie awizacji elektronicznej.

O problemie parkowania samochodów ciężarowych w gdańskim porcie mówi się od lat. Sprawa nabrzmiała pod koniec 2015 roku, kiedy to terminal DCT podwyższył stawki za parkowanie, chcąc tak naprawdę skłonić kierowców do krótszych pobytów na należących do terminalu parkingach. Kierowcy rozpoczęli protesty. Wówczas władze Gdańska i Zarząd Morskiego Portu Gdańsk obiecały załatwienie sprawy. Miasto stworzyło parking tymczasowy na terenach po zakładach Polleny (ul. Ku Ujściu), a władze portu rozpoczęły procedury mające doprowadzić do powstania parkingów z prawdziwego zdarzenia. Problemy z parkowaniem dotyczą nie tylko kierowców odwiedzających Port Północny. Kłopoty mieli też kierowcy przyjeżdżający do Portu Wewnętrznego. Niestety te uciążliwości odbijają się też na mieszkańcach tej części Gdańska. Teraz to ma się zmienić.


Koszt budowy parkingu w Porcie Wewnętrznym wyniósł to ok. 5,5 mln zł. Na parkingu o powierzchni 1 ha są 62 miejsca dla samochodów ciężarowych. Teren został ogrodzony i oświetlony, a wjazd jest wyposażony w szlabany sterowane przez dozorców. Do dyspozycji jest też dwukondygnacyjny budynek z pomieszczeniami dozoru, przestrzenią gospodarczo-magazynową oraz zapleczem sanitarnym dla kierowców, które przystosowane zostało także dla osób niepełnosprawnych.

Parking buforowy przy ul. Śnieżnej i Handlowej jest pierwszym z czterech, które powstaną na terenie Portu. W 2020 r. powstanie parking przy ul. Budowniczych Portu Północnego zobacz na mapie Gdańska na ponad 80 miejsc, parking przy Trasie Sucharskiego zobacz na mapie Gdańska w standardzie MOP - 300 miejsc - oraz przy ul. Ku Ujściu zobacz na mapie Gdańska, mieszczący ok. 100 pojazdów.

Opinie (67) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Zbigniew Canowiecki

Prezes Zarządu „Pracodawców Pomorza”. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej....